Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-18, 15:24 Autor: Marek Świercz

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach
Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz Gajda z PO.
Markowski stwierdził, że jest bardzo zadowolony z wyniku wyborów, w których PiS zyskał rekordowe (i największe od 1989 roku) poparcie na poziomie 8 mln głosów i zachował większość pozwalającą mu na dalsze rządy. Gajda ripostował, że nawet po odliczeniu głosów na Konfederację, opozycja zyskała wyższe poparcie i nie rządzi tylko z powodu metody d’Hondta. Dodał także, że taki łączny wynik opozycji to dobra prognoza na wybory prezydenckie, które – w jego ocenie – ma szansę wygrać wspólny kandydat opozycji.

Markowskiego zapytaliśmy także o pogłoski, że Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin, którzy wprowadzili do Sejmu po 18 posłów i mogą założyć własne kluby, mogą zacząć teraz stawiać polityczne żądania Jarosławowi Kaczyńskiemu. Markowski stwierdził, że to tylko medialne spekulacje, przypomniał także, że europoseł Patryk Jaki publicznie stwierdził, że Solidarna Polska nie ma żadnych takich żądań. Gajda zauważył, że to tylko oficjalna wersja a „nietęga mina Kaczyńskiego” po wyborach pokazała, że ma on świadomość przyszłych kłopotów. Gajda zauważył też, że prawicowi koalicjanci mogą się pokłócić już na dniach o prezesa NIK Mariana Banasia.

Z kolei Gajdę zapytaliśmy o sytuację w PO, gdzie coraz liczniejsza grupa polityków domaga się odejścia Grzegorza Schetyny. Odpowiedział, że powyborcze rozliczenia są czymś naturalnym, ale dodał, że wybory w PO są planowane w styczniu i jego zdaniem odbędą się w terminie. Markowski ironizował, że prawica nie ma takich problemów, bo ma jednego lidera, którego pozycji nikt nie próbuje podważać. Jego zdaniem, los Schetyny jest przesądzony.

Zobacz także

2019-10-20, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz… » więcej 2019-10-20, godz. 13:40, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście wewnątrzpartyjnych układanek. W pierwszej powyborczej Niedzielnej… » więcej 2019-10-20, godz. 07:29, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz… » więcej 2019-10-20, godz. 07:15, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma przyszłość - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub Koalicji Polskiej i wtedy zacząć rozmowy o przyszłości - mówił w Loży… » więcej 2019-10-18, godz. 07:06, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdolność kredytowa Polski, eksperci BCC mówią o tym, że przedsiębiorcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »