Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-12, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach

O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach
Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii, o. Wojciech Ziółek, który – by oddać głos w niedzielnych wyborach – musiał przebyć 1 850 km.
- Od 1989 r. nigdy mi się nie zdarzyło, żeby nie głosować. Ze względu na moje wcześniejsze obowiązki bywałem w różnych państwach i niekiedy do komisji wyborczych musiałem dojeżdżać daleko. Dotychczasowy rekord to Australia, gdzie przejechałem 800 km. Zawsze starałem się dotrzeć na wybory. Uważam, że to jest bardzo konkretny wyraz nie tylko obowiązku, ale również – niech to zabrzmi patetycznie, ale tak właśnie jest – miłości do Ojczyzny – stwierdził o. Ziółek SJ.

- W Rosji są tylko cztery punkty, w których Polacy mogą zagłosować. Oprócz ambasady w Moskwie, są konsulaty w Petersburgu, Kaliningradzie i Irkucku. Ja ruszam ze stacji Nowosybirsk Główny i koleją transsyberyjską dojadę do Irkucka. To 1 850 km, a podróż trwa 33 godziny – powiedział jezuita.

- Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, a że znałem już odległość do najbliższego konsulatu w Irkucku, to serce mi zadrżało. Ale tak sobie pomyślałem, zawsze to zresztą powtarzam, że Ojczyznę trzeba kochać nie tak siermiężnie, nie tak, by tylko spełniać obowiązki, ale z fantazją, szaleńczo. Któż by nie chciał się porwać na coś takiego? Jadę więc do Irkucka – mówił o. Ziółek SJ.

- O swoim wyjeździe napisałem na Twitterze, żeby się podzielić radością, żeby się podzielić tym, co dla mnie ważne. Jeśli komuś to pomoże, żeby pójść na wybory, bardzo się będę cieszył, ale przecież miłości nikomu nie można nakazać. Można dać przykład. Jeśli jednak do kogoś ten przykład nie przemówi, to też rozumiem – dodał jezuita.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:17, Publicystyka w Radiu Opole Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem, że będę głosował na Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-10-20, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz… » więcej 2019-10-20, godz. 13:40, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście wewnątrzpartyjnych układanek. W pierwszej powyborczej Niedzielnej… » więcej 2019-10-20, godz. 07:29, Publicystyka w Radiu Opole Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz… » więcej 2019-10-20, godz. 07:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma przyszłość - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub Koalicji Polskiej i wtedy zacząć rozmowy o przyszłości - mówił w Loży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »