Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów…
2019-09-03, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata?

W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza? Że zwycięzca bierze wszystko. To dlatego, że okręgi są jednomandatowe, czyli w danym okręgu jeden z kandydatów zdobywa jedyny mandat.
Kandydaci na senatorów - jak zgłosić kandydata?
Ponieważ zwycięzca w okręgu może być tylko jeden, komitety wyborcze zgłaszają jednego swojego kandydata. Dużym błędem ze strony komitetu byłoby zaproponowanie dwóch lub więcej kandydatów w jednym okręgu wyborczym. Głosy zwolenników ugrupowania podzieliłyby się między nich, zmniejszając w sposób znaczny szansę na uzyskanie mandatu. Poza tym kodeks wyborczy jasno mówi, że w takim jednomandatowym okręgu jeden komitet może zgłosić tylko jednego kandydata.

Dzisiaj (3.09) upływa termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Do północy komitety wyborcze muszą przedłożyć komisjom wyborczym nazwiska kandydatów. Mogą to zrobić tylko wspomniane komitety wyborcze.

Dany kandydat na senatora może być zgłoszony tylko w jednym okręgu. Oznacza to, że kandydujący na Opolszczyźnie nie może jednocześnie być kandydatem w innym województwie i co więcej, ponieważ województwo opolskie jest podzielone na 3 okręgi, kandydat na senatora nie może kandydować również w innym okręgu naszego regionu.

Zgłoszenie każdego kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Aby podpis został uznany za ważny, oprócz imienia i nazwiska, musi zawierać adres zamieszkania wraz z numerem domu i mieszkania, a także numer PESEL podpisującego się no i własnoręczny podpis wyborcy.

Oprócz podpisów poparcia, do zgłoszenia kandydata należy dołączyć pismo organu statutowego partii politycznej potwierdzające poparcie partii dla kandydata.

Osoba zgłaszająca kandydata na senatora musi w zgłoszeniu wskazać w jakim okręgu kandydat chce ubiegać się o mandat i z ramienia jakiego komitetu. Wymagana jest także pisemna zgodę kandydata na kandydowanie na senatora ze wskazaniem numeru okręgu wyborczego, w którym kandydat wyraża zgodę na kandydowanie oraz nazwy komitetu wyborczego, z którego kandydat zgadza się kandydować.

Kandydat musi także oświadczyć na piśmie, że posiada prawo wybieralności, a kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 roku, musi złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o wcześniejszym złożeniu takiego oświadczenia.

Po zgłoszeniu kandydata na senatora niedopuszczalna jest zmiana kandydata.
A termin - przypomnę - mija dzisiaj, 3 września o północy.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »