Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-15, 14:19 Autor: Marek Świercz

Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - zasadzie wzajemności

Henryk Kroll o strategii KWW Mniejszości Niemieckiej w wyborach parlamentarnych
- Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, czyli Rafał Bartek. Jego start do Senatu był błędem. W trudnym okręgu uzyskał dobry wynik, ale powtarzam, że jego miejsce było na liście kandydatów do Sejmu - mówił w Loży Radiowej Henryk Kroll, były długoletni lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej i były poseł. - Ale samy wybory okazały się być sukcesem, pozyskaliśmy kilka tysięcy nowych wyborców. Liderom TSKN należy się gratulacje a wyborcom podziękowania - dodał.
Kroll, który jako 40-latek współtworzył struktury Mniejszości Niemieckiej (jego ojciec Johann uważany jest za ojca-założyciela), na początku lat 90. ubiegłego wieku wystartował w pamiętnych wyborach uzupełniających do Senatu, które nazywano kolejnym plebiscytem. Przegrał z prof. Dorotą Simonides, ale zdobył ponad 120 tysięcy głosów, co pokazało polityczną siłę budzącej się Mniejszości Niemieckiej.

- To były inne czasy, czasy mobilizacji, ludzie pokazali, co im gra w sercu i duszy - wspominał nasz gość.

Jak ocenia obecną sytuację opolskich Niemców? Twierdzi, że powinna w wyborach bardziej postawić na młodych, ale cieszy go to, że młodzi się w TSKN, także we władzach organizacji, coraz częściej pojawiają. Bo to, przekonuje, daje nadzieję na przyszłość.

Oceniając wybory, Kroll bardzo ostro krytykuje Platformę Obywatelską, która - jego zdaniem - nie potrafiła zmobilizować elektoratu opozycji.

- A do odsunięcia prawicy od władzy wystarczyło kilku posłów. To było możliwe - przekonuje. - Schetyna? Powinien natychmiast odejść!

Kroll skrytykował też wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych do spraw Polonii Szymona Szynkowskiego vel Sęk, który stwierdził w Opolu, że w kwestiach związanych z traktowaniem Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech powinna obowiązywać zasada wzajemności.

- Ta zasada nigdzie nie jest uznawana - mówi Kroll. - Dlaczego los Mniejszości Niemieckiej ma zależeć od sytuacji Polonii w Niemczech? Tam nie ma mniejszości polskiej. Pytanie, ilu Polaków mieszkających za Odrą ma niemieckie obywatelstwo?

Zobacz także

2019-10-16, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - zasadzie wzajemności - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, czyli Rafał… » więcej 2019-10-16, godz. 06:52, Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy nowej lewicy: świeżo upieczona posłanka Marcelina Zawisza (polityczka Lewicy… » więcej 2019-10-15, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Lewicy Razem. Liderka opolskiej listy Lewicy podziękowała dzisiaj wyborcom za głosy oraz zaufanie. » więcej 2019-10-15, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startując z pierwszego miejsca list Koalicji Obywatelskiej zdobył 40 tysięcy głosów… » więcej 2019-10-15, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »