Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-18, 12:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r.
Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Od zachwytu po krytykę - tak można w skrócie opisać komentarze, jakie się po niej pojawiły. Jedni mówili, że defilada była wielkim sukcesem i jednocześnie klęską separatystów śląskich, drudzy, że miejsce w jakim się odbyła, czyli Katowice, nie było przypadkowe, bo to okręg wyborczy premiera Mateusza Morawieckiego w zbliżających się październikowych wyborach do sejmu - tak stwierdził Grzegorz Schetyna lider Platformy Obywatelskiej.

Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej skomentował, że "Schetyna w ten sposób uwłacza pamięci Powstańców Śląskich. "Uwłacza pamięci tych ludzi, którzy 100 lat temu chwycili za broń dlatego, że chcieli żeby Śląsk, Górny Śląsk był częścią Polski".

I tak, ze święta polskiego wojska i rocznicy wybuchu powstania zrobiła się sprawa polityczna.
- Nie można nazwać tej defilady inaczej, jak defiladą wyborczą Mateusza Morawieckiego - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. - Koalicja Obywatelska nie będzie wykorzystywać żołnierzy, armii i symboli narodowych do kampanii - złożył zobowiązanie.

- Chciałbym, żeby te tematy (święta i rocznice przyp. red) były wyłączone z polityki i myślę, że polityką jest obrażanie 200 tys. mieszkańców Katowic i Górnego Śląska, którzy oglądali defiladę. Widzę tu piękne święto i mam nadzieję, że tego typu tradycja będzie kultywowana i będziemy się spotykać w innych miastach - powiedział Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy.

- Ta defilada, to był wiec wyborczy Mateusza Morawieckiego - uważa Robert Tistek z Kukiz'15. Zwrócił też uwagę na stan uzbrojenie polskiej armii.

- Dla mnie jest oczywiste, że jest to element kampanii wyborczej. Nie kwestionuję potrzeby pokazywania siły polskiej armii, ale w kontekście lokalizacji, determinuje to moją opinię - powiedział Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

- Jestem dumny z defilady, która przeszła ulicami Katowic - powiedział Arkadiusz Jasiński z Porozumienia. - Prezes Kaczyński startuje z Warszawy i gdyby defilada była tam, czy nie wzięlibyśmy tego, jako kampanii prezesa Kaczyńskiego - dodał.

- Dzisiaj PiS uśmiecha się w stronę śląska a w 2016 roku marszałek Kuchciński zabronił zorganizowania skromnej wystawy dotyczącej III Powstania Śląskiego - mówił Marcin Oszańca. Katowice to okręg wyborczy Mateusza Morawieckiego, Ślązaka z dziada pradziada - ironizował.

- 15 sierpnia 1920 roku polska armia zatrzymała bolszewików pod Warszawą. Nie rozumiem dlaczego uroczystości zorganizowano w Katowicach, kiedy jeszcze niedawno funkcjonariusze "dobrej zmiany" mówili, że Śląsk, to ukryta opcja niemiecka - powiedział z kolei Tomasz Kostuś z PO.

W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy także o rejestracji komitetów wyborczych.
W piątek PKW poinformowała, że zawiadomień o utworzeniu komitetu otrzymała 32! Zarejestrowano już 23 komitety wyborcze. Wśród zgłoszonych jest 5, które w nazwie mają bezpartyjność. O czym świadczy taka liczba zarejestrowanych komitetów i czy Polacy chcą odwrócić się od partii politycznych i wziąć sprawy w swoje ręce? Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-10-07, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Paweł Kukiz chce przełamania monopolu PiS. Liczy na głosy dla Koalicji Polskiej Paweł Kukiz apeluje o głosy, które pozwolą przełamać obecny układ w parlamencie. Lider opolskiej listy Koalicji Polskiej zapowiedział również, że widzi możliwość współpracy z Koalicją Obywatelską. » więcej 2019-10-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Katarzyna Czochara podsumowała swoją kadencję w Sejmie 4 letnią pracę w Sejmie podsumowała w 'Loży Radiowej' Katarzyna Czochara. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że dzięki jej zaangażowaniu udało się zrealizować szereg inwestycji, w tym m.in. budowę obwodnic. » więcej 2019-10-07, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Czy gmina Kluczbork doczeka się stacji pomiarowej Instytutu Uprawy? Ociepa zadeklarował taką pomoc dla rolników Marcin Ociepa obiecuje rolnikom z gminy Kluczbork uruchomienie stacji pomiarowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii kandyduje na posła, zamykając listę Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2019-10-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Konfederacja podsumowuje kampanię wyborczą i swój program. "Stawiamy na radykalne obniżenie podatków, sprawne sądy oraz bon kulturalny i oświatowy" Powszechna ulga podatkowa 1000 plus, paliwo za 3 złote, czy bon kulturalny i oświatowy - to główne propozycje, którymi Konfederacja Wolność i Niepodległość chciałaby zająć się w Sejmie po wyborach parlamentarnych. Dziś (07.10)… » więcej 2019-10-07, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Kandydat PiS Tomasz Ognisty chce budowy polskiej cukrowni w regionie Kandydat na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zapewnia, że będzie dążył do budowy cukrowni pod flagą Krajowej Spółki Cukrowniczej. Jego zdaniem, w tej chwili opolscy rolnicy muszą oddawać buraki cukrowe tylko do spółki… » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »