1249 - Po przegranym powstaniu przeciw Krzyżakom Prusowie podpisali w Dzierzgoniu ugodę z Zakonem. Prusowie zobowiązali się do przestrzegania zasad religii chrześcijańskiej, ostatecznego wyrzeczenia się praktyk i wierzeń pogańskich, płacenia dziesięciny oraz służby wojskowej dla Krzyżaków. W zamian Prusowie otrzymali wolność osobistą, prawo dziedziczenia dóbr, a także uzyskali równouprawnienie z ludnością niemiecką. 775. rocznica
1422 - Król Władysław II Jagiełło poślubił swą czwartą i ostatnią żonę Zofię Holszańską. Sonka, księżniczka litewska, przed ślubem z polskim królem musiała przejść z prawosławia na katolicyzm, przyjmując jednocześnie imię Zofia. Z małżeństwa Zofii Holszańskiej i Władysława II Jagiełły pochodziło trzech synów: Władysław III Warneńczyk, Kazimierz oraz Kazimierz IV Jagiellończyk.
1454 - W czwartym dniu powstania Związku Pruskiego przeciwko zakonowi krzyżackiemu skapitulowała załoga zamku krzyżackiego w Toruniu. Tego samego dnia rada miasta Gdańska oficjalnie poinformowała miejscowego komtura o wypowiedzeniu posłuszeństwa Zakonowi. Dwa dni wcześniej Gdańszczanie zajęli Wielki Młyn i przygotowali artylerię oraz sprzęt szturmowy do ataku na krzyżacką twierdzę w tym mieście. W kwietniu powstanie poparło Królestwo Polskie, co rozpoczęło 13-letnią wojnę z zakonem krzyżackim, zakończoną zwycięstwem Polski i podpisaniem II pokoju toruńskiego. 570. rocznica
1564 - W bitwie nad Kropiwną niedaleko Orszy wojska litewskie, dowodzone przez Mikołaja Radziwiłła Rudego, zwyciężyły wojska moskiewskie. Litewski hetman dysponujący znacznie mniejszymi siłami posłużył się fortelem. Posłał przodem dwutysięczny oddział, który rozpowszechniał przesadzone informacje o pogromie drugiej armii moskiewskiej nad rzeką Ułą oraz o nadciągającej potężnej armii litewskiej. Gdy żołnierze moskiewscy w liczbie 20-30 tysięcy ludzi zobaczyli oddział litewski wpadli w panikę i rzucili się do ucieczki. 460. rocznica
1700 - Urodził się Philippe Buache, francuski geograf i kartograf, członek Francuskiej Akademii Nauk. Podzielił powierzchnię Ziemi na cztery baseny, oddzielone rusztowaniem pasm górskich nad lądem i pod oceanami. Jako pierwszy wprowadził izobaty w 1745 roku na mapie kanału La Manche. Zmarł 22 stycznia 1773 roku.
1736 - Zmarł Stephen Gray, angielski barwiarz, astronom amator i naukowiec, który jako pierwszy prowadził systematyczne eksperymenty nad przewodnictwem elektrycznym. Uznawany jest za jednego z ojców elektryczności. W 1731 roku Towarzystwo Królewskie przyznało mu pierwszy Medal Copleya za prace nad przewodnictwem i izolacją elektryczną, a w 1732 drugi za doświadczenia z indukcyjnością. W 1732 roku Stehen Gray został członkiem Towarzystwa Królewskiego. Urodził się w grudniu 1666 roku.
1812 - Urodził się Karol Dickens, angielski pisarz, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w Anglii drugiej połowy XIX wieku. Autor książek: "Klub Pickwicka", "Mała Dorrit", "David Copperfield", "Oliver Twist", "Opowieść wigilijna" i "Wielkie nadzieje”. Zmarł 9 czerwca 1870 roku.
1813 - Urodził się Karol Wedel, niemiecki cukiernik, założyciel przedsiębiorstwa E. Wedel w Warszawie. W 1851 roku otworzył przy ulicy Miodowej 12 własny sklep, a przy nim parową fabrykę czekolady, a w rok później wprowadził na rynek swój pierwszy przebój - karmelki śmietankowe. Kolejnym wyrobem wylansowanym przez Wedla była czekolada w płynie, której jego zakład sprzedawał ponad 500 filiżanek dziennie. Karol Wedel zmarł 17 czerwca 1902 roku.
1816 - Urodził się Józef Bohdan Dziekoński, pisarz epoki romantyzmu, związany z Cyganerią Warszawską, autor powieści "Sędziwoj". Większość utworów pisarza pozostała nieznana, bowiem po jego śmierci, zgodnie z testamentem, spalono wszystkie niewydane rękopisy. Józef Dziekoński był również aktywnym patriotą, konspiratorem oraz współtwórcą legionów polskich na obczyźnie. Jako żołnierz związany z nurtem mesjanizmu Andrzeja Towiańskiego oraz legionami Adama Mickiewicza. Zmarł 3 lipca 1855 roku.
1823 - Zmarła Ann Radcliffe, angielska preromantyczna poetka i powieściopisarka, która wywarła wielki wpływ na twórców dojrzałego romantyzmu. Autorka licznych romansów sentymentalnych oraz powieści gotyckich, uważana za prekursorkę horroru oraz "melodramatu w literaturze". Za życia nazywana Szekspirem powieściopisarzy. Jej postać stała się dla Edgara Allana Poego inspiracją do napisania "Portretu owalnego". Urodziła się 9 lipca 1764 roku.
1831 - W czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego uregulował w uchwale polskie barwy narodowe. Artykuł 1 uchwały głosi: "Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym". Była to pierwsza w historii regulacja prawna w tej sprawie. Sejm poparł wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego, jako propozycję kompromisową pomiędzy barwą białą - nadaną przez Augusta II Mocnego i proponowaną przez konserwatystów, a trójbarwną - biało-czerwono-szafirową - barwami konfederacji barskiej proponowanymi przez Towarzystwo Patriotyczne.
1860 - W Warszawie odbyła się prapremiera opery "Hrabina” Stanisława Moniuszki. Trzyaktowy utwór został skomponowany przez twórcę polskiej opery narodowej do libretta Włodzimierza Wolskiego. Stanisław Moniuszko po raz pierwszy wprowadził do utworu popularne pieśni polskie, w tym szeroko do dziś znaną "Pojedziemy na łów, towarzyszu mój".
1860 - Zmarł Karol Kazimierz Sienkiewicz, poeta, tłumacz, historyk, wydawca, publicysta, działacz społeczno-polityczny i współtwórca Biblioteki Polskiej w Paryżu. Przełożył wiersz francuskiego poety Casimira François Delavigne z 1831 roku "La Varsovienné", znany pod polskim tytułem, jako "Warszawianka 1831 roku". Muzykę do tego utworu skomponował Karol Kurpiński. Pieśń, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, była jedną z kandydatek do miana hymnu Polski. Urodził się 20 stycznia 1793 roku.
1863 - Porażką powstańców styczniowych zakończyła się dwudniowa bitwa z wojskami rosyjskimi pod Siemiatyczami, największa bitwa tego powstania. Po wygranej Rosjanie złupili i spalili Siemiatycze.
1867 - We Lwowie powstało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół”, pierwsza organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. "Sokół" działał w czasie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX wieku. Został zdelegalizowany po II wojnie światowej i był zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
1870 - Urodził się Alfred Adler, austriacki psychiatra, psycholog i pedagog, profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Autor terminu i terapii kompleksu niższości. Twórca psychologii indywidualnej. Napisał prace: "Sens życia”, "Psychologia indywidualna w wychowaniu”. Zmarł 28 maja1937 roku.
1873 - Zmarł Joseph Sheridan Le Fanu, irlandzki pisarz i dziennikarz, autor opowieści grozy. Napisał między innymi "Dom przy cmentarzu", "Stryja Silasa" oraz słynne opowiadania: "Carmilla" i "Zielona herbata", pochodzące z tomu opowiadań o duchach "W ciemnym zwierciadle". W historii literatury zapisał się, jako twórca powieści gotyckich. W opowiadaniu "Carmilla" odnowił temat wampiryzmu, tworząc postać kobiety-wampira. Urodził się 28 sierpnia 1814 roku.
1877 - Urodził się Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista wirtuoz. Twórca między innymi opery "Legenda Bałtyku", pieśni "Rota" i oratorium "Powrót syna marnotrawnego”. Zmarł 18 stycznia 1946 roku. Pogrzeb artysty, który odbył się w Poznaniu cztery dni później, stał się manifestacją narodową. Uczestnicy uroczystości zaintonowali "Rotę". Feliks Nowowiejski pochowany został na Skałce Poznańskiej, w Krypcie Zasłużonych kościoła świętego Wojciecha.
1883 - W Krakowie zmarł profesor Józef Szujski, współtwórca krakowskiej szkoły historycznej, publicysta, polityk, jeden z przywódców krakowskich konserwatystów - stańczyków. Był posłem na galicyjski Sejm Krajowy oraz posłem do austriackiej Rady Państwa. Pierwszy sekretarz generalny Akademii Umiejętności w Krakowie. Urodził się 16 czerwca 1835 w Tarnowie.
1885 - Urodził się Sinclair Lewis, amerykański pisarz, autor powieści ukazujących satyryczny obraz stosunków społeczno-obyczajowych w Stanach Zjednoczonych. Napisał między innymi książki: "Ulica główna", "Człowiek, który znał prezydenta Coolige'a", "Arrowsmith", "Babbit". W 1930 roku został pierwszym amerykańskim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł 10 stycznia 1951 roku.
1904 - W amerykańskim mieście Baltimore wybuchł gwałtowny pożar, który strawił w ciągu 30 godzin ponad 1,5 tysiąca budynków - zakładów przemysłowych, sklepów i banków. Nie było ofiar śmiertelnych. Ogień pojawił się w centrum dzielnicy handlowej w pomieszczeniach hurtowni towarów sypkich i błyskawicznie objął sąsiednie zabudowania. Z żywiołem walczyło 1231 strażaków. Ostatnie ogniska pożaru dogaszono 8 lutego. 120. rocznica
1905 - Urodził się Ulf von Euler, szwedzki fizjolog. Za prace nad mediatorami uwalnianymi na zakończeniach nerwowych, mechanizmami ich gromadzenia, uwalniania i unieczynniania został laureatem medycznej Nagrody Nobla w 1970, wspólnie z Amerykaninem Juliusem Axelrodem i Brytyjczykiem Bernardem Katzem. Zmarł 9 marca 1983 roku.
1908 - Na warszawskiej Woli uruchomiono Elektrownię Tramwajów Miejskich. Obecnie jest to siedziba Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwszy tramwaj elektryczny wyjechał na ulice Warszawy 26 marca 1908 roku.
1908 - Urodził się Szymon Idrjan, lekkoatleta, długodystansowiec i maratończyk, podporucznik rezerwy saperów Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Był dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw Polski w lekkoatletyce: w maratonie oraz w biegu na 10 tysięcy metrów. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez Sowietów. Był przetrzymywany w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 został wywieziony do Katynia i rozstrzelany przez funkcjonariuszy NKWD. Został pochowany na terenie obecnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.
1909 - Została zarejestrowana Śląska Partia Ludowa, którą założył w Skoczowie kierownik polskiej szkoły ludowej Józef Kożdoń. W momencie rejestracji partia głosząca ideę odrębnego narodu śląskiego liczyła około dwóch tysięcy członków, skupionych w 30 grupach terenowych w powiatach: bielskim, cieszyńskim i frysztackim. Śląska Partia Ludowa działała w Austro-Węgrzech, a następnie w Czechosłowacji w latach 1921-1938. W Polsce jej działalność władze skutecznie uniemożliwiły poprzez prześladowania, rewizje i aresztowania. 115. rocznica
1909 - W Warszawie urodziła się Anna Świrszczyńska, poetka, pisarka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, autorka wielu tomików poetyckich "Budowałam barykadę", dramatów "Orfeusz" oraz powieści dla młodzieży "Arkona, gród Świętowita". Współpracowała z Polskim Radiem, które nadawało audycje i słuchowiska jej autorstwa. Zmarła 30 września 1984 roku. 115. rocznica
1909 - Urodził się Lech Piwowar, poeta, satyryk, publicysta, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, porucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez Sowietów i przewieziony do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pogrzebany w Piatichatkach. Od 2000 roku spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 115. rocznica
1911 - Urodził się Adam Knioła, piłkarz występujący na pozycji napastnika, reprezentant Polski w latach 1931-1935. Grę w piłkę nożną rozpoczął w wieku 16 lat w Warcie Poznań. Łącznie w latach 1928-1934 rozegrał dla tego klubu 111 meczów i zdobył 56 goli. W 1935 roku przeszedł do Warszawianki, w barwach której do momentu wybuchu II wojny światowej rozegrał 68 spotkań i zdobył 20 goli. 25 października 1931 zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Jugosławią, w którym strzelił dwa gole. Podczas II wojny światowej został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Zginął 26 grudnia 1942 w komorze gazowej.
1916 - Zmarła Klara Ludwika Szczęsna, zakonnica, współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego oraz błogosławiona Kościoła katolickiego. Zgromadzenie Sercanek, któremu przewodziła przez 22 lata, zajmowało się opieką nad służącymi, robotnicami i chorymi przebywającymi w domach, pracą w szpitalach, prowadzeniem ochronek i szkół, kursami kroju i szycia oraz katechizacją w tych wsiach, do których nie mogli dotrzeć kapłani. Do uroczystej beatyfikacji siostry Klary Ludwiki Szczęsnej doszło 27 września 2015 w Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie. Urodziła się 18 lipca 1863 roku.
1918 - Urodziła się Wanda Piłsudska, lekarka psychiatra, córka Józefa Piłsudskiego. Po II wojnie światowej, wraz z matką i młodszą siostrą, wyemigrowała do Anglii. Po powrocie do Polski odzyskała w 2000 roku dworek w Sulejówku. W testamencie przekazała cały swój majątek na utworzenie muzeum marszałka. Zmarła 16 stycznia 2001.
1919 - Powołano Najwyższą Izbę Kontroli, Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej oraz Archiwum Akt Nowych pod nazwą Archiwum Wojskowego. 105. rocznica
1921 - Urodził się Stanisław Lenartowicz, reżyser, scenarzysta filmowy, autor między innymi filmów: "Pigułki dla Aurelii", "Giuseppe w Warszawie" i "To ja zabiłem". Jeden z twórców polskiej szkoły filmowej. W czasie II wojny światowej był żołnierzem 7. Brygady Wilhelma Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Zmarł 28 października 2010 roku.
1922 - U wybrzeży Danii zatonął, po zgnieceniu przez lód, masowiec SS "Kraków”, pierwszy polski parowiec handlowy na Bałtyku. 14-osobowa załoga, ciągnąc łodzie po lodzie, dotarła do odległego o 10 mil brzegu Danii w rejonie wsi Gaar. Bandera zabrana ze statku przez Zygmunta Tuleję znajduje się w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego, jako najstarsza polska zachowana bandera handlowa.
1931 - W Warszawie otwarto klub "Adria", w latach 30. XX wieku najbardziej elegancki lokal stolicy. Miał swoją siedzibę przy ulicy Moniuszki. Pomysłodawcą i współwłaścicielem był Franciszek Moszkowicz. "Adria” składała się z hallu, zimowego ogrodu kawiarnianego z ptakami i roślinami pod szklanym dachem, sali kawiarnianej, baru amerykańskiego, sali dancingowej, w której znajdował się mały parkiet i parkiet obrotowy. W 1933 roku we wnętrzach kawiarni zrealizowano film "Jego ekscelencja subiekt". Po wojnie budynek odbudowano z przeznaczeniem dla Państwowego Zakładu Ubezpieczeń. W 1973 reaktywowano w nim lokal pod wcześniejszą nazwą.
1935 - Urodził się Antoni Nurzyński Rawicz, operator filmowy. Był między innymi autorem zdjęć filmów: "Trąd", "Niebieskie jak morze czarne", "Kłopotliwy gość", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" i "Giuseppe w Warszawie". Zmarł 19 lutego 1974 roku.
1938 - Przed Sądem Specjalnym w Berlinie rozpoczął się proces pastora i działacza antynazistowskiego Martina Niemöllera. Na osobiste polecenie Adolfa Hitlera przewieziono go do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie miał zginąć na szubienicy. Życie uratowały mu protesty w prasie brytyjskiej i międzynarodowej, zorganizowane przez anglikańskiego lorda-biskupa George’a Bella. Po II wojnie światowej przygotował wspólne "wyznanie winy” protestantów niemieckich uznające współodpowiedzialność za poparcie dla narodowego socjalizmu. Działał na rzecz rozwoju ekumenizmu. Martin Niemöller urodził się 14 stycznia 1892, a zmarł 6 marca 1984.
1939 - W Warszawie urodziła się Ewa Krzyżewska, aktorka, znana między innymi z filmów "Popiół i diament", "Zbrodniarz i panna", "Faraon" oraz "Zazdrość i medycyna". Zmarła w wyniku odniesionych obrażeń w wypadku drogowym, 30 lipca 2003 w Hiszpanii. 85. rocznica
1939 - Do portu wojennego w Gdyni przypłynął zbudowany w holenderskiej stoczni okręt podwodny ORP Orzeł. Statek był chlubą polskiej marynarki wojennej, jednostką zdolną przepłynąć siedem tysięcy mil morskich bez uzupełniania zbiorników paliwa. Schodził do 80 metrów pod powierzchnię wody. Zaginął wraz z całą załogą w maju 1940 roku. Przyczyna zaginięcia jednostki do dziś nie jest znana, podobnie jak data i miejsce jej zatonięcia. Od lat prowadzone są poszukiwania wraku okrętu. 85. rocznica
1942 - W czasie II wojny światowej chorwaccy nacjonaliści Ustasze zaatakowali serbskie wioski pod Banja Luką: Motike, Šargovac, Drakulić. Podczas ataku Ustasze zabili ponad 2300 Serbów, w tym 550 dzieci.
1943 - Zmarł Władysław Sołtan, prawnik, polityk, działacz państwowy II Rzeczypospolitej. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. Podczas okupacji niemieckiej był przewodniczącym Naczelnej Rady Konspiracji Harcerstwa Polskiego. Urodził się 7 lipca 1870 roku.
1943 - W nocy z 7 na 8 lutego, w pierwszej akcji bojowej UPA, oddział Hryhorija Perehijniaka zaatakował niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Następnie w pobliskiej kolonii Parośla I, 9 lutego, Ukraińcy zaatakowali Polaków. Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając, według różnych źródeł, od 149 do 173 osób, w tym kobiety i dzieci. Majątek zabitych został zrabowany. Atak ten uznawany jest za początek rzezi wołyńskiej.
1944 - W Krakowie urodził się Antoni Wit, dyrygent, w latach 1997-2014 profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrał ponad 100 płyt dla różnych wytwórni. W repertuarze, obok tradycyjnych utworów, ma również wiele dzieł współczesnych. Dokonał nagrania wszystkich utworów orkiestrowych Witolda Lutosławskiego, wielokrotnie dyrygował i nagrywał utwory innych kompozytorów polskich, głównie Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Meyera. 80. rocznica
1949 - Ukazał się pierwszy numer czasopisma dla młodzieży "Świat młodych", które powstało z połączenia tygodnika "Świat Przygód” i dwutygodnika "Na Tropie”. Początkowo "Świat młodych" ukazywał się raz w tygodniu, a w późniejszych latach trzy razy w tygodniu, w nakładzie ponad 400 tysięcy egzemplarzy. W „Świecie młodych” ukazały się pierwodruki komiksów Henryka Chmielewski z cyklu "Tytus, Romek i A’Tomek" oraz pierwszy komiks Szarloty Pawel z cyklu "Kleks". Ostatni numer czasopisma ukazał się 7 sierpnia 1993 roku. 75. rocznica
1949 - Urodził się Grzegorz Kędzierski, operator filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta. Autor zdjęć do superprodukcji "Ogniem i mieczem", "Popiełuszko. Wolność jest w nas" oraz kilkudziesięciu filmów fabularnych, seriali i spektakli TV. Współpracował z Wojciechem Jerzym Hasem, Stanisławem Różewiczem, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem i Ryszardem Bugajskim. 75. rocznica
1950 - Urodziła się Karen Joy Fowler, amerykańska pisarka science fiction i fantasy. Napisała między innymi książki: "Klub miłośników Jane Austen", "Nie posiadamy się ze szczęścia". Jest laureatką nagród Campbella, Nebula i World Fantasy.
1950 - Urodził się Patrick McGrath, brytyjski pisarz i scenarzysta filmowy. Jego powieści "Groteska", "Pająk" oraz "Azyl" doczekały się również adaptacji filmowych. Do dwóch pierwszych z nich Patrick McGrath napisał scenariusz, a w ostatniej - polski tytuł filmu "Obłąkana miłość"- zagrał epizodyczną rolę aktorską.
1951 - Urodził się Marek Szyszko, rysownik komiksów i ilustrator książek. Karierę zaczynał od krótkich historii w "Relaxie", gdzie zaprosił go Grzegorz Rosiński. Rysował także zeszyty serii: "Pilot śmigłowca", "Legendarna historia Polski", czy "Polscy podróżnicy". Po 1990 roku zrezygnował z pracy nad komiksem i zajął się ilustracją książkową. Do komiksu wrócił na potrzeby antologii "100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości".
1954 - Urodził się Dieter Bohlen, niemiecki muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Znany przede wszystkim jako założyciel i członek duetu Modern Talking oraz zespołu Blue System. 70. rocznica
1955 - Urodził się Miguel José Ferrer, amerykański aktor i reżyser filmowy i telewizyjny. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Człowiek, którego nie było", "Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka", "RoboCop", "Hot Shots! 2", "Miasteczko Twin Peaks". Zmarł 19 stycznia 2017 roku.
1959 - Premiera filmu "Orzeł" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Przedstawiał fabularyzowane losy polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł” na początku II wojny światowej. Statek zaginął w maju 1940 roku, a jego wraku nie odnaleziono do dziś. Prawdziwego "Orła” na planie filmowym zastąpił ORP "Sęp”, a statki niemieckie były imitowane przez polskie okręty. Główne role zagrali: Aleksander Sewruk, Wieńczysław Gliński, Jan Machulski i Bronisław Pawlik. 65. rocznica
1959 - Amerykanie Robert Timm i John Cook ustanowili na samolocie Cessna 172 rekord w najdłuższym locie z tankowaniem w powietrzu. Spędzili w powietrzu, bez lądowania, 64 dni 22 godziny 19 minut i pięć sekund. 65. rocznica
1960 - Urodziła się Urszula, właściwie Urszula Kasprzak, wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana z przebojów: "Dmuchawce, latawce, wiatr”, "Baw mnie”, "Malinowy król”, "Dziś już wiem”. Wraz z Budką Suflera zagrała w filmie "Alabama” Ryszarda Rydzewskiego i wystąpiła w musicalu Katarzyny Gertner "Żeglując w dobry czas”.
1960 - Urodził się James Todd Spader, amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Grał między innymi w filmach i serialach: "Gang Tuff", "Dziewczyna w różowej sukience", "Mniej niż zero", "Wall Street", "Seks, kłamstwa i kasety wideo", "Gwiezdne wrota", "Orły z Bostonu", "Czarna Lista".
1961 - Urodziła się Maria Probosz, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, która zdobyła największą popularność w latach 80., odtwórczyni roli Gośki w filmie "Czas dojrzewania" i Julki w "Punktach za pochodzenie". Zagrała też w serialach: "07 zgłoś się", "Tulipan" i "Mistrz i Małgorzata". Zmarła 14 września 2010 roku.
1964 - W Szewnie urodził się Jacek Podsiadło, poeta, tłumacz, laureat Nagrody imienia Georga Trakla, Nagrody Kościelskich, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius” oraz Nagrody Poetyckiej imienia Wisławy Szymborskiej 2015, sześciokrotnie nominowany do Nagrody Nike. Autor tomików poezji: "Niczyje, boskie", "Wychwyt Grahama", "Kra", "Przez sen", "Włos Bregueta" i "Podwójne wahadło". W latach 1993-2008 prowadził audycję w Radiu Opole. 60. rocznica
1964 - Grupa The Beatles rozpoczęła swe pierwsze tournée po USA. Beatlemania miała swój początek w Europie, do USA dotarła jeszcze przed zespołem, a to za sprawą piosenki "I Want to Hold Your Hand”. Gdy Beatlesi lądowali w Nowym Jorku, 60 lat temu, czekała już na nich rozentuzjazmowana grupa fanów. 60. rocznica
1965 - Zmarł Władysław Jarocki, malarz, zajmujący się głównie tematyką huculską, podhalańską i tatrzańską. Malował pejzaże, obrzędy ludowe i religijne. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodził się 6 czerwca 1879 roku.
1965 - Zmarł Adam Gerżabek, malarz, krytyk sztuki i pedagog. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekanem wydziału malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i profesorem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Tworzył witraże dla wielu kościołów. Zajmował się też krytyką artystyczną. Urodził się 28 sierpnia 1898 roku.
1965 - Urodził się Adam Kamień, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Ekstradycja 2", "Komiwojażer", "Samo życie", "Rozdroże Cafe", "Sezon na kaczki". Jak sam twierdzi w wywiadach, od wielu lat nie utrzymuje się z aktorstwa, z powodu zbyt małej liczby propozycji. Jego główne źródło utrzymania to wykonywany, na co dzień zawód kierowcy w Polsce i opiekuna osób starszych w Niemczech.
1965 - Urodził się Chris Rock, amerykański komik uprawiający stand-up i aktor, scenarzysta, producent telewizyjny, producent i reżyser filmowy. Grał między innymi w filmach i serialach: "Gliniarz z Beverly Hills II", "Wielki biały ninja", "Zabójcza broń 4", "Spadaj na ziemię", "Bad Company", "Wszyscy nienawidzą Chrisa". Telewizja Comedy Central umieściło go na piątym miejscu w rankingu najlepszych komików wszech czasów występujących na żywo.
1965 - Urodził się Jason Gedrick, właściwie Jason Michael Gedroic, amerykański aktor telewizyjny i filmowy pochodzenia polskiego. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Bad Boys", "Ryzykowny interes", "Żelazny Orzeł", "Urodzony 4 lipca", "Justified: Bez przebaczenia", "Piękna i Bestia", "Mroczne zagadki Los Angeles".
1969 - W Lesznie urodziła się Renata Dancewicz, aktorka, znana między innymi z filmów " Samowolka", "Diabelska edukacja", "Deborah" i "Pułkownik Kwiatkowski" oraz serialu "Ekstradycja". 55. rocznica
1971 - Szwajcarzy w powszechnym referendum opowiedzieli się za przyznaniem kobietom prawa wyborczego. Nie wszystkie kantony dały kobietom prawo wyborcze. Dopiero w 1990 roku Szwajcarski Sąd Najwyższy zmusił każdy kanton do przestrzegania równych praw kobiet i mężczyzn.
1973 - Senat USA powołał komisję śledczą do zbadania afery Watergate. Rok wcześniej w Watergate, czyli budynku będącym siedzibą Partii Demokratycznej zatrzymano włamywaczy, przy których znaleziono kamery, mikrofony i inne urządzenia podsłuchowe. Wszyscy złapani byli agentami FBI i CIA i należeli do komitetu wyborczego prezydenta Richarda Nixona. W kwietniu 1973 "Washington Post" opublikował materiały dowodzące, że włamanie w siedzibie demokratów nie było inicjatywą kilku członków komitetu wyborczego Nixona, lecz zaplanowali go zaufani ludzie prezydenta. W marcu 1974 postawiono w stan oskarżenia siedmiu bliskich współpracowników prezydenta pod zarzutem uczestnictwa w przestępstwie. Do dymisji pięć miesięcy później podał się sam Richard Nixon.
1974 - Grenada, wyspiarskie państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Tego dnia jest tam obchodzone święto narodowe. 50. rocznica
1979 - W Bertiodze w Brazylii zmarł Josef Mengele, niemiecki lekarz, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za okrutne eksperymenty medyczne i wysyłanie więźniów do komór gazowych w KL Auschwitz. Po zakończeniu II wojny światowej ukrywał się w Ameryce Południowej. Urodził się 16 marca 1911 roku. 45. rocznica
1979 - Urodziła się Tawakkul Karman, jemeńska dziennikarka, polityk, działaczka na rzecz praw człowieka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Została uhonorowana za walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa i pełnego udziału kobiet w procesie budowaniu pokoju. Na początku jemeńskiego powstania z 2011 organizowała studenckie protesty w Sanie. 45. rocznica
1979 - Urodził się Aleksander Mendyk, muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta. Znany był przede wszystkim z występów w zespole Acid Drinkers w latach 2004-2008. Równolegle występował w grupie Flapjack. Wcześniej grał w zespole Sweet Noise. Zmarł 30 listopada 2008 roku. 45. rocznica
1980 - Urodziła się Magdalena Schejbal, aktorka filmowa i teatralna. Grała między innymi w filmach i serialach: "Głośniej od bomb", "Superprodukcja", "Kryminalni", "Blondynka", "Szpilki na Giewoncie", "Pan Rudnicki i samochody", "Na dobre i na złe".
1984 - W pobliżu wsi Sławęcin w niejasnych do dziś okolicznościach został zamordowany Piotr Bartoszcze, represjonowany przez SB działacz chłopski, zaangażowany w tworzenie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Komunistyczna prokuratura stwierdziła, że przyczyną zgonu było uduszenie się w studzience, wskutek upojenia alkoholowego. Sprawę umorzono także w 1995 roku. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej działacz rolniczej opozycji został zamordowany, prawdopodobnie przez SB. 40. rocznica
1984 - Astronauta Bruce McCandless, członek załogi wahadłowca Challenger, odbył pierwszy spacer kosmiczny bez stałego połączenia ze statkiem kosmicznym. 40. rocznica
1985 - Sąd Wojewódzki w Toruniu wydał wyrok w procesie funkcjonariuszy SB - sprawców porwania i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Kapitan Grzegorz Piotrowski i pułkownik Adam Pietruszka zostali skazani na 25 lat, porucznik Leszek Pękala na 15 lat, a porucznik Waldemar Chmielewski na 14 lat pozbawienia wolności. Żaden ze skazanych nie odbył całości kary. Między innymi w 1986 roku w wyniku interwencji Czesława Kiszczaka trzem sprawcom złagodzono karę. Adamowi Pietruszce karę 25 lat zamieniono na 15 lat, Leszkowi Pękali z 15 lat obniżono do 10 lat, Chmielewskiemu z 14 lat do ośmiu.
1988 - Urodziła się Monika Brodka, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i gitarzystka. W 2004 roku zwyciężyła w finale trzeciej edycji programu telewizyjnego "Idol", po czym wydała debiutancką płytę "Album", która uzyskał status złotej płyty. Na koncie ma cztery albumy studyjne oraz sześć Fryderyków. Początkowo wykonywała muzykę pop, w późniejszych latach ugruntowała sobie pozycję na scenie różnorodnym gatunkowo repertuarem.
1990 - Zmarł Stanisław Gawlik, aktor teatralny i filmowy. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Brunet wieczorową porą", "Gangsterzy i filantropi", "Dom", "Alternatywy 4". Urodził się 3 listopada 1925 roku.
1991 - IRA przeprowadziła ostrzał moździerzowy siedziby brytyjskiego premiera na 10 Downing Street, nie powodując żadnych ofiar. Pocisk nie trafił w żaden z budynków, lądując w ogrodzie. Do ataku doszło podczas obrad gabinetu Johna Majora.
1991 - Jean-Bertrand Aristide został prezydentem Haiti. Wybór nie został uznany przez armię, która w 1991 roku dwukrotnie przeprowadziła zamach stanu i odsunęła go od władzy 30 września tego samego roku. Obalony prezydent wyjechał na emigrację do Wenezueli a następnie Stanów Zjednoczonych. W tym czasie stronnicy dawnego reżimu, którzy utworzyli paramilitarną organizację FRAPH, rozpoczęli falę terroru przeciw zwolennikom prezydenta. Do władzy Jean-Bertrand Aristide wrócił 15 października 1994 roku, gdy armia oddała mu władzę, pod groźbą zbrojnej interwencji USA.
1992 - Ministrowie spraw zagranicznych i finansów państw Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej podpisali w Maastricht w Holandii traktat powołujący do życia Unię Europejską. Traktat określił ramy i harmonogram dochodzenia do Unii Gospodarczej i Walutowej. Rozszerzono zakres wspólnej polityki o edukację, ochronę zdrowia, kulturę, sieci transeuropejskie i ochronę konsumenta. Państwa członkowskie zobowiązały się do prowadzenia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
1994 - Zmarł Witold Lutosławski, kompozytor, pianista, dyrygent, przedstawiciel polskiej awangardy muzycznej, obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora wszech czasów. Twórca: "Wariacji symfonicznych”, "Koncertu na orkiestrę”, "Tryptyku śląskiego”, licznych pieśni i piosenek dla dzieci, między innymi "Spóźniony słowik” do słów Juliana Tuwima. Urodził się 25 stycznia 1913 roku. 30. rocznica
1995 - Zmarł Massimo Pallottino, włoski archeolog, profesor Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Do jego najważniejszych prac archeologicznych należą prowadzone od 1957 roku wykopaliska w sanktuarium Pyrgi. Autor wielu publikacji na temat Etrusków. Urodził się 9 listopada 1909 roku.
1998 - W japońskim Nagano rozpoczęły się XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów, w tym 39 z Polski. Nasi reprezentanci nie zdobyli żadnego medalu. Najlepsze - piąte miejsca zajęli: sztafeta biathlonistów oraz Andrzej Bachleda-Curuś w kombinacji alpejskiej. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Niemcy zdobywając 29 medali, w tym 12 złotych.
2007 - W Warszawie zmarła Teresa Pągowska, malarka, autorka cykli: "Dni", "Przemoc", "Wnętrza zamknięte" i "Figury magiczne". Urodziła się 12 czerwca 1926 roku.
2008 - Zmarł Sławomir Kulpowicz, pianista, kompozytor i producent jazzowy, w latach 1977-1980 członek formacji The Quartet. Tworzył z artystami takimi jak: Czesław Niemen, Anna Maria Jopek, John Porter, Stanisław Sojka czy Mieczysław Szcześniak. Interesował się kulturą i muzyką Indii. Był synem Witolda Kulpowicza, kompozytora i pedagoga, autora podręczników gry na akordeonie. Urodził się 17 stycznia 1952 roku.
2009 - Rozpoczęła się seria pożarów buszu w australijskim stanie Wiktoria, w których zginęły 173 osoby, a około tysiąca zostało rannych. W 78 miastach i miejscowościach spłonęło ponad dwa tysiące domów. Pożary wybuchły także w pobliżu Melbourne i zagroziły niektórym dzielnicom tego miasta, zamknięto szereg linii kolejowych oraz trans-australijskie autostrady. Niektóre z pożarów zostały wzniecone przez podpalaczy, większość z nich miała jednak związek z niezwykłą falą upałów i rekordowo wysokimi temperaturami w Australii w tym czasie. Pożary zakończyły się 14 marca. 15. rocznica
2009 - W Pakistanie został zamordowany przez talibów polski geolog Piotr Stańczak. Terroryści domagali się uwolnienia 110 talibów z pakistańskich więzień. Ponieważ żądania nie zostały spełnione Polak został zabity. Piotr Stańczak, inżynier-geolog przebywał w Pakistanie jako pracownik firmy Geofizyka Kraków, należącej do PGNiG. 15. rocznica
2009 - Zmarł Jan Bachleda-Curuś, narciarz, olimpijczyk, wraz ze swoim bratem Andrzejem Bachledą należał do najwybitniejszych polskich narciarzy alpejskich, akademicki wicemistrz świata z 1978 roku i 18-krotny mistrz Polski w konkurencjach alpejskich. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 19 kwietnia 1951 roku. 15. rocznica
2009 - Zmarł Stanisław Frączysty, kurier tatrzański, uczestnik ruchu oporu w czasie II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie. W 1949 roku aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa pod zarzutem współpracy z obcym wywiadem. Po kilku tygodniach więzienia został zwolniony. Działał w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich. Urodził się 5 lutego 1917 roku. 15. rocznica
2010 - Laura Chinchilla, jako pierwsza kobieta wygrała wybory prezydenckie w Kostaryce. Była kandydatką Partii Wyzwolenia Narodowego. Wcześniej była między innymi wiceprezydentem i jednocześnie ministrem sprawiedliwości. Laura Chinchilla była prezydentem do maja 2014 roku. Obecnie wykłada na amerykańskim Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Urodziła się 28 marca 1959 roku.
2010 - Zmarł William Tenn, amerykański pisarz science fiction i inżynier żydowskiego pochodzenia oraz krytyk fantastyki, urodzony w Wielkiej Brytanii. Publikował także pod pseudonimem "Kenneth Putnam". Był jednym z wielkich autorów Złotej Ery Science Fiction i wywarł duży wpływ na rozwój tego gatunku. Opublikował ponad 60 opowiadań, dwie powieści, liczne eseje oraz artykuły naukowe. Urodził się 9 maja 1920 roku.
2014 - Premiera thrillera politycznego "Jack Strong" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Film opowiada o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP w czasach PRL, który w roku 1972 nawiązał tajną współpracę z CIA zyskując pseudonim "Jack Strong”. Główne role zagrali: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska i Piotr Nerlewski. 10. rocznica
2014 - W rosyjskim Soczi rozpoczęły się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Były to pierwsze zimowe igrzyska w Rosji. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Norwegia zdobywając 29 medali, w tym 11 złotych. Polska zajęła 11 miejsce z sześcioma medalami, w tym czterema złotymi. Mistrzami olimpijskimi w Soczi zostali: dwukrotnie Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka. Łącznie na tych igrzyskach startowało 59 Polaków. 10. rocznica
2015 - Obraz "Nafea faa Ipoipo" - "Kiedy wyjdziesz za mąż?” Paula Gauguina został sprzedany za 300 milionów dolarów, co uczyniło go jednym z najdrożej sprzedanych obrazów pochodzących z prywatnej kolekcji. Nabywca obrazu pochodzi z Kataru. Dzieło Paula Gauguina z 1892 roku sprzedał były pracownik domu aukcyjnego Sotheby’s, który mieszka w Bazylei, w Szwajcarii.
2015 - Zmarł Joseph Benson Mauldin, amerykański basista rockowy. W 1956 roku wspólnie z Buddym Hollym, Jerrym Allisonem i Nikim Sullivanem założył zespół "The Crickets". Urodził się 8 lipca 1940 roku.
2018 - Zmarł Mieczysław Święcicki, piosenkarz i aktor, współzałożyciel kabaretu literackiego "Piwnica pod Baranami”. Znany z niepowtarzalnych wykonań pieśni i romansów cygańskich i rosyjskich. W "Piwnicy" występował w programie "Jezioro trzech wieszczek". Grał w teatrach: Starym, Rapsodycznym i w Teatrze 38. Urodził się 26 marca 1936 roku.
2018 - Wojna domowa w Syrii: kilkusetosobowy oddział rosyjskiej grupy Wagnera walczący po stronie syryjskich wojsk rządowych, wspierany przez artylerię i czołgi, podjął próbę ataku na pole gazowe w rejonie miasta Dajr az-Zaur na wschodzie kraju, opanowane przez Syryjskie Siły Demokratyczne. Obrońcy, wśród których znajdowali się żołnierze amerykańskich wojsk specjalnych, uzyskali wsparcie amerykańskiego lotnictwa, odpierając atak przy stratach własnych podawanych, jako jeden ranny. Reuters oszacowała liczbę poszkodowanych Rosjan na 300 osób.
2019 - Zmarł John David Dingell Jr, amerykański polityk. Mandat w Izbie Reprezentantów obejmował przez ponad 59 lat - najdłużej ze wszystkich kongresmenów. Działacz Partii Demokratycznej, razem z ojcem Johnem D. Dingellem przez 82 lata reprezentowali zamieszkane głównie przez Polaków przedmieścia Detroit. Urodził się 8 lipca 1926 roku. 5. rocznica
2019 - Zmarł Tomasz Filipczak, działacz opozycyjny w PRL, jeden z pomysłodawców, a następnie członek redakcji pisma "Puls", działacz kulturalny. W 1988 był pomysłodawcą i redaktorem Polskiej Encyklopedii Niezależnej. Urodził się 7 lutego 1954 roku. 5. rocznica
2019 - Zmarł Albert Finney, brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent teatralny, filmowy i telewizyjny. Wystąpił między innymi w filmach: "Przygody Toma Jonesa", "Z soboty na niedzielę", "Morderstwo w Orient Expressie", " Garderobiany", "Pod wulkanem", "Ultimatum Bourne’a". Urodził się 9 maja 1936 roku. 5. rocznica
2019 - Zmarł Per Olov Jansson, fiński fotograf. Jego zdjęcia pojawiły się w książkach jego siostry, pisarki, Tove Jansson z serii o Muminkach. Urodził się 22 kwietnia 1920 roku. 5. rocznica
2019 - Zmarł Jan Olszewski, polityk, adwokat i publicysta. W czasie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. W latach 1991-1992 prezes Rady Ministrów, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, założyciel i przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski, członek Trybunału Stanu, doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Urodził się 20 sierpnia 1930 roku. 5. rocznica
2020 - Zmarł Li Wenliang, chiński okulista z Wuhanu, ostrzegający w grudniu 2019 roku przed epidemią koronawirusa, pouczony przez policję za "rozpowszechnianie plotek". Zmarł wskutek COVID19, w wieku 33 lat. Urodził się 12 października 1986 roku.
2020 - Zmarł Eugeniusz Pieniążek, pilot, konstruktor jednoosobowego samolotu "Kukułka". Pod koniec lat 60., kiedy SB odmówiła mu wydania paszportu, postanowił skonstruować samolot, którym chciał uciec za granicę. Latem 1971 roku maszyna została oficjalnie zarejestrowana, jako konstrukcja amatorska. 13 września 1971 Eugeniusz Pieniążek nielegalnie opuścił terytorium Polski. Przez Słowację i Węgry dotarł do Jugosławii. Tam został aresztowany, a po wypuszczeniu na wolność przez Austrię trafił do Szwecji, gdzie przetransportował także swój samolot. W 1973 roku sprowadził do Szwecji rodzinę. Na początku lat 90. XX wieku wrócił do Polski. Urodził się 1 stycznia 1934 roku.
2021 - Zmarł Luis Feito Lopez, hiszpański malarz abstrakcjonista i ekspresjonista, członek hiszpańskiej grupy artystycznej El Paso. Wpływ na jego twórczość miał kubizm i neoformalizm. W początkach twórczości jego prace miały stonowane odcienie bieli i szarości, w latach 60. wprowadził intensywne barwy z wiodącym motywem czerwonego kontrapunktu. Wystawiał swoje prace w najsłynniejszych galeriach światowych między innymi w Muzeum Guggenheima, Galerii Tate w Londynie czy oraz Carnegie Institute w Pittsburgu. Urodził się 13 października 1929 roku.
2022 - Zmarł Jerzy Bartmiński, profesor nauk humanistycznych, wybitny językoznawca, etnolingwista, folklorysta, slawista, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był autorem około 300 publikacji. Jego książka "Językowe podstawy obrazu świata" była w 2007 roku nominowana do Nagrody imienia Jana Długosza, przyznawanej autorom najbardziej znaczącego polskiego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. W pracy naukowej zajmował się problemami tekstologii, odmianami i stylami, semantyką, słownictwem aksjologicznym, gatunkami polskiego folkloru oraz etnolingwistyką. Urodził się 19 września 1939 w Przemyślu.
2022 - Zmarł Zbigniew Namysłowski, saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem i Leszkiem Możdżerem. Nagrał ponad 30 autorskich płyt. Do najbardziej znanych kompozycji Zbigniewa Namysłowskiego należą między innymi: "Jasmin Lady", "Double Trouble Blues" czy "Quiet Afternoon". Muzyk inspirował się niejednokrotnie folklorem, jak w utworach "Zabłąkana owiecka" czy "1.2.3.4...", chętnie łączył jazz z muzyką klasyczną. Jest autorem płyt "Mozart in Jazz" oraz "Mozart Goes Jazz". Urodził się 9 września 1939 roku w Warszawie.
2022 - Zmarł Douglas Hunt Trumbull, amerykański reżyser, specjalista od efektów specjalnych, producent filmowy. Zasłynął głównie efektami specjalnymi w filmach science-fiction. Był nominowany do Oscara za efekty specjalne w filmach: "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "Star Trek", "Łowca androidów". W 1993 otrzymał statuetkę za całokształt dokonań. Urodził się 8 kwietnia 1942 roku.
2022 - Zmarła Yi Lijun, chińska profesorka, tłumaczka i badaczka literatury polskiej, nazywana ambasadorem literatury polskiej w Chinach. Przetłumaczyła na język chiński ponad 60 polskich utworów literackich, między innymi: "Pana Tadeusza", III i IV części "Dziadów", poezje Leopolda Staffa, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tadeusza Różewicza, prozę Marka Hłaski, Olgi Tokarczuk. Jest autorką "Literatury polskiej" i "Zarysu powojennej literatury polskiej". Zredagowała ponad 300 haseł o polskich pisarzach i literaturze polskiej w chińskiej encyklopedii. Urodziła się 4 grudnia 1934 roku.