Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-01, 13:37 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji
W kolejnej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą: kandydat konserwatywnej Konfederacji Jacek Wilk i kandydat progresywnej Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Obaj panowie są jedynkami na listach swoich ugrupowań.
W pierwszej części nasi goście mówili o swoich programach. Wilk stwierdził, że Polska jest wyprzedawana a młode pokolenie emigruje, dlatego kraj potrzebuje niezwykle radykalnych reform, które obudzą przedsiębiorczość Polaków. Wyliczył propozycje Konfederacji: największą w historii obniżkę podatków, odejście od obowiązkowego ZUS-u (i zupełnie nowy system emerytalny oparty, wzorem Norwegii, na funduszu odwołującym się do surowców naturalnych), nową konstytucję. Dodał, że Konfederacja ma gotowych 100 projektów ustaw, w tym - gruntowną reformę systemu opieki zdrowotnej. Zembaczyński stwierdził, że jego program opiera się o trzy filary: zabiegi o podwyższenie płac (oraz ich transparentność, także w ogłoszeniach o pracę), ochronę środowiska naturalnego oraz reformę ochrony zdrowia (w tym pakiet ochronny dla 8 milionów polskich emerytów). Do tego darmowy internet i ustawy jasno precyzujące, co jest dozwolone a co nie (w tym jego autorski projekt ochrony flagi Unii Europejskiej).

W kolejnych rundach panowie zadawali sobie pytania. Zembaczyński pytał o eurosceptycyzm Konfederacji. Wilk odpowiedział, że jego ugrupowanie jest tak naprawdę euroentuzjastyczne, pod warunkiem jednak, że w grę wchodzi Europa ojczyzn, która broni wolności a nie narzuca wszystkim lewackich rozwiązań za pomocą bizantyjskiego tworu, którym rządzą urzędnicy nie pochodzący z wyboru, marnotrawiący publiczne pieniądze i produkujący tysiące zbędnych przepisów. Potem Wilk zapytał konkurenta, jak KO chce walczyć z nadchodzącym kryzysem. W odpowiedzi usłyszał, że Koalicja Obywatelska chce odejść od państwa opiekuńczego opartego na rozdawnictwie i zainwestować środki publiczne w przedsięwzięcia prorozwojowe: badania i edukację. Zembaczyński dodał także, że tak jak gwarantem bezpieczeństwa Polski jest dziś obecność w NATO, tak docelowo gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego będzie wejście do strefy euro.

W kolejnej rundzie Zembaczyński zadał Wilkowi serię pytań światopoglądowych: o in vitro, antykoncepcję awaryjną, równe płace dla kobiet i mężczyzn, rozdział Kościoła od państwa Odpowiedzi były bardzo konkretne. Wilk stwierdził, że procedura in vitro powinna być finansowana ze środków prywatnych (bo budzi moralne wątpliwości części podatników), antykoncepcja awaryjna oparta na środkach wczesnoporonnych jest de facto wczesną aborcją (a więc nie jest legalna), nierówne płace kobiet i mężczyzn to pewien mit (sprawę reguluje rynek) a rozdział Kościoła od państwa jest w projekcie konstytucji, który ma Konfederacja, bo jest zgodny z polską tradycją (dodał, że obecność polityków na nabożeństwach jest ich prywatną sprawą).

Na koniec Wilk zapytał kandydata KO o reformę systemu emerytalnego. Zembaczyński odpowiedział, że ZUS powinien zostać, Koalicja nie zamierza też podnosić wieku emerytalnego, będzie jednak zachęcać Polaków, by dłużej pracowali. Ważnym dodatkiem do emerytur ma być też dywidenda z tytułu posiadania akcji spółek skarbu państwa (ktoś, kto przepracował 40 lat, dostanie akcje o wartości 10 tys. zł, a ktoś z 50-letnim stażem - 20 tys. zł). Wilk ripostował, że to jakiś absurd, bo skąd spółki wezmą nowe akcje po tym, jak rozdadzą już posiadane.

Zobacz także

2019-09-01, godz. 22:19, Wiadomości z regionu Opolscy politycy dyskutowali o sprzedaży sanatorium w Suchym Borze. Goście Loży Radiowej zgadzają się, że sprawę trzeba dokładnie wyjaśnić Wątpliwości związane ze sprzedażą sanatorium w Suchym Borze zdominowały dzisiejsze (01.09) wydanie Niedzielnej Loży Radiowej. Choć uczestnicy debaty tradycyjnie przedstawiali różne spojrzenia na jej tematykę, to zgodzili się co… » więcej 2019-09-01, godz. 18:30, Gospodarka Od września będą nowe kursy i przystanki autobusowe. Kędzierzyn-Koźle również sięgnął po pieniądze z FRPA Ponad 400 tysięcy złotych otrzymał powiat kędzierzyńsko-kozielski w ramach dopłat do transportu autobusowego. Między innymi dzięki tym pieniądzom od września będzie 30 nowych kursów, a wiele pojazdów będzie się zatrzymywało… » więcej 2019-08-31, godz. 19:58, Wiadomości z regionu Gmina Łambinowice świętuje zakończenie żniw. Gminne dożynki w Piątkowicach [ZDJĘCIA] Rolnicy z gminy Łambinowice dziękują dziś (31.08) za tegoroczne plony. W Piątkowicach trwają dożynki gminne, w czasie których coś dla siebie mogą odnaleźć zarówno rolnicy, jak i osoby nie związane z uprawą ziemi. » więcej 2019-08-31, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ciąg dalszy sporu wokół ośrodka w Suchym Borze. Kowalski chce, by sprawę zbadał prokurator. "Żądam dymisji Kolka" Sprawa sprzedaży ośrodka rehabilitacji w Suchym Borze trafi do prokuratury. Janusz Kowalski, kandydat PiS do Sejmu, zapowiedział dziś, że w poniedziałek złoży wniosek o zbadanie tej transakcji. Kowalski ustalił, że obiekt w Suchym… » więcej 2019-08-30, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Koalicja Obywatelska rozpoczęła kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu Koalicja Obywatelska rozpoczęła w Kędzierzynie-Koźlu kampanię wyborczą do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Oficjalnie zaprezentowano kandydatów do sejmu i senatu - Roberta Węgrzyna i Beniamina Godylę. » więcej
68697071727374
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »