Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-10, 13:36 Autor: Marek Świercz

DEBATA Kandydaci do Senatu w okręgu nr 52 obejmującym Opole i powiat opolski

DEBATA Kandydaci do Senatu w okręgu nr 52 obejmującym Opole i powiat opolski
W pierwszej senackiej debacie wyborczej Radia Opole zmierzyli się kandydaci z okręgu nr 52 obejmującego Opole i powiat opolski, czyli Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej, Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości oraz Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej. Przypomnijmy: w tym okręgu zaczęło się od zgrzytu: ponieważ KO poparła Romana Kolka w okręgu 53, liczyła na rewanż w okręgu 52. Tymczasem MN nieoczekiwanie wystawiła Bartka. W efekcie KO też wystawiła Kolkowi rywala.
W pierwszej części debaty kandydaci mówili o swoim programie. Bartek mocno akcentował wielokulturowość jako ogromny atut Opolszczyzny, podkreślał, że nie da się jej kultywować bez wsparcia z poziomu parlamentarnego. Twierdził też, że reszta Polski mogłaby uczyć się od Opolan tego, jak należy, przykładowo, dbać o segregację odpadów. Danuta Jazłowiecka podkreślała znaczenie programów socjalnych, które proponuje KO - przekonywała, że, w odróżnieniu od prawicowych transferów socjalnych, programy opozycji łączą troskę o najbiedniejszych ze wspieraniem rozwoju gospodarki.
Marek Kawa ironizował, że opozycja przypomniała sobie dopiero w kampanii o problemach socjalnych, choć w czasie swoich 8-letnich rządów o nich nie pamiętała. Kawa bronił skuteczności programów wdrożonych przez PiS, w kontekście lokalnym podkreślał ekologiczne znaczenie ECO SA i Elektrowni Opole, wrócił też do postulatu wybudowania pod Opolem lotniska (jeśli nie pasażerskiego, to towarowego).

W drugiej turze kandydaci zadawali sobie pytania. Mimo apelu o pytania krótkie i konkretne, udało im się zadać tylko po jednym pytaniu. Kawa zapytał Jazłowiecką o to, które z programów socjalnych PiS zaakceptuje, a które odrzuci. Jazłowiecka nie mogła się powstrzymać od skrytykowania sposobu ich realizacji, ale zadeklarowała, że te najważniejsze, takie jak 500 plus, KO pozostawi, inne jednak zmodyfikuje w taki sposób, by, jak zapewniała, była skuteczniejsze. Z kolei ona zapytała Kawę o program "cystern wstydu", wytykając mu jego koszty i pytając, czy ostatnie problemy ze ściąganiem VAT oznaczają, że ekipa PiS wyprowadza pieniądze (takie zarzuty były kierowane pod adresem rządu PO). Kawa przypomniał, że o nieszczelnym systemie ściągania podatku VAT za poprzednich rządów mówiła otwarcie Komisja Europejska, chwaląc PiS za jego uszczelnienie. Politycy spierali się także o walkę ze zmianami klimatu. Bartek skierował swoje pytanie do Kawy: zapytał, jak PiS chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, skoro pierwsza próba nie do końca się powiodła z powodu braku zainteresowanie ze strony samorządów. Kawa stwierdził, że skala zaniedbań (likwidacja połączeń i likwidacja publicznych przewoźników) jest tak duża, że nie da się tych zaległości nadrobić z marszu. Zapewniał jednak, że znajdą się firmy prywatne, które stopniowo przekonają się do rządowego programu reaktywacji połączeń autobusowych.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:17, Publicystyka w Radiu Opole Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem, że będę głosował na Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-10-20, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz… » więcej 2019-10-20, godz. 13:40, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście wewnątrzpartyjnych układanek. W pierwszej powyborczej Niedzielnej… » więcej 2019-10-20, godz. 07:29, Publicystyka w Radiu Opole Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz… » więcej 2019-10-20, godz. 07:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma przyszłość - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub Koalicji Polskiej i wtedy zacząć rozmowy o przyszłości - mówił w Loży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »