Radio Opole » Grupa Azoty ZAK S.A. » Aktualności » Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK za…
2023-10-02, 06:00 Autor: Grupa Azoty ZAK S.A.

Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK za II kwartał i I półrocze 2023 roku pod istotnym wpływem warunków rynkowych w Europie

2023 09 29 Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK [fot. Grupa Azoty ZAK S.A.]
2023 09 29 Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK [fot. Grupa Azoty ZAK S.A.]
Grupa Kapitałowa Grupa Azoty ZAK S.A. odnotowała w II kwartale 2023 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 586 mln zł, wynik netto na poziomie minus 115 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 22%.

W ujęciu narastającym w I półroczu 2023 r. Grupa Kapitałowa Grupa Azoty ZAK S.A. wygenerowała 1,25 mld zł przychodów ze sprzedaży, minus 284 mln zł zysku netto i minus 261 mln zł wyniku EBITDA.
Osiągnięte wyniki finansowe podlegały w dalszym ciągu silnej presji popytowo-podażowej i kumulacji niekorzystnych czynników rynkowych dla wszystkich producentów europejskiej branży nawozowo-chemicznej.

- Ograniczony popyt w poszczególnych segmentach spowodował, że w II kwartale, jak również w całym I półroczu br. Grupa Azoty ZAK – podobnie jak pozostali europejscy producenci branży nawozowo-chemicznej – dostosowywała poziomy produkcji do bieżącego zapotrzebowania. Kluczowym czynnikiem wpływającym na spadek popytu był bezcłowy import na rynek europejski produktów m.in. z krajów azjatyckich, w których producenci nie są zobligowani do ponoszenia wysokich kosztów polityki klimatycznej. Pod koniec drugiego kwartału w obszarze nawozowym podjęliśmy decyzję o ogłoszeniu cen wykupu dla towarów znajdujących się w przechowaniu, co pozwoliło uzyskać zwiększoną sprzedaż ilościową i wartościową. Aktualnie dostrzegamy pozytywne sygnały z rynku sugerujące odbicie popytu i zwiększanie aktywności zakupowej w segmencie Agro. W Segmencie Oxoplast prognozowana wcześniej poprawa sytuacji rynkowej w Europie nie nastąpiła - region europejski pozostawał najdroższym kosztowo regionem w stosunku do producentów z Azji i USA. Ograniczało to możliwości dla sprzedaży eksportowych. W II kwartale spółka kontynuowała realizację inwestycji w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej, w tym m.in. budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej oraz kompresorowni tlenowej, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej wpływającej na konkurencyjność Grupy Azoty ZAK na poszczególnych rynkach produktowych - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

W Grupie Azoty ZAK S.A. od czerwca do sierpnia trwały prace modernizacyjne i remonty, a także wzmożone prace inwestycyjne. Celem powyższych działań była poprawa bezpieczeństwa technicznego oraz utrzymywanie pracy instalacji na odpowiednich obciążeniach, by osiągały planowane zdolności produkcyjne.

Segment Oxoplast

W I półroczu Segment Oxoplast odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 337 mln zł (163 mln zł w II kwartale). Kluczowe czynniki wpływające na sytuację rynkową dla produktów Segmentu Oxoplast pozostają niezmienne od II połowy 2022 r. W dalszym ciągu odczuwana była presja podażowo-popytowa. Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w I półroczu 2023 roku ukształtowała się na poziomie minus 23,1%.

Segment Agro

Segment Agro w I półroczu osiągnął przychody na poziomie 649 mln zł (284 mln zł w II kwartale). Z uwagi na niską aktywność zakupową producentów rolnych nastąpił spadek sprzedaży nawozów. Wypracowana w I półroczu 2023 marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 23%.

* * *

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się doskonałymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex™, Oxofine™ i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Świadczy usługi laboratoryjne, a także realizuje projekty innowacyjne oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest właścicielem klubu siatkarskiego i głównym sponsorem drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Zobacz także

2024-01-16, godz. 11:44 Ferie z ZAKSĄ – darmowe bilety na mecz Ligi Mistrzów W związku z rozpoczęciem w naszym województwie ferii zimowych dla dzieci i młodzieży do lat 16 przygotowaliśmy specjalną ofertę. Za pośrednictwem platformy… » więcej 2023-11-21, godz. 08:29 Grupa Azoty S.A. rozpocznie rozmowy z Orlen S.A. w kierunku zaprzestania działań dotyczących potencjalnej akwizycji… Uchwała w zakresie podjęcia rozmów z Orlen S.A. w kierunku zaprzestania działań dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”… » więcej 2023-10-30, godz. 10:36 Grupa Azoty ZAK zakończyła realizację kolejnej inwestycji w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej Na terenie Wydziału Amoniaku kędzierzyńskiej spółki Grupy Azoty zabudowano nową sprężarkę tlenu, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa procesowego… » więcej 2023-09-05, godz. 14:15 Grupa Azoty ZAK nagrodzona Orłem Wprost w kategorii Przedsiębiorstwo Regionu Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystej gali regionalnej, która odbyła się 1 września 2023 r. w Opolu. Kędzierzyńską spółkę reprezentował… » więcej 2023-08-29, godz. 08:15 Powołanie Członka Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Podczas posiedzenia w dniu 28 sierpnia 2023 r. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. powołała z dniem 4 września 2023 r. Pana Lucjusza… » więcej 2023-08-01, godz. 18:29 Tegoroczna edycja Wolontariatu Pracowniczego Grupy Azoty w Grupie Azoty ZAK zrealizowana W 2023 roku, podczas drugiej edycji programu Wolontariat Pracowniczy Grupy Azoty, do realizacji trafiło 14 projektów o łącznej wartości 84.000 zł. Dwa spośród… » więcej 2023-07-27, godz. 12:34 Finał 6. edycji programu ambasadorskiego Grupy Azoty Prezentacje w szkołach średnich i na uczelniach, organizowanie konkursów chemicznych dla młodzieży oraz promowanie w mediach społecznościowych pracy w branży… » więcej 2023-07-19, godz. 08:24 Rezygnacja Członka Zarządu Grupy Azoty ZAK W dniu 18 lipca 2023 r. Członek Zarządu Mateusz Filipowski złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn… » więcej 2023-07-17, godz. 10:28 Grupa Azoty pozytywnie przeszła audyt Fertilizers Europe w obszarze produktów nawozowych Audyt w zakresie Programu Product Stewardship to inicjatywa Fertilizers Europe - organizacji zrzeszającej największe europejskie firmy nawozowe. Przeprowadzony… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »