Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-21, 13:52 Autor: Joanna Matlak i Marek Świercz

Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej

Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej
- Mamy status quo, czyli jednego posła, tak jak w ostatnich kilku kadencjach – stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który został właśnie wybrany na swoją piątą kadencję. – Oczekiwania mieliśmy większe, bo ocenialiśmy, że jest realna szansa na jeszcze jeden mandat poselski i mandat senatorski. Teraz musimy dokonać analizy i ocenić, czemu się nie udało – dodał.
Nasz gość stwierdził jednak, że te wybory przyniosły Mniejszości istotny wzrost poparcia – dostała prawie 4,5 tysiąca głosów więcej niż przed czterema laty.

- Sytuacja była szczególna, mieliśmy znacznie wyższą frekwencję i ostry spór między największymi partiami głównego nurtu. Musimy teraz pochylić się nad tym, jak nasi wyborcy głosowali w poszczególnych gminach. W wyborach w 2011 i 2015 ich głosy rozkładały się między trzy komitety: MN, PO i PiS – mówi Galla.

Naszego gościa poprosiliśmy o skomentowanie krytycznych opinii dawnych liderów MN (Henryk Kroll, Gerhard Bartodziej i Bernard Sojka), którzy stwierdzili, że Galla powinien odstąpić pierwsze miejsce na liście liderowi TSKN Rafałowi Bartkowi.

- To nie ja układam listy. Przewodniczący Bartek pierwotnie deklarował, że w ogóle nie zamierza kandydować, więc komitet wyborczy nie brał go pod uwagę. Dopiero potem stwierdził, że chce wystartować do Senatu – ripostował Galla.

Nasz gość nie zgodził się także z zarzutami, że w TSKN nie ma pokoleniowej zmiany. Jego zdaniem, ona następuje cały czas, szybciej nawet we władzach Towarzystwa niż w strukturach terenowych.

Zobacz także

2019-10-24, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Opolscy posłowie otrzymali w Sejmie zaświadczenia o wyborze 12 posłów z Opolszczyzny otrzymało dzisiaj (24.10) w gmachu Sejmu z rąk Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze. Wiesław Kozielewicz pogratulował nowo wybranym parlamentarzystom zwycięstwa w wyborac… » więcej 2019-10-22, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębiorczości i technologii przypomniał, że do sejmu dostał się startując z… » więcej 2019-10-22, godz. 14:23, Loża Radiowa Marcin Ociepa o zmianach w rządzie, które mają być niewielkie oraz o powołaniu społecznych asystentów posła w gminach i walce o Senat - Do końca kadencji tego rządu pozostaję wiceministrem, a później na pewno będzie jakaś korekta. Celowo mówię „korekta” i „jakaś”, bo wszyscy spodziewają się całkowicie nowego rządu. Ja nie, bo rząd jest dobrze oceniany… » więcej 2019-10-22, godz. 08:26, Loża Radiowa Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej - Mamy status quo, czyli jednego posła, tak jak w ostatnich kilku kadencjach - stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który został właśnie wybrany na swoją piątą kadencję. - Oczekiwania mieliśmy… » więcej 2019-10-21, godz. 10:17, Loża Radiowa Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem, że będę głosował na Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »