Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-11-13, 11:24 Autor: Marek Świercz

Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu

Prof. Piotr Wach o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu
Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował
– Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem i myślę, że nie tylko ja. Tym razem uwaga koncentrowała się, po raz pierwszy, w większym stopniu niż zwykle na Senacie. I te głosowania w Senacie były powolne i uroczyste, bo w zasadzie te głosowania w sprawie wyboru marszałka i wicemarszałków, po zmianach w regulaminie, można było przeprowadzić elektronicznie. Bo i tak są jawne. Ale nie dziwię się, bo była to pewnego rodzaju uroczystość. A senatorowie mieli świadomość, jakie zainteresowanie po wyborach Senat budzi. Jeśli chodzi o wynik tych głosowań, to w mojej ocenie było ponad 50 procent szans, że opozycja otrzyma marszałka, ale nie było to wcale pewne – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował.
Nasz gość mówi, że miały miejsce próby nakłaniania senatorów do przejścia na stronę prawicy. – Ale trudno ocenić, ile naprawdę było takich zabiegów, a ile informacji na ten temat to zwykłe kaczki dziennikarskie – dodał prof. Wach.

Nasz gość mówi, że bardzo dobrze zna senatora Tomasza Grodzkiego, wybranego we wtorek marszałka Senatu. – To był czynny chirurg, który czasem opuszczał posiedzenie, bo miał zaplanowaną ważną operację. Teraz, w mojej ocenie, jako marszałek nie będzie w stanie tego robić – mówi nasz gość.

– Marszałek ma naprawdę bardzo dużo pracy. Na przykład w organizowaniu wyjazdów zagranicznych. W poprzedniej kadencji, gdy PiS miał zdecydowaną większość, nie było to problemem, teraz trzeba będzie pamiętać o parytecie, żeby nie osłabiać żadnej ze stron. To będzie niełatwe zadanie.

Zapytany o opinię prof. Antoniego Dudka, że jeśli wybory prezydenckie ponownie wygra Andrzej Duda, to niektórzy senatorowie opozycji mogą zacząć przechodzić na stronę rządzącej prawicy, prof. Wach stwierdził, że trafna diagnoza i trzeba się z takim scenariuszem liczyć.

Nasz gość zauważył także, że głosowanie w Senacie to sukces Grzegorza Schetyny, który najpierw z powodzeniem zrealizował scenariusz senackiej umowy (jeden kandydat opozycji w okręgu) a potem znalazł kandydata na marszałka, który zyskał poparcie większości senatorów.
Dr Bartosz Maziarz o obradach Sejmu i Senatu oraz nowej układance rządowej
Dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
– Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu bez zaskoczeń. Mieliśmy chleb i igrzyska, działo się. I o to chodziło. Opozycja nie wystawiła swojego kandydata na marszałka, bo było wiadomo, że nie ma żadnych możliwości, by go wybrać. Żadnych fajerwerków nie było, może poza semantyczną warstwą, czyli tym, co mówił marszałek senior czy pan prezydent – stwierdził w „Poglądach i osądach” dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

Naszego gościa poprosiliśmy o skomentowanie słów prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził – po tym, jak Koalicja Obywatelska nie zagłosowała przeciw kandydatce prawicy na marszałka Sejmu – że być może mamy do czynienia z końcem tak zwanej totalnej opozycji.

– Ciężko skomentować słowa prezesa i samo określenie „totalna opozycja”. Wynik wyborów i konstrukcja nowego parlamentu pokazuje, że jednak ta opozycja jest i to bardziej różnorodna, szczególnie ze względu na skrajnie prawą stronę, czyli Konfederację – mówi Maziarz.

Media, opisując posiedzenie Sejmu, odnotowały, że podczas wystąpienia Antoniego Macierewicza poseł Tomczyk wyszedł z sali a potem Klaudia Jachira naśmiewała się z podniosłego przebiegu obrad.

– Czy jest zapotrzebowanie na takie smaczki? Oczywiście. Ale też wystąpiła pewna dychotomia pomiędzy wypowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy a marszałka seniora wskazują na pewnego rodzaju spektakl – ocenia politolog z UO.

– Prezydent odgrywał rolę tego dobrego, koncyliacyjnie nastawionego polityka. który ma łagodzić nastroje. Jego przemówienie było takie uniwersalne, ale też bardzo pozytywne w swoim wydźwięku. Było na miejscu, bo pierwsze posiedzenie Sejmu ma charakter instytucjonalnie-techniczny. Z drugiej strony marszałek senior zrobił pewnego rodzaju show i mamy odbiór taki jaki mamy. To było zupełnie niepotrzebne na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Zdaniem Maziarza, debaty w tym Sejmie mogą być bardzo ostre, głównie za sprawą Konfederacji. – Bo lewica, pod wodzą Włodzimierza Czarzastego, prawdopodobnie będzie chciała pokazać swoją nową twarz – ocenia nasz gość.

Zobacz także

2019-09-14, godz. 12:12, Wiadomości z regionu Sławomir Kłosowski z poparciem Gazety Polskiej i Solidarności Elektrowni Opole. Są też nowe informacje na temat "taniego ciepła" Oficjalne poparcie Klubu Gazety Polskiej w Opolu i Solidarności Elektrowni Opole uzyskał w wyborach parlamentarnych Sławomir Kłosowski. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na liście do Sejmu podkreślił na konferencji prasowej, że czuje… » więcej 2019-09-13, godz. 19:00, Wiadomości z regionu KWW Koalicja Bezpartyjna i Samorządowcy nie wystawi kandydatów do sejmu na Opolszczyźnie Okręgowa Komisja Wyborcza w Opolu odmówiła rejestracji Komitetowi Wyborczemu Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy. » więcej 2019-09-13, godz. 16:32, Wiadomości z regionu TSKN zgłosiło projekty do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Mniejszość Niemiecka zaprezentowała pomysły zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Ich projekty to 'Opolskie bez tajemnic', czyli cykl spotkań poświęconych historii a także koncerty w ramach 'Łączy nas muzyka'… » więcej 2019-09-13, godz. 13:30, Wiadomości z regionu 500 plus dla studentów i 50 procent ulgi na komunikację publiczną. Woźniak zaprezentował "pakiet dla żaków" Propozycję socjalnego pakietu studenckiego przedstawił Piotr Woźniak. Opolski lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej i kandydat do sejmu, proponuje rozszerzenie programu 500 plus dla studentów do 24. roku życia, którzy studiują dzienn… » więcej 2019-09-12, godz. 14:29, Publicystyka w Radiu Opole DEBATA Kandydaci do Senatu startujący w okręgu nr 53 obejmującym powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, krapkowicki, głubczycki i oleski W drugiej senackiej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą kandydaci z okręgu nr 53, obejmującego powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, krapkowicki, głubczycki i oleski. Startuje tam trzech kandydatów: Beniamin Godyla… » więcej
58596061626364
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »