Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-17, 15:17 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić?

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” (17.10.2019)
Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdolność kredytowa Polski, eksperci BCC mówią o tym, że przedsiębiorcy boją się podwyżki kosztów pracy, z kolei politolodzy prognozują, że w reakcji na wynik wyborów rządzący wykonają kilka ruchów na rzecz przedsiębiorców. O wszystkim tym dyskutowaliśmy podczas kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ przypomniał, że ekonomicznego Nobla dostał w tym roku naukowiec, który pisał o dobroczynnym wpływie podniesienia płacy minimalnej. Zastanawiał się także, czy wiszące w powietrzu podwyżki nie obniżą konsumpcji wewnętrznej, która nakręcała dotąd gospodarkę. Dodał, że samorządy także obawiają się wzrostu płac (na przykład nauczycieli) i trudno się z nimi rozmawia o podwyżkach dla innych grup zawodowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zauważył, że przyszłoroczny budżet ma być zbilansowany i rząd nie planuje żadnych kredytów, więc oceny agencji Moody's nie bardzo odpowiadają sytuacji. Dodał także, że polskie zapasy kruszcu są dobrym zabezpieczeniem na wypadek jakichś niekorzystnych wydarzeń gospodarczych. Wspomniał także o tym, że gospodarkę popychają do przodu planowane na 77 mld zł inwestycje.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, stwierdził, że nie była to typowa ocena ratingowa, przypomniał także, że mamy znaczący wzrost PKB i dwucyfrowy wzrost inwestycji, więc on sam raczej spokojnie patrzy w przyszłość. Dodał jednak, że czeka na nową ordynację podatkową i zmniejszenie biurokracji. Zauważył także, że trochę brak w Polsce debaty o gospodarce, bo wszystkie partie praktycznie modyfikują pomysły rządzącej prawicy.

Grzegorz Kuliś z BCC poruszył dwa wątki. Mówił o tym, że firmy bardzo obawiają się tak dynamicznego wzrostu płacy minimalnej, bo może on doprowadzić do zwolnień. Zauważył także, że alternatywą byłaby robotyzacja, ale tu Polska dołuje w statystykach - na świecie automatyzacja rozwija się w tempie 6 procent rocznie, u nas mamy ostatnio wyraźny regres.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zaapelował do przedstawicieli pracodawców, by przestali narzekać, bo jeszcze "nikt im śruby nie przycisnął". Stwierdził, że gospodarka rozwija się bardzo dobrze, więc nic dziwnego, że rząd chce pomóc najmniej zarabiającym. Stwierdził jednak, że jeśli coś go martwi, to ryzyko przyblokowania - w wyniku politycznych sporów - wielkich inwestycji, które także są lokomotywą polskiej gospodarki.

Lesław Adamczyk z BCC mówił o tym, że niektóre z proponowanych rozwiązań mogą przynieść niekorzystne efekty, wymienił między innymi te, które mogą uderzyć w tzw. pracowników sfery wysokich usług, których liczba wzrosła w ostatnich latach ze 100 do 300 tysięcy. Stwierdził także, że wzrost płacy minimalnej może skutecznie zlikwidować polskie rzemiosło, bo małe firmy mu nie podołają. Dodał przy tym, że rząd dobrze to sobie wyliczył, bo planowane zmiany przyniosą mu dodatkowe 12 mld zł wpływów do budżetu.

Zobacz także

2019-10-11, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Komarzyński podsumował kampanię i ruszył w trasę "11 powiatów w 11 godzin" - Kampania była bardzo intensywna, a za nami 2 miesiące ciężkiej pracy - tak Wojciech Komarzyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmu, podsumowuje agitację. » więcej 2019-10-11, godz. 12:00, Wiadomości z regionu "Przeprosiny Kowalskiego muszą dotrzeć do Polaków mimo ciszy wyborczej". Witold Zembaczyński w Radiu Opole. Janusz Kowalski odpowiada - Wrocławski Sąd Apelacyjny w pełni podtrzymał postanowienie sądu okręgowego w Opolu - kandydat PiS do sejmu Janusz Kowalski musi mnie przeprosić i ma zakaz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na mój temat - przekazał nam… » więcej 2019-10-11, godz. 11:30, Wiadomości z regionu "Głos na nas, to głos na demokrację". Politycy Koalicji Polskiej podsumowują kampanię wyborczą i ostrzegają przed państwem autorytarnym - 13. października wybór należy do ciebie. Autorytarny system albo demokracja - mówi Paweł Kukiz, lider opolskiej listy Koalicji Polskiej do sejmu. Obecne funkcjonowanie państwa porównał do czasów PRL-u i Edwarda Gierka. » więcej 2019-10-11, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Roman Kolek wygrywa proces w trybie wyborczym z Komitetem Wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Roman Kolek wygrał proces w trybie wyborczym z Komitetem Wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa dotyczyła rozpowszechniania przez partię nieprawdziwych informacji. Na banerze umieszczono zdjęcia marszałka województwa Andrzeja Buły… » więcej 2019-10-11, godz. 10:23, Poranna rozmowa Radia Opole Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej - Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są robione, skoro w poprzednich wyborach tak bardzo się myliły. Najważniejsza… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »