Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-17, 14:15 Autor: Marek Świercz

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski
W trzeciej - ostatniej już - debacie kandydatów do Senatu zmierzyli się politycy, którzy kandydują z okręgu nr 51, obejmującego zachodnią część Opolszczyzny, czyli powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski. Byli to: urzędujący senator PiS Jerzy Czerwiński, poseł niezrzeszony Janusz Sanocki, kandydat KWW Przywrócić Prawo, a także burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, którego popierają trzy komitety (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). Nieobecny był kandydat niezależny Adam Mazguła.
W pierwszej części debaty kandydaci mówili o swoim programie. Jerzy Czerwiński postawił na grę drużynową i kontynuację prospołecznej polityki PiS. Osobiście chce się zająć sprawami związanymi z szeroko rozumianą polityką historyczną, czyli troską o dobre imię Polski (już wcześniej mocno angażował się w kształtowanie przepisów dekomunizacyjnych).

Janusz Sanocki stwierdził, że cały jego komitet (wystawia siedmiu kandydatów do Senatu) ma jeden fundamentalny postulat: taką zmianę prawa wyborczego, by każdy obywatel mógł kandydować do Sejmu bez potrzeby zapisania się do którejś z partii. Jego zdaniem, obecny kodeks wyborczy jest niekonstytucyjny, bo odbiera Polakom bierne prawo wyborcze.

Jan Woźniak stwierdził, że jako kandydat związany z lewicą pozytywnie ocenia prospołeczny program PiS, ale osobiście chce się w Senacie skupić na takiej zmianie prawa, które zwiększy kompetencje samorządów w sferze kreowania lokalnej polityki (na przykład w zakresie planowania przestrzennego).

W drugiej turze kandydaci zadawali sobie pytania. Sanocki był pytany o to, dlaczego akurat teraz uznał, że kodeks wyborczy jest niezgodny z konstytucją i czy jest aby na pewno przekonany, że dobrze odczytał konstytucję RP. Sanocki odparł, że był o tym przekonany już kilka lat temu, ale dopiero niedawno otrzymał oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej i na jego podstawie mógł przygotować wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego.

Woźniak był pytany o to, czy nie szkoda mu samorządu, z którym związany jest od dawna. Burmistrz Otmuchowa odpowiedział, że w Senacie uzyska dodatkowe możliwości działania na rzecz samorządu i lokalnych społeczności. Czerwiński dociekał, jak Woźniak - popierany przez trzy ugrupowania - zachowa się przy głosowaniu ustaw, co do których ugrupowania te mogą mieć różne zdanie. Usłyszał w odpowiedzi, że Woźniak po prostu będzie się kierował własnym sumieniem.

Z kolei Czerwiński został zapytany przez Woźniaka, dlaczego jego relacje z lokalnymi samorządami były raczej powierzchowne. Czerwiński odparował, że nigdy nie został przez Woźniaka poproszony o spotkanie, bo gdyby był, to na pewno zaproszenie by przyjął. Sanocki, nawiązując do pytania o głosowanie zgodne z przekonaniami, spytał Czerwińskiego, czemu PiS wycofał się z nowelizacji ustawy o IPN. Senator PiS tłumaczył, że ustawa ta została zakwestionowana przez TK z powodu poprawki zgłoszonej przez ruch Kukiz '15 (chodziło o definicję zbrodni ukraińskich), ale on sam zadbał o to, by poprawkę doprecyzować i ma nadzieję, że uda się ją przyjąć jeszcze teraz.

Zobacz także

2019-07-23, godz. 09:48, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Pawłem Grabowskim oraz dr. Grzegorzem Balawajderem o przedwyborczych politycznych układankach Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15 - Mieliśmy w niedzielę w Warszawie walne zebranie delegatów stowarzyszenia Kukiz '15. Było obecnych 39 na 41 okręgów, mimo to, że nie w każdym okręgu mamy posła. Mnie pozytywnie zaskoczyło… » więcej 2019-07-22, godz. 19:21, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własnej tożsamości, to wiedziałem, że to jest koniec. Nie miałem najmniejszych… » więcej 2019-07-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Szósteczka Wilczyńskiego" i kolejne nazwiska na listach Zjednoczonej Prawicy, czyli parlamentarny poniedziałek w Loży Radiowej - Idę do wyborów z własnymi pomysłami na Polskę lokalną. Nazwałem ją 'szósteczką Wilczyńskiego' - powiedział w Loży Radiowej Radia Opole poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. » więcej 2019-07-22, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Lewica idzie wspólnie do wyborów. "Alternatywa dla żelaznego uścisku" Lewica w regionie ogłosiła wspólny start w wyborach parlamentarnych. Na konferencji prasowej zorganizowanej na placu Wolności w Opolu przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i Lewicy Razem zapewniali, że ich program stanowi… » więcej 2019-07-19, godz. 11:15, Wiadomości z regionu SLD, Wiosna i Razem chcą utworzyć koalicyjny komitet wyborczy - Kończy się projekt Koalicja Europejska i chwała Bogu, bo zakończył się 'chocholi taniec' Grzegorza Schetyny - powiedział w 'Poglądach i osądach' Piotr Woźniak, lider opolskich struktur SLD. » więcej
92939495969798
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »