Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-10-20, 07:30 Autor: IAR/D.Panek

Kartka z kalendarza

20 października - Światowy Dzień Osteoporozy.

20 października - Światowy Dzień Statystyki.

20 października - Europejski Dzień Seniora.

20 października - Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.

20 października - Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.
1097 - Armia krzyżowców dotarła pod mury Antiochii. Rozpoczęła się trwająca do 28 czerwca 1098 roku seria oblężeń i bitew krzyżowców z Turkami Seldżuckimi. Ostatecznie krzyżowcy zdobyli Antiochię, co otworzyło im drogę do Jerozolimy.

1349 - Papież Klemens VI zakazał, pod groźbą klątwy, procesji biczowników. Praktykowali je członkowie bractw religijnych, istniejących od XIII do XV wieku, głównie we Włoszech, Niemczech, później także w Hiszpanii i Polsce, uznając publiczne biczowanie się, jako formę pokuty. Część biczowników podporządkowała się władzom kościelnym, a część "zeszła do podziemia" przekształcając się w heretycką sektę, tropioną przez inkwizycję.

1438 - Zmarł Jacopo della Quercia, włoski rzeźbiarz, wczesnego odrodzenia, przedstawiciel szkoły sieneńskiej, autor między innymi fontanny Fonte Gaia w Sienie i rzeźby głównej portalu bolońskiego kościoła San Petronio. Urodził się około 1367 roku. 585. rocznica

1616 - Urodził się Thomas Bartholin, duński anatom, matematyk i teolog. Podał pierwszy dokładny opis układu limfatycznego, odkrył piersiowy przewód limfatyczny. Zmarł 4 grudnia 1680 roku.

1655 - W Kiejdanach książę Janusz II Radziwiłł i jego stryjeczny brat książę Bogusław Radziwiłł podpisali ze Szwedami układ, w którym uznawali Karola X Gustawa za króla Polski i zgadzali się na detronizację Jana II Kazimierza. Umowa ta poddawała pod protekcję Szwecji całe Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu, gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę, stanowiła faktyczne poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji.

1677 - Urodził się Stanisław Leszczyński, król Polski w latach 1704-1709 i 1733-1736. Po abdykacji przyjął tron Księstwa Lotaryngii. Był filozofem, pisarzem i mecenasem kultury. Przetłumaczył z języka francuskiego dzieła religijne: Clémenta "Rozmowy duszy z Panem Bogiem wybrane ze słów Św. Augustyna" oraz Nicolasa Fontaine "Historię Nowego i Starego testamentu". Zmarł 23 lutego 1766 roku.

1733 - Urodził się Adam Naruszewicz, jezuita, dramatopisarz, historyk i tłumacz. Nadworny poeta króla Stanisława Augusta, uczestnik obiadów czwartkowych. Zgromadził bogaty materiał źródłowy dotyczący dziejów Polski - "Teki Naruszewicza". Pisał dzieła historyczne i wiersze. Wielką sławę przyniosły Adamowi Naruszewiczowi satyry. Nazywany ojcem polskiego klasycyzmu. Już za życia obwołano go "polskim Horacym” i spadkobiercą Jana Kochanowskiego. Zmarł 8 lipca 1796 roku. 290. rocznica

1791 - Sejm Wielki uchwalił akt "Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów", zawierający szczegółowe przepisy wykonawcze do Konstytucji 3 maja. Zaręczenie odwoływało się do związku Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powoływało wspólny zarząd nad wojskiem i skarbem. Komisja Wojskowa Obojga Narodów i Komisja Skarbowa Obojga Narodów miały się składać z równej liczby przedstawicieli Korony i Litwy. Zobowiązano się do takiej samej liczby ministrów i urzędników na Litwie, jak i w Koronie, z takimi samymi tytułami i uprawnieniami. Zapewniono alternatę Korony i Litwy w kierownictwie Komisji Skarbowej i Wojskowej, kasa skarbowa Wielkiego Księstwa Litewskiego pozostawać miała na Litwie. Zaręczenie weszło w skład pacta conventa i zobowiązywało Stanisława Augusta Poniatowskiego i każdego następnego monarchę Rzeczypospolitej, tym samym było traktowane, jako trwalsze niż postanowienia Konstytucji mogącej być rewidowaną, co 25 lat.

1836 - Urodził się Daniel Owen, walijski pisarz, uważany za najważniejszego twórcę powieści w języku walijskim w XIX wieku. Znaczenie jego twórczości dla walijskiej literatury można porównać do znaczenia dzieł Charlesa Dickensa dla literatury angielskiej. Jego dzieło "Rhys Lewis" uznaje się za pierwszą powieść napisaną po walijsku. Zmarł 22 października 1895 roku.

1854 - Urodził się Artur Rimbaud, francuski poeta, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu, uznany za prekursora poezji awangardowej. Autor zbiorów poematów prozą: "Sezon w piekle”, "Iluminacje” "Statek pijany”, "List jasnowidza”. W 1875 roku porzucił twórczość literacką, zaciągnął się do wojska, a następnie zajął się handlem na Cyprze i w Afryce. Handlował między innymi bronią. Utwory poety na język polski tłumaczyli Kasprowicz, Iwaszkiewicz, Tuwim, Słonimski i Hartwig. Zmarł, w wieku 37 lat, 10 listopada 1891 roku.

1859 - Urodził się John Dewey, amerykański filozof, psycholog i pedagog, jeden z reformatorów szkolnictwa. Twórca koncepcji "szkoły pracy”, której głównym celem było pobudzanie wrodzonych zdolności dzieci, zainteresowań, wzbogacanie doświadczeń i samodzielna praca, wiedzę natomiast zdobywało się niejako przy okazji. Autor prac: "Moje pedagogiczne credo” oraz "Szkoła i dziecko”. Zmarł 1 czerwca 1952 roku.

1866 - Urodził się Aleksander Janowski, pisarz, podróżnik, etnograf, krajoznawca i propagator turystyki, współzałożyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego "Ziemia". Autor przewodników: "Wycieczki po kraju” i "Nasza Ojczyzna”. Zajmował się badaniami polskiej emigracji w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i na Syberii. Zmarł 9 października 1944 roku.

1866 - Urodził się Kazimierz Twardowski, filozof, psycholog. Był encyklopedystą oraz edytorem "Encyklopedii zbiór wiadomości z wszystkich gałęzi wiedzy" - polskiej encyklopedii wydanej w latach 1898-1907 przez społeczną organizację edukacyjną Macierz Polska, która działała w Galicji w okresie zaboru austriackiego. Opisał w niej zagadnienia z zakresu filozofii, teorii nauk oraz muzyki. Zmarł 11 lutego 1938 roku.

1875 - Urodziła się Janina Mortkowiczowa, pisarka i tłumaczka, działaczka oświatowa, współredaktorka czasopism "Płomyk” i "W słońcu”. Autorka przekładów dla dzieci i młodzieży: "Nad dalekim, cichym fiordem”, "Cudowna podróż”, "Chłopcy z Plac Broni”, "Doktor Dollitle”. Napisała książkę "O wychowaniu estetycznem". Zmarła 27 grudnia 1960 roku.

1890 - Zmarł Richard Francis Burton, brytyjski żołnierz, dyplomata, lingwista, podróżnik, orientalista. Jako pierwszy Brytyjczyk zwiedził w przebraniu pielgrzyma Arabię, dotarł do Mekki i Medyny. Podróżując po Afryce, w poszukiwaniu źródeł Nilu, odkrył jezioro Tanganika. Jako pierwszy wszedł na górę Kamerun w Republice Kamerunu. Był poliglotą - znał 29 języków obcych i 11 dialektów. Autor tłumaczenia "Baśni z tysiąca i jednej nocy” wydanych w Anglii w 1885 roku. Urodził się 19 marca 1821 roku.

1891 - Urodził się James Chadwick, angielski fizyk, autor fundamentalnego odkrycia w dziedzinie fizyki nuklearnej - odkrył i opisał nową cząsteczkę w jądrze atomu, która została nazwana neutronem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1935 roku. Podczas II wojny uczestniczył w pracach przy budowie pierwszych bomb atomowych. W 1945 roku otrzymał z rąk królowej tytuł szlachecki "Sir". Zmarł 24 lipca 1974 roku.

1892 - Urodził się Jan Stanisław Bystroń, etnograf i socjolog, profesor uniwersytetów w Poznaniu, Krakowie i Warszawie, członek Polskiej Akademii Nauk. Brał udział w tajnym nauczaniu. W czasie okupacji był kilka miesięcy więziony na Pawiaku. W swych badaniach koncentrował się na kulturze polskiej, folklorze i twórczości ludowej. Zmarł 18 listopada 1964 roku.

1893 - Urodził się Marian Kurleto, lekkoatleta, działacz sportowy i dziennikarz, kapitan administracji Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski w 1922 roku w biegu na 1500 metrów oraz w biegu na pięć tysięcy metrów. Działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Podczas kampanii wrześniowej 1939 dostał się do sowieckiej niewoli. Przebywał w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu. Od 2000 roku spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. 130. rocznica

1895 - Urodził się Franciszek Jóźwiak, działacz komunistyczny, w czasie II wojny światowej -nszef sztabu Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. W latach 1944-1949 komendant główny MO, członek Biura Politycznego KC PZPR w latach 1948-1956 oraz wicepremier w latach 1955-1956. Zmarł 23 października 1966 roku.

1898 - Urodził się Tadeusz Faliszewski, piosenkarz, aktor kabaretowy, rewiowy i operetkowy. Wylansował między innymi piosenki: "U cioci na imieninach”, "Bal na Gnojnej”, "Kiedy przymykam oczy”, "Zapomnisz o mnie”, "Rebeka”, "Tango andrusowskie”. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach "Beliniaków" - trzeciego szwadronu pierwszego pułku ułanów Legionów Polskich. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Brał udział w kampanii wrześniowej. W marcu 1940 roku został aresztowany, a później skierowany do niemieckiego obozu Gusen. Po wojnie wyemigrował. Zmarł 2 września 1961 roku w Chicago. 125. rocznica

1901 - Zmarł Hipolit Wawelberg, bankier i filantrop. Ufundował 50 stypendiów i warszawską Szkołę Mechaniczno-Techniczną. Zbudował osiedle mieszkaniowe dla niezamożnych robotników, był inicjatorem tanich wydań książkowych literatury ojczystej i współzałożycielem Muzeum Przemysłu i Handlu. Przyczynił się do wydania pierwszego popularnego zbioru dzieł Adama Mickiewicza, a później do budowy jego pomnika w Warszawie. Urodził się 8 maja 1843 roku.

1909 - Urodził się Antoni Kiliński, inżynier cybernetyk, profesor Politechniki Warszawskiej, twórca polskiej szkoły niezawodności. Dyrektor Zakładu Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonii na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej, jednej z najstarszych w Polsce instytucji akademickich, gdzie już w połowie lat 50. zbudowano lampowy komputer UMC 1. Zmarł 6 maja 1989 roku.

1918 - Urodził się Aleksander Galicz, radziecki poeta, dramaturg i scenarzysta, autor dramatów i melodramatów, między innymi "Tu mówi Tajmyr” i "Matrosskaja Tiszyna”. Pod koniec lat 50. zaczął pisać piosenki politycznie zaangażowane i wykonywać je, akompaniując sobie na gitarze. Władze zabroniły mu publicznych koncertów i zakazały wydawania płyt. Od 1974 roku przebywał na emigracji. Zmarł 15 grudnia 1977 roku w Paryżu. Według jednej z hipotez został zamordowany przez KGB. 105. rocznica

1918 - Rada Miejska Lwowa przyjęła rezolucję o przyłączeniu miasta do Polski. 105. rocznica

1919 - Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski zainaugurował w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego działalność Akademii Górniczej. Obecnie jest to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pierwsze starania o utworzenie w Krakowie wyższej uczelni kształcącej inżynierów górnictwa rozpoczęły się w 1912 roku.

1920 - Urodził się Tom Dowd, amerykański inżynier dźwięku i producent nagrań w wytwórni Atlantic Records. Nagrywał płyty popularnych artystów, takich jak Eric Clapton, Lynyrd Skynyrd, Rod Stewart, Ray Charles, The Coasters, John Coltrane i Charli Parker. Współpracując z wielkimi artystami Tom Dowd miał duży wpływ na brzmienie muzyki drugiej połowy XX wieku. To on zachęcił Jerry'ego Wexlera z Atlantic Records do zainstalowania ośmio-ścieżkowego Ampexa, co sprawiło, że Atlantic stała się pierwszą wytwórnią płytową, która zastosowała nagrywanie wielościeżkowe. Zmarł 27 października 2002 roku.

1921 - Rada Ambasadorów zatwierdziła decyzję Rady Ligi Narodów o podziale Górnego Śląska między Polskę i Niemcy. Komisja Międzysojusznicza po III powstaniu śląskim zaleciła korzystne dla Polski rozwiązanie, według którego obszar przyznany Polsce powiększony został do około 1/3 spornego terytorium. Polsce przypadło 50 procent hutnictwa i 76 procent kopalń węgla. Miało to ogromne znaczenie dla gospodarczego bytu II Rzeczypospolitej. Cel III powstania został w dużej mierze osiągnięty. W części Górnego Śląska włączonej do Polski 66 procent mieszkańców deklarowało się, jako polskojęzyczni, a 55,8 procent głosów oddano za Polską.

1922 - Urodził się Tadeusz Wojciech Maklakiewicz, kompozytor, pedagog, działacz muzyczny i prawnik. Przez 40 lat uczył i pracował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, był też jurorem wielu krajowych festiwali. W jego twórczości wyróżniają się utwory na głosy wokalne oraz na chór. Jest autorem "Mszy góralskiej” i "Suity kurpiowskiej”, wykonywanych przez większość chórów polskich. Zajmował się również opracowaniami pieśni patriotycznych oraz kolęd. Zmarł 24 marca 1996 roku.

1923 - Senat Wolnego Miasta Gdańska uchwalił wprowadzenie guldena gdańskiego w miejsce marki niemieckiej. Ustalono kurs wymiany na 750 miliardów inflacyjnych marek niemieckich za guldena gdańskiego. Z początkiem 1924 roku wycofano z obiegu markę niemiecką i zastępczy pieniądz lokalny, a gulden stał się jedynym środkiem płatniczym w Gdańsku. 100. rocznica

1925 - Urodziła się Irena Grygolunas-Buczek, autorka tekstów, dziennikarka. Napisała słowa piosenki "Gdy słońce zajdzie za palmy", wykonywanej przez Olgierda Buczka, czy piosenki "Kot Teofil" do muzyki Stefana Musiałowskiego, w wykonaniu Karela Gotta. Zmarła 11 kwietnia 2005 roku.

1926 - Urodził się Andrzej Waligórski, dziennikarz, poeta, satyryk, autor słuchowisk i tekstów piosenek: "Cysorz", "Ballada o Zenku Dreptaku", "Ballada o rycerzu Ćwoku". Twórca programu "Studio 202" w Polskim Radiu Wrocław, autor opowieści "Rycerze i ich dziwne przygody w czasie szwedzkiego potopu” parodiującej Trylogię Henryka Sienkiewicza. Zmarł 10 maja 1992 roku.

1928 - Zmarł Józef Kotarbiński, aktor, reżyser, pisarz i krytyk teatralny. Występował w warszawskich teatrach - Małym i Narodowym, grał w filmach. Autor książek - "Z dziejów dramatu i komedii w teatrach warszawskich", "Aktorzy i aktorki". Przygotował premierę "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w 1991 roku, wystawił także "Wyzwolenie" i inne dzieła pisarzy polskich: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Adama Mickiewicza. Urodził się 27 listopada 1849 roku. 95. rocznica

1932 - Urodził się Jerzy Prażmowski, aktor. Był związany między innymi z: Centralnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, Operetką Lubelską, Teatrem imienia Stefana Jaracza w Olsztynie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie. Od 1977 roku do końca życia występował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Zagrał w filmach: "Naprawdę wczoraj", "Operacja Himmler", "Polonia Restituta", "Soból i panna", "Wilczyca", a także w serialach telewizyjnych - "07 zgłoś się", "Polskie drogi" i "Dom". Zmarł 30 kwietnia 1983 roku.

1935 - Zmarł Arthur Henderson, brytyjski polityk, minister w rządach Herberta Henry’ego Asquitha, Davida Lloyda George’a i Ramsay'a MacDonalda. Był przewodniczącym Konferencji Rozbrojeniowej Ligi Narodów. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1934 roku. Urodził się 13 września 1863 roku.

1937 - Zmarł Franciszek Lilpop, architekt, prezes Warszawskiego Koła Architektów. Zaprojektował wiele budynków w Warszawie, między innymi szkołę Ronthalera, gmach Instytutu Higieny Dziecięcej, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, zakłady mechaniczne "Ursus" w Czechowicach. Urodził się 30 października 1870 roku.

1938 - Urodził się Janusz Popławski, gitarzysta rockowy, w latach 60. i 70. lider Niebiesko-Czarnych, później grał we własnych zespołach - Bumerang, Flash Band i Winners. Współkompozytor pierwszej polskiej rock-opery "Naga". Nagrał ponad 200 utworów. Był twórcą wielu przebojów, jak: "Adagio Cantabile", "Czy będziesz sama dziś wieczorem?", "Nad potokiem baby piorą", "Cienie na wietrze". W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce. Wydawał książki i podręczniki muzyczne oraz wideopodręczniki. Zmarł 27 grudnia 2004 roku. 85. rocznica

1938 - Urodził się Iain MacMillan, brytyjski fotograf, najbardziej znany ze zrobienia słynnego zdjęcia przechodzących przez przejście dla pieszych muzyków The Beatles, wykorzystanego na okładce płyty "Abbey Road". Iain MacMillian pomagał też przy projektowaniu oprawy graficznej singla Johna Lennona i Yoko Ono "Happy Xmas (War Is Over)" oraz zrobił remake okładki "Abbey Road" dla Paula McCartneya na płytę "Paul Is Live". Zmarł 8 maja 2006 roku. 85. rocznica

1939 - Krwawa jesień pelplińska - okupanci niemieccy zamordowali niemal wszystkich członków kapituły diecezji chełmińskiej i profesorów tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego i uczelni Collegium Marianum. Na terenie koszar wojskowych w Tczewie zginęła większość z 24 ofiar "krwawej jesieni". Łącznie w czasie całej wojny zamordowano 356 kapłanów tej diecezji. Po zakończeniu wojny przed sądem stanął Otto Andres, obarczany między innymi współodpowiedzialnością za mord popełniony na duchownych z Pelplina. Został uznany winnym i skazany na 15 lat więzienia.

1942 - Urodziła się Christiane Nüsslein-Volhard, niemiecka biochemik, genetyk. Odkryła mechanizmy genetyczne powodujące niektóre wady wrodzone i poronienia, za co w 1995 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

1943 - Urodziła się Elżbieta Sikora, kompozytorka, profesor Konserwatorium w Angouleme we Francji. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, między innymi w konkursach - imienia Carla Marii von Webera w Dreźnie w 1978 roku, Muzyki Elektroakustycznej w Bourges w 1980 i Konkursu dla Kompozytorek w Mannheim w 1982. Od 1981 roku mieszka we Francji. W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług Rzeczypospolitej, w 2004 zaś francuskim odznaczeniem Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres. 80. rocznica

1943 - Przy ulicy Mazowieckiej 32 w Krakowie Niemcy przeprowadzili pierwszą w mieście publiczną egzekucję 20 więźniów z Montelupich. Podczas II wojny światowej w budynku przy Montelupich znajdowało się hitlerowskie więzienie policyjne podlegające gestapo. W latach 1940-1944 więzionych było tu około 50 tysięcy osób. Przetrzymywano tam między innymi profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 1945 roku w budynku znajdowało się ciężkie centralne więzienie karno-śledcze Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD. 80. rocznica

1946 - Urodziła się Elfriede Jelinek, austriacka pisarka, reprezentantka prozy feministycznej. Głównymi tematami jej utworów są kobieca seksualność i walka płci. W ostatnich utworach skupiła się na satyrycznym i demaskatorskim opisie współczesnych problemów społecznych, w tym walce z przejawami antysemityzmu i odradzającym się nazizmem. Autorka powieści: "Pianistka", "Wykluczeni", "Amatorki", "Żądza”, "Zazdrość”. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2004 roku. W środowisku literackim jest uważana za pisarkę kontrowersyjną i skandalizującą.

1947 - Ustanowiono flagę ONZ. W lutym 1945 roku przyjęto biały emblemat złożony z dwóch elementów: przedstawienia wszystkich kontynentów na tle siatki kartograficznej - symbol globalnego charakteru organizacji oraz wieńca ze stylizowanych gałązek oliwnych, tradycyjnego symbolu pokoju. Tło ma kolor błękitny, co jest kolejnym symbolem pokoju.

1947 - Stanisław Mikołajczyk, lider opozycyjnego wobec komunistów Polskiego Stronnictwa Ludowego, w obawie przed aresztowaniem i procesem, potajemnie opuścił Polskę i przedostał się do USA. Zdecydował się na wyjazd, gdy 8 października dowiedział, że wraz z dwoma innymi działaczami PSL - Stefanem Korbońskim i Wincentem Bryją, zostaną na najbliższym posiedzeniu sejmu, po 20 października, pozbawieni immunitetów poselskich i aresztowani. W uciecze pomagała mu amerykańska ambasada. Stanisław Mikołajczyk został uchwałą Rady Ministrów z 21 listopada 1947 pozbawiony obywatelstwa polskiego.

1948 - I wojna izraelsko-arabska: rozpoczęła się bitwa o Beer Szewę. Zdobycie miasta było dużym taktycznym zwycięstwem Izraelczyków. Zdołali oni w ten sposób przeciąć drogi zaopatrzenia prowadzące z południa dla wschodniego skrzydła wojsk egipskich. Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny był konflikt żydowsko-arabski, który powstał po przyjęciu 29 listopada 1947 roku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie podziału Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Zakończyła się 20 lipca 1949 podpisaniem porozumień o zawieszeniu broni. 75. rocznica

1950 - Urodził się Tom Petty, amerykański muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów, jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku. W swojej twórczości przerzucał pomost pomiędzy rdzennie amerykańskim folk rockiem a wchodzącym na scenę stylem nowa fala. Występował w grupie Tom Petty and the Heartbreakers, supergrupie Traveling Wilburys oraz solo. Zmarł 2 października 2017 roku.

1952 - Sąd Najwyższy na tajnym posiedzeniu, pod nieobecność oskarżonego i jedynie na podstawie nadesłanych dokumentów, zatwierdził wyrok śmierci na generała Augusta Emila Fieldorfa. Orzeczenie zostało wydane 16 kwietnia 1952 roku przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 o godzinie 15.00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej. W marcu 1989 generał Fieldorf został zrehabilitowany, zmieniono wyrok uznając, że "zarzucanej mu zbrodni nie popełnił”.

1955 - W Londynie zmarł Stanisław Stroński, romanista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, publicysta, członek Ligi Narodowej. W okresie międzywojennym związany ze Stronnictwem Narodowym, poseł na Sejm w latach 1922-1935, działacz Frontu Morges, w latach 1939-1943 wicepremier i minister informacji w rządzie RP na uchodźstwie. Urodził się 18 sierpnia 1882 roku.

1956 - Urodził się Krzysztof Gosztyła, aktor teatralny i filmowy. Grał w filmach: "Dziki", "Ogniem i mieczem", "Pułkownik Kwiatkowski", "Jezioro Bodeńskie", "Kobieta w kapeluszu", "Dolina Issy”, "Przesłuchanie", "Chopin. Pragnienie miłości". Jest popularnym lektorem audiobooków. W 2006 roku otrzymał nagrodę Polskiego Radia "Złoty Mikrofon", a w 1998 "Wielki Splendor" - nagrodę przyznawaną przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia.

1957 - W Chorzowie piłkarska reprezentacja Polski pokonała drużynę ZSRR 2:1. Oba gole dla Polski strzelił Gerard Cieślik. Spotkanie, które przeszło do historii polskiego futbolu, oglądało na Stadionie Śląskim aż 93 tysiące widzów. Mimo zwycięstwa polskiej reprezentacji nie udało się awansować na Mistrzostwa Świata w Szwecji.

1958 - Urodził się Ivo Pogorelić, chorwacki pianista, laureat specjalnej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Koncertuje na całym świecie. Współpracuje z największymi orkiestrami, w tym: Boston Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Berliner Philharmoniker. W 1988 otrzymał tytuł ambasadora dobrej woli, nadawany przez UNESCO. Podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie zajmował się działalnością charytatywną na rzecz mieszkańców Sarajewa. 65. rocznica

1964 - Zmarł Herbert Clark Hoover, 31. prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1929-1932. Na przełomie lat 30. i 40. XX wieku był przeciwny sankcjom na państwa faszystowskie i nie chciał, by USA dołączyły do II wojny światowej. Sprzeciwiał się także jakiejkolwiek współpracy z ZSRR. Po II wojnie światowej organizował pomoc amerykańską dla Europy. Działacz Partii Republikańskiej. Urodził się 10 sierpnia 1874 roku.

1968 - Podczas XIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku Amerykanin Dick Fosbury wynikiem dwa metry 24 centymetry zwyciężył w finale konkursu skoku wzwyż. Zawodnik po raz pierwszy zastosował rewolucyjną wówczas technikę skoku zwaną flopem. W technice tej, dzięki odpowiedniemu ułożeniu ciała skoczka, jego środek ciężkości przechodzi pod poprzeczką, co umożliwia oddanie wyższego skoku. 55. rocznica

1970 - Zmarł Antoni Bohdziewicz, reżyser filmowy, scenarzysta, pedagog, twórca trzech kronik z Powstania Warszawskiego z 1944 roku pod tytułem "Warszawa walczy". Podczas powstania pod pseudonimem "Wiktor" pełnił funkcję szefa Referatu Filmowego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Po wojnie pracował, jako reżyser i wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Urodził się 11 września 1906 roku.

1971 - Urodził się Calvin Cordozar Broadus Junior, bardziej znany, jako Snoop Dogg, amerykański raper, piosenkarz, aktor i malarz. Sprzedał ponad 19 milionów płyt w samych Stanach Zjednoczonych, a na świecie ponad 30 milionów.

1972 - Zmarła Magdalena, z Kossaków, Samozwaniec, siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, autorka powieści i utworów satyrycznych, felietonistka, tłumaczka literatury niemieckiej. Napisała "Na ustach grzechu" - parodię "Trędowatej", powieści: "Błękitna krew", "Maria i Magdalena", "Młodość nie radość", "Krystyna i chłopcy". Nazywana była "pierwszą damą polskiej satyry". Urodziła się 26 lipca 1894 roku.

1973 - Otwarcie Opery w Sydney, zbudowanej według projektu Jorna Utzona i Ove Arupa. Budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu usytuowano na przylądku Bennelong Point. Na uroczystości otwarcia pojawiła się królowa Elżbieta II. Opera budowana była w latach 1957-1973. Budynek został wpisany 28 czerwca 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 50. rocznica

1975 - Premiera filmu "Doktor Judym" w reżyserii Włodzimierza Haupego, nakręconego na podstawie powieści "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Główne role zagrali: Jan Englert, Anna Nehrebecka i Jerzy Kamas.

1976 - Zmarł Janusz Grabiański, grafik, plakacista, ilustrator książek dla dzieci, stworzył własny styl techniki akwarelowej. Wybitny animalista, twórca wizerunków zwierząt, w tym serii znaczków pocztowych z psami i kotami. Ilustrator ostatniej wersji "Elementarza” Mariana Falskiego, znajdującej się w obiegu od 1974 roku. Książki ilustrowane przez Grabiańskiego ukazały się w ponad 20 krajach całego świata. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. Urodził się 27 lipca 1929 roku.

1980 - Ukazał się debiutancki album grupy U2 "Boy". Producentem wydawnictwa był Steve Lillywhite, a płyta nagrywana była w Windmill Lane Studios w Dublinie. W 2003 album został sklasyfikowany na 417. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Łącznie U2 wydało 16 albumów, ostatni - "Songs of Surrender" w 2023 roku. Zespół sprzedał łącznie ponad 150 milionów płyt na całym świecie.

1981 - Palestyńscy terroryści z organizacji "Czarny Wrzesień“ zdetonowali bombę ukrytą w ciężarówce zaparkowanej w pobliżu Synagogi Holenderskiej w belgijskiej Antwerpii, w wyniku czego zginęły cztery osoby, a 95 zostało rannych.

1982 - Po meczu Pucharu UEFA Spartaka Moskwa z holenderskim HFC Haarlem na zatłoczonych oblodzonych schodach stadionu Łużniki w Moskwie doszło do wybuchu paniki. Zginęło, według oficjalnych danych, 66 osób.

1984 - W "Dzienniku Telewizyjnym" podano informację o uprowadzeniu księdza Jerzego Popiełuszki. W kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie zaczęły gromadzić się tłumy na mszy świętej, różańcu i Apelu Jasnogórskim. Kapelan warszawskiej "Solidarności", obrońca praw człowieka w okresie PRL, został porwany wraz ze swoim kierowcą dzień wcześniej na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D” Departamentu IV MSW. Księdza zmuszono do wyjścia z samochodu, następnie pobito i wrzucono do bagażnika auta "esbeków". Dalsze wydarzenia znane są jedynie z późniejszych zeznań trzech wykonawców porwania i zabójstwa. Zabójcy zeznali przed sądem, że około północy z 19 na 20 października wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku. Tam z wysokości kilkunastu metrów wrzucili księdza do wody. Do dziś nie wiadomo, kto i kiedy podjął decyzję o zabiciu księdza, ani na jakim szczeblu zapadła decyzja.

1984 - Zmarł Carl Cori, amerykański biochemik, który prowadził badania nad przemianami sacharydów, zwłaszcza glikogenu. W 1947 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, za badania nad glikogenolizą. Urodził się 5 grudnia 1896 roku.

1984 - Zmarł Paul Dirac, brytyjski fizyk, profesor Uniwersytetu Cambridge, jeden z twórców mechaniki kwantowej i elektrodynamiki kwantowej. Laureat Nagrody Nobla w 1933 roku, w dziedzinie fizyki, za wkład w rozwój mechaniki kwantowej. Od 1961 był członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Urodził się 8 sierpnia 1902 roku.

1985 - Stanisław Bunin z ZSRR został zwycięzcą XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Wzięło w nim udział 124 pianistów z 32 krajów, w tym 12 z Polski. Rekordowo liczna była grupa pianistów japońskich - 26 osób i amerykańskich - 17. Zwycięzca nagrodę przeznaczył dla, jak to określił, "młodych pokoleń chopinowskich adeptów". Najlepszy Polak - Krzysztof Jabłoński - zajął trzecie miejsce. Nagrodę Polskiego Radia, za najlepsze wykonanie mazurków, zdobył Francuz Marc Laforet.

1987 - Zmarł Jerzy Chromik, lekkoatleta, trzykrotny rekordzista świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, olimpijczyk, mistrz Europy ze Sztokholmu z 1958 roku, jedenastokrotny mistrz Polski. Urodził się 15 czerwca 1931 roku.

1989 - Zmarł Jerzy Wittlin, pisarz, satyryk i wydawca, wieloletni szef wydawnictwa "Iskry", autor felietonów oraz popularnej w PRL serii prześmiewczych "vademeków", na przykład grafomana czy petenta. Według zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej w 1949 roku został pozyskany do współpracy przez służby specjalne PRL, jako informator "Janusz", wyrejestrowany formalnie w 1962 roku. Urodził się 9 stycznia 1925 roku.

1990 - Rada Narodowa Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie przyjęła rezolucję o przekazaniu urzędu szefa państwa prezydentowi, wybranemu w wolnych i demokratycznych wyborach. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski, Lechowi Wałęsie. Tym samym Rząd RP na uchodźstwie zakończył działalność. Rada Narodowa rozwiązała się w 1991 roku, po przeprowadzenia w Polsce wyborów do Sejmu i Senatu.

1991 - 25 osób zginęło w wyniku burzy ogniowej na wzgórzach Oakland w Kalifornii. Straty wyniosły 1,5 miliarda dolarów.

1992 - Zmarł Jan Weber, muzykolog, krytyk muzyczny i dziennikarz, wybitny znawca twórczości Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Od 1956 roku związany z Polskim Radiem, gdzie prowadził między innymi cykle "Reminiscencje muzyczne" i "Koncerty zatrzymane w czasie". Był również autorem wielu programów telewizyjnych. Urodził się 25 stycznia 1930 roku.

1994 - Zmarł Siergiej Bondarczuk, rosyjski aktor i reżyser filmowy, twórca między innymi dziewięciogodzinnego filmu "Wojna i pokój", za który w 1968 roku otrzymał Oscara, dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Zagrał w obrazach: "Młoda gwardia”, "Opowieść o prawdziwym człowieku”, "Los człowieka”, "Borys Godunow”, "Taras Szewczenko”. W wieku 32 lat został, jako najmłodszy w historii aktor, uhonorowany tytułem Ludowy Artysta ZSRR. Urodził się 25 września 1920 roku.

1994 - Zmarł Burt Lancaster, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta. Zagrał w 70 filmach, między innymi, "Upiór w operze”, "Na skrzydłach orłów”, 'Port lotniczy”, 'Vera Cruz”, "Ostatnia walka Apacza”. Za pierwszoplanową rolę w "Elmer Gantry” w 1960 roku otrzymał Oscara, a za rolę w "Więźniu z Alcatraz" Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Urodził się 2 listopada 1913 roku.

1995 - Zmarł Andrzej Woyciechowski, szef kabaretu Stodoła, dziennikarz, organizator i właściciel pierwszego w powojennej Polsce prywatnego radia - Radia Zet, działającego od 1990 roku. Od 1967 roku pracował w Polskim Radiu, a od 1975 w Telewizji Polskiej, z której został usunięty po ogłoszeniu stanu wojennego. Urodził się 12 czerwca 1946 roku.

1998 - Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl został odznaczony Orderem Orła Białego. 25. rocznica

1999 - Zmarł Jack Lynch, premier Irlandii Północnej w latach 1966-1973 oraz 1977-1979. Okres jego rządów przypadał na eskalację konfliktów w Irlandii Północnej. Dążył do porozumienia pomiędzy katolikami i protestantami. Był przywódcą prawicowej partii Fianna Fail - Żołnierze Przeznaczenia. Przyczynił się do zawarcia układu pokojowego w 1998. Urodził się 15 sierpnia 1917 roku.

2000 - Współwłaściciel spółki Art-B zamieszanej w aferę finansową związaną z tak zwanym oscylatorem bankowym Bogusław Bagsik został skazany na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności. Baksikowi zarzucono zagarnięcie ponad 400 milionów złotych metodą oscylatora - doliczono się 620 wielokrotnie oprocentowanych czeków, przekupstwo urzędników bankowych i działanie na szkodę spółki. Oskarżony odrzucał zarzuty twierdząc, że oscylator wymyślony został przez niego i nie był zakazany prawem.

2007 - Zmarł ksiądz prałat Edward Zawiszewski, doktor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesor Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a w latach 1964-1992 jego wicerektor, prałat honorowy Jego Świątobliwości, kanonik senior Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. Dla Biblii Tysiąclecia przetłumaczył Księgę Abdiasza, a w serii tak zwanych komentarzy KUL przygotował Księgę Amosa i Księgę Abdiasza. Urodził się 2 września 1926 roku.

2008 - Zmarł Krzysztof Zaleski, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta, współpracował z teatrami - Ateneum, Muzycznym Roma, a także z Teatrem Telewizji. Jako aktor wystąpił w obrazach: "Bez znieczulenia", "Gorączka”, "Kochankowie mojej mamy”, "Obywatel Piszczyk”, "Kobieta samotna”. Od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia. Urodził się 3 września 1948 roku. 15. rocznica

2009 - Zmarł Leszek Nowak, filozof, autor trzech koncepcji filozoficznych - idealizacyjnej koncepcji nauki, nie-marksowskiego materializmu historycznego i negatywistycznej metafizyki unitarnej. 13 grudnia 1981 roku został internowany. W 1985 został zwolniony z pracy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza z powodu publikowania w wydawnictwach podziemnych. Urodził się 7 stycznia 1943 roku.

2011 - Zmarł Muammar al-Kaddafi, libijski pułkownik, polityk, przywódca Libii. W latach 1969-2011 sprawował władzę autorytarną, jako Przywódca Rewolucji 1 Września. Od 2009 do 2010 roku przewodniczący Unii Afrykańskiej. W 2011 roku nie zgodził się oddać władzy podczas społecznych protestów. Doprowadziło to do wybuchu wojny domowej. Zginął podczas starć między powstańcami a wiernymi mu siłami. Urodził się 13 września lub 7 czerwca 1942 roku.

2011 - Baskijska organizacja terrorystyczna ETA, walcząca o niepodległość Baskonii, ogłosiła zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej. Po 1968 roku w zamachach przeprowadzonych przez ETA zginęło 858 osób. Utworzona została 31 lipca 1959 roku. Jej założycielami byli studenci, a zarazem byli członkowie podziemnej Nacjonalistycznej Partii Basków. ETA samookreśliła się, jako ruch "patriotyczny” i "bezwyznaniowy“, a za podstawowy cel uznała walkę o niepodległość Basków. W kwietniu 2017 roku ETA oddała całą broń i materiały wybuchowe będące w jej posiadaniu, rok później przeprosiła ofiary jej zamachów, które nie miały bezpośredniego udziału w konflikcie. W maju 2018 roku ETA oficjalnie ogłosiła samorozwiązanie wszystkich struktur i zakończenie działalności politycznej.

2011 - Zmarł Jerzy Bielecki, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, o numerze 243. 21 lipca 1944 uciekł w mundurze Rottenführera-SS i wstąpił do Armii Krajowej. Uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, współzałożyciel i honorowy prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. Honorowy obywatel Izraela. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 28 marca 1921 roku.

2012 - Zmarł Przemysław Gintrowski, bard "Solidarności”, nauczyciel, kompozytor i wokalista. Pracował, jako kompozytor muzyki filmowej, między innymi do: "Zmienników”, "Matki Królów”, "Ostatniego promu”, "Dorastania”, "Sezonu na bażanty”. W latach 70. utworzył z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim trio, które napisało kilka legendarnych programów - "Mury”, "Raj”, "Muzeum”. Pochodzące z nich piosenki stały się hymnami opozycji. W latach 80. koncertował głównie poza oficjalnymi scenami. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Ostatni koncert Przemysława Gintrowskiego dał 1 marca 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek historia”, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Urodził się 21 grudnia 1951 roku.

2013 - Zmarł Lawrence Klein, amerykański ekonomista, profesor Szkoły Biznesu i Finansów przy Uniwersytecie Pensylwanii. Autor podręczników ekonomii. W 1980 roku uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii, za stworzenie modeli ekonometrycznych i ich zastosowanie do analizy fluktuacji polityki gospodarczej. W 1990 roku Uniwersytet Łódzki przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Urodził się 14 września 1920 roku. 10. rocznica

2016 - Zmarła Junko Tabei, japońska alpinistka i podróżniczka, autorka pierwszego kobiecego wejścia na szczyt Mount Everest w 1975 roku, a także pierwsza kobieta, która zdobyła "Koronę Ziemi”. Była jednym z dyrektorów Himalayan Adventure Trust of Japan, organizacji zajmującej się ochroną środowiska przyrodniczego w górach. Urodziła się 22 września 1933 roku.

2017 - Zmarł ksiądz Stanisław Bogdanowicz, duchowny katolicki, infułat archidiecezji gdańskiej. W 1966 był aresztowany za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości” po zarekwirowaniu przez władze kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a następnie skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. W latach 1975-1979 był proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, a następnie proboszczem parafii Mariackiej w Gdańsku, gdzie w czasach PRL był oparciem dla prześladowanych ludzi "Solidarności”. Przygotowywał ucieczkę Andrzeja Michałowskiego i Antoniego Grabarczyka z Sądu Marynarki Wojennej, pomagał opozycjonistom w ukrywaniu się w czasie stanu wojennego, organizował pomoc dla rodzin uwięzionych i internowanych. W czasie strajków odprawiał msze w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 6 listopada 1939 roku.

2018 - Zmarł Bogusław Nadolski, duchowny katolicki, chrystusowiec, profesor nauk teologicznych. W latach 60. ukończył studia i uzyskał tytuł doktorski na Wydziale Teologii KUL. Specjalizował się w dziedzinie liturgiki. Został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, a później rektorem tej uczelni. Wiedzę teologiczną przekazywał także studentom Akademii Teologii Katolickiej i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Napisał wiele prac w dziedzinie liturgiki. W 2000 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 18 sierpnia 1933 roku. 5. rocznica

2018 - Zmarł Jerzy Surdel, reżyser telewizyjny i filmowy, scenarzysta, operator, taternik, himalaista, podróżnik. W Tatrach wspinał się od 1951 roku, przechodząc nowe drogi letnie i zimowe. Działalność filmową w znacznej części związał z górami. Nakręcił trylogię taternicką: "Dwóch", "Odwrót" i "Akcję", a także film fabularny o tematyce tatrzańskiej "Okupienie". Jako filmowiec i alpinista brał udział w podróżach do Etiopii, czy na Mount Everest. Był pierwszym Polakiem wspinającym się na najwyższy szczyt Ziemi. W 1974 roku podczas wyprawy na Lhotse zdołał sfilmować ślady stóp przypisywane Yeti. Jest to jedyne tego typu nagranie filmowe. Urodził się 10 sierpnia 1935 roku. 5. rocznica

2019 - Zmarł Andrzej Heidrich, grafik, ilustrator książek, projektant znaczków pocztowych i banknotów. Projektował okładki i ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski. Był autorem wielu projektów znaczków pocztowych, dokumentów oraz banknotów serii "Wielcy Polacy" i "Królowie i książęta Polski". Autor poprawek godła heraldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego. Urodził się 6 listopada 1928 roku.

2019 - Zmarł Kazimierz Kozica, historyk kartografii, znawca dawnych map Rzeczypospolitej i Śląska, pedagog, kustosz. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie. Urodził się w 1965 roku.

2019 - Zakończył się najdłuższy lot pasażerski w historii trwający 19 godzin i 16 minut, w trakcie którego Dreamliner australijskich linii lotniczych Qantas pokonał trasę z Nowego Jorku do Sydney.

2020 - Zmarł Dariusz Gnatowski, aktor związany z krakowskim Teatrem STU i Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. W 1999 zyskał ogólnopolską popularność dzięki roli Arnolda Boczka w serialu "Świat według Kiepskich". Zagrał także w filmach: "Miasto prywatne", "Ferdydurke" oraz "Ogniem i mieczem". Urodził się 24 maja 1961 roku.

2020 - Zmarł biskup Bogdan Wojtuś, duchowny rzymskokatolicki, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji do spraw Duszpasterstwa Rodziny i Komisji Duchowieństwa. Pełnił również funkcję wizytatora apostolskiego diecezjalnych wyższych seminariów duchownych. Urodził się 7 lipca 1937 roku.

2021 - Zmarł Mihály Csíkszentmihályi, węgierski psycholog praktykujący w Stanach Zjednoczonych. Profesor psychologii University of Chicago i wykładowca Claremont Graduate University. Autor wielu książek, badacz szczęścia i kreatywności, i dobrego samopoczucia psychicznego. Twórca teorii flow - przepływu, która odzwierciedla optymalną relację pomiędzy wyzwaniami a umiejętnością radzenia sobie z nimi. Urodził się 29 września 1934 roku.

2021 - Dotychczasowa gubernator generalna Barbadosu Sandra Mason została wybrana przez parlament na pierwszego w historii prezydenta kraju.

2021 - W Gdańsku-Oliwie odsłonięto pomnik znanej piosenkarki Ireny Jarockiej.

2022 - Zmarł Krzysztof Talczewski, reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych. Zrealizował ponad 40 filmów dla francuskich kanałów telewizyjnych oraz kilkanaście w Polsce. Autor między innymi filmów: "Krzyżacy", "Umrzeć za Warszawę", "Niepodległość" i "Wojna światów". Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 6 kwietnia 1959 roku. 1. rocznica

Zobacz także

2023-11-29, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 29 listopada - Dzień Podchorążego, obchodzony w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. 29 listopada - Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 28 listopada - Święto narodowe Albanii, obchodzone w rocznicę proklamowała niepodległości. 28 listopada - Święto narodowe Mauretanii, obchodzone w… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 1095 - Podczas synodu w Clermont, we Francji, papież Urban II ogłosił rozpoczęcie przygotowań do wyprawy krzyżowej mającej na celu uwolnienie Jerozolimy… » więcej 2023-11-26, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 26 listopada - Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. 26 listopada - Światowy Dzień Drzewa Oliwnego. 26 listopada - Dzień Ciasta. » więcej 2023-11-25, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 25 listopada - Ukraina - Dzień Pamięci… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 24 listopada - Katarzynki: w polskich zwyczajach ludowych wieczór wróżb, obchodzony przez kawalerów, odpowiednik Andrzejek. » więcej 2023-11-23, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 23 listopada - Gruzja: Giorgoba, czyli Dzień Świętego Jerzego, patrona Gruzji, której nazwa łacińska - Georgia pochodzi od łacińskiej formy jego imienia… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 22 listopada - Święto narodowe Libanu, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1943 roku. 22 listopada - Polska - rozpoczynają się Dni Honorowego… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 21 listopada - Światowy Dzień Telewizji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1996 roku. 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. 21… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 20 listopada - Powszechny Dzień Dziecka, ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »