Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-18, 16:20 Autor: Joanna Matlak

DEBATA: Kandydaci startujący do Sejmu - Marcelina Zawisza z listy SLD i Marko Markowski z listy PiS

DEBATA: Kandydaci startujący do Sejmu - Marcelina Zawisza z listy SLD i Marko Markowski z listy PiS
Za nami debaty w których mierzyli się kandydaci do Senatu, czas na debaty poselskie. Nasze spotkanie zostało podzielona na trzy części. W pierwszej daliśmy kandydatom szansę na zaprezentowanie swojego programu, w drugiej mieli okazję zadać sobie nawzajem pytania, a trzecia część to pytania od dziennikarzy.
- Wszystkie programy rządowe, które są realizowane są mi bardzo bliskie, ale z racji tego, że mieszkam w powiecie krapkowickim, interesują mnie tematy związane z podwyższeniem żeglowności Odry. Taki ekologiczny transport był zaniedbywany przez naszych poprzedników, a tutaj powinniśmy dołożyć wszelkich środków i sił, żeby ten transport znakomicie funkcjonował – mówił Markowski i wspomniał o wczorajszym II Kongresie Żeglugi Śródlądowej, który odbył się w Opolu.

Kandydat PiS do Sejmu poruszył także kwestie infrastruktury. – Nieopodal mojego domu jest autostrada A4 i tu już mówię nie tylko o potrzebie budowy zjazdów, np. koło Opola, które jest od takiego zjazdu bardzo oddalone. To także budowa trzeciego pasa. Temat powinien wrócić, co pozwoliłoby odciążyć kierowców i poprawić bezpieczeństwo. Mówię też o drogach powiatowych, bo często w powiatach tych środków brakuje albo te środki są źle dystrybuowane – mówił Markowski.

Kolejny punkt programu poruszony przez Marko Markowskiego to kwestia bezpieczeństwa energetycznego. – Jako młody człowiek chcę powiedzieć o solarach, farmach wiatrowych dla gospodarstw domowych, żeby przybliżyć to jak najbardziej zwykłemu obywatelowi. Tutaj powinny być udogodnienia i patrzę w stronę Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, więc te tematy będą jak najbardziej wspierane – mówił kandydat PiS.

Z kolei Marcelina Zawisza najbardziej zwracała uwagę na kwestie ochrony zdrowia. – To jest moim priorytetem. To wynika również z mojego doświadczenia życiowego, sama miałam dwukrotnie nowotwór złośliwy i wiem jak ciężko się leczyć i zdobyć na to środki. Jest to poważna choroba i wiele Polek i Polaków mierzy się z tym na co dzień – mówiła Zawisza.

Startująca z list SLD kandydatka mówiła o tym, że jej priorytetem będzie podniesienie nakładów na kwestie zdrowotne na poziomie 7 procent PKB. – 6,8% to jest to co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, my uważamy, że powinniśmy równać „do góry”, a nie być w ogonie Europy – mówiła Marcelina Zawisza.

- Chcemy doprowadizć do sytuacji w której będziemy mogli korzystać z leków na receptę maksymalnie za 5 złotych. Takie rozwiązania są w innych krajach europejskich, a np. w Holandii jest to darmowe. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie limitu cenowego na receptę, a państwo powinno pokrywać całą resztę. Potrzebujemy na to 10 mld złotych – mówiła kandydatka.

Kolejną kwestią jaką poruszyła Marcelina Zawisza jest transport publiczny. – Ludzie muszą mieć możliwość, żeby dojechać np. z Prudnika do pracy. Prudnik ma jeden z największych współczynników bezrobocia – wskazywała Zawisza powołując się na rozmowy z ludźmi, którzy wskazywali, że są „skazani” jedynie na transport prywatny.

- PKS-y powinny dojeżdżać nie tylko kilka razy na dobę, ale powinny jeździć co godzinę lub pół, a zadaniem rządu jest znalezienie tych pieniędzy. Będę też głośno protestować przeciwko głośnym decyzjom dotyczącym wycofania się z podatku cyfrowego. Te właśnie pieniądze mogłyby trafić na zdrowie czy transport.

Trzecią kwestią jaką poruszyła Marcelina Zawisza są tzw. prawa kobiet. – Mówimy np. o izolacji sprawcy przemocy domowej, refundacji in-vitro czy zapewnieniu żłobków i przedszkoli dla dzieci, bo w Polsce co dziesiąta dorosła osoba musiała zrezygnować z pójścia do pracy, bo nie miała z kim zostawić dzieci. Państwo musi takie rzeczy zapewnić - mówiła kandydatka Lewicy do Sejmu.

Zobacz także

2019-09-16, godz. 14:45, Publicystyka w Radiu Opole Antoni Duda o swoich doświadczeniach z Sejmu, kampanii wyborczej i o tym, że zamachu stanu nie będzie - Uspokajam polityków opozycji: nie zamierzamy po wyborach wykorzystać wznowionych obrad Sejmu do dokonania jakiegoś zamachu stanu czy czego podobnego. Program obrad jest już znany i nie słyszałem, żeby miał być uzupełniany, ja na… » więcej 2019-09-16, godz. 14:41, Publicystyka w Radiu Opole Tomasz Kostuś o przełożeniu obrad sejmu, o tym, że podejmie rękawicę ws. debaty z Januszem Kowalskim i swojej aktywności poselskiej - PiS przygotowuje się na wariant w którym nie tyle przegrywa wybory, ale nie będzie w stanie utworzyć koalicji zdolnej do powołania rządu. PiS przygotowuje się do wariantu w którym może podejmować pewne działania czy decyzje polityczne… » więcej 2019-09-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Kandydaci Konfederacji WiN chcą, żeby dzieci pracowały na składki emerytalne swoich rodziców. Są też inne postulaty Likwidacja PIT, stop aborcji, powstanie polskiej klasy średniej, dobrowolność szczepień i ZUS. Kandydaci Konfederacji Wolność i Niepodległość postulują decyzyjną oraz finansową suwerenność rodzin. » więcej 2019-09-16, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Opolscy kandydaci PiS mają pomysł na ograniczenie wzrostu cen żywności Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł na obniżenie cen żywności. Sławomir Kłosowski i Tomasz Ognisty, kandydaci w wyborach do sejmu uważają, że rozwiązaniem problemu ma być powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, czyli organizacji… » więcej 2019-09-16, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Stanisław Rakoczy o kandydaturze Janusza Wojciechowskiego na komisarza unijnego. "Poprzemy Polaka" Kandydat Polski na komisarza Janusz Wojciechowski będzie zabiegał w tym tygodniu w Strasburgu o poparcie europosłów. Ostatecznie bowiem Europarlament musi zatwierdzić całą Komisję Europejską, aby mogła rozpocząć pracę. » więcej
56575859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »