Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-02-15, 07:30 Autor: IAR/B.Falkowska/dok.

Kartka z kalendarza

15 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Wydarzenie zainaugurowane przez Childhood Cancer International (CCI) w 2002 roku, aby działać na rzecz zmniejszenia śmiertelności, a także bólu i cierpienia na skutek chorób nowotworowych u dzieci.

15 lutego - Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

15 lutego - Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

15 lutego - Światowy Dzień Wielorybów.

15 lutego - Dzień Singla.
399 przed naszą erą - Grecki filozof Sokrates został skazany na karę śmierci poprzez wypicie trucizny. Największy filozof starożytności był oskarżony o niewyznawanie bogów, których uznaje państwo, wyznawanie bogów, których nie uznaje państwo oraz psucie młodzieży.

1386 - W Krakowie został ochrzczony Wielki Książę Litewski Jagiełło, który przybrał imię Władysław. Trzy dni później ożenił się z królową Polski Jadwigą Andegaweńską, a 4 marca został koronowany na króla naszego kraju. Przyjęcie chrztu przez Wielkiego Księcia Litewskiego było realizacją umowy zawartej w Krewie 14 sierpnia 1385 roku. W akcie krewskim Jagiełło zobowiązał się do zawarcia unii personalnej między Koroną a Litwą, poślubienia Jadwigi i chrystianizacji Litwy.

1564 - Urodził się Galileo Galilei, zwany Galileuszem, włoski fizyk i astronom, twórca podstaw nowożytnej fizyki. Odkrył prawa ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał, a także góry na Księżycu, cztery satelity Jowisza i plamy słoneczne. Stwierdził obrót Słońca. Jako pierwszy zastosował lunetę do obserwacji astronomicznych. Był propagatorem heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika, których to poglądów musiał się wyrzec przed Trybunałem Inkwizycji w 1633 roku. Jednak ani jego odkrycia, ani teoria Kopernika, którą wyznawał i upowszechniał, nie zostały uznane za heretyckie. W 1992 roku, w 350. rocznicę śmierci uczonego, Kościół rzymskokatolicki oficjalnie zrehabilitował Galileusza. Galileusz zmarł 8 stycznia 1642 roku. 460 rocznica

1571 - Urodził się Michael Praetorius, niemiecki kompozytor, kapelmistrz i organista, przedstawiciel przełomu renesansu i wczesnego baroku. Pisał muzykę liturgiczną, ale też taneczną. Na początku XVI wieku był najsławniejszym kompozytorem niemieckim wykorzystującym w swojej twórczości nowy koncertujący styl włoski. Do jego najsłynniejszych utworów należy znana i śpiewana do dziś, głównie w Niemczech, kolęda "Cudowna różdżka wzrosła". Zmarł 15 lutego 1621 roku.

1621 - Zmarł Michael Praetorius, niemiecki kompozytor, kapelmistrz i organista, przedstawiciel przełomu renesansu i wczesnego baroku. Pisał muzykę liturgiczną, ale też taneczną. Na początku XVI wieku był najsławniejszym kompozytorem niemieckim wykorzystującym w swojej twórczości nowy koncertujący styl włoski. Do jego najsłynniejszych utworów należy znana i śpiewana do dziś, głównie w Niemczech, kolęda "Cudowna różdżka wzrosła". Urodził się 15 lutego 1571 roku.

1748 - Urodził się Jeremy Bentham, angielski prawnik, filozof i ekonomista, reformator instytucji prawnych i społecznych, jeden z głównych przedstawicieli liberalizmu, autor filozoficznej koncepcji utylitaryzmu - jak największego szczęścia dla jak największej liczby ludzi, na użytek, której wymyślił rachunek szczęścia. Zmarł 6 czerwca 1832 roku.

1763 - Podpisanie pokoju w Hubertsburgu między Prusami, Austrią i Saksonią, kończącego wojnę siedmioletnią. Prusy zatrzymały Śląsk, August III Sas odzyskał Saksonię, a Austria otrzymała obietnicę wsparcia starań arcyksięcia Józefa II Habsburga o koronę cesarską.

1781 - Zmarł Gotthold Ephraim Lessing, niemiecki pisarz, krytyk oraz teoretyk literatury i teatrum, myśliciel. Podkreślał konieczność poszukiwania wolności, rozumianej, jako odrzucenie przesądów i dążenie do prawdy, która oznacza osiągnięcie dojrzałości duchowej. Główny przedstawiciel oświecenia w literaturze niemieckiej. Urodził się 22 stycznia 1729 roku.

1792 - Urodził się Fryderyk Skarbek, ekonomista, historyk, publicysta. Założył Instytut dla Dzieci Moralnie Zaniedbanych, zorganizował i był pierwszym prezesem Dyrekcji Ubezpieczeń, założyciel kasy oszczędności, autor "Dziejów Księstwa Warszawskiego". Zmarł 25 listopada 1866 roku.

1801 - Zmarł Józef Szymanowski, poeta, przedstawiciel i teoretyk polskiego oświecenia. Autor "Listów o guście, czyli smaku”, poematu "Świątynia Wenery w Knidos”, sielanek i erotyków. Uczestnik obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Urodził się 19 lutego 1748 roku.

1802 - W Żelechowie zmarł Ignacy Wyssogota Zakrzewski, prezydent Warszawy, jeden z organizatorów insurekcji w stolicy w 1794 roku. Urodził się w 1745 roku.

1809 - Urodził się Cyrus Hall McCormick, amerykański przedsiębiorca rolny. Wynalazł żniwiarkę i snopowiązałkę. Za swoje urządzenia otrzymał wiele nagród i medali, został też wybrany członkiem korespondencyjnym Francuskiej Akademii Nauk "za dokonanie dla rolnictwa, więcej niż jakikolwiek inny człowiek”. Wynalezienie żniwiarki uczyniło rolnictwo o wiele bardziej wydajnym i spowodowało światowe przeniesienie się siły roboczej z farm do miast. Zmarł 13 maja 1884 roku. 215 rocznica

1827 - W Hrynkiszkach pod Kownem urodził się Polikarp Girsztowt, lekarz, wydawca, chirurg, założyciel i redaktor "Gazety Lekarskiej", profesor Szkoły Głównej i Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik Powstania Styczniowego. Urodził się w 1745 roku.

1828 - Urodził się Faustyn Juliusz Cengler, rzeźbiarz, autor licznych nagrobków, część z nich zachowała się na Cmentarzu Powązkowskim. Zainicjował zbiórkę pieniędzy na upamiętnienie Hugona Kołłątaja w Warszawie - w kościele przy ulicy Wiśniowej wmurował urnę z jego sercem. Zmarł 29 kwietnia 1886 roku.

1833 - Prapremiera "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry we Lwowie. Był to utwór komiczny, w którym autor przedstawia miłość, jako ogromną siłę zdolną zmieniać postanowienia, kształtować losy, dawać szczęście, jeżeli kochający się walczą o swoją miłość. Sam autor był zakochany niezbyt szczęśliwie w Zofii z Jabłonowskich, co było przyczyną perturbacji z wystawieniem sztuki w 1826 roku, gdy powstał jej pierwowzór zatytułowany "Magnetyzm".

1834 - Urodził się William Henry Preece, brytyjski inżynier i wynalazca, który wynalazł pierwsze słuchawki telefoniczne. Zmarł 6 listopada 1913 roku. 190 rocznica

1845 - W mediolańskiej La Scali odbyła się premiera opery Joanna d’Arc Giuseppe Verdiego. Akcja opery rozgrywa się we Francji w pierwszej połowie XV wieku, podczas wojny stuletniej. Główną bohaterką dzieła jest francuska bohaterka narodowa - Joanna d’Arc. Polska prapremiera opery miała miejsce w 1872 roku w Warszawie.

1867 - W Wiedniu odbyło się premierowe wykonanie chóralne walca "Nad pięknym modrym Dunajem". Johann Strauss napisał ten utwór na zamówienie Wiedeńskiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Premierowe wykonanie chóralne spotkało się z dość chłodnym przyjęciem. Popularność walc zyskał dopiero w wersji instrumentalnej, a pierwsze takie wykonanie miało miejsce 18 lutego 1867 roku, pod dyrekcją samego kompozytora.

1872 - Urodził się Konrad Krzyżanowski, malarz, ilustrator, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie i właściciel prywatnej szkoły malarstwa. Do jego uczniów należeli między innymi Tadeusz Pruszkowski, Michał Boruciński i Krystyna Wróblewska. Malował pejzaże i portrety, projektował też witraże. Zmarł 25 maja 1922 roku.

1880 - W Stanach Zjednoczonych utworzono największą polonijną organizację - Związek Narodowy Polski, zajmujący się sprawami kultury, oświaty i działalnością ubezpieczeniową wśród Polaków. Powołał do życia szereg instytucji wydawniczych i oświatowych. W 1944 roku współtworzył Kongres Polonii Amerykańskiej. W 1968 wystąpił do Kongresu Stanów Zjednoczonych o uznanie granic na Odrze i Nysie Łużyckiej. W 1971 monitował o wszczęcie śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Od końca XIX wieku jest także największą polską organizacją samopomocy w USA, z majątkiem obliczanym na ponad pół miliarda dolarów, z tytułu ubezpieczeń, wpływów z własnego banku oraz mediów, jak na przykład "Dziennik Związkowy".

1886 - Urodził się Roman Kobendza, botanik, dendrolog. Był zaangażowany w ochronę Puszczy Kampinoskiej i doprowadził do utworzenia na jej terenie w 1937 roku pierwszego rezerwatu przyrody. Brał udział w pracach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Pod jego opieką znajdował się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł 24 czerwca 1955 roku.

1892 - W Łodzi urodziła się Ida Braunerówna, rzeźbiarka związana z grupą "Jung Idysz", uczennica Oskara Kokoschki, więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Była związana z grupą literacko-artystyczną "Jung Idysz" tworzyła linoryty, rzeźby i batiki. Zmarła w 1949 roku.

1899 - Urodziła się Edith Holm Sondergaard, amerykańska aktorka, laureatka pierwszej przyznanej statuetki Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Nagrodę odebrała za swoją pierwszą rolę na dużym ekranie w filmie "Anthony Adverse". Drugą nominację do Oscara otrzymała, jako najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie "Anna i król Syjamu" w 1946 roku. W latach 50. XX wieku jej kariera filmowa zakończyła się za sprawą zeznań, jakie złożyła przed Senatem USA w sprawie śledztwa antykomunistycznego. Musiała wyprowadzić się z Hollywood. Zmarła 14 sierpnia 1985 roku. 125 rocznica

1905 - Zmarł Lewis "Lew" Wallace, amerykański pisarz, wojskowy, prawnik i dyplomata, znany głównie, jako autor powieści "Ben Hur". Książka ta zdobyła dużą popularność dzięki połączeniu elementów historycznych, przygodowych i religijnych. Jako żołnierz brał udział w wojnie amerykańsko-meksykańskiej oraz w wojnie secesyjnej. Bronił Waszyngtonu przed atakiem Konfederatów i zdobył dzięki temu stopień generała-majora. Urodził się 10 kwietnia 1827 roku.

1907 - W Petersburgu urodził się Aleksander Dzwonkowski, aktor, odtwórca między innymi ról Felusia Piwko w filmie "Kapelusz pana Anatola" Jana Rybkowskiego, doktora Kadrylla w serialu "Niesamowite przygody Marka Piegusa" i Dyndalskiego "Zemście" Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Świderskiego. Zmarł 23 marca 1977 roku.

1909 - Urodziła się Miep Gies, Holenderka pochodzenia austriackiego, która podczas II wojny światowej pomagała w ukrywaniu Anny Frank, jej rodziny i przyjaciół przed nazistami. Po aresztowaniu ukrywającej się grupy Żydów w sierpniu 1944 roku znalazła i przechowała pamiętnik pisany przez Annę Frank. Po wojnie wspomnienia przekazała jej ojcu, który jako jedyny przeżył Holokaust. Otto Frank w 1947 roku doprowadził do wydania dziennika córki. Została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarła 11 stycznia 2010 roku. 115 rocznica

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna, która ocaliła z Holokaustu dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał jej tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Pracowała w Wydziale Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego w Warszawie, przyczyniając się do tworzenia domów starców i domów dziecka dla osób osieroconych w czasie wojny. Dama Orderu Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 roku.

1910 - Urodził się Alexander Uninsky, amerykański pianista i pedagog pochodzenia rosyjskiego, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w 1932 roku. Pochodził z rodziny polsko-rosyjsko-ukraińskiej. Na fortepianie grał od dziecka, a pierwszy publiczny koncert dał w wieku 14 lat. Pod koniec lat 20. XX wieku koncertował w Hiszpanii i Ameryce Południowej. Na konkursie chopinowskim występował, jako bezpaństwowiec. Nie tylko zwyciężył, ale otrzymał też nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Po tym sukcesie rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Zmarł 19 grudnia 1972 roku.

1923 - Urodziła się Jelena Bonner, rosyjska lekarka, obrończyni praw człowieka. Była drugą żoną Andrieja Sacharowa fizyka, działacza społecznego, pisarza, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. To ona odebrała nagrodę męża z rąk członków komitetu noblowskiego. W młodości doświadczyła prześladowań ze strony aparatu represji ZSRR, ponieważ jej ojciec został aresztowany jako wróg ustroju i rozstrzelany "za zdradę ojczyzny", Jej matka trafiła do łagru. W latach 80-tych towarzyszyła mężowi w zesłaniu do Niżnego Nowogrodu. Zmarła 18 czerwca 2011 roku.

1924 - Urodził się Sławomir Sierecki, pisarz, autor sztuk scenicznych, scenarzysta filmowy i telewizyjny, redaktor dzienników „Głos Wybrzeża” i „Wieczór Wybrzeża”, autor powieści: „Ewangelina”, „Cieśnina kapitana Kidda”, „Wrota pustyni”, „Nocny reporter”, „Kawa po turecku”. Zmarł 27 września 2012 roku. 100 rocznica

1925 - Urodziła się Maria Homerska, aktorka znana między innymi z filmów "Czarne skrzydła", "Wierna rzeka" i serialu "Noce i dnie". Zmarła 6 lipca 2010 roku.

1927 - Polskie Radio Kraków rozpoczęło działalność, retransmitując popołudniowy koncert z Warszawy. Pierwszą transmisję hejnału z wieży Mariackiej przeprowadzono 16 kwietnia 1927. 16 marca 1930 Radio Kraków transmitowało pierwszą mszę z Katedry na Wawelu. Rozgłośnia zasłynęła również z transmisji meczu piłkarskiego Cracovii i Wisły, rozegranego 22 września 1929. Pierwszym dyrektorem stacji był Bronisław Winiarz, pełnił tę funkcję od początku powstania rozgłośni do wybuchu wojny w 1939.

1928 - Urodził się Cezary Chlebowski, pisarz, publicysta i historyk, harcerz i żołnierz Armii Krajowej. Autor kilkunastu książek i szkiców poświęconych mało znanym wydarzeniom z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, w tym: "Nocne szlaki”, "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, "Ostatnia droga Komendanta Ponurego”, "Pokaż zęby” i "Odłamki granatu”. Pisarz stworzył również kilkanaście słuchowisk radiowych i ponad dwa tysiące artykułów publicystycznych. Zmarł 9 maja 2013 roku.

1928 - W Warszawie utworzono Instytut Badania Koniunktur Gospodarczych i Cen. W placówce opracowano wiele cennych wskaźników pokazujących ewolucję polskiej gospodarki oraz przeprowadzono szacunki produkcji przemysłowej, dochodu narodowego, spożycia i koniunktury.

1937 - Zmarł Vincenzo Lancia, włoski konstruktor i producent samochodów osobowych marki Lancia, jeden z prekursorów przemysłu samochodowego. Zgodnie z życzeniem rodziny miał zostać adwokatem, jednak nie interesował nauką, fascynowała go natomiast sąsiadująca z jego domem rodzinnym wytwórnia rowerów i samochodów. Tam nauczył się mechaniki samochodowej i wkrótce, z przyjacielem, założył własną fabrykę. Urodził się 24 sierpnia 1881 roku.

1941 - Pierwszy zrzut cichociemnych do Polski. W nocy z 15 na 16 lutego z Wielkiej Brytanii wystartowała brytyjska załoga z trzema polskimi skoczkami na pokładzie. Po ponad 11 godzinnym locie spadochroniarze zostali zrzuceni nie jak planowano pod Włoszczową w Kieleckiem, ale na Śląsku Cieszyńskim pod Skoczowem. Na pokładzie samolotu znajdowali się: rotmistrz Józef Zabielski "Żbik", kapitan Stanisław Krzymowski "Kostka" i kurier Czesław Raczkowski "Włodek". Operacja nosiła kryptonim "Adolphus”. Samolot bezpiecznie wrócił do Wielkiej Brytanii po niemal 12 godzinach lotu. Loty brytyjskich samolotów z cichociemnymi były wielogodzinne, niebezpieczne, dokonywane w nocy zwykle pojedynczymi maszynami, nad morzem i terytorium okupowanym przez Niemców. Łącznie przeprowadzono 82 loty, podczas których przerzucono 344 osoby, w tym 316 cichociemnych.

1942 - Rocznica pierwszej deportacji Żydów polskich do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Zostali aresztowani przez gestapo w Bytomiu. Wszystkich zamordowano tuż po przywiezieniu do obozu.

1942 - Wojska japońskie zajęły Singapur, największą brytyjską bazę morską na Dalekim Wschodzie. Do niewoli dostało się ponad 70 tysięcy żołnierzy alianckich. Okupacja trwała do września 1945 roku.

1942 - Urodził się Władysław Trebunia-Tutka, artysta plastyk, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, nauczyciel w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem, malarz, projektant, muzyk, członek zespołu Trebunie-Tutki. Wystąpił w filmie dokumentalnym "Halny" z 2012 roku w reżyserii Jakuba Brzosko. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Honorowym Członkiem Związku Podhalan. Zmarł 3 grudnia 2012 roku.

1943 - Został zamordowany w niemieckim obozie zagłady Auschwitz Józef Noji, lekkoatleta, długodystansowiec, działacz ruchu oporu. Obok Janusza Kusocińskiego był najbardziej znanym polskim biegaczem długodystansowym w latach 30. XX. wieku. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w 1936 w Berlinie. Startował także w mistrzostwach Europy w 1938 w Paryżu. Urodził się 8 września 1909 roku.

1944 - Początek drugiego natarcia na Monte Cassino, w którym wziął udział korpus nowozelandzki oraz jednostki hinduskie. Pomimo wsparcia artylerii i lotnictwa, które przed atakiem zrzuciło na wzgórze klasztorne 576 ton bomb, również i to natarcie nie przyniosło powodzenia. Skuteczne okazało się dopiero czwarte, przeprowadzone przez polskich żołnierzy. Atak rozpoczął się 12 maja. 18 maja na Monte Cassino zwisła polska flaga. Zginęło 923 żołnierzy, a prawie trzy tysiące zostało rannych. 80 rocznica

1944 - Urodził się Dżochar Dudajew, czeczeński wojskowy, polityk, prezydent Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. W 1991 roku po nieudanej interwencji rosyjskich komandosów ogłosił dżihad przeciwko Rosji. Jedną z pierwszych decyzji Dudajewa było danie obywatelom prawa do noszenia broni i zwolnienie z więzień wszystkich więźniów. Doprowadził do uchwalenia przez czeczeński parlament w 1992 konstytucji niepodległej Czeczenii. W czasie swoich rządów bezskutecznie zabiegał o międzynarodowe uznanie niepodległości republiki. Oficjalne uznanie uzyskał tylko od Gruzji. Rosja kilkakrotnie organizowała zamachy na jego życie. Zginął 21 kwietnia 1996 trafiony pociskiem rakietowym podczas rozmowy przez telefon satelitarny, który namierzył rosyjski samolot zwiadowczy. 80 rocznica

1945 - Podczas walk o Poznań, w wyniku ostrzału radzieckiej artylerii, spłonęła katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ocalały jedynie kaplice. Wypalone wnętrze świątyni odsłoniło pozostałości z okresu gotyku. Odbudowa trwała do 1956 roku.

1945 - Rozpoczęła się bitwa pancerna o Stargard. Jedna z ostatnich głównych niemieckich pancernych operacji, która miała zmienić sytuację strategiczną Niemiec na froncie wschodnim. Celem było zatrzymanie wojsk radzieckich, tak, aby opóźnić o kilka tygodni atak na Berlin. Operacja zakończyła się porażką niemiecką.

1945 - Urodził się Douglas Hofstadter, amerykański intelektualista i pisarz, znany głównie dzięki książce "Gödel, Escher, Bach: an Eternal Golden Braid”, opublikowanej w roku 1979, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera w dziedzinie non-fiction. Książka, znana również, jako GEB, stała się dziełem inspirującym tysiące studentów do kariery w informatyce i sztucznej inteligencji. Syn laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Roberta Hofstadtera.

1949 - Premiera filmu "Skarb" Leonarda Buczkowskiego, pierwszej polskiej powojennej komedii z Jadwigą Chojnacką, Danutą Szaflarską i Jerzym Duszyńskim w rolach głównych. 75 rocznica

1949 - Ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Krakowskiej”. Początkowo wychodziła, jako organ prasowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, potem, od 1975 do 1980 roku, ukazywała się, jako "Gazeta Południowa". Aktualnie "Gazeta Krakowska” jest najpopularniejszą gazetą regionalną Małopolski. 75 rocznica

1950 - Premiera amerykańskiego filmu animowanego "Kopciuszek" Walta Disneya, będącego adaptacją popularnej baśni w opracowaniu Charlesa Perraulta. Został bardzo dobrze przyjęty przez publikę i krytyków. Polska wersja językowa filmu miała swą premierę w 1961 roku. Film aktorski "Kopciuszek" powstał w 2015 roku.

1951 - Urodziła się Jadwiga Jankowska-Cieślak, aktorka związana ze stołecznymi teatrami, między innymi: Nowym, Polskim, Dramatycznym. Grała w filmach: "Trzeba zabić tę miłość”, "300 mil od nieba”, "Pierścionek z orłem w koronie”, "Polskie drogi”, "Wezwanie”, "Sam na sam”, "Tatarak”, "Demakijaż". Laureatka Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę w filmie "Inne spojrzenie" w 1982 roku i Polskiej Nagrody Filmowej za rolę pierwszoplanową w filmie "Rysa" w 2008.

1951 - Podpisano polsko-radziecką umowę o wymianie terenów przygranicznych. Była to największa w historii powojennej Polski i jedna z największych w historii powojennej Europy korekta graniczna. Wymieniono obszar 480 kilometrów kwadratowych, fragment radzieckiego obwodu drohobyckiego na polski kawałek Lubelszczyzny. Istotnym dla ZSRR powodem wymiany były złoża węgla kamiennego na Sokalszczyźnie i połączenie kolejowe Rawa Ruska - Sokal, za co Polsce przekazano tereny o ubogich glebach i z wyeksploatowanymi złożami ropy.

1957 - Ukazało się pierwsze wydanie pisma dla dzieci "Miś". Czesław Janczarski pisał w nim opowiadania o Misiu Uszatku, a Zbigniew Rychlicki narysował postać tego sympatycznego bohatera, o którego przygodach powstał później animowany serial telewizyjny "Miś Uszatek". Przez wiele lat redaktorem naczelnym była Barbara Lewandowska, autorka książek dla dzieci. Miesięcznik dla przedszkolaków był wydawany do 2010 roku.

1959 - Zmarł Owen Richardson, angielski fizyk, profesor uniwersytetu w Princeton. Prowadził badania nad termoemisją i emisją elektronów przez reakcje chemiczne i spektrum wodoru. Laureat Nagrody Nobla w 1928 roku, za prace dotyczące elektronów, a w szczególności za odkrycie prawa nazwanego jego imieniem. Urodził się 26 kwietnia 1879 roku. 65 rocznica

1960 - Urodził się Filip Zylber, aktor, reżyser, twórca między innymi filmów: "Pożegnanie z Marią“, "Egzekutor”, seriali telewizyjnych: "Egzamin z życia”, "Przystań”, "Brzydula”, "Ojciec Mateusz".

1961 - W katastrofie lotniczej pod Brukselą - pierwszej z udziałem Boeinga 707 - zginęły 72 osoby, w tym cała amerykańska ekipa lecąca na Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym w Pradze. Zawody odwołano.

1962 - Sejm uchwalił ustawy o Sądzie Najwyższym i o obywatelstwie polskim. Uzyskanie obywatelstwa innego państwa powodowało utratę obywatelstwa polskiego.

1963 - Premiera filmu "Gangsterzy i filantropi" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Był to debiut fabularny Hoffmana, który wcześniej kręcił tylko dokumenty. Komedia składa się z dwóch oddzielnych opowieści - "Profesor" i "Alkoholomierz", połączonych wspólną fabułą. Występowali między innymi Gustaw Holoubek, Roman Kłosowski i Wiesław Michnikowski.

1965 - Na emigracji w Montrealu zmarł Rafał Malczewski, syn Jacka, pisarz, malarz, taternik, popularyzator Tatr i sportu. Zainspirowany kubizmem, malował krajobrazy, a zwłaszcza senne stacyjki kolejowe, małe miasteczka, tatrzańskie hale, błotniste drogi, pejzaże fabryczne, a także portrety. Po II wojnie światowej tworzył kompozycje abstrakcyjne i obrazy o tematyce religijnej. Od 1939 roku przebywał poza krajem, głównie w Kanadzie. Urodził się 24 października 1892 roku.

1965 - Zmarł Nat King Cole, amerykański pianista jazzowy i piosenkarz, także popularny aktor. Zagrał między innymi w filmach "St. Louis Blues" i "Kasia Ballou". Jego największe przeboje to: "Nature Boy", "Mona Lisa", "Too Young", "Unforgettable", "When I Fall in Love". W 2000 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Urodził się 17 marca 1919 roku.

1971 - Rząd odwołał grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych. Decyzję wymusiły strajki, które - po wydarzeniach Grudnia'70 - nadal wybuchały w różnych miejscach kraju. Rezygnację z podwyżek i informację o podwyżce najniższych płac ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu premier rządu PRL Piotr Jaroszewicz. Podczas protestów grudniowych zabitych zostało 41 osób, obrażenia odniosło prawie tysiąc dwustu demonstrujących. Zatrzymano przeszło trzy tysiące osób.

1972 - Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał na kary pozbawienia wolności dziewięciu oficerów MSW oskarżonych o udział w tak zwanej aferze "Zalew”. Od końca lat 60. XX wieku do 1971 grupa rabunkowa funkcjonariuszy MSW PRL pod wodzą generała Ryszarda Matejewskiego przeprowadziła na Zachodzie operację, polegającą na zdobyciu drogą nielegalną - nie wyłączając rabunków - dewiz i złota, które miały być później przeznaczone na rutynową działalność operacyjną wywiadu i kontrwywiadu MSW. Część zrabowanych dewiz i złota funkcjonariusze ukryli dla siebie. Sąd orzekł kary od 2,5 roku do 12 lat pozbawienia wolności.

1972 - Urodził się David Sharp, angielski wspinacz. Jego śmierć pod szczytem Mount Everestu wzbudziła wielkie poruszenie, ponieważ w czasie, gdy umierał, minęło go około 40 wspinaczy. Sharp zmarł w zagłębieniu skalnym zwanym "Green Boots", gdzie spoczywa ciało innego himalaisty, około 450 metrów poniżej szczytu i około 250 metrów powyżej obozu czwartego. Wspinając się sam zdobywał szczyt późnym popołudniem i prawdopodobnie osiągnął go. Schodził z góry podczas jednej z najzimniejszych nocy w roku. Zmęczenie, wyziębienie oraz brak tlenu spowodowały, że nie był w stanie kontynuować zejścia. Zmarł 15 maja 2006 roku.

1975 - Zmarł ksiądz Michał Sopoćko, duchowny katolicki, doktor habilitowany teologii, spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej, apostoł Miłosierdzia Bożego, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, błogosławiony Kościoła katolickiego. Jako spowiednik świętej Faustyny zainteresował się kultem Miłosierdzia Bożego i stał się nie tylko jego głosicielem, ale również dał podstawy teologiczne tego kultu. W czasie II wojny światowej pomagał w uratowaniu około stu Żydów, czym naraził się Niemcom i został skazany na rozstrzelanie. Udało mu się jednak uniknąć egzekucji. Urodził się 1 listopada 1888 roku.

1979 - Wybuch gazu ziemnego w siedzibie banku PKO w warszawskiej Rotundzie, u zbiegu Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Podczas eksplozji zginęło 49 osób, ponad 100 zostało rannych. Był to największy wówczas masowy wypadek w dziejach powojennej Warszawy. Podczas eksplozji budynek został zniszczony w ponad 70 procentach, a w praktyce całkowicie - nie nadawał się do odbudowy. Zbudowano prowizoryczną drugą rotundę która nie miała oryginalnej konstrukcji i była budowana jeszcze w trakcie usuwania zniszczeń po starej. W 2010 roku właściciel PKO BP podjął decyzję o budowie Nowej Rotundy. 1 września 2017 podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę. Nową Rotundę oddano do użytku w listopadzie 2019 roku. 45 rocznica

1982 - U wybrzeży kanadyjskiej Nowej Fundlandii przewróciła się w czasie sztormu platforma wiertnicza "Ocean Ranger", w wyniku czego zginęła cała 84-osobowa załoga.

1985 - Premiera filmu "Nadzór" w reżyserii Wiesława Saniewskiego. Jest to opowieść o kobiecie, która zostaje skazana w aferze gospodarczej na dożywocie i rodzi w więzieniu dziecko. Część zdjęć wykonano w autentycznych zakładach karnych w Warszawie oraz we Wronkach. Główne role grają: Ewa Błaszczyk, Alicja Migulanka i Gabriela Kownacka.

1988 - Zmarł Richard Feynman, amerykański fizyk, współkonstruktor bomby atomowej, laureat Nagrody Nobla w 1965 roku, jeden z twórców elektrodynamiki kwantowej. Był w zespole fizyków, którego zadaniem było skonstruowanie bomby jądrowej, uczestniczył w jej pierwszych testach w 1945 roku. Brał udział w pracach komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger z astronautami na pokładzie. Urodził się 11 maja 1918 roku.

1988 - Zmarł Stefan Matyjaszkiewicz, operator filmowy. Autor zdjęć do filmów: Ewa chce spać, Dwoje z wielkiej rzeki, Sami swoi, Lalka, Placówka, do serialu Przygody psa Cywila, a także wielu innych. W czasie wojny uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem harcerskiego 101. plutonu I Obwodu „Radwan” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Walczył w śródmieściu. Po powstaniu opuścił Warszawę z ludnością cywilną. Urodził się 23 czerwca 1927 roku.

1989 - Sejm przywrócił narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada, obchodzone od 1937 roku, dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. W latach 1919-1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie, jako uroczystości o charakterze wojskowym. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości z 11 listopada. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą "Narodowe Święto Niepodległości". 35 rocznica

1989 - Ostatnie jednostki wojsk radzieckich zostały wycofane z Afganistanu. Stacjonowały tam od grudnia 1979 roku. Według oficjalnego komunikatu ogłoszonego w Moskwie, w trakcie interwencji w Afganistanie zginęło 15 tysięcy żołnierzy. Prawie 54 tysiące radzieckich żołnierzy zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych konfliktu po stronie afgańskiej oceniana jest na około 1,5 miliona ludzi, z czego ludność cywilna stanowiła około 90 procent ogólnej liczby zabitych. Wojna w Afganistanie była jednym z powodów upadku Związku Radzieckiego. 35 rocznica

1991 - Prezydenci: Czechosłowacji - Vaclav Havel, Polski - Lech Wałęsa i Węgier - Arpad Goencz przyjęli wspólne oświadczenie o trójstronnej współpracy. Była to inauguracja tak zwanego Trójkąta Wyszehradzkiego. Po rozpadzie Czechosłowacji w skład grupy weszły oddzielnie Czechy i Słowacja. Od 2016 roku w dniu 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

1994 - Zmarł Wacław Korabiewicz, dziennikarz, poeta, podróżnik. Pracował, jako reporter i lekarz, odbywając wiele podróży badawczych po Afryce, Ameryce Południowej, Indiach, krajach Bliskiego Wschodu. Swoje zbiory przekazał Państwowemu Muzeum Etnograficznemu oraz Muzeum Narodowemu w Warszawie. Urodził się 5 maja 1903 roku. 30 rocznica

1995 - Amerykański haker Kevin Mitnick został aresztowany przez FBI. Jeden z najbardziej znanych komputerowych włamywaczy za swoje przestępstwa został skazany na karę wieloletniego pozbawienia wolności. Został oskarżony o włamanie na terenie USA do kilku ważnych systemów komputerowych. Nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania korzyści materialnych z crackingu. Wiele osób uznało go za bohatera walczącego z bezwzględnymi korporacjami.

1999 - Zmarł Antoni Chodorowski, rysownik, karykaturzysta, autor ilustracji do książek i plakatów, zajmował się także fotografią i malarstwem. Publikował rysunki między innymi w pismach: "Szpilki”, "Karuzela”, "Polityka” i "Najwyższy Czas”. Recenzował rysunkami wernisaże oraz premiery filmowe i teatralne na łamach "Filmu” i "Warszawskiego Informatora Kulturalnego”. Na dwa dni przed śmiercią na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon '99 w Legnicy został laureatem II nagrody za rysunek "Wesołe miasteczko”. Urodził się 7 czerwca 1946 roku. 25 rocznica

2001 - Zmarł Józef Bujnowski, poeta, historyk literatury, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. W czasie kampanii wrześniowej trafił do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie. Po uciecze działał w Wilnie, jednak został ponownie aresztowany i zesłany do łagru. W wyniku amnestii trafił do armii Andersa, uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie nie wrócił do kraju, zamieszkał w Anglii. Urodził się 31 marca 1910 roku.

2003 - Zmarł Włodzimierz Fijałkowski, profesor, ginekolog-położnik, społecznik, członek Papieskiej Akademii Pro Vita, twórca polskich szkół rodzenia, propagator metod naturalnej regulacji poczęć. Autor 26 książek oraz 150 prac. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. Urodził się 4 czerwca 1917 roku.

2003 - Zmarł Andrzej Czyżowski, dziennikarz i działacz społeczny, przez długie lata związany z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa w Monachium, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego” - najstarszego pisma polskiej emigracji, ukazującego się w Londynie. Urodził się 2 lutego 1919 roku.

2005 - Zmarł Pierre Bachelet, francuski piosenkarz, twórca tekstów i kompozytor, autor muzyki do wielu francuskich filmów, między innymi" "Historia” i "Slalom niespecjalny”. Największy rozgłos zyskała jego piosenka napisana do filmu "Emmanuelle” z 1974 roku. Urodził się 25 maja 1944 roku.

2007 - Zmarł Robert Adler, austriacki wynalazca, współtwórca pierwszego pilota telewizyjnego w 1956 roku, autor ponad 180 patentów. Jest uważany za jednego z pionierów badań nad powierzchniowymi falami akustycznymi - technologii wykorzystywanej w telefonach komórkowych. Urodził się 4 grudnia 1913 roku.

2007 - W Madrycie rozpoczął się proces 29 sprawców zamachów z 11 marca 2004 roku. Podczas ataków w pociągach dowożących ludzi z okolic podmiejskich do pracy w stolicy Hiszpanii, Madrycie na stacji Atocha, zginęło 191 osób, a 1858 zostało rannych. Był to najkrwawszy akt terroryzmu w Europie od czasów zamachu z Lockerbie 21 grudnia 1988 roku.

2008 - Po ponad pięciu miesiącach od zaginięcia nad zachodnią Nevadą amerykański milioner i podróżnik Steve Fossett został urzędowo uznany za zmarłego. Jego hobby było bicie różnego rodzaju rekordów - miał na swoim koncie około 115 pobitych rekordów. Fossett zdobył fortunę na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Urodził się 22 kwietnia 1944 roku.

2010 - Zmarł Adam Kaczyński, pianista, kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1990 roku - założyciel i pierwszy kierownik Katedry Interpretacji Muzyki Współczesnej, propagator tej muzyki. Był między innymi pierwszym wykonawcą w Polsce "Wariacji fortepianowych” opus 27 Antona Weberna w 1962 roku. Urodził się 13 października 1933 roku.

2010 - Zmarł Marek Jasiński, kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jego kompozycje prezentowane były w większości krajów europejskich oraz w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Tworzył: utwory chóralne, wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne. Dwa z nich: "Beatus Vir” oraz "Pieśń Zwiastowania na chór mieszany” otrzymały nagrody na międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Urodził się 10 września 1949 roku.

2011 - Zmarła Karin Stanek, piosenkarka, solistka zespołu Czerwono-Czarni. Zadebiutowała w 1962 roku piosenką "Jimmy Joe", w latach 60. była jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. Wylansowała przeboje: "Malowana lala”, "Jedziemy autostopem”, "Chłopiec z gitarą”, "Trzysta tysięcy gitar”. W 1976 roku wyjechała do Niemiec. Urodziła się 18 sierpnia 1943 roku.

2011 - Arabska wiosna: W Libii rozpoczęły się protesty przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich oraz długoletnim rządom Mu’ammara al-Kaddafiego. Zainspirowane udaną rewolucję w Tunezji i Egipcie, przerodziły się w wojnę domową.

2013 - Zmarł Kazimierz Danilewicz, rzeźbiarz, autor wielu monumentalnych prac, jak: pomnik Kazimierza Pułaskiego w Warce i Bufallo, popiersie majora Hubala i pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Warszawie. Urodził się 7 listopada 1927 roku.

2013 - W wyniku eksplozji meteoroidu nad Uralem i wywołanej nią fali uderzeniowej rannych zostało około 1500 osób. Meteoroid miał około 20 metrów średnicy, a jego eksplozja wyzwoliła energię równoważną 600 tysiącom ton trotylu. Na Ziemię spadło około sześciu ton meteorytów.

2014 - Francuz Renaud Lavillenie podczas mityngu w Doniecku ustanowił wynikiem sześć metrów i 16 centymetrów halowy rekord świata w skoku o tyczce, poprawiając o centymetr rezultat Serhija Bubki z 1993 roku. 10 rocznica

2014 - Podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi złote medale dla Polski zdobyli: Zbigniew Bródka w biegu łyżwiarskim na 1500 metrów i Kamil Stoch w konkursie skoków narciarskich na dużej skoczni. 10 rocznica

2015 - Podczas zawodów Pucharu Świata na skoczni mamuciej Vikersundbakken w norweskim Vikersund reprezentant gospodarzy Anders Fannemel ustanowił nieoficjalny rekord świata długości skoku. Norweg skoczył na odległość 251,5 metra.

2016 - Zmarł George Gaynes, amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli komendanta Lassarda w serii filmów "Akademia Policyjna". Wystąpił też między innymi w filmach: "Tootsie" i "Odmienne stany świadomości" oraz serialu "Pogoda dla bogaczy". Urodził się 16 maja 1917 roku.

2017 - Zmarł profesor Tadeusz Świętochowski, historyk, badacz dziejów Kaukazu. Zajmował się szczególnie historią Azerbejdżanu, której poświęcił wiele swoich publikacji naukowych i książek. Urodził się 28 kwietnia 1932 roku.

2018 - Zmarł Józef Gburzyński, związkowiec, robotnik, działacz opozycji w okresie PRL, prezydent Elbląga. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się dystrybucją wydawnictw niezależnych i organizował niejawne struktury Solidarności. W listopadzie 1982 został tymczasowo aresztowany, na wolność wyszedł w lipcu 1983 na mocy amnestii. W 2008 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 19 marca 1949 roku.

2019 - Zmarł Ryszard Juszkiewicz, prawnik, historyk, senator I i II kadencji. W latach 1980-1982 był doradcą "Solidarności”. Przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej. Urodził się 1 stycznia 1928 roku. 5 rocznica

2020 - Zmarł Leszek Hołdanowicz, grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor zwyczajny warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmował się grafiką, wykorzystując najnowsze możliwości techniczne, w tym wprowadzał grafikę komputerową w czasach, kiedy dopiero powstawały takie możliwości. Został laureatem wielu nagród w dziedzinie grafiki, był także odznaczony złotym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Urodził się 3 czerwca 1937 roku.

2021 - Zmarł profesor Zdzisław Najder, historyk literatury, opozycjonista w PRL - skazany zaocznie na karę śmierci w 1983, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1982-87. W komunistycznej Polsce wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, został pozbawiony praw publicznych i konfiskatę mienia. Był doradcą Lecha Wałęsy i Jana Olszewskiego. W latach 1990-1991 przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu przy Przewodniczącym "Solidarności". Urodził się 31 października 1930 roku.

2022 - Zmarł Józef Zapędzki, żołnierz i strzelec sportowy, występował w konkurencjach strzelania z pistoletu szybkostrzelnego. Zdobywca dwóch złotych medali olimpijskich - w Meksyku w 1968 roku i w Monachium w 1972 roku. Wielokrotnie zdobywał także medale w mistrzostwach świata i Europy. Był podpułkownikiem Wojska Polskiego. Urodził się 11 marca 1929 roku.

2023 - Zmarł Grzegorz Skrzecz, bokser, medalista mistrzostw świata, a także aktor. Był zawodnikiem wagi ciężkiej, w Gwardii Warszawa. Pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski, w latach 1979, 1980, 1981, 1982 i 1984. Wygrał też dwukrtonie konkurs im. Feliksa Stamma: w 1979 i 1981 roku. Zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Monachium w 1982 i także brązowy medal mistrzostw Europy w Warnie w 1983 roku. Grywał w filmach role charakterystyczne. Urodził się 25 sierpnia 1957 roku. 1 rocznica

Zobacz także

2024-02-14, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 14 lutego - Środa Popielcowa , która rozpoczyna w Kościele katolickim - trwający 40 dni - okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i… » więcej 2024-02-13, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 13 lutego - Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału - okresu zimowych balów, maskarad i pochodów. Obchodzone są w przeddzień Środy Popielcowej, która jest… » więcej 2024-02-12, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 12 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy. Od 2002 roku w tym dniu organizowana jest kampania Red Hand Day. Odbicia pomalowanych… » więcej 2024-02-11, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 11 lutego - Światowy Dzień Chorego - ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. 11 lutego - Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. 11 lutego… » więcej 2024-02-10, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 10 lutego - Dzień Mincerza - święto pracowników mennicy. W średniowiecznej Polsce byli to urzędnicy królewscy zajmujący się nie tylko wytwarzaniem, ale… » więcej 2024-02-09, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 9 lutego - Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. 9 lutego - Międzynarodowy Dzień Pizzy. 9 lutego - Międzynarodowy Dzień… » więcej 2024-02-08, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 8 lutego - Święto Służby Więziennej, polskie święto ustanowione na mocy zapisu ustawy o Służbie Więziennej z kwietnia 2010 roku. 8 lutego - Tydzień… » więcej 2024-02-07, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 7 lutego - Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią - z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej. 7 lutego - Święto narodowe Grenady, obchodzone w rocznicę… » więcej 2024-02-06, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 6 lutego - Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych, proklamowany przez Światową Organizację Zdrowia w 2006… » więcej
2526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »