Pretekstem do spotkania z legendą polskiej muzyki rozrywkowej jest nasz wakacyjny cykl "Chcę wyjechać na wieś", którego tytuł zapożyczyliśmy z jednego z największych przebojów pani Urszuli. Porozmawiamy o countrowej wibracji albumu "W podróży", z którego pochodzi piosenka. Wrócimy również wspomnieniami do Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz dowiemy się więcej o wystawach poświęconych artystce, a taka ekspozycja szykowana jest - przez Fundację Made In Art oraz Muzeum Polskiej Piosenki - już wkrótce w Poznaniu.
Rozmowa po emisji będzie dostępna w zakładce audycji Dobre Granie.
Urszula Sipińską wiele lat temu zrezygnowała z pracy scenicznej, pamiątki dokumentujące sceniczny życiorys postanowiła przekazać Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wiele z nich będzie można zobaczyć na wystawie, która w 2018 roku była prezentowana w Opolu, a w tym roku zawita do Poznania. 1 sierpnia wernisaż szykowany jest w Starym Browarze Słodownia +1, gdzie wystawę „Sipińska – sza la la zabawa trwa da da” będzie można oglądać do 30 sierpnia.
Choć w świadomości odbiorców polskiej piosenki to przede wszystkim wokalistka i kompozytorka, to jednak niepełny obraz tej kreatywnej osobowości, bo to także nagradzana pani architekt, projektantka oraz autorka książek, wywiadów i felietonów prasowych.
Karty z rodzinnej kroniki dokumentujące Jej nie tylko artystyczny życiorys, fotografie, nagrody oraz stroje zilustrowane słowami samej Artystki z książek "Hodowcy lalek" i "Gdybym była aniołem", złożą się na wystawę, prezentującą sylwetkę Sipińskiej nie tylko na estradzie, ale również w podróży, w pracowni architekta oraz w domowym zaciszu.
Chętnym przypomnienia debiutanckiego albumu artystki polecamy jedno z wydań audycjiBiałe kruki z czarnych winyli Witolda Sułka (audycji można posłuchać poniżej). Autor miał możliwość uczestniczenia w spotkaniu z artystką, kiedy w 2018 roku odwiedziła Opole i dzieli się nie tylko wrażeniami, ale i niektórymi faktami z życia, jakie opowiedziała.
Sama płyta na pewno okaże się miłym zaskoczeniem, dla tych, którzy jej nie znają i kojarzą tylko najbardziej znane przeboje, bo obok słynnego "Zapomniałam" jest na niej także cover piosenki Boba Dylana...
Posłuchaj audycji "Białe kruki z czarnych winyli" (11.07.2018)
Zdjęcia ilustrujące artykuł zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
"Chcę wyjechać na wieś..." - wakacyjna akcja Radia Opole
Letnia akcja Radia Opole trwała od 18 lipca do 29 września 2020.
"Czy jest jeszcze gdzieś prawdziwa ta wieś" - cytując pierwsze słowa bardzo znanej piosenki Urszuli Sipińskiej sprzed prawie 40 lat, to aktualne pytanie zadawaliśmy przez całe lato 2020 roku..
Sprawdzaliśmy co "z polami wśród łąk, z garnkami, co schną na płotach do góry dnem" w każdą sobotę lata, od 18 lipca, już od godzin porannych podczas audycji "Mamy weekend", w której reporterzy Radia Opole odwiedzali i opisywali wiele wsi Opolszczyzny.
Zanim jednak to wszystko sprawdziliśmy, Barbara Tyslik w sobotniej audycji "Obieżyświat" proponowała wiele opolskich destynacji agroturystycznych "z chatami wśród pól i z mlekiem na stół, z żelazkiem, co duszę ma" i "Niech każdy jedzie tam, gdzie chce, a ja swoje ścieżki znam".
Po godz. 11:00 o zbliżającym się we wrześniu Narodowym Spisie Rolnym, nie tylko rolnikom, Jan Poniatyszyn przypominał w Samorządowej Loży Radiowej, a parafrazując dalej słowa piosenki już od godz. 12:00 "w nieruchomym stawie swoją zdrową twarz" oglądała Katarzyna Zawadzka w audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Natomiast, gdzie "dojrzałe wiśnie z drzewa rwać, w glinianym piecu upiec chleb…, ...gdzie kisi się barszcz, i gdzie w piątek na targ..." - o tych wszystkich ekologicznych zaletach wsi dowiedzieliśmy się od Justyny Marcińskiej nie w wyścigach, ale w audycji EKO wyścig.
Trasa wakacyjna Radia Opole wraz z terminami:
18.07 - Źlinice
25.07 - Nowy Świętów
01.08 - Grobniki
08.08 - Balcarzowice
22.08 - Czeska Wieś
29.09 - Kadłub Wolny
12.09 - Gościęcin
19.09 - Polanowice
26.09 - Krogulna
Partnerami akcji "Chcę wyjechać na wieś" były: Grupa Azoty i Urząd Statystyczny w Opolu.