Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-17, 14:55 Autor: Joanna Matlak

Violetta Porowska o pieniądzach na most w Krapkowicach, prognozach wyborczych i „województwie częstochowskim”

Violetta Porowska o pieniądzach na most w Krapkowicach, prognozach wyborczych i „województwie częstochowskim”
- Obietnica którą rok temu złożyłam publicznie teraz się iści i będzie realizowana – mówiła w Loży Radiowej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i „jedynka” na liście PiS. Przypomnijmy, gmina Krapkowice otrzymała 3,6 mln złotych na zaprojektowanie trzeciego mostu nad Odrą. Pieniądze przekaże rząd w ramach programu „Mosty dla regionów”.
- W takich chwilach wiem dlaczego jestem w polityce i dlaczego warto. Do tej sprawy mam stosunek szczególny i osobisty bo dokładnie 8 września 2018 powiedziałam w Opolu, że most w Krapkowicach będzie. To była część samorządowego programu dla województwa. A kiedy teraz w piątek 13 września wraz z wiceministrem Waldemarem Budą ogłaszaliśmy przekazanie funduszy na I etap czyli dokumentację, gdzie byli samorządowcy dal których jest to bardzo ważne, to miałam takie poczucie że naprawdę warto – mówiła Porowska.

W ramach rządowego programu „Mosty dla regionów” złożono 77 wniosków, z czego 17 przeszło pozytywną weryfikację. Wśród tych 77 wniosków już nie było żadnego z Opolszczyzny. - Czas składania wniosków nie był zbyt długi, ale o tym, że są potrzeby to ja absolutnie wiem. Co rusz rozmawiam prezydentem Opola, rozmawiamy w Kędzierzynie-Koźlu, w Brzegu mamy prawie „kropkę nad i” i jest jeszcze Prudnik – mówiła Porowska.

Gościa Loży Radiowej poprosiliśmy też o skomentowanie prognozy sejmowych preferencji wyborczych z 15 września jaką upublicznił socjolog i politolog Marcin Palade, specjalista od sondaży wyborczych. Wynika z niej, że PiS ma szansę otrzymać 5 lub 6 mandatów, Koalicja Obywatelska 4 lub 5, Lewica 1, a PSL i Mniejszość Niemiecka 0 lub 1.

- Gdyby rzeczywiście frekwencja była wysoka, to Mniejszość Nieniemicka nie ma mandatu i to byłaby historyczna chwila i zmieniłaby całą geopolitykę. Gdyby PSL-owi udałoby się zdobyć mandat to dzięki Pawłowi Kukizowi, ale nie jako przedstawicielowi PSL, tylko jako człowiekowi stąd.

- Czy możliwe żeby Lewica zdobyła mandat? Lider opolski Piotr Woźniak jest na drugiej pozycji, lewica na jedynkę zrzuciła Marcelinę Zawiszę, która jest znana z tego, że jest nieznana. Jest bardziej „warszawska”. Czy Woźniakowi się uda przekonać Opolszczyznę? Żeby mu się udało to cała Opolszczyzna musiała by zagłosować, a to może być to trudne. Gdyby miała typować czy PSL czy Lewica, to wydaje mi się, że jednak lewica ma większe możliwości – oceniła Porowska.

Zdaniem Violetty Porowskiej lista PiS to lista „absolutnych pracusiów”. – Wszyscy pracują. Ja mówię naszym działaczom, żeby nie liczyli mandatów, tylko żeby pracowali. Natomiast lista KO to jeden wielki chaos. Do ostatniego momentu nie było pewne kto na której pozycji wystąpi. Na pewno pracuje poseł Tomasz Kostuś i poseł Ryszard Wilczyński ale też nie tak jakby mogli. Może się rozkręcają? Pokazuje się jeszcze elżbieta Bień i to wszystko – mówi Porowska.

Gościa Loży pytaliśmy też o głośną kwestię dotyczącą ewentualnego powstania województwa częstochowskiego.

Zobacz także

2019-10-13, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konfederacja 5,6 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu O godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła prawie 40 procent i była najniższa w kraju 39.54 proc. - taka była o godzinie 17 frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,94 procent. » więcej 2019-10-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Obwody odrębne, czyli głosowanie w zakładach karnych czy szpitalach W województwie opolskim mieszkańcy mają do dyspozycji 881 lokali wyborczych, ale funkcjonują również tak zwane obwody odrębne, które znajdują się między innymi w Areszcie Śledczym w Opolu, w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej… » więcej 2019-10-13, godz. 13:36, Wiadomości z regionu W południe frekwecja w regionie wynosi 15,26%. Jest wyższa niż 4 lata temu 15,26 procent - taka była frekwencja o godzinie 12.00 w województwie opolskim. Jest ona wyższa niż 4 lata temu, wtedy o tej samej godzinie wynosiła 13,58 procent. W kraju trwają wybory do parlamentu. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »