Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-10-23, 07:00 Autor: IAR/#Stankiewicz/w hm

Co piąty Polak ma problemy ze wzrokiem

oko, wzrok, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
oko, wzrok, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Co piąty Polak powyżej 15. roku życia ma problemy ze wzrokiem. Z wiekiem ta liczba rośnie. Co czwarty pięćdziesięciolatek zgłasza trudności z widzeniem - wynika z badań "Jak widzą Polacy. Policy Brief."
"Choroby wzroku są bardzo silnie powiązane z wiekiem" - mówi współautor badań doktor Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Choroby narządu wzroku będą występować coraz częściej w społeczeństwie. Nasz wzrok - w związku ze starzeniem się i współistnieniem chorób cywilizacyjnych - będzie coraz bardziej się pogarszał. Zachęcam wszystkich do profilaktyki, do badań okresowych. Trzeba sprawdzić, co się dzieje ze wzrokiem i nie bagatelizować pierwszych objawów" - radzi doktor Raciborski. Jako przykład podaje wysiękową postać AMD, czyli związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki. Postęp tej choroby może być bardzo szybki i w ciągu paru miesięcy doprowadzić do ograniczenia i utraty widzenia.

Konsultant krajowy do spraw okulistyki profesor Marek Rękas podkreśla, że o wzrok trzeba dbać od najmłodszych lat. "W pierwszym roku życia trzeba wychwycić choroby wrodzone, około trzeciego roku życia należy zbadać swoje pociechy, czy nie mają wad wzroku. Wówczas możemy szerzej wprowadzić profilaktykę zezów, dużych wad wzroku, niedowidzeń, które skutkują tym, że nie widzimy na jedno oko jako dorośli. tego się nie da odwrócić" - podkreśla ekspert.

Polacy ignorują pierwsze objawy chorób oczu, nie zgłaszają się do specjalistów i na badania. Wiele chorób jest wykrywanych dopiero przy doborze okularów do czytania, około 40.-45. roku życia.

Dobrze być w formie

2025-01-03, godz. 13:18 Wady postawy - jak im przeciwdziałać? Rozmowa z Małgorzatą Bilińską Prawidłowa postawa ciała pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie. O czym warto pamiętać? Jak dbać o kręgosłup? I jak pomagać dzieciom z wadami postawy?… » więcej 2025-01-03, godz. 13:14 "Rusz się z RO" - nowy cykl w ramówce Radia Opole na 2025 rok 'Nowy rok - nowa ja' - to powiedzenie często słyszymy wraz z początkiem nowego roku. W nowym 'Rusz się z RO' w każdą niedzielę o 8:20 będziemy starali… » więcej 2025-01-02, godz. 11:12 Lekarze powinni zachęcać pacjentów do aktywności fizycznej Lekarze powinni zachęcać pacjentów, zwłaszcza w wieku starszym i średnim, do regularnej aktywności fizycznej - ocenia specjalista medycyny sportowej prof… » więcej 2025-01-01, godz. 10:12 Psycholog: jeśli chcemy realnej zmiany, zacznijmy ją wprowadzać już dziś Z wprowadzaniem ważnych zmian nie warto czekać do nowego roku. Jeśli chcemy dać sobie szansę na realną zmianę, to zacznijmy dziś; małymi krokami budujmy… » więcej 2024-12-31, godz. 14:01 Pulmonolog: gęsty smog wpływa również na osoby niechorujące Gęsty smog wpływa niekorzystnie nie tylko na osoby zmagające się z chorobami przede wszystkim układu oddechowego, ale też na osoby dotąd niechorujące -… » więcej 2024-12-27, godz. 10:02 W okresie świątecznym dzieci więcej czasu spędzają w sieci W okresie świątecznym dzieci więcej czasu spędzają w sieci. Średnio jest to ponad sześć godzin dziennie. Jednymi z głównych form zagrożeń, na jakie… » więcej 2024-12-26, godz. 10:12 Boomersi i pokolenie X zaniedbują aktywność fizyczną Aż 57 proc. osób z pokolenia „baby boomers” i 42 proc. osób z pokolenia X nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej - wynika z raportu, który ukazuje… » więcej 2024-12-25, godz. 09:45 Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich Poprawa edukacji, odżywiania i warunków sanitarnych w XX wieku prawdopodobnie odegrała kluczową rolę w poprawie zdolności poznawczych, lokomotorycznych… » więcej 2024-12-24, godz. 09:16 Wieczerzę wigilijną można i warto przygotować tak, by była jednocześnie smaczna i zdrowa Barszcz z uszkami, pierogi, karp, a także m.in. sernik i kutia - łącznie 12 tradycyjnych potraw, które przyrządza się na wieczerzę wigilijną. Specjalista… » więcej 2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »