Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-12, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach

O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach
Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii, o. Wojciech Ziółek, który – by oddać głos w niedzielnych wyborach – musiał przebyć 1 850 km.
- Od 1989 r. nigdy mi się nie zdarzyło, żeby nie głosować. Ze względu na moje wcześniejsze obowiązki bywałem w różnych państwach i niekiedy do komisji wyborczych musiałem dojeżdżać daleko. Dotychczasowy rekord to Australia, gdzie przejechałem 800 km. Zawsze starałem się dotrzeć na wybory. Uważam, że to jest bardzo konkretny wyraz nie tylko obowiązku, ale również – niech to zabrzmi patetycznie, ale tak właśnie jest – miłości do Ojczyzny – stwierdził o. Ziółek SJ.

- W Rosji są tylko cztery punkty, w których Polacy mogą zagłosować. Oprócz ambasady w Moskwie, są konsulaty w Petersburgu, Kaliningradzie i Irkucku. Ja ruszam ze stacji Nowosybirsk Główny i koleją transsyberyjską dojadę do Irkucka. To 1 850 km, a podróż trwa 33 godziny – powiedział jezuita.

- Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, a że znałem już odległość do najbliższego konsulatu w Irkucku, to serce mi zadrżało. Ale tak sobie pomyślałem, zawsze to zresztą powtarzam, że Ojczyznę trzeba kochać nie tak siermiężnie, nie tak, by tylko spełniać obowiązki, ale z fantazją, szaleńczo. Któż by nie chciał się porwać na coś takiego? Jadę więc do Irkucka – mówił o. Ziółek SJ.

- O swoim wyjeździe napisałem na Twitterze, żeby się podzielić radością, żeby się podzielić tym, co dla mnie ważne. Jeśli komuś to pomoże, żeby pójść na wybory, bardzo się będę cieszył, ale przecież miłości nikomu nie można nakazać. Można dać przykład. Jeśli jednak do kogoś ten przykład nie przemówi, to też rozumiem – dodał jezuita.

Zobacz także

2019-09-24, godz. 13:35, Publicystyka w Radiu Opole DEBATA: Kandydaci do Sejmu: Katarzyna Czochara z PiS i Tomasz Kostuś z PO W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole zmierzyli się: posłanka PiS Katarzyna Czochara (numer dwa na liście PiS do Sejmu) i poseł PO Tomasz Kostuś (numer dwa na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu). » więcej 2019-09-24, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Ognisty i Kłosowski w Radiu Opole: spółdzielnie rolnicze sposobem na obniżenie cen żywności Krajowa Grupa Spożywcza ma umożliwić współdziałanie pomiędzy rolnikami a spółkami rolnymi skarbu państwa. Mają zachęcać do tego, aby rolnicy zrzeszali się w spółdzielnie. » więcej 2019-09-24, godz. 10:11, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Tomaszem Ognistym i Sławomirem Kłosowskim o pomyśle powołania do życia Krajowej Grupy Spożywczej i trwającej kampanii wyborczej Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych - Krajowa Grupa Spożywcza ma się opierać o spółki rolne skarbu państwa. Mają one rozpocząć współdziałanie z rolnikami, którego do tej pory nie było. Mają… » więcej 2019-09-23, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Poseł Grabowski - pierwszą, senator Wach - ostatnią. Politycy podsumowali swoje parlamentarne kadencje Paweł Grabowski pracuje w sejmie od 2015 roku i jest posłem VIII kadencji. Senator Piotr Wach w senacie od 2005 roku i jest senatorem VI-IX kadencji. Politycy byli gośćmi dzisiejszej (23.09) Loży Radiowej. » więcej 2019-09-23, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Konfederacja WiN ma pomysł na reformę sądownictwa i politykę migracyjną 1000 plus, czyli powszechna ulga podatkowa, szybkie i sprawiedliwe sądy, bon edukacyjny i bon wychowawczy oraz odpowiedzialna polityka migracyjna - Konfederacja Wolność i Niepodległość zaprezentowała swój program wyborczy podczas konferencji… » więcej
47484950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »