Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-01, 13:37 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji
W kolejnej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą: kandydat konserwatywnej Konfederacji Jacek Wilk i kandydat progresywnej Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Obaj panowie są jedynkami na listach swoich ugrupowań.
W pierwszej części nasi goście mówili o swoich programach. Wilk stwierdził, że Polska jest wyprzedawana a młode pokolenie emigruje, dlatego kraj potrzebuje niezwykle radykalnych reform, które obudzą przedsiębiorczość Polaków. Wyliczył propozycje Konfederacji: największą w historii obniżkę podatków, odejście od obowiązkowego ZUS-u (i zupełnie nowy system emerytalny oparty, wzorem Norwegii, na funduszu odwołującym się do surowców naturalnych), nową konstytucję. Dodał, że Konfederacja ma gotowych 100 projektów ustaw, w tym - gruntowną reformę systemu opieki zdrowotnej. Zembaczyński stwierdził, że jego program opiera się o trzy filary: zabiegi o podwyższenie płac (oraz ich transparentność, także w ogłoszeniach o pracę), ochronę środowiska naturalnego oraz reformę ochrony zdrowia (w tym pakiet ochronny dla 8 milionów polskich emerytów). Do tego darmowy internet i ustawy jasno precyzujące, co jest dozwolone a co nie (w tym jego autorski projekt ochrony flagi Unii Europejskiej).

W kolejnych rundach panowie zadawali sobie pytania. Zembaczyński pytał o eurosceptycyzm Konfederacji. Wilk odpowiedział, że jego ugrupowanie jest tak naprawdę euroentuzjastyczne, pod warunkiem jednak, że w grę wchodzi Europa ojczyzn, która broni wolności a nie narzuca wszystkim lewackich rozwiązań za pomocą bizantyjskiego tworu, którym rządzą urzędnicy nie pochodzący z wyboru, marnotrawiący publiczne pieniądze i produkujący tysiące zbędnych przepisów. Potem Wilk zapytał konkurenta, jak KO chce walczyć z nadchodzącym kryzysem. W odpowiedzi usłyszał, że Koalicja Obywatelska chce odejść od państwa opiekuńczego opartego na rozdawnictwie i zainwestować środki publiczne w przedsięwzięcia prorozwojowe: badania i edukację. Zembaczyński dodał także, że tak jak gwarantem bezpieczeństwa Polski jest dziś obecność w NATO, tak docelowo gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego będzie wejście do strefy euro.

W kolejnej rundzie Zembaczyński zadał Wilkowi serię pytań światopoglądowych: o in vitro, antykoncepcję awaryjną, równe płace dla kobiet i mężczyzn, rozdział Kościoła od państwa Odpowiedzi były bardzo konkretne. Wilk stwierdził, że procedura in vitro powinna być finansowana ze środków prywatnych (bo budzi moralne wątpliwości części podatników), antykoncepcja awaryjna oparta na środkach wczesnoporonnych jest de facto wczesną aborcją (a więc nie jest legalna), nierówne płace kobiet i mężczyzn to pewien mit (sprawę reguluje rynek) a rozdział Kościoła od państwa jest w projekcie konstytucji, który ma Konfederacja, bo jest zgodny z polską tradycją (dodał, że obecność polityków na nabożeństwach jest ich prywatną sprawą).

Na koniec Wilk zapytał kandydata KO o reformę systemu emerytalnego. Zembaczyński odpowiedział, że ZUS powinien zostać, Koalicja nie zamierza też podnosić wieku emerytalnego, będzie jednak zachęcać Polaków, by dłużej pracowali. Ważnym dodatkiem do emerytur ma być też dywidenda z tytułu posiadania akcji spółek skarbu państwa (ktoś, kto przepracował 40 lat, dostanie akcje o wartości 10 tys. zł, a ktoś z 50-letnim stażem - 20 tys. zł). Wilk ripostował, że to jakiś absurd, bo skąd spółki wezmą nowe akcje po tym, jak rozdadzą już posiadane.

Zobacz także

2019-08-28, godz. 16:49, Wiadomości z regionu "Roman Kolek powinien zawiesić funkcję w zarządzie i zrezygnować z kandydowania do senatu". Politycy PiS chcą poznać szczegóły sprzedaży sanatoriów dla dzieci Domagają się wyjaśnień i upublicznienia szczegółów sprzedaży ośrodka w Suchym Borze. Janusz Kowalski, kandydat PiS do sejmu i radni sejmiku z ramienia tej partii żądają od zarządu województwa upublicznienia pełnej dokumentacji… » więcej 2019-08-28, godz. 15:59, Wiadomości z regionu Roman Kolek już nie jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej do senatu w okręgu 53. Teraz to Beniamin Godyla Beniamin Godyla kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do senatu z okręgu wschodniego 53 obejmującym powiat krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, głubczycki i oleski. To odpowiedź na decyzję Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-08-28, godz. 10:15, Wiadomości z regionu "Chcemy zachęcić do udziału w tym projekcie jak najwięcej gmin". Marcin Ociepa o wykluczeniu komunikacyjnym - My rozumiemy, że wykluczenie komunikacyjne to nie tylko pieniądze. To także zjawisko społeczne, gospodarcze czy kulturowe. I musimy z tym walczyć - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marcin Ociepa. » więcej 2019-08-28, godz. 09:27, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Marcinem Ociepą i prof. Piotrem Stecem Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - To, ile wydamy na odtworzenie zlikwidowanych linii autobusowych, zależy przede wszystkim od samorządów, które są naszymi partnerami w tym projekcie. To one wiedzą najlepiej… » więcej 2019-08-27, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Jarosław Pilc rozpoczyna wyborczą kampanię. W planach regionalne przywództwo "na Lewicy" Jarosław Pilc wystartuje w wyborach parlamentarnych i chce powalczyć o regionalne przywództwo w Lewicy. Opolski lider 'Wiosny' znalazł się na trzeciej pozycji koalicyjnej listy - SLD, Wiosny, Lewicy Razem i Polskiej Partii Socjalisty… » więcej
71727374757677
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »