Kartka z kalendarza
272 - Urodził się Konstantyn I Wielki, cesarz rzymski od 306 roku, święty Kościoła prawosławnego.
1253 - Książę krakowski i sandomierski Bolesław V Wstydliwy nadał prawa miejskie Bochni. W dokumencie lokacyjnym wymieniono także niemiecką nazwę miasta - Saltzberg, czyli Solna Góra.
1335 - Król Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza. Miasto było obszarowo niewiele mniejsze od Krakowa, ponieważ obejmowało 50 hektarów, 15 mniej od Krakowa. W 1800 roku Kazimierz ostatecznie utracił samodzielne prawa miejskie i został przyłączony do Krakowa.
1613 - W Gdańsku odbyła się pierwsza na dzisiejszych ziemiach polskich i pierwsza w północnej Europie publiczna sekcja zwłok. Przeprowadził ją Joachim Oelhafius na zwłokach noworodka dziecka z Pruszcza Gdańskiego.
1670 - Na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką. Ślubu udzielił im nuncjusz papieski Galeazzo Marescotti po tym jak odmówił udzielenia sakramentu prymas Mikołaj Prażmowski.
1786 - Na Śląsku miało miejsce silne trzęsienie ziemi z epicentrum w okolicach Cieszyna. Siła wstrząsów, które odczuto na obszarze od Wiednia po Piotrków Trybunalski i od Wrocławia po Sandomierz, wynosiła 8 stopni w skali Mercallego, 6 stopni w skali Richtera. Po wstrząsach, które uszkodziły w Cieszynie murowane budynki, wybuchła panika. W Bytomiu trzęsienie było tak silne, że dzwony kościelne zaczęły same dzwonić.
1822 - Urodził się Teofil Lenartowicz, etnograf, rzeźbiarz, poeta romantyczny, piewca mazowieckiego folkloru, uczestnik konspiracji i powstania 1848 roku, autor wierszy patriotycznych i religijnych, poematów historycznych, liryków: "Kalina”, "Baśń”, "Zaproszenie”, "Tęsknota” i "Złoty kubek”.
1844 - Po zwycięskim powstaniu przeciwko Haiti Dominikana ogłosiła niepodległość. Tego dnia na Dominikanie jest obchodzone święto narodowe.
1845 - Urodził się Aleksander Wiktor Krywult, kolekcjoner, mecenas sztuki. W 1880 roku założył w Warszawie salon sztuki gdzie, w przeciwieństwie do konserwatywnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wystawiał dzieła artystów - zwolenników modernistycznych kierunków.
1845 - Zmarł Dominik Magnuszewski, dramatopisarz, poeta, prozaik. Autor między innymi komedii "Stary kawaler" oraz opowiadań "Zemsta panny Urszuli", "Krwawy chrzest". Urodził się 21 czerwca 1809 roku.
1846 - Zginął Edward Dembowski, filozof, krytyk literacki, przywódca rewolucji krakowskiej 1846 roku. Został zamordowany przez austriackich żołnierzy razem 28 innymi uczestnikami procesji, która wyruszyła do Podgórza bez broni, za to z krzyżem i sztandarami procesyjnymi.
1861 - W czasie manifestacji patriotycznych w Warszawie wojsko carskie zabiło pięciu ich uczestników. Rosjanie zaatakowali pochód manifestantów, którzy po mszy w kościele karmelitów na Lesznie szli na Stare Miasto.
1868 - Zmarł Walerian Łukasiński, działacz patriotyczny i niepodległościowy, oficer, współzałożyciel Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa Patriotycznego. W 1822 roku został aresztowany. Od 1830 roku był przetrzymywany w twierdzy szlisselburskiej, gdzie pozostał do końca życia, więziony - mimo upływu wyroku - celi o zaostrzonym rygorze, wilgotnej, ciemnej i bez podłogi.
1886 - Niemiec Julius Dinder, jako pierwszy od czasów średniowiecza obcokrajowiec został arcybiskupem metropolitą poznańsko-gnieźnieńskim i prymasem Polski.
1873 - (Podawana jest też data 25 lutego.) Urodził się Enrico Caruso, włoski śpiewak, nazywany królem tenorów. Zasłynął, jako wykonawca arii i pieśni lirycznych oraz werystycznych.
1887 - Zmarł Aleksander Borodin, z zawodu chemik, w wolnych chwilach kompozytor i muzyk. Napisał operę "Kniaź Igor", trzy symfonie, kwartety smyczkowe oraz pomniejsze utwory. Należał do grupy pięciu kompozytorów rosyjskich, która przeszła do historii muzyki pod nazwą Potężna Gromadka.
1887 - Urodził się Piotr Nikołajewicz Niestierow, rosyjski lotnik z okresu początków lotnictwa, pionier akrobacji lotniczej. Zginął, dokonując pierwszego taranowania samolotu w powietrzu, 8 września 1914 roku.
1899 - Urodził się Charles Herbert Best, kanadyjski fizjolog, współodkrywca insuliny wraz z Frederickiem Grant Bantingiem, którego był asystentem. W 1923 roku Bantinga wyróżniono za to odkrycie Nagrodą Nobla, ale współlaureatem nie został jego asystent Best, tylko szef instytutu badawczego John Macleod.
1900 - Założono brytyjską Partię Pracy w wyniku zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej. Początkowo działała pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego, a po wyborach w 1906 roku i zdobyciu 29 miejsc w brytyjskim parlamencie Komitet oficjalnie zmienił nazwę na "Partia Pracy”.
1900 - Założono niemiecki klub piłkarski Bayern Monachium. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub, a także jeden z najbardziej utytułowanych klubów na świecie.
1902 - Urodził się John Steinbeck, amerykański pisarz, autor powieści: "Grona gniewu”, "Na wschód od Edenu”, "Myszy i ludzie”, w czasie II wojny światowej i wojny w Wietnamie korespondent wojenny, co opisał między innymi w zbiorze reportaży "Była raz wojna”.
1902 - Urodziła się Maria Wiercińska, aktorka, reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy. W latach 1946-1947 przygotowała pięć słuchowisk w Polskim Radiu, między innymi "Prometeusza w okowach" według Ajschylosa i "Wandę" według dramatu Cypriana Kamila Norwida.
1904 - Urodził się Jalu Kurek, poeta i tłumacz, przedstawiciel tak zwanej Awangardy Krakowskiej. Największą sławę przyniosła mu książka "Grypa szaleje w Naprawie" z 1934 roku. Jest autorem wielu liryków, poematów, opowiadań i powieści.
1905 - Urodził się Stanislas Pascal Franchot Tone, amerykański aktor. Grał między innymi w filmach: "Bunt na Bounty", "Dziewczyna z Missouri" i "Dziesięć lat życia".
1910 - Urodziła się Zofia Hertz, związana z paryską "Kulturą", najbliższa współpracownica Jerzego Giedroycia, po jego śmierci dyrektorka Instytutu Literackiego w Paryżu. Kierowała "Zeszytami Historycznymi”, zajmowała się adiustowaniem artykułów i książek, prowadziła księgowość, tłumaczyła z włoskiego i francuskiego.
1910 - Urodził się Kelly Johnson, właściwie Clarence Leonard Johnson, amerykański inżynier lotnictwa i innowator. Jest współprojektantem między innymi samolotów: "Lockheed L-10 Electra", "Lockheed P-38 Lightning", "Lockheed SR-71 Blackbird" oraz "Lockheed C-130 Hercules".
1913 - Urodził się Irwin Shaw, amerykański pisarz, autor powieści "Młode lwy", "Lucy Crown", "Pogoda dla bogaczy", "Wieczór w Bizancjum", "Chleb na wody płynące" i "Dwa tygodnie w innym mieście".
1915 - Urodził się Czesław Byszewski, aktor między innymi teatrów - Powszechnego i Narodowego w Warszawie. Od 1948 roku był lektorem audycji Polskiego Radia "Muzyka i Aktualności”. Wystąpił też w filmach: "Zamach stanu", "Sekret Enigmy", "Romans Teresy Hennert" i "Śmierć prezydenta".
1926 - Zmarł Bronisław Grąbczewski, podróżnik i odkrywca, badacz Azji Środkowej, kierował ekspedycjami naukowymi w Hindukuszu, Kaszgarii, Tybecie i Afganistanie. Jako pierwszy zbadał i opisał Pamir. Po powrocie do Polski w 1920 roku wydał trzytomowe wspomnienia.
1930 - Urodziła się Joanne Gignilliat Trimmier Woodward, amerykańska aktorka, laureatka Oscara w 1958 roku dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za film "Trzy oblicza Ewy". Wystąpiła też w filmach i serialach: "Długie, gorące lato", "Rachelo, Rachelo", "Pan i Pani Bridge", " Empire Falls" oraz "Alfred Hitchcock Prezentuje".
1932 - Urodziła się Elizabeth Taylor, amerykańska aktorka, producentka filmowa, businesswoman i działaczka humanitarna. Jedna z największych gwiazd Hollywood.
1932 - James Chadwick ogłosił na łamach tygodnika "Nature” odkrycie neutronu - obojętnej elektrycznie cząstki subatomowej występującej w jądrze atomów. W 1935 roku trzymał za to odkrycie Nagrodę Nobla. W czasie II wojny światowej wziął udział w projekcie "Manhattan" przy budowie pierwszych bomb atomowych.
1933 - W nocy na 28 lutego hitlerowcy podpalili gmach Reichstagu w Berlinie. Władze oskarżyły o podpalenie komunistów. Prowokacja dała Adolfowi Hitlerowi pretekst do otwartej rozprawy z opozycją i zawieszenia swobód obywatelskich, między innymi wolności prasy. 90 rocznica
1934 - Niemieckie gestapo aresztowało w jego mieszkaniu w Berlinie agenta polskiego wywiadu Jerzego Sosnowskiego. Niemiecki sąd skazał Polaka na karę dożywotniego więzienia, a jego dwie agentki - niemieckie arystokratki na karę śmierci.
1935 - Prezydent Francji Albert Lebrun odsłonił pomnik "Widma" poświęcony francuskim ofiarom II bitwy nad Marną, autorstwa rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Pomnik znajduje się na wzgórzu Chalmont w pobliżu Oulchy-le-Château.
1935 - Urodził się Roman Duda, matematyk, profesor nauk matematycznych, w latach 1995-1999 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, senator I kadencji. Jest autorem i współautorem około 50 publikacji z zakresu topologii i historii matematyki.
1938 - Zmarł Stanisław Streich, ksiądz katolicki. Został zamordowany przez komunistycznego zamachowca podczas mszy św. z udziałem dzieci, odprawianej w kościele św. Jana Bosko w Luboniu. Sługa Boży Kościoła katolickiego, 28 października 2017 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
1940 - W lesie niedaleko wsi Dąbrowice Niemcy zabili 35 Polaków przywiezionych z więzienia sądowego w Koninie. Zamordowanych pochowano we wspólnej mogile.
1940 - Zdelegalizowano Związek Polaków w Niemczech, a jego majątek został skonfiskowany. Część działaczy rozstrzelano, a ponad tysiąc uwięziono w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w Sachsenchasen, Dachau i Buchenwaldzie. Po wojnie, w 1945 roku związek wznowił działalność w zachodniej strefie okupacyjnej Niemiec.
W 1950 roku został zarejestrowany w RFN, początkowo z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, a od 1956 siedzibą Związku Polaków w Niemczech jest Bochum.
1945 - Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego postawili słupy graniczne nad Odrą. Pierwszy słup stanął w Czelinie, koło Gryfina przez żołnierzy 6 Batalionu Mostowo-Pontonowego.
1945 - Powołano Instytut Zachodni w Poznaniu. Statut zatwierdzono 6 sierpnia 1945. Pierwszym dyrektorem Instytutu Zachodniego został jego inicjator profesor Zygmunt Wojciechowski.
1945 - Urodził się Jacek Janczarski, poeta, satyryk, dramaturg, scenarzysta filmowy. Współtwórca Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, nadawanego w pierwszej połowie lat 70. XX wieku w Programie 3 Polskiego Radia. Był autorem scenariuszy między innymi do filmów i seriali: "Milioner", "Stan wewnętrzny", "Zmiennicy", "O rany, nic się nie stało!!!", "Żegnaj, Rockefeller". Napisał cykl słuchowisk radiowych "Kocham pana, panie Sułku" oraz z Maciejem Zembatym "Rodzinę Poszepszyńskich".
1945 - Urodził się Daniel Olbrychski, aktor. Największe uznanie i rozgłos przyniosły mu kreacje w "Weselu" oraz w "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy. Stworzył też niezapomniane role w ekranizacji sienkiewiczowskiej "Trylogii" w reżyserii Jerzego Hoffmana.
1950 - Po raz pierwszy na świecie podano szczepionkę przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Szczepionkę wynalazł polski lekarz Hilary Koprowski. Pierwsze masowe szczepienie odbyło się w 1958 roku, w Kongo.
1951 - Weszła w życie 22. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ograniczająca liczbę kadencji prezydenta do dwóch. Wcześniej zakaz ubiegania się o trzecią kadencję był tylko prawem zwyczajowym zapoczątkowanym przez Jerzego Waszyngtona.
1952 - Generał Helmuth Weidling, ostatni dowódca obrony okręgu berlińskiego w czasie bitwy o Berlin, został skazany przez trybunał wojskowy w Moskwie na 25 lat pozbawienia wolności za opóźnianie kapitulacji miasta.
1955 - Urodził się Andrzej Hudziak, aktor Starego Teatru w Krakowie. Grał też w filmach i serialach: "Spirala", "Parę osób, mały czas", "Śmierć jak kromka chleba", "Wiedźmin", " Z biegiem lat, z biegiem dni..." i "Kryminalni".
1957 - Ukazał się pierwszy numer społeczno-politycznego tygodnika "Polityka”. Pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika był Stefan Żółkiewski. Wraz z dziennikiem "Trybuna Ludu” tygodnik był organem prasowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
1960 - Urodził się Norm Breyfogle', właściwie Norman Keith Breyfogle, amerykański rysownik komiksowy, ilustrujący między innymi przygody "Batmana i "Aquamana".
1971 - W Nowym Jorku ukazało się pierwsze wydanie polonijnego "Nowego Dziennika”. Wśród założycieli był między innymi Bolesław Wierzbiański, pierwszy redaktor naczelny gazety. Od 2016 roku "Nowy Dziennik" ukazuje się, jako tygodnik.
1972 - Urodziła się Maja Lidia Kossakowska, pisarka SF i dziennikarka, z wykształcenia archeolog. Jest nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki.
1977 - 16-letni Diego Maradona zadebiutował w drużynie narodowej Argentyny w wygranym 5:1 towarzyskim meczu z Węgrami. Dwa lata później sięgnął po Mistrzostwo Świata Juniorów w Japonii, po pokonaniu w finale reprezentacji ZSRR 3:1.
1982 - Zmarła Maria Kownacka, autorka utworów dla dzieci. Publikowała w "Płomyku". Do jej najbardziej znanych książek należą: "Plastusiowy pamiętnik", "Kajtkowe przygody”, "Rogaś z Doliny Roztoki”, "O Kasi, co gąski zgubiła”, "Entliczek pentliczek”, "Razem ze słonkiem”.
1982 - Film "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy został wycofany przez producenta z rywalizacji o Oscara. Była to kontynuacja "Człowieka z marmuru", której akcja toczy się w 1980 roku podczas wydarzeń sierpniowych.
1987 - W Carlsbergu w Niemczech zmarł ksiądz Franciszek Blachnicki, więzień niemieckiego obozu KL Auschwitz, profesor KUL, działacz społeczny, twórca Ruchu Światło-Życie.
1990 - Polska i Izrael wznowiły po 23 latach stosunki dyplomatyczne. Protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych w obecności premiera Tadeusza Mazowieckiego podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Moshe Arens i Krzysztof Skubiszewski.
1993 - Zmarła Lillian Gish, amerykańska aktorka, gwiazda kina niemego. Do historii przeszła jej rola w "Męczennicy miłości" z 1920, gdzie podczas kręcenia zdjęć do filmu aktorka bez żadnych zabezpieczeń, w samej sukience, biegała po płynącej w kierunku wodospadu krze lodowej.
2002 - W indyjskim stanie Gudźarat rozpoczęły się zamieszki między muzułmanami i hinduistami, w wyniku których zginęły 1044 osoby, a rannych zostało 2,5 tysiąca. Starcia wybuchły po pożarze pociągu Sabarmati Express w miejscowości Godhra.
2003 - Biljana Plavšić, była prezydent Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie, została skazana za zbrodnie wojenne na 11 lat pozbawienia wolności przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Karę odbywała w Szwecji. Po sześciu latach została przedterminowo zwolniona za dobre sprawowanie.
2004 - W Waszyngtonie zmarł Tadeusz Walendowski, dziennikarz i filmowiec, socjolog, reżyser, asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy realizacji dokumentu "Robotnicy '71: nic o nas bez nas". Działacz opozycji w PRL, w 1979 roku razem z żoną, Anną Erdman, wnuczką Melchiora Wańkowicza, osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Pracował w sekcji polskiej rozgłośni "Głos Ameryki", następnie w Smithsonian Institution. Przedstawiciel KOR w Stanach Zjednoczonych, współzałożyciel i prezes Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie.
2008 - Zmarł Ivan Rebroff, niemiecki śpiewak operowy, o korzeniach rosyjskich, posiadacz rekordowej skali głosu - cztery oktawy od rejestrów basowych po dźwięki tradycyjnie wykonywane przez soprany. Zyskał sławę wykonywaniem rosyjskich pieśni ludowych. Śpiewał także w operze, wykonywał utwory z musicali oraz muzykę popularną z różnych krajów. W swojej karierze koncertował ponad 6 tysięcy razy i zachowywał świetną formę do końca życia.
2010 - Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu narciarskim na 30 kilometrów techniką klasyczną, a sztafeta - Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska medal brązowy w łyżwiarstwie szybkim. Polacy wywalczyli w Vancouver łącznie sześć medali: złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Był to najlepszy występ Polaków w historii startów na zimowych igrzyskach olimpijskich.
2012 - W Warszawie zmarł Piotr Pawłowski, aktor teatralny i filmowy, znany z filmów: "Faraon", "Zbrodniarz i panna", "Twarzą w twarz", "Potop", oraz dubbingowej kreacji w serialu "17 mgnień wiosny". W latach 1962-1994 wystąpił w blisko 50 spektaklach Teatru Telewizji. Zajmował się także reżyserią teatralną.
2015 - Zmarł Bohdan Wacław Krzysztof Tomaszewski, dziennikarz, komentator sportowy, tenisista, autor książek i scenariuszy filmowych. W 1955 roku został sprawozdawcą radiowym, a później telewizyjnym. W latach 1956-1980 komentował między innymi 12 igrzysk olimpijskich letnich i zimowych. W czasie stanu wojennego Bohdan Tomaszewski odmówił współpracy z Polskim Radiem. Powrócił na antenę w 1989 roku. Co poniedziałek był gościem Kroniki sportowej w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
2015 - W centrum Moskwy został zastrzelony opozycyjny polityk Boris Niemcow. W latach 2011-2012 współorganizował w Moskwie protesty po wyborze na prezydenta Władimira Putina i kontrolowaną przez niego w wyborach parlamentarnych partię Jedna Rosja. Był zwolennikiem liberalnych reform gospodarczych oraz przeciwnikiem aneksji Krymu przez Rosję.
2015 - Zmarł Leonard Simon Nimoy, amerykański aktor, reżyser, poeta i muzyk. Do historii filmu przeszedł przede wszystkim, jako odtwórca roli Spocka w serialu science fiction "Star Trek" oraz w ośmiu filmach serii "Star Trek", z których dwa reżyserował.
2018 - Zmarł Marian Ryba, generał brygady Wojska Polskiego, prawnik, w okresie PRL - działacz partyjny i Naczelny Prokurator Wojskowy - zastępca Prokuratora Generalnego PRL w latach 1956-1968 oraz dyrektor generalny Urzędu Rady Ministrów od 1981 do 1985 roku. Pełnił także inne wysokie funkcje urzędnicze we władzach PRL. IPN oskarżył gen. Rybę o zbrodnie komunistyczne: udział w procesach żołnierzy wyklętych, w których był oskarżycielem. Na jego wniosek podsądni otrzymywali ciężkie wyroki, w tym kary śmierci.
2019 - Zmarł Janusz Skowron, muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i aranżer. Grał między innymi w zespołach "String Connection" Krzesimira Dębskiego, "Freelectronic" Tomasza Stańki, kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego oraz "Walk Away" Krzysztofa Zawadzkiego.
2020 - Zmarł Paweł Królikowski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny prezenter. Przez miliony widzów doceniany za rolę Kusego w telewizyjnym serialu "Ranczo". Zadebiutował w 1984 roku, w filmie "Dzień Kolibra".
2022 - Zmarł Janusz Szwaja, profesor nauk prawnych, adwokat. Zajmował się prawem spółek, prawem patentowym i znaków towarowych, a także zwalczania nieuczciwej konkurencji.
27 lutego - Święto narodowe Dominikany, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1844 roku.
27 lutego - Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.
27 lutego - Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
27 lutego - Dzień Wiedzy o Anosmii.
1253 - Książę krakowski i sandomierski Bolesław V Wstydliwy nadał prawa miejskie Bochni. W dokumencie lokacyjnym wymieniono także niemiecką nazwę miasta - Saltzberg, czyli Solna Góra.
1335 - Król Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza. Miasto było obszarowo niewiele mniejsze od Krakowa, ponieważ obejmowało 50 hektarów, 15 mniej od Krakowa. W 1800 roku Kazimierz ostatecznie utracił samodzielne prawa miejskie i został przyłączony do Krakowa.
1613 - W Gdańsku odbyła się pierwsza na dzisiejszych ziemiach polskich i pierwsza w północnej Europie publiczna sekcja zwłok. Przeprowadził ją Joachim Oelhafius na zwłokach noworodka dziecka z Pruszcza Gdańskiego.
1670 - Na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką. Ślubu udzielił im nuncjusz papieski Galeazzo Marescotti po tym jak odmówił udzielenia sakramentu prymas Mikołaj Prażmowski.
1786 - Na Śląsku miało miejsce silne trzęsienie ziemi z epicentrum w okolicach Cieszyna. Siła wstrząsów, które odczuto na obszarze od Wiednia po Piotrków Trybunalski i od Wrocławia po Sandomierz, wynosiła 8 stopni w skali Mercallego, 6 stopni w skali Richtera. Po wstrząsach, które uszkodziły w Cieszynie murowane budynki, wybuchła panika. W Bytomiu trzęsienie było tak silne, że dzwony kościelne zaczęły same dzwonić.
1822 - Urodził się Teofil Lenartowicz, etnograf, rzeźbiarz, poeta romantyczny, piewca mazowieckiego folkloru, uczestnik konspiracji i powstania 1848 roku, autor wierszy patriotycznych i religijnych, poematów historycznych, liryków: "Kalina”, "Baśń”, "Zaproszenie”, "Tęsknota” i "Złoty kubek”.
1844 - Po zwycięskim powstaniu przeciwko Haiti Dominikana ogłosiła niepodległość. Tego dnia na Dominikanie jest obchodzone święto narodowe.
1845 - Urodził się Aleksander Wiktor Krywult, kolekcjoner, mecenas sztuki. W 1880 roku założył w Warszawie salon sztuki gdzie, w przeciwieństwie do konserwatywnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wystawiał dzieła artystów - zwolenników modernistycznych kierunków.
1845 - Zmarł Dominik Magnuszewski, dramatopisarz, poeta, prozaik. Autor między innymi komedii "Stary kawaler" oraz opowiadań "Zemsta panny Urszuli", "Krwawy chrzest". Urodził się 21 czerwca 1809 roku.
1846 - Zginął Edward Dembowski, filozof, krytyk literacki, przywódca rewolucji krakowskiej 1846 roku. Został zamordowany przez austriackich żołnierzy razem 28 innymi uczestnikami procesji, która wyruszyła do Podgórza bez broni, za to z krzyżem i sztandarami procesyjnymi.
1861 - W czasie manifestacji patriotycznych w Warszawie wojsko carskie zabiło pięciu ich uczestników. Rosjanie zaatakowali pochód manifestantów, którzy po mszy w kościele karmelitów na Lesznie szli na Stare Miasto.
1868 - Zmarł Walerian Łukasiński, działacz patriotyczny i niepodległościowy, oficer, współzałożyciel Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa Patriotycznego. W 1822 roku został aresztowany. Od 1830 roku był przetrzymywany w twierdzy szlisselburskiej, gdzie pozostał do końca życia, więziony - mimo upływu wyroku - celi o zaostrzonym rygorze, wilgotnej, ciemnej i bez podłogi.
1886 - Niemiec Julius Dinder, jako pierwszy od czasów średniowiecza obcokrajowiec został arcybiskupem metropolitą poznańsko-gnieźnieńskim i prymasem Polski.
1873 - (Podawana jest też data 25 lutego.) Urodził się Enrico Caruso, włoski śpiewak, nazywany królem tenorów. Zasłynął, jako wykonawca arii i pieśni lirycznych oraz werystycznych.
1887 - Zmarł Aleksander Borodin, z zawodu chemik, w wolnych chwilach kompozytor i muzyk. Napisał operę "Kniaź Igor", trzy symfonie, kwartety smyczkowe oraz pomniejsze utwory. Należał do grupy pięciu kompozytorów rosyjskich, która przeszła do historii muzyki pod nazwą Potężna Gromadka.
1887 - Urodził się Piotr Nikołajewicz Niestierow, rosyjski lotnik z okresu początków lotnictwa, pionier akrobacji lotniczej. Zginął, dokonując pierwszego taranowania samolotu w powietrzu, 8 września 1914 roku.
1899 - Urodził się Charles Herbert Best, kanadyjski fizjolog, współodkrywca insuliny wraz z Frederickiem Grant Bantingiem, którego był asystentem. W 1923 roku Bantinga wyróżniono za to odkrycie Nagrodą Nobla, ale współlaureatem nie został jego asystent Best, tylko szef instytutu badawczego John Macleod.
1900 - Założono brytyjską Partię Pracy w wyniku zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej. Początkowo działała pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego, a po wyborach w 1906 roku i zdobyciu 29 miejsc w brytyjskim parlamencie Komitet oficjalnie zmienił nazwę na "Partia Pracy”.
1900 - Założono niemiecki klub piłkarski Bayern Monachium. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub, a także jeden z najbardziej utytułowanych klubów na świecie.
1902 - Urodził się John Steinbeck, amerykański pisarz, autor powieści: "Grona gniewu”, "Na wschód od Edenu”, "Myszy i ludzie”, w czasie II wojny światowej i wojny w Wietnamie korespondent wojenny, co opisał między innymi w zbiorze reportaży "Była raz wojna”.
1902 - Urodziła się Maria Wiercińska, aktorka, reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy. W latach 1946-1947 przygotowała pięć słuchowisk w Polskim Radiu, między innymi "Prometeusza w okowach" według Ajschylosa i "Wandę" według dramatu Cypriana Kamila Norwida.
1904 - Urodził się Jalu Kurek, poeta i tłumacz, przedstawiciel tak zwanej Awangardy Krakowskiej. Największą sławę przyniosła mu książka "Grypa szaleje w Naprawie" z 1934 roku. Jest autorem wielu liryków, poematów, opowiadań i powieści.
1905 - Urodził się Stanislas Pascal Franchot Tone, amerykański aktor. Grał między innymi w filmach: "Bunt na Bounty", "Dziewczyna z Missouri" i "Dziesięć lat życia".
1910 - Urodziła się Zofia Hertz, związana z paryską "Kulturą", najbliższa współpracownica Jerzego Giedroycia, po jego śmierci dyrektorka Instytutu Literackiego w Paryżu. Kierowała "Zeszytami Historycznymi”, zajmowała się adiustowaniem artykułów i książek, prowadziła księgowość, tłumaczyła z włoskiego i francuskiego.
1910 - Urodził się Kelly Johnson, właściwie Clarence Leonard Johnson, amerykański inżynier lotnictwa i innowator. Jest współprojektantem między innymi samolotów: "Lockheed L-10 Electra", "Lockheed P-38 Lightning", "Lockheed SR-71 Blackbird" oraz "Lockheed C-130 Hercules".
1913 - Urodził się Irwin Shaw, amerykański pisarz, autor powieści "Młode lwy", "Lucy Crown", "Pogoda dla bogaczy", "Wieczór w Bizancjum", "Chleb na wody płynące" i "Dwa tygodnie w innym mieście".
1915 - Urodził się Czesław Byszewski, aktor między innymi teatrów - Powszechnego i Narodowego w Warszawie. Od 1948 roku był lektorem audycji Polskiego Radia "Muzyka i Aktualności”. Wystąpił też w filmach: "Zamach stanu", "Sekret Enigmy", "Romans Teresy Hennert" i "Śmierć prezydenta".
1926 - Zmarł Bronisław Grąbczewski, podróżnik i odkrywca, badacz Azji Środkowej, kierował ekspedycjami naukowymi w Hindukuszu, Kaszgarii, Tybecie i Afganistanie. Jako pierwszy zbadał i opisał Pamir. Po powrocie do Polski w 1920 roku wydał trzytomowe wspomnienia.
1930 - Urodziła się Joanne Gignilliat Trimmier Woodward, amerykańska aktorka, laureatka Oscara w 1958 roku dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za film "Trzy oblicza Ewy". Wystąpiła też w filmach i serialach: "Długie, gorące lato", "Rachelo, Rachelo", "Pan i Pani Bridge", " Empire Falls" oraz "Alfred Hitchcock Prezentuje".
1932 - Urodziła się Elizabeth Taylor, amerykańska aktorka, producentka filmowa, businesswoman i działaczka humanitarna. Jedna z największych gwiazd Hollywood.
1932 - James Chadwick ogłosił na łamach tygodnika "Nature” odkrycie neutronu - obojętnej elektrycznie cząstki subatomowej występującej w jądrze atomów. W 1935 roku trzymał za to odkrycie Nagrodę Nobla. W czasie II wojny światowej wziął udział w projekcie "Manhattan" przy budowie pierwszych bomb atomowych.
1933 - W nocy na 28 lutego hitlerowcy podpalili gmach Reichstagu w Berlinie. Władze oskarżyły o podpalenie komunistów. Prowokacja dała Adolfowi Hitlerowi pretekst do otwartej rozprawy z opozycją i zawieszenia swobód obywatelskich, między innymi wolności prasy. 90 rocznica
1934 - Niemieckie gestapo aresztowało w jego mieszkaniu w Berlinie agenta polskiego wywiadu Jerzego Sosnowskiego. Niemiecki sąd skazał Polaka na karę dożywotniego więzienia, a jego dwie agentki - niemieckie arystokratki na karę śmierci.
1935 - Prezydent Francji Albert Lebrun odsłonił pomnik "Widma" poświęcony francuskim ofiarom II bitwy nad Marną, autorstwa rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Pomnik znajduje się na wzgórzu Chalmont w pobliżu Oulchy-le-Château.
1935 - Urodził się Roman Duda, matematyk, profesor nauk matematycznych, w latach 1995-1999 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, senator I kadencji. Jest autorem i współautorem około 50 publikacji z zakresu topologii i historii matematyki.
1938 - Zmarł Stanisław Streich, ksiądz katolicki. Został zamordowany przez komunistycznego zamachowca podczas mszy św. z udziałem dzieci, odprawianej w kościele św. Jana Bosko w Luboniu. Sługa Boży Kościoła katolickiego, 28 października 2017 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
1940 - W lesie niedaleko wsi Dąbrowice Niemcy zabili 35 Polaków przywiezionych z więzienia sądowego w Koninie. Zamordowanych pochowano we wspólnej mogile.
1940 - Zdelegalizowano Związek Polaków w Niemczech, a jego majątek został skonfiskowany. Część działaczy rozstrzelano, a ponad tysiąc uwięziono w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w Sachsenchasen, Dachau i Buchenwaldzie. Po wojnie, w 1945 roku związek wznowił działalność w zachodniej strefie okupacyjnej Niemiec.
W 1950 roku został zarejestrowany w RFN, początkowo z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, a od 1956 siedzibą Związku Polaków w Niemczech jest Bochum.
1945 - Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego postawili słupy graniczne nad Odrą. Pierwszy słup stanął w Czelinie, koło Gryfina przez żołnierzy 6 Batalionu Mostowo-Pontonowego.
1945 - Powołano Instytut Zachodni w Poznaniu. Statut zatwierdzono 6 sierpnia 1945. Pierwszym dyrektorem Instytutu Zachodniego został jego inicjator profesor Zygmunt Wojciechowski.
1945 - Urodził się Jacek Janczarski, poeta, satyryk, dramaturg, scenarzysta filmowy. Współtwórca Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, nadawanego w pierwszej połowie lat 70. XX wieku w Programie 3 Polskiego Radia. Był autorem scenariuszy między innymi do filmów i seriali: "Milioner", "Stan wewnętrzny", "Zmiennicy", "O rany, nic się nie stało!!!", "Żegnaj, Rockefeller". Napisał cykl słuchowisk radiowych "Kocham pana, panie Sułku" oraz z Maciejem Zembatym "Rodzinę Poszepszyńskich".
1945 - Urodził się Daniel Olbrychski, aktor. Największe uznanie i rozgłos przyniosły mu kreacje w "Weselu" oraz w "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy. Stworzył też niezapomniane role w ekranizacji sienkiewiczowskiej "Trylogii" w reżyserii Jerzego Hoffmana.
1950 - Po raz pierwszy na świecie podano szczepionkę przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Szczepionkę wynalazł polski lekarz Hilary Koprowski. Pierwsze masowe szczepienie odbyło się w 1958 roku, w Kongo.
1951 - Weszła w życie 22. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ograniczająca liczbę kadencji prezydenta do dwóch. Wcześniej zakaz ubiegania się o trzecią kadencję był tylko prawem zwyczajowym zapoczątkowanym przez Jerzego Waszyngtona.
1952 - Generał Helmuth Weidling, ostatni dowódca obrony okręgu berlińskiego w czasie bitwy o Berlin, został skazany przez trybunał wojskowy w Moskwie na 25 lat pozbawienia wolności za opóźnianie kapitulacji miasta.
1955 - Urodził się Andrzej Hudziak, aktor Starego Teatru w Krakowie. Grał też w filmach i serialach: "Spirala", "Parę osób, mały czas", "Śmierć jak kromka chleba", "Wiedźmin", " Z biegiem lat, z biegiem dni..." i "Kryminalni".
1957 - Ukazał się pierwszy numer społeczno-politycznego tygodnika "Polityka”. Pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika był Stefan Żółkiewski. Wraz z dziennikiem "Trybuna Ludu” tygodnik był organem prasowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
1960 - Urodził się Norm Breyfogle', właściwie Norman Keith Breyfogle, amerykański rysownik komiksowy, ilustrujący między innymi przygody "Batmana i "Aquamana".
1971 - W Nowym Jorku ukazało się pierwsze wydanie polonijnego "Nowego Dziennika”. Wśród założycieli był między innymi Bolesław Wierzbiański, pierwszy redaktor naczelny gazety. Od 2016 roku "Nowy Dziennik" ukazuje się, jako tygodnik.
1972 - Urodziła się Maja Lidia Kossakowska, pisarka SF i dziennikarka, z wykształcenia archeolog. Jest nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki.
1977 - 16-letni Diego Maradona zadebiutował w drużynie narodowej Argentyny w wygranym 5:1 towarzyskim meczu z Węgrami. Dwa lata później sięgnął po Mistrzostwo Świata Juniorów w Japonii, po pokonaniu w finale reprezentacji ZSRR 3:1.
1982 - Zmarła Maria Kownacka, autorka utworów dla dzieci. Publikowała w "Płomyku". Do jej najbardziej znanych książek należą: "Plastusiowy pamiętnik", "Kajtkowe przygody”, "Rogaś z Doliny Roztoki”, "O Kasi, co gąski zgubiła”, "Entliczek pentliczek”, "Razem ze słonkiem”.
1982 - Film "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy został wycofany przez producenta z rywalizacji o Oscara. Była to kontynuacja "Człowieka z marmuru", której akcja toczy się w 1980 roku podczas wydarzeń sierpniowych.
1987 - W Carlsbergu w Niemczech zmarł ksiądz Franciszek Blachnicki, więzień niemieckiego obozu KL Auschwitz, profesor KUL, działacz społeczny, twórca Ruchu Światło-Życie.
1990 - Polska i Izrael wznowiły po 23 latach stosunki dyplomatyczne. Protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych w obecności premiera Tadeusza Mazowieckiego podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Moshe Arens i Krzysztof Skubiszewski.
1993 - Zmarła Lillian Gish, amerykańska aktorka, gwiazda kina niemego. Do historii przeszła jej rola w "Męczennicy miłości" z 1920, gdzie podczas kręcenia zdjęć do filmu aktorka bez żadnych zabezpieczeń, w samej sukience, biegała po płynącej w kierunku wodospadu krze lodowej.
2002 - W indyjskim stanie Gudźarat rozpoczęły się zamieszki między muzułmanami i hinduistami, w wyniku których zginęły 1044 osoby, a rannych zostało 2,5 tysiąca. Starcia wybuchły po pożarze pociągu Sabarmati Express w miejscowości Godhra.
2003 - Biljana Plavšić, była prezydent Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie, została skazana za zbrodnie wojenne na 11 lat pozbawienia wolności przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Karę odbywała w Szwecji. Po sześciu latach została przedterminowo zwolniona za dobre sprawowanie.
2004 - W Waszyngtonie zmarł Tadeusz Walendowski, dziennikarz i filmowiec, socjolog, reżyser, asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy realizacji dokumentu "Robotnicy '71: nic o nas bez nas". Działacz opozycji w PRL, w 1979 roku razem z żoną, Anną Erdman, wnuczką Melchiora Wańkowicza, osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Pracował w sekcji polskiej rozgłośni "Głos Ameryki", następnie w Smithsonian Institution. Przedstawiciel KOR w Stanach Zjednoczonych, współzałożyciel i prezes Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie.
2008 - Zmarł Ivan Rebroff, niemiecki śpiewak operowy, o korzeniach rosyjskich, posiadacz rekordowej skali głosu - cztery oktawy od rejestrów basowych po dźwięki tradycyjnie wykonywane przez soprany. Zyskał sławę wykonywaniem rosyjskich pieśni ludowych. Śpiewał także w operze, wykonywał utwory z musicali oraz muzykę popularną z różnych krajów. W swojej karierze koncertował ponad 6 tysięcy razy i zachowywał świetną formę do końca życia.
2010 - Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu narciarskim na 30 kilometrów techniką klasyczną, a sztafeta - Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska medal brązowy w łyżwiarstwie szybkim. Polacy wywalczyli w Vancouver łącznie sześć medali: złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Był to najlepszy występ Polaków w historii startów na zimowych igrzyskach olimpijskich.
2012 - W Warszawie zmarł Piotr Pawłowski, aktor teatralny i filmowy, znany z filmów: "Faraon", "Zbrodniarz i panna", "Twarzą w twarz", "Potop", oraz dubbingowej kreacji w serialu "17 mgnień wiosny". W latach 1962-1994 wystąpił w blisko 50 spektaklach Teatru Telewizji. Zajmował się także reżyserią teatralną.
2015 - Zmarł Bohdan Wacław Krzysztof Tomaszewski, dziennikarz, komentator sportowy, tenisista, autor książek i scenariuszy filmowych. W 1955 roku został sprawozdawcą radiowym, a później telewizyjnym. W latach 1956-1980 komentował między innymi 12 igrzysk olimpijskich letnich i zimowych. W czasie stanu wojennego Bohdan Tomaszewski odmówił współpracy z Polskim Radiem. Powrócił na antenę w 1989 roku. Co poniedziałek był gościem Kroniki sportowej w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
2015 - W centrum Moskwy został zastrzelony opozycyjny polityk Boris Niemcow. W latach 2011-2012 współorganizował w Moskwie protesty po wyborze na prezydenta Władimira Putina i kontrolowaną przez niego w wyborach parlamentarnych partię Jedna Rosja. Był zwolennikiem liberalnych reform gospodarczych oraz przeciwnikiem aneksji Krymu przez Rosję.
2015 - Zmarł Leonard Simon Nimoy, amerykański aktor, reżyser, poeta i muzyk. Do historii filmu przeszedł przede wszystkim, jako odtwórca roli Spocka w serialu science fiction "Star Trek" oraz w ośmiu filmach serii "Star Trek", z których dwa reżyserował.
2018 - Zmarł Marian Ryba, generał brygady Wojska Polskiego, prawnik, w okresie PRL - działacz partyjny i Naczelny Prokurator Wojskowy - zastępca Prokuratora Generalnego PRL w latach 1956-1968 oraz dyrektor generalny Urzędu Rady Ministrów od 1981 do 1985 roku. Pełnił także inne wysokie funkcje urzędnicze we władzach PRL. IPN oskarżył gen. Rybę o zbrodnie komunistyczne: udział w procesach żołnierzy wyklętych, w których był oskarżycielem. Na jego wniosek podsądni otrzymywali ciężkie wyroki, w tym kary śmierci.
2019 - Zmarł Janusz Skowron, muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i aranżer. Grał między innymi w zespołach "String Connection" Krzesimira Dębskiego, "Freelectronic" Tomasza Stańki, kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego oraz "Walk Away" Krzysztofa Zawadzkiego.
2020 - Zmarł Paweł Królikowski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny prezenter. Przez miliony widzów doceniany za rolę Kusego w telewizyjnym serialu "Ranczo". Zadebiutował w 1984 roku, w filmie "Dzień Kolibra".
2022 - Zmarł Janusz Szwaja, profesor nauk prawnych, adwokat. Zajmował się prawem spółek, prawem patentowym i znaków towarowych, a także zwalczania nieuczciwej konkurencji.
27 lutego - Święto narodowe Dominikany, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1844 roku.
27 lutego - Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.
27 lutego - Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
27 lutego - Dzień Wiedzy o Anosmii.