Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-12-14, 07:30 Autor: IAR/D.Panek/dok.

Kartka z kalendarza

1503 - Urodził się Nostradamus, właściwe nazwisko Michael de Nostre-Dame, francuski astrolog, lekarz króla Karola IX, matematyk i wizjoner, okultysta. Autor księgi proroctw "Centuries astrologiques", którą Kościół katolicki umieścił na indeksie ksiąg zakazanych. Zmarł 2 lipca 1566 roku. 520. rocznica
1287 - Około 80 tysięcy osób zginęło na przybrzeżnych terenach Holandii i Niemiec podczas tak zwanej powodzi Świętej Łucji wywołanej przez sztorm na Morzu Północnym. Woda morska, popychana huraganowym wiatrem, zalewała nisko położone tereny. Najbardziej ucierpiała Fryzja.

1575 - Książę Siedmiogrodu Stefan Batory został ogłoszony królem Polski i wielkim księciem litewskim. Było to możliwe dzięki jego ożenkowi z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego. Stefan Batory urodził się 27 września 1533 roku, a zmarł 12 grudnia 1586.

1658 - Polska kawaleria pod wodzą Stefana Czarnieckiego, wspierając wojska duńskie przeciwko Szwedom, przeprawiła się przez cieśninę między Jutlandią a wyspą Alsen. Wydarzenie to, opisane przez Jana Chryzostoma Paska, Józef Wybicki uwiecznił w "Pieśni Legionów”, która stała się polskim hymnem narodowym. Walczący u boku Stefana Czarnieckiego Jakub Łoś napisał w swoich pamiętnikach, że wojsko przeprawiło się na łodziach, ciągnąc za sobą zmarznięte konie. 365. rocznica

1751 - Cesarzowa Maria Teresa Habsburg założyła w Wiener Neustadt Terezjańską Akademię Wojskową. Jest najstarszą tego typu uczelnią w Europie i istnieje do dziś.

1782 - Bracia Montgolfier wypuścili z przydomowego ogródka swój pierwszy balon o objętości 18 metrów sześciennych, który wzbił się na wysokość 250 metrów. Dwa dni później sporządzili i wysłali notatkę o tym fakcie do paryskiej Akademii Nauk. Pierwszy lot człowieka w balonie odbył się 15 października 1783 roku.

1788 - Urodził się Piotr Szembek, generał, hrabia, uczestnik wojen napoleońskich, podczas powstania listopadowego gubernator wojskowy Warszawy, następnie dowódca 4. Dywizji Piechoty. Walczył w bitwach pod Wawrem i Olszynką Grochowską. Mówiono o nim "Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi". Zmarł 21 czerwca 1866 roku. 235. rocznica

1789 - Urodziła się Maria Szymanowska, pianistka i kompozytorka. Jedna z pierwszych kobiet - pianistek w historii kultury europejskiej. Poza Polską, koncertowała w Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Czechach, na Ukrainie, Litwie i w Rosji. Pisała też liczne utwory na fortepian, między innymi: etiudy, nokturny, walce, polonezy, mazurki i pieśni. Zmarła 24 lipca 1831 roku.

1799 - Zmarł Jerzy Waszyngton, amerykański generał i polityk, wódz naczelny w amerykańskiej wojnie o niepodległość i pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1789-1797, uważany za ojca narodu amerykańskiego. Głównym osiągnięciem prezydenta było wzmocnienie władzy federalnej młodego państwa poprzez włączenie "Karty praw" do konstytucji w 1791 roku, a także rozwój handlu i stabilizacja gospodarki. Przez cały okres urzędowania nie przyjmował pensji prezydenckiej. Urodził się 22 lutego 1732 roku.

1830 - Rozpoczęło się konklawe, które 2 lutego 1831 roku wybrało na papieża Bartolomeo Alberto Cappellariego, który przybrał imię Grzegorz XVI. W czasie swojego pontyfikatu głosił tezę o absolutnej wyższości władzy kościelnej nad świecką, występował przeciwko rozdzielaniu Kościoła od państwa. W brewe "In supremo" z 3 grudnia 1839 Grzegorz XVI potępił niewolnictwo i sprzedaż niewolników, jako niegodne chrześcijan. Uznał w nim także polskie powstanie z 1830 przeciwko cesarzowi Rosji, jako część rewolucji europejskiej mającej na celu obalenie legalnej władzy i potępił je. W swojej encyklice "Cum primum" ogłoszonej 9 czerwca 1832 napomniał polskich biskupów oraz duchowieństwo, aby podporządkowali się władzy zaborców oraz aby zachęcali do tego lud. Wkrótce potem uświadomiony przez doradców o faktycznych działaniach carskich, papież tłumaczył, że dał się oszukać dyplomacji i nigdy nie chciał potępić Polaków.

1833 - Słynny niemiecki znajda Kaspar Hauser został w ogrodach dworskich w Ansbach śmiertelnie zraniony nożem przez nieznanego sprawcę. Młody mężczyzna w maju 1828 pojawił się w tajemniczych okolicznościach na ulicach Norymbergi. Poza kilkoma słowami nie potrafił mówić. Spekulowano o jego powiązaniach z wielkoksiążęcą dynastią badeńską. Okrzyknięty został "sierotą Europy”. Urodził się prawdopodobnie 30 kwietnia 1812 roku, a zmarł 17 grudnia 1833. 130. rocznica

1892 - Urodził się James Edgar Claxton, amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza. Był pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w zawodowym baseballu w XX wieku. Był też pierwszym czarnoskórym zawodnikiem, którego przedstawiono na karcie baseballowej. Zmarł 3 marca 1970 roku.

1895 - Urodził się Jerzy VI, król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz dominiów, cesarz i król Indii, król Irlandii, Brat Edwarda VIII i jego następca. Zyskał popularność i szacunek, gdy podczas niemieckich nalotów na Londyn nie opuścił miasta, mimo że pałac królewski był bombardowany dziewięć razy. Zmarł 6 lutego 1952 roku.

1896 - Uruchomiono metro w Glasgow. Było trzecim na świecie, po metrze w Londynie i Budapeszcie. Pierwotnie miało napęd linowy, od 1935 roku ma napęd elektryczny. Obecnie 15 stacji rozmieszczonych jest na jednej linii o łącznej długości prawie 10,5 kilometra. Każdego dnia z metra w Glasgow korzysta około 35 tysięcy pasażerów.

1897 - Urodził się Stanisław Ostoja-Chrostowski, malarz i grafik, specjalizujący się w drzeworycie, zajmował się też grafiką użytkową. Światową sławę przyniosły mu ilustracje do książek oraz ekslibrisy. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, był szefem Referatu 999 Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej. Po wojnie współdziałał przy reaktywacji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i był jej rektorem. Zmarł 9 listopada 1947 roku.

1899 - Urodził się Adam Bień, działacz ruchu ludowego, adwokat, sędzia, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego. Kawaler Orderu Orła Białego. W 1945 roku aresztowany przez NKWD i sądzony w tak zwanym procesie szesnastu w Moskwie. Został skazany na pięć lat więzienia i osadzony w więzieniu na Łubiance. Wrócił z moskiewskiego więzienia w sierpniu 1949 roku. Zmarł 4 marca 1998 roku.

1900 - Max Planck przedstawił w Berlinie teorię kwantową. Koncepcja, zgodnie, z którą energia może być emitowana tylko w określonych porcjach, zwanych kwantami, dała początek mechanice kwantowej. Planck w 1918 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Max Planck urodził się 23 kwietnia 1858 w Kilonii, a zmarł 4 października 1947 roku w Getyndze.

1901 - Urodził się Kazimierz Michałowski, archeolog, egiptolog, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, twórca Katedry Archeologii Śródziemnomorskiej, organizator działu sztuki starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kierownik stacji archeologicznej w Kairze, odkrywca między innymi fresków z Faras. Autor wielu prac naukowych i popularnonaukowych. Zmarł 1 stycznia 1981 roku.

1901 - Urodził się Feliks Stamm, trener kadry narodowej, współtwórca międzynarodowych sukcesów polskiego boksu, wychowawca i szkoleniowiec medalistów olimpijskich, między innymi: Jerzego Kuleja, Józefa Grudnia, Zbigniewa Pietrzykowskiego, Leszka Drogosza, Mariana Kasprzyka. Jako trener siedmiokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich, ponadto 14 razy prowadził Polskę w turniejach o mistrzostwo Europy. Ponad 130 razy stał w narożniku w czasie oficjalnych meczów międzypaństwowych. Zmarł 2 kwietnia 1976 roku.

1903 - Wilbur Wright na samolocie Flyer I pokonał w cztery sekundy dystans 34 metrów. Oficjalnie za pierwszy w historii lot samolotem uznaje się jednak próbę jego brata Orvilla z 17 grudnia. Tego dnia wzbił się w powietrze samolotem i wykonał lot na odległość około 37 metrów, trwający 12 sekund. Bracia uznawani są za pionierów lotnictwa. Stali się sławni w latach 1908-1909, kiedy Wilbur pokazał samolot w Europie, a Orville zaprezentował maszynę Armii USA w Forcie Myer. 120. rocznica

1906 - Niemcy zwodowali w Kilonii pierwszy okręt podwodny U-1, nazwany "Szarym Wilkiem", z powodu barwy ochronnej. Jego eksploatacja pozwoliła na zebranie doświadczeń niezbędnych przy projektowaniu kolejnych, udoskonalonych konstrukcji. Podczas I wojny światowej został uznany za przestarzały. Używano go do celów szkoleniowych. Po wycofaniu ze służby w 1919 roku został odkupiony przez macierzystą stocznię i przekazany do muzeum w Monachium, gdzie można go oglądać.

1908 - Urodził się Eugeniusz Lokajski, lekkoatleta. W latach 30. XX wieku należał do światowej czołówki oszczepników, olimpijczyk z Berlina z 1936 roku, podporucznik Armii Krajowej, autor ponad 850 fotografii dokumentujących walkę i życie codzienne powstańców. Zginął podczas Powstania Warszawskiego 25 września 1944 roku. 115. rocznica

1909 - Urodził się Edward Lawrie Tatum, amerykański mikrobiolog i biochemik. Odkrył rekombinacje genetyczne u bakterii. W 1958 roku otrzymał Nagrodę Nobla, wraz z Joshuą Lederbergiem, w dziedzinie fizjologii i medycyny, za badania nad gatunkiem grzyba Neurospora crassa, które doprowadziły do stworzenia hipotezy "jeden gen równa się jeden enzym”. Zmarł 5 listopada 1975 roku.

1911 - Rywalizujący z brytyjską ekspedycją dowodzoną przez Roberta Scotta, norweski podróżnik Roald Amundsen, jako pierwszy dotarł do bieguna południowego. Obaj założyli swoje bazy na wyspie Rosa. Już na starcie Norweg miał przewagę nad swoim rywalem - wyruszył dwa tygodnie wcześniej, 19 października 1911 roku, z miejsca, które znajdowało się 60 mil bliżej bieguna. Dodatkowo poruszał się psimi zaprzęgami, a jego przeciwnik pieszo. Wyprawa zajęła Amundsenowi blisko dwa miesiące. Robert Scott dotarł do celu 17 stycznia 1912, ale zmarł w drodze powrotnej.

1911 - Urodził się Jerzy Iwanow-Szajnowicz, pływak, reprezentant Polski w piłce wodnej. W czasie II wojny światowej agent brytyjskich i polskich służb, bohater greckiego ruchu oporu. Pojmany przez Niemców został rozstrzelany 4 stycznia 1943 roku w Atenach. Odznaczony pośmiertnie Orderem Virtuti Militari.

1913 - Urodził się Artur Sandauer, filozof, krytyk literacki, publicysta, tłumacz. Autor opowiadań "Śmierć liberała”, szkiców: "Poeci czterech pokoleń”, "Dla każdego coś przykrego”, "Samobójstwo Mitrydatesa”, "Zapiski z martwego miasta. Autobiografie i parabiografie”. Był pierwszym polskim pisarzem, mieszkającym w kraju, który zdecydował się publikować w paryskiej "Kulturze”. Zmarł 15 lipca 1989 roku. 110. rocznica

1922 - Prezydent RP Gabriel Narutowicz podczas uroczystości w Belwederze otrzymał akt przekazania mu władzy przez Naczelnika Państwa marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. O wyborze Gabriela Narutowicza na prezydenta przesądziły głosy lewicy, mniejszości narodowych oraz PSL "Piast”. Dwa dni później Gabriel Narutowicz został zastrzelony w galerii "Zachęta” przez związanego z prawicą zamachowca.

1922 - Prezydent Gabriel Narutowicz przyjął dymisję rządu Juliana Nowaka. W tym rządzie Gabriel Narutowicz był ministrem spraw zagranicznych, a po wyborze na urząd prezydenta złożył 9 grudnia dymisję z kierowania resortem. Nowy rząd został utworzony 16 grudnia pod kierownictwem premiera Władysława Sikorskiego.

1923 - Dymisja drugiego rządu Wincentego Witosa. 100. rocznica

1927 - Urodził się Günter Särchen, niemiecki katolicki pedagog społeczny, publicysta i działacz na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. W 1960 roku wyjechał po raz pierwszy do Polski, gdzie spotkał się z Klubami Inteligencji Katolickiej oraz z biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą. Włączył się w działanie Akcji Znak Pokuty. Pierwsza pielgrzymka do Polski w 1964 nie doszła do skutku wskutek sprzeciwu władz NRD. Dopiero w następnym roku grupa ochotników odwiedziła niemieckie obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i na Majdanku i pracowała tam społecznie. Był jednym z inicjatorów międzynarodowego ośrodka spotkań młodzieży w Krzyżowej. W 1990 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Zmarł 19 lipca 2004 roku.

1928 - Premiera filmu "Przedwiośnie" w reżyserii Henryka Szaro. Była to pierwsza ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem. Film nie zachował się do dzisiaj. Główne role zagrali: Zbigniew Sawan, Tekla Trapszo i Stefan Jaracz. 95. rocznica

1930 - W Łodzi odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki. Przedstawia Kościuszkę w pozycji stojącej, wspartego o drzewko symbolizujące "Drzewo Sprawiedliwości”, w drugiej dłoni trzyma zwinięty w rulon dokument, prawdopodobnie tekst Uniwersału Połanieckiego. Cały pomnik ma wysokość 17 metrów. Decyzja o jego budowie zapadła 15 października 1917 roku, podczas uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej Łodzi z okazji stulecia śmierci Naczelnika.

1931 - Przedsiębiorstwo Bentley Motors Limited zostało kupione przez Rolls-Royce’a. Firma jest znana z produkcji luksusowych i sportowych aut. Jej założyciel Walter Owen Bentley marzył o stworzeniu wyścigowego samochodu. Pierwsze takie auto zbudował w 1919 roku. W 1998 firmy Bentley i Rolls-Royce zostały kupione przez koncern Volkswagena. Na polski rynek marka Bentley weszła w 2007 roku.

1939 - Niemcy rozstrzelali w podwarszawskich Palmirach 46 osób. Część ofiar pochodziła z Pruszkowa. Zginął między innymi dyrektor tamtejszej szkoły - Stanisław Kalbarczyk. Między grudniem 1939 a lipcem 1941 roku Niemcy rozstrzelali w Palmirach około 1700 obywateli polskich, głównie narodowości polskiej oraz żydowskiej. Palmiry stanowią najbardziej znany - obok Katynia - symbol martyrologii inteligencji polskiej w czasie II wojny światowej.

1939 - W Lesie Winiarskim Niemcy zamordowali 27 mieszkańców Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Byli to uczestnicy Powstania Wielkopolskiego. W Lesie Winiarskim, położonym na wschód od Kalisza, Niemcy przeprowadzali egzekucje, co najmniej raz w miesiącu, do końca 1944 roku. Po wojnie ekshumowano tam 527 ciał.

1939 - W związku z agresją na Finlandię, Związek Sowiecki został wykluczony z Ligi Narodów. Konflikt zbrojny między ZSRR a Finlandią trwał od 30 listopada 1939 do 13 marca 1940 roku. Agresja ZSRR i metody prowadzenia wojny przez Armię Czerwoną - bombardowanie miast i innych obiektów cywilnych przez lotnictwo sowieckie - spotkały się z międzynarodowym potępieniem. Finlandia, mimo utraty części terytorium, zdołała obronić swoją niezależność.

1942 - Niemcy przeprowadzili pierwszą pacyfikację wsi Komarów-Osada koło Zamościa. Do drugiej doszło 17 stycznia 1943 roku. W obu zginęło 51 osób, w tym troje dzieci. Spłonęło też wiele zabudowań. Komarów został wysiedlony przez Niemców w grudniu 1942. Ludność polską wywieziono do obozu w Zamościu, zaś w jej miejsce przywieziono Niemców z Besarabii i Chorwacji.

1942 - Zginął Antoni Kasztelan, kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Cesarstwa Niemieckiego w czasie I wojny światowej, powstaniec wielkopolski i uczestnik wojny z bolszewikami. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 kierował kontrwywiadem Obrony Wybrzeża. Został stracony w niewoli niemieckiej. Urodził się 27 kwietnia 1986 roku.

1943 - Zmarł John Harvey Kellogg, amerykański lekarz, wynalazca płatków kukurydzianych i masła orzechowego. Wpłynęły one na zmiany dietetyczne w typowym amerykańskim śniadaniu, którego podstawą były dotychczas mięso i jajka. Urodził się 26 lutego 1852 roku. 80. rocznica

1945 - Urodził się Andrzej Dudziński, pseudonim "Dudi”, rysownik, grafik, malarz, karykaturzysta, fotografik. Jako rysownik debiutował w 1970 na łamach "Szpilek”. Swoje prace zamieszczał również w takich pismach, jak "Polityka”, "Kultura” i "Tygodnik Powszechny”. W 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Współpracował między innymi z czasopismami: "The Boston Globe”, "Newsweek”, "The New York Times”, "Playboy”, "Rolling Stone”, "Time” i "The Washington Post”. Po latach zamieszkał na stałe w Warszawie. Zmarł 17 stycznia 2023 roku.

1946 - Urodziła się Jane Birkin, angielska aktorka, piosenkarka. Grała między innymi w filmach: "Powiększenie”, "Gdyby Don Juan był kobietą", "L’amour par terre” i "La belle noiseuse”. Wykonawczyni piosenki "Je t’aime, moi non plus”, przeboju lat 70. Zmarła 16 lipca 2023 roku.

1947 - W Madrycie otwarto stadion Santiago Bernabéu. To jeden z najbardziej znanych obiektów sportowych w Europie. Trenuje i gra tam słynny Real Madryt. Mecze rozgrywa na nim także reprezentacja Hiszpanii. Na trybunach stadionu może zasiąść ponad 81 tysięcy kibiców. W meczu otwarcia Real pokonał portugalski klub CF Os Belenenses 3:1.

1948 - Urodził się Janusz Kijowski, reżyser, wykładowca Institut National Supérieur des Arts du Spectacle w Brukseli oraz łódzkiej filmówki. Twórca obrazów: "Kameleon”, "Stan strachu”, "Kung-fu”, "Maskarada”, "Tragarz puchu” i "Głosy”. W 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 75. rocznica

1948 - Urodziła się Deanna Bowers, amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Znana z ról w licznych popularnych i kultowych filmach, między innymi: "E.T." Stevena Spielberga, "Cujo" Lewisa Teague'a, "Wzgórza mają oczy" Wesa Cravena oraz "Skowyt" Joego Dante. W sumie wystąpiła w ponad 200 filmach i produkcjach telewizyjnych. 75. rocznica

1948 - Powstał klub piłkarski Górnik Zabrze. Pierwsze lata to okres konsolidacji, ale już w 1952 roku Górnik awansował do II ligi. Rok 1957 przyniósł piłkarzom Górnika pierwszy tytuł mistrzowski oraz finał Pucharu Polski. Obecnie to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich w kraju - 14-krotny mistrz Polski, czterokrotny wicemistrz, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Superpucharu Polski oraz Pucharu Ligi, a także finalista Pucharu Zdobywców Pucharów. Aktualnie klub zajmuje trzecia miejsca w tabeli wszech czasów Ekstraklasy i w tabeli medalowej Mistrzostw Polski. 75. rocznica

1950 - Rząd PRL podjął uchwałę o budowie metra w Warszawie. 10 stacji miało być oddanych do końca 1956 roku. W październiku 1953 roku uchwałą rządu prace wstrzymano i zabezpieczono dotychczas wykonane wyrobiska. Po raz kolejny do budowy metra przystąpiono dopiero w 1983 roku. Budowa pierwszej linii trwała do 25 października 2008.

1950 - Premiera włoskiego filmu religijnego "Franciszek, kuglarz boży" w reżyserii Roberta Rosselliniego. Opowiada o życiu świętego Franciszka z Asyżu i jest ekranizacją "Kwiatków świętego Franciszka". Autentyczni bracia Franciszkanie wzięli udział w realizacji filmu. W 1995 roku, w stulecie narodzin kina, obraz Rosselliniego znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

1950 - Zgromadzenie Ogólne ONZ powołało Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Do głównych jego zadań należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w uzyskaniu azylu lub repatriacji. Siedziba urzędu znajduje się w Genewie. Wysoki Komisarz jest nominowany przez sekretarza generalnego ONZ i wybierany w głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

1957 - Zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Powstała ona w latach 1788-1791. Jest jednym z charakterystycznych punktów stolicy Niemiec. Ma 26 metrów wysokości, a jej szerokość to 65,5 metra. Zwieńczenie bramy stanowi rzeźba bogini zwycięstwa, która powozi kwadrygą.

1957 - Zmarł Josef Lada, czeski malarz, rysownik, karykaturzysta, ilustrator i bajkopisarz znany przede wszystkim, jako twórca ilustracji do "Przygód dobrego wojaka Szwejka" i autor przygód kocura Mikesza. Jest uważany za współtwórcę tak zwanej "bajki nowoczesnej” w literaturze czeskiej i za swoje dzieła został w 1947 uhonorowany tytułem artysty narodowego. Stworzył przez całe życie blisko 400 obrazów i około 15 tysięcy ilustracji. Urodził się 17 grudnia 1887 roku.

1958 - Urodził się Michael Mike Scott, autor piosenek i frontman szkockiego zespołu The Waterboys. 65. rocznica

1960 - Powstała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. Skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Siedzibą OECD jest Château de la Muette w Paryżu. W ramach systemu OECD funkcjonuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Polska jest pełnoprawnym członkiem od 22 listopada 1996. Pierwszym polskim dyplomatą akredytowanym przy organizacji, a zarazem najważniejszym negocjatorem po stronie Polski, był Mieczysław Szostak.

1960 - Zmarł Richard Karl Konwiarz, niemiecki architekt, urbanista, urzędnik i nauczyciel akademicki związany w latach 1909-1945 z Wrocławiem, twórca licznych wrocławskich obiektów użyteczności publicznej, w tym wielu obiektów sportowych. Współpracował z Maksem Bergiem w tworzeniu największego dzieła jego życia - Hali Stulecia. Wspólnie z Ludwigiem Moshamerem opracował pod kierunkiem Berga projekt przebudowy centrum Wrocławia. Na początku lat 20. XX wieku uczestniczył też w pracach nad projektami drapaczy chmur w centrum miasta. Urodził się 15 lutego 1883 roku.

1961 - Zmarł Richard Schirrmann, niemiecki nauczyciel, założyciel schronisk młodzieżowych. W 1912 roku powstało pierwsze stałe schronisko młodzieżowe na zamku Altena. Schirrmann został jego kierownikiem. W latach 1933-1936 był prezesem Międzynarodowej Organizacji Schronisk Młodzieżowych. Urodził się w 15 maja 1874 roku.

1962 - Na pokładzie liniowca SS France dotarł do Nowego Jorku, wypożyczony z paryskiego Luwru i ubezpieczony na 100 milionów dolarów, obraz Leonarda da Vinci "Mona Lisa". Obraz powstał w latach 1503-1507 i obecnie znajduje się w Luwrze, będąc własnością rządu Francji. Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych obrazów z czasów renesansu.

1962 - Wystartowała Telewizja Wrocław. Regionalna stacja debiutowała satyryczną audycją pod tytułem "Miłe złego początki” autorstwa Ewy Szumańskiej i Andrzeja Waligórskiego.

1968 - Urodziła się Jolanta Fraszyńska, aktorka filmowa i teatralna. Grała w filmach: "Pitbull”, "Skazany na bluesa”, "Zostać miss”, "Kiler-ów 2-óch”, "Psy”, "Zróbmy sobie wnuka”. Dużą popularność przyniosła jej rola lekarki Moniki Zybert w serialu telewizyjnym "Na dobre i na złe”. Przez dwa lata była ambasadorką Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum przeciw depresji. 55. rocznica

1970 - Po ogłoszeniu przez władze PRL podwyżek cen żywności rozpoczęły się strajki i demonstracje robotnicze na Wybrzeżu, w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Szczecinie i Słupsku. W starciach z milicją śmierć poniosły, co najmniej 44 osoby, a ponad tysiąc sto zostało rannych. Aresztowano blisko trzy tysiące robotników. Dokładna liczba ofiar do dziś nie jest znana. Niektóre źródła mówią nawet o kilkuset zabitych. Demonstracje trwały do 22 grudnia. W Szczecinie podpisano porozumienie, jednak większość z ponad 20 postulatów nie została nigdy spełniona. Grudniowe podwyżki zostały wycofane po kolejnych strajkach w styczniu i lutym 1971 roku. Wydarzenia Grudnia 70 zamknęły epokę rządów Władysława Gomułki. Na I sekretarza KC PZPR wybrano Edwarda Gierka.

1970 - Urodziła się Anna Maria Jopek, piosenkarka jazzowa, pianistka i kompozytorka, producentka nagrań. Wydała kilkanaście albumów, między innymi: "Ale jestem", "Szeptem", "Jasnosłyszenie", "Upojenie" i "Bosa". Jest zdobywczynią 16 płyt złotych i platynowych. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

1972 - Podczas misji Apollo 17 Harrison Schmitt i Eugene Cernan, jako ostatni do tej pory ludzie stąpali po powierzchni Księżyca. Astronauci spędzili na powierzchni trzy dni, dwie godziny, 59 minut i 40 sekund i przebyli prawie 36 kilometrów. W czasie pobytu na Księżycu wykonali trzy spacery o łącznym czasie 22 godziny, trzy minuty i 57 sekund.

1974 - Zmarł Walter Lippmann, amerykański intelektualista, publicysta i socjolog, żydowskiego pochodzenia. Twórca teorii opinii publicznej, sformułował koncepcję stereotypu, spopularyzował termin "zimna wojna”. Doradca prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Urodził się 23 września 1889 roku.

1975 - Zmarł Bronisław Brok, literat, reżyser, scenarzysta, operator, fotograf, autor tekstów piosenek dla wokalistów, zespołów, a także na potrzeby teatru i filmu. Piosenki z jego tekstami śpiewali tacy wykonawcy, jak między innymi: Adolf Dymsza, Anna German, Wiera Gran, No To Co, Jerzy Połomski, Sława Przybylska, Irena Santor i Urszula Sipińska. Urodził się 14 września 1906 roku.

1977 - Premiera amerykańskiego filmu muzycznego "Gorączka sobotniej nocy" w reżyserii Johna Badhama. Obraz stał się ikonę kultury disco i końca lat 70., a piosenki zespołu Bee Gees zajmowały pierwsze miejsca na listach przebojów. Główną rolę w filmie zagrał John Travolta. 45. rocznica

1979 - Ukazał się album "London Calling" grupy The Clash. Album zmienił punkowy styl prezentowany przez zespół na poprzednich płytach i zawiera takie elementy, jak ska, pop, soul, rockabilly i reggae. Teksty poruszają problemy bezrobocia, rasizmu i konfliktów rasowych. Album został doceniony przez krytyków oraz zebrał dobre oceny od magazynów muzycznych. Umieszczony został na ósmym miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone" w 2003 roku. Płyta sprzedała się na całym świecie w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy oraz zdobył status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych.

1981 - Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce ruszyła fala strajków i protestów organizowanych przez NSZZ "Solidarność”. Strajki rozpoczęły się w około 250 zakładach pracy. Między innymi w kopalniach "Wujek” w Katowicach i "Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdroju, Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej oraz w Zakładach Mechanicznych "Ursus" w Warszawie. Rozpoczął się też protest dwóch tysięcy górników kopalni "Piast" w Bieruniu. Był to najdłuższy podziemny strajk w powojennej historii górnictwa - trwał dwa tygodnie. Do końca strajku, 650 metrów pod ziemią wytrwało ponad tysiąc osób. Spędzili na dole 14 dni, w tym święta Bożego Narodzenia. Strajk zakończył się 28 grudnia. 40 strajków zostało zdławionych siłą. Tak było między innymi w kopalni "Wujek”, gdzie podczas pacyfikacji protestu przez oddziały ZOMO zabitych zostało dziewięciu górników.

1981 - W USA oficer wywiadu PRL Marian Zacharski został skazany na dożywocie za wykradzenie dokumentacji dotyczącej amerykańskiej obronności, między innymi systemów radarowych myśliwców F-16, bombowca strategicznego Rockwell B-1, systemu sonarowego dla okrętów podwodnych, ulepszonej rakiety ziemia-powietrze Hawk oraz pocisków rakietowych Phoenix i Patriot. 1985 roku Marian Zacharski odzyskał wolność dzięki przeprowadzonej w Berlinie wymianie agentów.

1985 - Urodził się Jakub Błaszczykowski, piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski i kapitan drużyny narodowej, zawodnik między innymi Borussii Dortmund, Fiorentiny, i VfL Wolfsburg. Ostatnio grał w Wiśle Kraków. Jeden z pięciu polskich piłkarzy, obok Grzegorza Laty, Michała Żewłakowa, Kamila Glika i Roberta Lewandowskiego, mających ma na koncie, co najmniej 100 występów w reprezentacji narodowej. Dwukrotny laureat Plebiscytu "Piłki Nożnej" w kategorii "Piłkarz Roku” w latach 2008 i 2010. Kawaler Orderu Uśmiechu.

1986 - Amerykanie Dirk Rutan i Jean Yeager okrążyli Ziemię samolotem Voyager, bez lądowania i tankowania paliwa. Lot zakończył się po dziewięciu dniach, trzech minutach i 44 sekundach - 23 grudnia 1986 roku.

1989 - Zmarł Andriej Sacharow, rosyjski fizyk jądrowy, czołowy opozycjonista radziecki, działacz na rzecz obrony praw człowieka, członek Akademii Nauk ZSRR. Pracując nad bombą termojądrową, uczestniczył w 1955 roku w pierwszym jej próbnym wybuchu w Związku Radzieckim. Za wystąpienia przeciwko polityce radzieckiej, został pozbawiony godności oraz tytułów naukowych i zesłany w 1980 do Gorki. Powrócił do Moskwy w 1986 roku, po śmierci Breżniewa. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1975. Parlament Europejski przyznaje corocznie nagrodę imienia Sacharowa, osobom szczególnie zasłużonym na rzecz walki o prawa człowieka. Urodził się 21 maja 1921 roku.

1990 - Sejm przyjął dymisję rządu Tadeusza Mazowieckiego. Gabinet złożył rezygnację 25 listopada, nazajutrz po porażce Tadeusza Mazowieckiego w wyborach prezydenckich. Nowy rząd pod przewodnictwem premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego został powołany 12 stycznia 1991 roku.

1991 - W Bielsku-Białej obradował II Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy, na którym uchwalono Kodeks Etyki Lekarskiej. Dokument określa etyczne zasady postępowania lekarzy w Polsce. Jest rozwinięciem i uwspółcześnieniem starożytnej przysięgi Hipokratesa.

1991 - Zmarła Maria Jurkowska, dziennikarka radiowa, propagatorka bluesa i jazzu w Polsce. Autorka między innymi audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia: "Wiek jazzu" i "Blues wczoraj i dziś". Urodziła się 14 sierpnia 1938 roku.

1993 - Zmarła Myrna Loy, amerykańska aktorka nazywana "królową Hollywoodu”. Wystąpiła w 124 filmach, w tym: "Co jest grane”, ”Port lotniczy ‘75”, "Koniec”, "Podwójne wesele”. W 1991 została nagrodzona Oscarem, za całokształt twórczości. Urodziła się 2 sierpnia 1905 roku. 30. rocznica

1993 - Premiera filmu "Samowolka" w reżyserii Feliksa Falka. Film demaskował kulisy życia w polskich koszarach wojskowych na początku lat 90. XX wieku, a zwłaszcza zjawisko tak zwanej "fali". W głównych rolach wystąpili: Robert Gonera, Aleksander Gawek i Mariusz Jakus. 30. rocznica

1994 - Utworzono Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zadaniem instytucji jest między innymi gwarantowanie środków pieniężnych zgromadzonych w bankach oraz udzielanie pomocy finansowej placówkom finansowym, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności.

1994 - Premiera amerykańskiego filmu "Aviator" w reżyserii Martina Scorsese. Obraz, który zdobył pięć Oscarów, opowiada o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego lotnika, który w latach 20. XX wieku kręcił wielką produkcję filmową. W czasie realizacji zdjęć dokonywano niezwykłych jak na tamte czasy akrobacji lotniczych i pionierskich rozwiązań w dziedzinie produkcji filmowej. Główne role w "Aviatorze" zagrali: Leonardo diCaprio, Cate Blanchett i Kate Beckinsale.

1995 - Prezydenci Bośni i Hercegowiny - Alija Izetbegović, Chorwacji - Franjo Tuđman oraz Serbii - Slobodan Miloszewić podpisali w Paryżu dokumenty pokojowe, na mocy, których zakończono wojnę w Bośni. Był to tak zwany układ z Dayton, wynegocjowany w listopadzie tego samego roku w Stanach Zjednoczonych. Bilans wojny nigdy nie został jednoznacznie ustalony. Niezależni obserwatorzy szacują liczbę ofiar śmiertelnych na około 100 tysięcy, a nawet dwa razy więcej. Wszystkie strony konfliktu dopuściły się licznych czystek etnicznych, rabunków i gwałtów na ludności cywilnej.

1995 - Premiera dramatu "Tato" w reżyserii Macieja Ślesickiego. Film opowiada o ojcu walczącym o prawa do wychowania dziecka, którego matka jest chora psychicznie. Główne role zagrali: Bogusław Linda, Dorota Segda, Aleksandra Maliszewska, Cezary Pazura i Katarzyna Janda.

1999 - Stany Zjednoczone przekazały Panamie zarząd nad Kanałem Panamskim. USA sfinansowały budowę kanału w latach 1904-1914 i na mocy wieczystej dzierżawy sprawowały zarząd nad strefą kanału do 1999 roku.

2004 - Otwarto Wiadukt Millau we Francji, najwyższą tego typu konstrukcję w Europie. Najwyższy filar ma wysokość 341 metrów. Obiekt znajduje się na południu Francji, nad doliną rzeki Tarn. Długość trasy prowadzącej przez wiadukt wynosi prawie 2,5 kilometra.

2006 - Zmarł Ahmet Ertegun, amerykański wydawca fonograficzny, założyciel firmy Atlantic, odkrywca i wydawca płyt wielu gwiazd muzyki rozrywkowej - od Raya Charlesa po Led Zeppelin. W 1987 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Urodził się 31 lipca 1923 roku.

2006 - Ban Ki-moon został zaprzysiężony na sekretarza generalnego ONZ. 1 stycznia 2007 roku południowokoreański polityk zastąpił na stanowisku Kofiego Annana. 21 czerwca 2011 został wybrany na drugą pięcioletnią kadencję. Zakończyła się ona 31 grudnia 2016.

2010 - Zmarł Roman Hurkowski, dziennikarz sportowy, publicysta, autor książek poświęconych futbolowi. W latach 1974-1976 współpracował z "Przeglądem Sportowym". Następnie przez ponad 25 lat był związany z tygodnikiem "Piłka Nożna", w którym w latach 1998-2001 pełnił funkcję redaktora naczelnego. W 1981 pracował w warszawskim oddziale Biura Informacji Prasowej NSZZ Solidarność. W 1987 wygrał dla olimpijskiej reprezentacji Polski przegrany mecz z reprezentacją Danii. Znalazł, bowiem w składzie rywali nieuprawnionego do gry zawodnika i FIFA przyznała polskiej drużynie walkower. Pomagał selekcjonerom Antoniemu Piechniczkowi i Andrzejowi Strejlauowi w prowadzeniu banku informacji pierwszej reprezentacji Polski, a Kazimierzowi Górskiemu w formowaniu kadry oldbojów. Urodził się 2 sierpnia 1949 roku.

2011 - Polska i Rosja zawarły umowę o małym ruchu granicznym między Obwodem Kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur.

2012 - 20-letni Adam Lanza zastrzelił w szkole podstawowej w Newtown w amerykańskim stanie Connecticut 26 osób, w tym 20 uczniów, następnie popełnił samobójstwo. Wcześniej zamordował swoją matkę.

2013 - Na Księżycu wylądowała chińska sonda Chang’e 3 z łazikiem Yutu. W grudniu 2015 roku poinformowano, że pojazd odkrył nowy rodzaj skał w księżycowym gruncie, skały bazaltowe o nieco innym składzie niż te przebadane wcześniej podczas amerykańskich misji Programu Apollo, czy radzieckich misji Łunochodów z Programu Łuna. 10. rocznica

2013 - Zmarł Peter O’Toole, brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy i reżyser pochodzenia irlandzkiego. Odniósł sukces tytułową charyzmatyczną kreacją brytyjskiego archeologa, podróżnika i wojskowego Thomasa E. Lawrence’a w dramacie przygodowym Davida Leana "Lawrence z Arabii" w 1962 roku. Grał w ponad 60 filmach. W 2003 otrzymał honorowego Oscara za całokształt pracy aktorskiej. Urodził się 2 sierpnia 1932 roku. 10. rocznica

2019 - Zmarł Michael Karkoc, zamieszkały w USA dowódca oddziału Ukraińskiego Legionu Samoobrony, pacyfikującego między innymi lubelskie wsie i Powstanie Warszawskie. Podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Po wojnie Mychajło Karkoć wyemigrował do USA w 1949 roku. W oświadczeniu złożonym przed urzędem imigracyjnym stwierdził, iż w czasie wojny nie służył w żadnej jednostce wojskowej i kilka lat później został naturalizowanym obywatelem USA. Urodził się 6 marca 1919 roku.

2019 - Zmarł John Briley, amerykański scenarzysta i producent filmowy. W 1983 otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za scenariusz dramatu "Gandhi" w reżyserii Richarda Attenborough. Obraz opowiada o życiu indyjskiego myśliciela Mahatmy Gandhiego. Ponadto był autorem scenariusza do takich filmów jak "Papież Joanna", "Tai-Pan" czy "Krzyk wolności". Urodził się 25 czerwca 1925 roku.

2020 - Zmarł Piotr Machalica, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i wykonawca piosenki aktorskiej. Udzielał także swojego głosu w dubbingu. Przez 25 lat swojego życia aktorskiego grał na scenie teatru Powszechnego w Warszawie. Występował także w wielu teatrach stołecznych, w tym: Ateneum, Studio Buffo, Komedia, a także w Teatrze Muzycznym "Roma". Zagrał także w kilkudziesięciu filmach i serialach, w tym: "Krótki film o miłości", "Stan strachu", "Trzy Kolory- Biały", "Ekstradycja 3", "Dzień świra". Urodził się 13 lutego 1955 roku.

2020 - Zmarła Hanna Stankówna, właściwie: Hanna Stanek-Lisowska, aktorka teatralna telewizyjna i filmowa, związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Zagrała także kilkadziesiąt przedstawień w Teatrze Telewizji oraz w wielu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia - między innymi w radiowej powieści "W Jezioranach". Ze względu na charakterystyczną urodę filmach powierzano jej głównie role arystokratek, kobiet silnych i władczych. Wystąpiła w filmach: "Trędowata", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Seksmisja" i serialach: "Jan Serce", "Tulipan", "07 zgłoś się", "Na Wspólnej". Urodziła się 4 maja 1938 roku.

2020 - Całkowite zaćmienie Słońca nad Pacyfikiem, Chile, Argentyną i Atlantykiem.

2021 - Zmarł Emil Broniarek, w czerwcu 1976 roku współorganizator protestu w Zakładach Mechanicznych Ursus, współpracownik KSS KOR, kolporter "Robotnika". Od 13 grudnia 1981 do października 1983 roku ukrywał się, będąc jednocześnie zaangażowany w druk prasy opozycyjnej. Aresztowany i skazany w 1985 roku, wyszedł na wolność w 1986. Wyemigrował do USA, a po powrocie do kraju został działaczem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 11 sierpnia 1952 roku.

2021 - Zmarł Tadeusz Ross, aktor, satyryk, piosenkarz, autor musicali i tekstów piosenek, poseł na Sejm VI kadencji, eurodeputowany VII kadencji. Znany z telewizyjnych i estradowych występów satyrycznych i kabaretowych, w szczególności z programu "Zulu-Gula". Z Piotrem Fronczewskim tworzył cykliczną audycję satyryczną w radiowej Trójce "Rossmówki", w ramach audycji "60 minut na godzinę". Samodzielnie stworzył też serię monologów o Staśku, opowiadanych wysokim, miękkim, sepleniącym głosem. Był autorem scenariuszy kilku odcinków serialu "Miodowe lata". Zagrał między innymi w filmach: "Milion za Laurę" i "Podziemny front", a także w serialach: "Na dobre i na złe", "Plebania" i "Niania". Urodził się 14 marca 1938 roku.

2021 - Zmarł Miłogost Reczek, aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i telewizyjny oraz lektor. Zagrał między innymi w filmach: "Generał Nil", "Obcy musi fruwać", "Konsul", a także w serialach: "Egzamin z życia", "Pierwsza miłość", "Świat według Kiepskich" oraz "Pogranicze w ogniu". W latach 2004-2013 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Występował także w stołecznych teatrach: Scena Prezentacje, Rozmaitości, Kamienica, 6. Piętro i Studio. Urodził się 10 lutego 1961 roku.

2021 - Zmarł Henry Orenstein, amerykański przedsiębiorca, znany między innymi z zabawek z serii Transformers, filantrop i pokerzysta. W czasie II wojny światowej jego rodzice zostali zamordowani przez Niemców, a on sam trafił razem z rodzeństwem do pięciu niemieckich obozów koncentracyjnych: Budzyń, Majdanek, Płaszów, Ravensbrück, Sachsenhausen. Po wojnie wyemigrował do USA, gdzie zamieszkał na Manhattanie. Założył korporację Topper Toys, której został prezesem. Produkowała zabawki, między innymi roboty Optimus Prime z serii "Transformers". Był jednym z najstarszych pokerzystów na świecie. Prowadził działalność charytatywną, wspierającą organizacje żydowskie w USA i Izraelu, dofinansował też budowę pomnika "Ściany Pamięci” na cmentarzu żydowskim w Hrubieszowie. Urodził się 3 września 1923 roku w Hrubieszowie, jako Henryk Orenstein.

2021 - Zmarł Phil Chen, chińsko-jamajski basista i muzyk sesyjny. Współpracował między innymi z Jeffem Beckiem, Donovanem, Rodem Stewartem, Erickiem Claptonem, Rayem Charlesem, Desmondem Dekkerem, Jerrym Lee Lewisem, Bobem Marleyem, Jimmym Cliffem, Jacksonem Brownem i Jeffem Beckiem. Urodził się 21 października 1946 roku.

2021 - Wycofano ze służby okręty podwodne ORP "Bielik” i ORP "Sęp”.

2021 - W wyniku eksplozji cysterny z paliwem w haitańskim mieście Cap-Haitien zginęło na miejscu lub zmarło w szpitalach 90 osób, a ponad 120 odniosło obrażenia.

Zobacz także

2024-01-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 17 stycznia - Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. » więcej 2024-01-16, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 16 stycznia - Światowy Dzień Śniegu. » więcej 2024-01-14, godz. 18:23 Kartka z kalendarza 15 stycznia - Dzień Wikipedii, obchodzony w rocznicę rozpoczęcia wielojęzycznego projektu internetowej encyklopedii w 2001 roku. » więcej 2024-01-14, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 14 stycznia - Światowy Dzień Logiki. 14 stycznia - Dzień Osób Nieśmiałych. » więcej 2024-01-13, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 13 stycznia - Dzień Obrońców Wolności, obchodzony na Litwie w rocznicę tragicznych wydarzeń w Wilnie w 1991 roku. Tego dnia od kul i pod gąsienicami czołgów… » więcej 2024-01-12, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 12 stycznia - 29 rok przed naszą erą - Nastał Pokój Rzymski - Pax Romana. Początek tego okresu wyznacza zakończenie wojen domowych u schyłku istnienia republiki… » więcej 2024-01-11, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 11 stycznia - Dzień Wegetarian. » więcej 2024-01-10, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 10 stycznia - Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. » więcej 2024-01-09, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 9 stycznia - Dzień Ligi Ochrony Przyrody, obchodzony w Polsce. Data ta upamiętnia historyczny zjazd organizacyjny 9 stycznia 1928 roku. 9 stycznia - Dzień… » więcej 2024-01-08, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 8 stycznia - Kościół prawosławny - II Dzień świąt Bożego Narodzenia. 8 stycznia - Dzień Elvisa Presleya, obchodzony w dniu urodzin artysty. 8 stycznia… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »