Radio Opole » Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa » Zobacz zdjęcie, przeczytaj tekst » Chorągwiany Ośrodek Wodny ZHP w Turawie. Wyrusz…
2020-04-17, 10:20 Autor: Oprac. AL

Chorągwiany Ośrodek Wodny ZHP w Turawie. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (7)

Zdjęcie nr 7. Mimo że ChOW był w budowie, to szkolenia żeglarskie szły pełną parą. Rok 1960 [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Zdjęcie nr 7. Mimo że ChOW był w budowie, to szkolenia żeglarskie szły pełną parą. Rok 1960 [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać w starych pudłach i szufladach, zeskanować stare zdjęcia, slajdy, powybierać, co ciekawsze i zgłosić do konkursu? Zdjęcia można przesyłać do końca kwietnia! Więcej informacji o konkursie tu: „75 lat w żeglarskim obiektywie” - weź udział w konkursie! Na zachętę wzięcia udziału w konkursie publikujemy w tym miejscu po jednym zdjęciu z różnych okresów opolskiego żeglarstwa. Najstarsze jest z 1947 roku! Zaglądajcie, zobaczyć kolejne nowe zdjęcie wraz z opisem. Źródłem tekstu i zdjęć jest książka Ryszarda Sobieszczańskiego „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”.

Zdjęcie nr 7

Mimo że ChOW był w budowie, to szkolenia żeglarskie szły pełną parą. Rok 1960.
Opis (7):

Dynamiczny rozwój drużyn żeglarskich, jaki rozpoczął się po 1956 roku, uświadomił opolskim instruktorom harcerskim i kadrze tutejszych entuzjastów żeglarstwa, że bez własnej stanicy i sprzętu pływającego nie da rady na dłuższą metę prowadzić szkoleń żeglarskich.

Idea harcerskiego ośrodka powstała w głowie Jana Antoniaka, który od 1959 roku pełnił funkcję pilota Chorągwi ZHP i to on odpowiadał za rozwój pionu wodnego w opolskim harcerstwie. Ale decyzję podjęto w szerszym gronie. Skład ówczesnej kadry instruktorskiej w pionie wodnym stanowili: Eugeniusz Kuźniewski, Andrzej Dobrzyński, Mieczysław Sokół, Marian Motta, Stanisław Stefański, Tadeusz Werschner i Bogusław Zieliński, który w owym czasie pracował w opolskim LPŻ.

To było wszystko dzięki pomysłom Antoniaka. On pracował wtedy w banku i razem z Werschnerem i Dobrzyńskim wymyślili, że można by stworzyć obiekt z dala od Opola, który byłby bezpieczny, a jednocześnie pełniłby rolę szpitala dla Opola podczas wojny. A podczas pokoju pełniłby funkcje ośrodka dla harcerzy. Dzięki temu pomysłowi można było myśleć w tamtych czasach o budowie nowego ośrodka dla harcerzy. Budowa ośrodka zaczęła się od wysłania pisma do KW PZPR z taką propozycją – wspomina Władek Lubczański.

Harcerze mieli swojego przyjaciela, którym był Józef Buziński, ówczesny przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu (dzisiejszy odpowiednik wojewody). Buzińskiemu bardzo zależało na rozwijaniu aktywności sportowej wśród młodzieży, dlatego z entuzjazmem przyjął pomysł budowy ośrodka, choć i tak to partia musiała dać zielone światło.

Projektem ośrodka zajął się młody wtedy architekt Andrzej Dobrzyński, pracujący w urzędzie wojewódzkim. To on zaprojektował ośrodek w kształcie okrętu. Ten sam Dobrzyński został mianowany pierwszym komendantem ośrodka, a od 1 maja 1959 roku Bogusław Zieliński został zatrudniony jako pracownik komendy do koordynowania prac związanych z budową stanicy. Później został zastępcą Dobrzyńskiego i zajął się również rozwojem żeglarstwa na Opolszczyźnie. W 1989 roku Bogdan Zieliński tak wspominał ten czas: Do Turawy, jako zastępca tego Ośrodka, trafiłem w 1959 roku, czyli równo trzydzieści lat temu. W tym miejscu, gdzie znajduje się okazały budynek, rosły drzewa i wrzosy. Wokół panowała cisza i spokój. Także woda w Jeziorze Turawskim była czystsza niż teraz, było więcej ryb, a mniej rybaków.

17 czerwca 1962 uroczyście otwarto Chorągwiany Ośrodek Wodny ZHP w Turawie. Wstęgę przeciął Józef Buziński. Nad brzegiem jeziora dużego zakotwiczył na dobre nowy harcerski okręt, który pełnił rolę bazy hotelowej dla 65 osób.

Cdn. Więcej w książce Ryszarda Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017".

Zobacz także

2020-04-24, godz. 09:14 Biesem dookoła Europy. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (12) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-23, godz. 09:14 Jacht Klub Opolski. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (11) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-22, godz. 09:10 Opolska Barka. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (10) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-21, godz. 10:20 Drugi opolski jacht pełnomorski s/y Bies. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!… Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-20, godz. 12:45 Opolskie bojery. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (8) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-17, godz. 10:20 Chorągwiany Ośrodek Wodny ZHP w Turawie. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!… Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-16, godz. 10:23 Fala Brzeg. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!(6) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-14, godz. 10:10 Jola Bryza - pierwszy kabinowy jacht na Opolszczyźnie. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz… Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-14, godz. 10:01 Darem Opola do Londynu. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!(4) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-08, godz. 12:43 Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zaglądajcie, codziennie nowe zdjęcie! (3) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »