Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-01, 13:37 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji
W kolejnej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą: kandydat konserwatywnej Konfederacji Jacek Wilk i kandydat progresywnej Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Obaj panowie są jedynkami na listach swoich ugrupowań.
W pierwszej części nasi goście mówili o swoich programach. Wilk stwierdził, że Polska jest wyprzedawana a młode pokolenie emigruje, dlatego kraj potrzebuje niezwykle radykalnych reform, które obudzą przedsiębiorczość Polaków. Wyliczył propozycje Konfederacji: największą w historii obniżkę podatków, odejście od obowiązkowego ZUS-u (i zupełnie nowy system emerytalny oparty, wzorem Norwegii, na funduszu odwołującym się do surowców naturalnych), nową konstytucję. Dodał, że Konfederacja ma gotowych 100 projektów ustaw, w tym - gruntowną reformę systemu opieki zdrowotnej. Zembaczyński stwierdził, że jego program opiera się o trzy filary: zabiegi o podwyższenie płac (oraz ich transparentność, także w ogłoszeniach o pracę), ochronę środowiska naturalnego oraz reformę ochrony zdrowia (w tym pakiet ochronny dla 8 milionów polskich emerytów). Do tego darmowy internet i ustawy jasno precyzujące, co jest dozwolone a co nie (w tym jego autorski projekt ochrony flagi Unii Europejskiej).

W kolejnych rundach panowie zadawali sobie pytania. Zembaczyński pytał o eurosceptycyzm Konfederacji. Wilk odpowiedział, że jego ugrupowanie jest tak naprawdę euroentuzjastyczne, pod warunkiem jednak, że w grę wchodzi Europa ojczyzn, która broni wolności a nie narzuca wszystkim lewackich rozwiązań za pomocą bizantyjskiego tworu, którym rządzą urzędnicy nie pochodzący z wyboru, marnotrawiący publiczne pieniądze i produkujący tysiące zbędnych przepisów. Potem Wilk zapytał konkurenta, jak KO chce walczyć z nadchodzącym kryzysem. W odpowiedzi usłyszał, że Koalicja Obywatelska chce odejść od państwa opiekuńczego opartego na rozdawnictwie i zainwestować środki publiczne w przedsięwzięcia prorozwojowe: badania i edukację. Zembaczyński dodał także, że tak jak gwarantem bezpieczeństwa Polski jest dziś obecność w NATO, tak docelowo gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego będzie wejście do strefy euro.

W kolejnej rundzie Zembaczyński zadał Wilkowi serię pytań światopoglądowych: o in vitro, antykoncepcję awaryjną, równe płace dla kobiet i mężczyzn, rozdział Kościoła od państwa Odpowiedzi były bardzo konkretne. Wilk stwierdził, że procedura in vitro powinna być finansowana ze środków prywatnych (bo budzi moralne wątpliwości części podatników), antykoncepcja awaryjna oparta na środkach wczesnoporonnych jest de facto wczesną aborcją (a więc nie jest legalna), nierówne płace kobiet i mężczyzn to pewien mit (sprawę reguluje rynek) a rozdział Kościoła od państwa jest w projekcie konstytucji, który ma Konfederacja, bo jest zgodny z polską tradycją (dodał, że obecność polityków na nabożeństwach jest ich prywatną sprawą).

Na koniec Wilk zapytał kandydata KO o reformę systemu emerytalnego. Zembaczyński odpowiedział, że ZUS powinien zostać, Koalicja nie zamierza też podnosić wieku emerytalnego, będzie jednak zachęcać Polaków, by dłużej pracowali. Ważnym dodatkiem do emerytur ma być też dywidenda z tytułu posiadania akcji spółek skarbu państwa (ktoś, kto przepracował 40 lat, dostanie akcje o wartości 10 tys. zł, a ktoś z 50-letnim stażem - 20 tys. zł). Wilk ripostował, że to jakiś absurd, bo skąd spółki wezmą nowe akcje po tym, jak rozdadzą już posiadane.

Zobacz także

2019-08-20, godz. 10:47, Wiadomości z regionu Kandydaci komitetu PSL-Koalicja Polska zaprezentowali w Opolu pierwsze punkty programu wyborczego Oficjalnie ruszyła opolska kampania wyborcza komitetu PSL-Koalicja Polska. Jak już informowaliśmy, jedynką na liście jest Paweł Kukiz, drugie miejsce przypadło Stanisławowi Rakoczemu, a trzecie Pawłowi Grabowskiemu. » więcej 2019-08-20, godz. 09:53, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Januszem Kowalskim i Pawłem Kampą Janusz Kowalski, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych - Jestem bezpartyjny, jestem cz łonkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, startuję z poparciem pana ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - powiedział w porannej… » więcej 2019-08-19, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Znamy listę Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dwie niewiadome do senatu Witold Zembaczyński, Tomasz Kostuś i Elżbieta Bień. Ta trójka otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych. Listy kandydatów zatwierdziła Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. » więcej 2019-08-19, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Lider opolskiego SLD wystartuje w wyborach. Piotr Woźniak na liście znajdzie się za Marceliną Zawiszą z partii Razem Piotr Wożniak wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej znajdzie się na drugiej pozycji listy koalicji partii lewicowych za Marceliną Zawiszą z Razem. » więcej 2019-08-19, godz. 15:22, Wiadomości z regionu "Dużo udało się zrealizować, wiele planów jest w realizacji" - Katarzyna Czochara w Loży Radiowej podsumowała 4-letnią kadencję w Sejmie - Pracujemy ciężko od czterech lat. Sytuacja w kraju i na Opolszczyźnie poprawiła się w znacznym stopniu - powiedziała w 'Loży Radiowej' posłanka PiS Katarzyna Czochara. » więcej
80818283848586
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »