Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-04, 12:51 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o tym, kto zarejestrował na Opolszczyźnie kandydatów do Sejmu i Senatu

Rafał Tkacz o tym, kto zarejestrował na Opolszczyźnie kandydatów do Sejmu i Senatu
- Czasy się zmieniają, ale nasze obyczaje, zwykle politycy przychodzą rejestrować kandydatów w ostatniej chwili, wczoraj KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca zjawił się u nas przed północą, wyszliśmy z delegatury po 1.00 w nocy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Przypomnijmy: we wtorek 3 września o północy minął termin rejestracji list kandydatów w wyborach parlamentarnych.
Jak mówi nasz gość, jeśli chodzi o wybory do Sejmu, zarejestrowano 138 kandydatów zgłoszonych przez sześć komitetów wyborczych (pięć ogólnopolskich plus komitet Mniejszości Niemieckiej). W zawieszeniu pozostają dwa komitety: wspomnianego Liroya-Marca oraz KWW Bezpartyjni i Samorządowcy.

- Te dwa komitety nie dostarczyły nam list z podpisami, zadeklarowały jednak, że ich listy z podpisami zostaną zarejestrowane zostaną w 21 innych okręgach, co dałoby im prawo do wystawienia list w całym kraju, także u nas. Czekamy na informację, czy rzeczywiście im się uda, na razie Bezpartyjni i Samorządowcy zarejestrowali listy w 11 okręgach - mówi Tkacz.

Dodajmy, że z listy SLD wykreślono jedną kandydatkę, ponieważ po sprawdzeniu w Krajowym Rejestrze Karnym okazało się, że nie ma biernego prawa wyborczego, bo została skazana na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Jedna z kandydatek SLD przyznała się także do współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL (oczywiście może kandydować, prawo to traci się tylko w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia lustracyjnego).

Dyrektor Tkacz tłumaczy, że w podziale mandatów wezmą te komitety, które przekroczą w skali kraju pięcioprocentowy próg wyborczy. Tego warunku nie musi spełniać jedynie Mniejszość Niemiecka.

- Nie znaczy to jednak, że ma zagwarantowany mandat. Nikt nie takiej gwarancji. Żeby wziąć udział w podziale mandatów, kandydaci MN muszą dostać tyle głosów, by po ich przeliczeniu metodą d'Hondta znaleźć się wśród tych 12 kandydatów, którym przypadnie mandat - tłumaczy nasz gość.

Jeśli chodzi o Senat, sytuacja jest prostsza - mamy trzy jednomandatowe okręgi wyborcze, mandat bierze ten kandydat, który dostanie najwięcej głosów (tu żadnej dogrywki nie ma).

- W tym roku ostatecznie mamy 10 kandydatów - mówi Tkacz.

W okręgu 51 (zachodnim) jest czterech kandydatów: Jan Woźniak (SLD), Jerzy Czerwiński (PiS), Janusz Sanocki (KWW Przywrócić Prawo) i Adam Mazguła (KWW Adama Mazguły). W okręgu 52 (centralnym) mamy troje kandydatów: Rafał Bartek (MN), Danuta Jazłowiecka (Koalicja Obywatelska) i Marek Kawa (PiS). W okręgu 53 (wschodnim) o mandat walczy trzech kandydatów: Beniamin Godyla (KO), Roma

Pełną listę kandydatów do Sejmu możesz zobaczyć pod tym adresem:

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/kandydaci/sejm/21

Zobacz także

2019-09-24, godz. 13:35, Publicystyka w Radiu Opole DEBATA: Kandydaci do Sejmu: Katarzyna Czochara z PiS i Tomasz Kostuś z PO W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole zmierzyli się: posłanka PiS Katarzyna Czochara (numer dwa na liście PiS do Sejmu) i poseł PO Tomasz Kostuś (numer dwa na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu). » więcej 2019-09-24, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Ognisty i Kłosowski w Radiu Opole: spółdzielnie rolnicze sposobem na obniżenie cen żywności Krajowa Grupa Spożywcza ma umożliwić współdziałanie pomiędzy rolnikami a spółkami rolnymi skarbu państwa. Mają zachęcać do tego, aby rolnicy zrzeszali się w spółdzielnie. » więcej 2019-09-24, godz. 10:11, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Tomaszem Ognistym i Sławomirem Kłosowskim o pomyśle powołania do życia Krajowej Grupy Spożywczej i trwającej kampanii wyborczej Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych - Krajowa Grupa Spożywcza ma się opierać o spółki rolne skarbu państwa. Mają one rozpocząć współdziałanie z rolnikami, którego do tej pory nie było. Mają… » więcej 2019-09-23, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Poseł Grabowski - pierwszą, senator Wach - ostatnią. Politycy podsumowali swoje parlamentarne kadencje Paweł Grabowski pracuje w sejmie od 2015 roku i jest posłem VIII kadencji. Senator Piotr Wach w senacie od 2005 roku i jest senatorem VI-IX kadencji. Politycy byli gośćmi dzisiejszej (23.09) Loży Radiowej. » więcej 2019-09-23, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Konfederacja WiN ma pomysł na reformę sądownictwa i politykę migracyjną 1000 plus, czyli powszechna ulga podatkowa, szybkie i sprawiedliwe sądy, bon edukacyjny i bon wychowawczy oraz odpowiedzialna polityka migracyjna - Konfederacja Wolność i Niepodległość zaprezentowała swój program wyborczy podczas konferencji… » więcej
47484950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »