Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-18, 15:24 Autor: Marek Świercz

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach
Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz Gajda z PO.
Markowski stwierdził, że jest bardzo zadowolony z wyniku wyborów, w których PiS zyskał rekordowe (i największe od 1989 roku) poparcie na poziomie 8 mln głosów i zachował większość pozwalającą mu na dalsze rządy. Gajda ripostował, że nawet po odliczeniu głosów na Konfederację, opozycja zyskała wyższe poparcie i nie rządzi tylko z powodu metody d’Hondta. Dodał także, że taki łączny wynik opozycji to dobra prognoza na wybory prezydenckie, które – w jego ocenie – ma szansę wygrać wspólny kandydat opozycji.

Markowskiego zapytaliśmy także o pogłoski, że Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin, którzy wprowadzili do Sejmu po 18 posłów i mogą założyć własne kluby, mogą zacząć teraz stawiać polityczne żądania Jarosławowi Kaczyńskiemu. Markowski stwierdził, że to tylko medialne spekulacje, przypomniał także, że europoseł Patryk Jaki publicznie stwierdził, że Solidarna Polska nie ma żadnych takich żądań. Gajda zauważył, że to tylko oficjalna wersja a „nietęga mina Kaczyńskiego” po wyborach pokazała, że ma on świadomość przyszłych kłopotów. Gajda zauważył też, że prawicowi koalicjanci mogą się pokłócić już na dniach o prezesa NIK Mariana Banasia.

Z kolei Gajdę zapytaliśmy o sytuację w PO, gdzie coraz liczniejsza grupa polityków domaga się odejścia Grzegorza Schetyny. Odpowiedział, że powyborcze rozliczenia są czymś naturalnym, ale dodał, że wybory w PO są planowane w styczniu i jego zdaniem odbędą się w terminie. Markowski ironizował, że prawica nie ma takich problemów, bo ma jednego lidera, którego pozycji nikt nie próbuje podważać. Jego zdaniem, los Schetyny jest przesądzony.

Zobacz także

2019-09-18, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Powraca kampanijny temat likwidacji województwa opolskiego. Poseł Kostuś bije na alarm, a Kowalski uspokaja 'Integralność oraz istnienie województwa opolskiego jest zagrożona' - na konferencji prasowej przekonywał o tym poseł Tomasz Kostuś. » więcej 2019-09-18, godz. 10:22, Poranna rozmowa Radia Opole Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. - Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady - w Kędzierzynie-Koźlu i Policach - leżą nad rzeką i mogłyby wykorzystać rzekę jako kanał transportowy… » więcej 2019-09-17, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Kandydatki Koalicji Obywatelskiej wspólnie zachęcają do głosowania. "Jesteśmy kompetentne, silne, odpowiedzialne i odważne" 'Kobiety do sejmu!' - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny aktywnie uczestniczyć w parlamencie, przekonywały wszystkie panie startujące w jesiennych wyborach z komitetu Koalicji Obywatelskiej. Kandydatki poprosiły mieszkańców… » więcej 2019-09-17, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kowalski: bufon albo tchórz, wybrałem tchórz. Zembaczyński: to milioner ze spółek skarbu państwa Janusz Kowalski nazywa Witolda Zembaczyńskiego tchórzem. Kandydat do sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości na konferencji prasowej tłumaczy to niechęcią posła Witolda Zembaczyńskiego do podjęcia debaty o zasługach poszczególnych… » więcej 2019-09-17, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Kandydat Mniejszości Niemieckiej chce zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu. "Brakuje porządnej ustawy o transporcie zbiorowym" Podnoszenie jakości edukacji językowej i zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu - tym chce zająć się Rafał Bartek po uzyskaniu mandatu senatora. Przypomnijmy, jest on kandydatem na senatora KWW Mniejszości Niemieckiej w okręgu 52… » więcej
53545556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »