Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-17, 15:17 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić?

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” (17.10.2019)
Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdolność kredytowa Polski, eksperci BCC mówią o tym, że przedsiębiorcy boją się podwyżki kosztów pracy, z kolei politolodzy prognozują, że w reakcji na wynik wyborów rządzący wykonają kilka ruchów na rzecz przedsiębiorców. O wszystkim tym dyskutowaliśmy podczas kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ przypomniał, że ekonomicznego Nobla dostał w tym roku naukowiec, który pisał o dobroczynnym wpływie podniesienia płacy minimalnej. Zastanawiał się także, czy wiszące w powietrzu podwyżki nie obniżą konsumpcji wewnętrznej, która nakręcała dotąd gospodarkę. Dodał, że samorządy także obawiają się wzrostu płac (na przykład nauczycieli) i trudno się z nimi rozmawia o podwyżkach dla innych grup zawodowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zauważył, że przyszłoroczny budżet ma być zbilansowany i rząd nie planuje żadnych kredytów, więc oceny agencji Moody's nie bardzo odpowiadają sytuacji. Dodał także, że polskie zapasy kruszcu są dobrym zabezpieczeniem na wypadek jakichś niekorzystnych wydarzeń gospodarczych. Wspomniał także o tym, że gospodarkę popychają do przodu planowane na 77 mld zł inwestycje.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, stwierdził, że nie była to typowa ocena ratingowa, przypomniał także, że mamy znaczący wzrost PKB i dwucyfrowy wzrost inwestycji, więc on sam raczej spokojnie patrzy w przyszłość. Dodał jednak, że czeka na nową ordynację podatkową i zmniejszenie biurokracji. Zauważył także, że trochę brak w Polsce debaty o gospodarce, bo wszystkie partie praktycznie modyfikują pomysły rządzącej prawicy.

Grzegorz Kuliś z BCC poruszył dwa wątki. Mówił o tym, że firmy bardzo obawiają się tak dynamicznego wzrostu płacy minimalnej, bo może on doprowadzić do zwolnień. Zauważył także, że alternatywą byłaby robotyzacja, ale tu Polska dołuje w statystykach - na świecie automatyzacja rozwija się w tempie 6 procent rocznie, u nas mamy ostatnio wyraźny regres.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zaapelował do przedstawicieli pracodawców, by przestali narzekać, bo jeszcze "nikt im śruby nie przycisnął". Stwierdził, że gospodarka rozwija się bardzo dobrze, więc nic dziwnego, że rząd chce pomóc najmniej zarabiającym. Stwierdził jednak, że jeśli coś go martwi, to ryzyko przyblokowania - w wyniku politycznych sporów - wielkich inwestycji, które także są lokomotywą polskiej gospodarki.

Lesław Adamczyk z BCC mówił o tym, że niektóre z proponowanych rozwiązań mogą przynieść niekorzystne efekty, wymienił między innymi te, które mogą uderzyć w tzw. pracowników sfery wysokich usług, których liczba wzrosła w ostatnich latach ze 100 do 300 tysięcy. Stwierdził także, że wzrost płacy minimalnej może skutecznie zlikwidować polskie rzemiosło, bo małe firmy mu nie podołają. Dodał przy tym, że rząd dobrze to sobie wyliczył, bo planowane zmiany przyniosą mu dodatkowe 12 mld zł wpływów do budżetu.

Zobacz także

2019-10-31, godz. 10:42, Poranna rozmowa Radia Opole Piotr Woźniak i Robert Węgrzyn komentują swoje wyniki w wyborach parlamentarnych Piotr Woźniak, szef SLD w regionie Gościem porannej rozmowy 'W cztery oczy' był Piotr Woźniak, szef SLD w regionie, który startował w wyborach parlamentarnych i zdobył ponad 15 tys. głosów. W programie poprosiliśmy o powyborcze… » więcej 2019-10-30, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze - do 12.11 - wicewojewoda opolski - Partia zgłosiła mnie do czterech komisji. Pierwsza to komisja zdrowia, bardzo ważna, bo w ochronie zdrowia bez przerwy… » więcej 2019-10-29, godz. 10:13, Poranna rozmowa Radia Opole Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa - My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli że trzeba wyjechać za swoje województwa. I żeby nie rozliczać się za… » więcej 2019-10-28, godz. 10:06, Poranna rozmowa Radia Opole Paweł Kampa i Jerzy Szteliga o przyszłości lewicy w kraju i regionie Paweł Kampa, sekretarz wojewódzkich struktur SLD oraz przewodniczący SLD w Opolu i powiecie opolskim - Połączyliśmy struktury SLD w Opolu i powiecie opolskim, żeby były bardziej efektywnie zarządzane, żeby po prostu nie dublować… » więcej 2019-10-27, godz. 22:34, Wiadomości z regionu Politycy z regionu komentują zasadność protestów wyborczych i powyborczą sytuację w kraju W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy i wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyły również Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »