Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-10-23, 07:00 Autor: IAR/#Stankiewicz/w hm

Co piąty Polak ma problemy ze wzrokiem

oko, wzrok, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
oko, wzrok, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Co piąty Polak powyżej 15. roku życia ma problemy ze wzrokiem. Z wiekiem ta liczba rośnie. Co czwarty pięćdziesięciolatek zgłasza trudności z widzeniem - wynika z badań "Jak widzą Polacy. Policy Brief."
"Choroby wzroku są bardzo silnie powiązane z wiekiem" - mówi współautor badań doktor Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Choroby narządu wzroku będą występować coraz częściej w społeczeństwie. Nasz wzrok - w związku ze starzeniem się i współistnieniem chorób cywilizacyjnych - będzie coraz bardziej się pogarszał. Zachęcam wszystkich do profilaktyki, do badań okresowych. Trzeba sprawdzić, co się dzieje ze wzrokiem i nie bagatelizować pierwszych objawów" - radzi doktor Raciborski. Jako przykład podaje wysiękową postać AMD, czyli związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki. Postęp tej choroby może być bardzo szybki i w ciągu paru miesięcy doprowadzić do ograniczenia i utraty widzenia.

Konsultant krajowy do spraw okulistyki profesor Marek Rękas podkreśla, że o wzrok trzeba dbać od najmłodszych lat. "W pierwszym roku życia trzeba wychwycić choroby wrodzone, około trzeciego roku życia należy zbadać swoje pociechy, czy nie mają wad wzroku. Wówczas możemy szerzej wprowadzić profilaktykę zezów, dużych wad wzroku, niedowidzeń, które skutkują tym, że nie widzimy na jedno oko jako dorośli. tego się nie da odwrócić" - podkreśla ekspert.

Polacy ignorują pierwsze objawy chorób oczu, nie zgłaszają się do specjalistów i na badania. Wiele chorób jest wykrywanych dopiero przy doborze okularów do czytania, około 40.-45. roku życia.

Dobrze być w formie

2024-12-05, godz. 09:15 Otyłość to choroba, która prowadzi do ponad 200 różnych powikłań Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpią na otyłość. Pod względem nadmiernej masy ciała zajmujemy 74. miejsce na świecie na dwieście… » więcej 2024-12-04, godz. 09:41 Badania profilaktyczne ratują życie Badania profilaktyczne ratują życie. Szczególnie ważne jest to w przypadku chorób nowotworowych, w których bardzo liczy się czas - przyznają specjaliści… » więcej 2024-12-03, godz. 09:45 Dieta dobra dla zdrowia i planety – jak ją ugryźć? Każdego dnia stajemy przed dylematem… co by tu zjeść. Ma być smacznie, możliwie zdrowo i szybko, bo przecież kto z nas ma dziś czas na długie gotowanie?… » więcej 2024-12-02, godz. 14:25 Eksperci: infekcje i niskie temperatury niekorzystne dla układu krążenia W sezonie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko wystąpienia bądź zaostrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego - przypominają eksperci kampanii „Akcja kardioprotekcja”… » więcej 2024-11-19, godz. 10:11 Test stania na jednej nodze dobrze określa stan zdrowia i ryzyko zgonu u osób 50+ U osób po pięćdziesiątce dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze - wykazały… » więcej 2024-11-18, godz. 09:54 Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać, a jeśli nie jest to możliwe, to wcześnie ją wykrywać i leczyć, bo prowadzi do groźnych powikłań - podkreśla… » więcej 2024-11-17, godz. 09:43 Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg Naukowcy ze Szkocji przyjrzeli się, co dzieje się z mózgiem człowieka między 11. a 82. rokiem życia. Wieloletnie badanie pokazało, że kolosalne znaczenia… » więcej 2024-11-16, godz. 10:20 Ekspert: Zdrowie psychiczne może być przyczyną niskiej dzietności Kłopoty ze zdrowiem psychicznym i pesymizm co do przyszłości świata mogą być powodem niskiej dzietności w Szwecji - uważa Glenn Sandstroem. Naukowiec przeprowadził… » więcej 2024-11-15, godz. 15:56 Geriatra: możemy dożyć 120 lat Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok… » więcej 2024-11-14, godz. 15:18 Od ćwiczenia mięśni rosną neurony Biochemiczne i fizyczne efekty treningu mieśni mogą korzystnie wpływać na układ nerwowy - potwierdzają nowe badania opublikowane w „Advanced Healthcare… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »