Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-03, 13:41 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Teresa Barańska z PiS oraz Stanisław Rakoczy z PSL - KP

DEBATA: Teresa Barańska z PiS oraz Stanisław Rakoczy z PSL - KP
W kolejnej debacie przedwyborczej spotkali się ze sobą Teresa Barańska, która kandyduje z pozycji 9 listy Prawa i Sprawiedliwości, oraz Stanisław Rakoczy, kandydujący z miejsca drugiego komitetu PSL - Koalicja Polska. Debatę, jak można było przewidzieć, zdominowała tematyka rolnicza.
W pierwszej części kandydaci mówili o programach swoich i swoich partii. Barańska, która od 13 lat pracuje w doradztwie rolniczym, zapowiedziała, że skupi się na rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Wymieniła prorolnicze programy PiS, wspomniała też o kolejnych: na rzecz walki z suszą, wapnowania, wsparcia sprzedaży bezpośredniej czy utworzenia krajowego holdingu spożywczego, który ma za zadanie między innymi stabilizowanie cen płodów rolnych. Rakoczy przypomniał o swoim politycznym doświadczeniu, wymienił także najważniejsze pomysły komitetu PSL - KP: emeryturę bez podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, poprawę dostępności do służby zdrowia (między innymi poprzez podniesienie składki z 4,9 do 6,8 procent oraz 30-procentowe podwyżki dla personelu medycznego). Wyliczył także cały pakiet dla rolnictwa (ten wątek rozwinął później).

W drugiej rundzie Rakoczy zapytał konkurentkę, czemu holding ma powstać teraz, skoro PiS mówił o nim cztery lata temu, dopytywał o odblokowanie handlu ze Wschodem, zatory w rozpatrywaniu wniosków rolników, wreszcie o odszkodowania za straty spowodowane suszą. Barańska odpowiedziała, że nie wszystko da się zrobić od razu (to w sprawie holdingu), broniła komisji oceniających straty, które muszą trzymać się określonych procedur, stwierdziła także, że ODR przekazuje wnioski rolników w terminie i trudno jej odpowiadać za opóźnienia w agencjach. W swoim pytaniu dociekała, czemu - w jej ocenie - w programie PSL jest tak mało propozycji dla rolnictwa. W odpowiedzi Rakoczy się żachnął i zaczął wymieniać pomysły ludowców: zerowa stawka VAT dla polskiej żywności, powołanie funduszu klęskowego i funduszu wzajemnej pomocy w stabilizacji dochodów rolników, program małej retencji, odblokowanie handlu z Rosją, wprowadzenie emerytury rolniczej i obniżenie wieku emerytalnego rolników, "zielone targi" wspierające sprzedaż bezpośrednią, urealnienie odszkodowań z tytułu strat łowieckich, wreszcie inwestycje w kulturę na wsi poprzez budowę tzw. "reymontówek".

W drugiej turze Rakoczy pytał o to, dlaczego prawica nie chroni środowiska. Dopytywał, kiedy cofnięta zostanie ustawa wiatrakowa, która - jego zdaniem - zablokowała rozwój zielonej energii. Stwierdził także, że program "Czyste powietrze" okazał się być fiaskiem. Barańska protestowała, że program wymiany pieców działa całkiem dobrze, PiS ma konkretne pomysły na ochronę środowiska naturalnego, pytała także, czemu poprzednie rządy nie realizowały programu walki ze smogiem. Co do wiatraków, przyznała, że nie zna rządowych planów. Na koniec Barańska zapytała kontrkandydata o sypiące się struktury PSL (po połączeniu sił z ruchem Kukiz '15) oraz o to, czemu poprzednie ekipy nie wspierały finansowo doradztwa rolniczego. Rakoczy stwierdził, że z opolskiego PSL odeszły raptem dwie osoby, dodał także, że struktury partii nie mają związku z programem wyborczym. Zauważył, że za rządów PO - PSL doradztwo rolnicze miało się bardzo dobrze i dopiero teraz, gdy zostało zabrane przez rząd samorządom, zaczyna mieć finansowe i organizacyjne kłopoty. Przekonywał także, że za poprzednich rządów nie było zatorów w ocenianiu wniosków i wypłatach unijnych dotacji. Przyznał jednak kurtuazyjnie, że akurat opolski ODR, w którym pracuje jego rywalka, radzi sobie bardzo dobrze.

Zobacz także

2019-10-08, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Marcin Ociepa zapowiada starania o utworzenie uczelni w Brzegu. "Miasto ma ku temu potencjał" W ciągu najbliższej kadencji parlamentu, w Brzegu może rozpocząć działalność wyższa uczelnia. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa zapowiedział dziś (08.10) lobbowanie za przywróceniem działalności edukacyjnej… » więcej 2019-10-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Witold Zembaczyński wygrywa w sądzie z Januszem Kowalskim Witold Zembaczyński wygrał proces w trybie wyborczym z Januszem Kowalskim. Sprawa dotyczyła upowszechniania przez kandydata PiS nieprawdziwych informacji dotyczących działalności gospodarczej prowadzonej przed laty przez polityka .Nowoczesnej… » więcej 2019-10-08, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Prudnik: lewica chce wzmocnienia finansowego samotnych emerytów oraz większego wsparcia remontów dróg lokalnych Zabezpieczenie finansowe emerytów oraz poprawa stanu dróg będących w zarządzie samorządów lokalnych - to zdaniem Piotra Woźniaka palące problemy powiatu prudnickiego. Akcentował je podczas konferencji prasowej na prudnickim rynk… » więcej 2019-10-08, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Marcin Ociepa zapowiada dalsze wspieranie Paczkowa. "Głęboko wierzę w to miasto" Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa deklaruje, że w kolejnej kadencji parlamentu będzie nadal wspierał rozwój przedsiębiorczości, jak i dbałość o świadectwa przeszłości na terenie gminy Paczków. » więcej 2019-10-08, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Bus Mniejszości Niemieckiej wypadł z drogi w Węgrach. Nikomu nic się nie stało Bus KWW Mniejszość Niemiecka najprawdopodobniej z posłem Ryszardem Gallą ubiegającym się o reelekcję w sejmie, na drodze krajowej 45 w miejscowości Węgry zjechał z jezdni do rowu. » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »