Osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, opiekunowie z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni podczas II tury wyborów prezydenckich będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności. Tak przewiduje opublikowane wczoraj (07.07) rozporządzenie ministra zdrowia.
- Przepisy w rozporządzeniu nie obligują komisji obwodowych do weryfikacji danych grupy osób uprzywilejowanych. Jedyny dokument, który jest wymagany to orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - mówi Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Wyborcy muszą zgłosić komisji, że są w tej grupie osób uprzywilejowanych i będą obsługiwani w pierwszej kolejności. Natomiast komisja obwodowa nie będzie ustawiać żadnych komitetów kolejkowych, weryfikowała czy kierowała ruchem. Kiedy kolejka będzie duża to w interesie wyborcy jest zgłoszenie przewodniczącemu komisji lub jego zastępcy, że jest w grupie uprzywilejowanej.
Przypominamy również, że w niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy nadal muszą pamiętać o środkach ostrożności, czyli o obowiązku zasłaniania ust i nosa, a wchodząc do lokalu powinni zdezynfekować ręce lub przyjść w rękawiczkach.