Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-23, 10:33 Autor: Marek Świercz

Marszałek Andrzej Buła i Marek Kawa o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich

Marszałek Andrzej Buła o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich
Marszałek Andrzej Buła
- Kampania ma swój wymiar informacyjny, kiedy trzeba poinformować wyborców, że się jest kandydatem. I przyznam, że na pewno początki tej kampanii przespaliśmy; trzeba za to przyznać, że kandydaci Prawa i Sprawiedliwości wystartowali szybko, ale też miejscami bezprawnie. Na samych drogach wojewódzkich i elementach dróg wojewódzkich wywiesili banery, nie mając na to zgody. Wszczęliśmy procedurę usuwania tych banerów i dotyczy to kandydatów wszystkich partii. Poprosiłem też władze gmin, żeby zareagowały, bo chcę żyć w państwie prawa, w którym nie ma samowolki w kampanii. Tych zdjętych banerów jest ogromna ilość, one są teraz zdeponowane w różnych miejscach. Wysyłaliśmy wszędzie informacje i jeśli w ciągu tygodnia nie dostaliśmy odpowiedzi, to te banery ściągaliśmy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Buła, marszałek regionu a zarazem przewodniczący opolskiej Platformy Obywatelskiej.
Buła dodaje, że kolejny element kampanii to spotkania z wyborcami. Jego zdaniem, kandydaci Koalicji Obywatelskiej bardzo dobrze sobie z tym radzą.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, czemu nie był na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej. Marszałek odpowiedział, że nie dostał zaproszenia. - Trzeba być także zapraszanym do realizacji wspólnych działań - dodał Buła. Jego zdaniem, rewitalizacja Odry wymaga współpracy publiczno-prywatnej.

- Tu chodzi nie tylko o poprawę żeglowności, ale także o budowę portów modalnych, budowanych przez prywatnych przedsiębiorców. Jeden powstaje w Koźlu, kolejne mogłyby powstać w Opolu i Brzegu. To porty, które łączą transport rzeczny, drogowy i kolejowy - tłumaczy nasz gość.


Marszałek mówił także o tym, że w rankingu "Wspólnoty" Opolszczyzna znalazła się na drugim miejscu w rankingu liderów inwestycyjnych.
Marek Kawa o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich
Dr Marek Kawa, opolski radny i kandydat PiS do Senatu
- Pozytywnie oceniam trwającą kampanię. Każda kampania wyborcza ma swoją specyfikę, jest ona na pewno dynamiczna, przynajmniej w moim okręgu. Jako PiS na pewno nie mamy sobie nic do zarzucenia, mówię tutaj nie tylko o tym wizerunkowym aspekcie kampanii, ale także aspekcie merytorycznym. Narzucamy tematy, dynamizujemy tę kampanię. A kampania naszych oponentów wygląda tak samo, jak wygląda ich rządzenie regionem w sejmiku. Moim zdaniem, to są dla regionu często przespane lata. Na szczęście samo Opole dobrze się rozwija, pozyskuje inwestorów, pan prezydent Arkadiusz Wiśniewski, także dzięki wsparciu radnych PiS i parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, nadał nowy ton i zaczął rywalizować z ościennymi ośrodkami - mówił w "Poglądach i osądach" dr Marek Kawa, opolski radny i kandydat PiS do Senatu w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski.

Naszego gościa nie przekonuje wysokie miejsca Opolszczyzny w rankingu inwestycyjnym "Wspólnoty". - Samorząd województwa po prostu dystrybuuje unijne dotacje - ocenia Kawa.

Odnosząc się do sprawy powieszonych w niewłaściwym miejscu banerów, Kawa przyznaje, że młodzi ludzie, którzy się tym zajmują, są czasem nadgorliwi. - Przyznam, że sam będę musiał usunąć kilka swoich banerów - dodaje.

Z naszym gościem, amerykanistą, rozmawialiśmy także o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Jak mówi, ważne jest jego wystąpienie w ONZ i spotkania z innymi prezydentami, ale najważniejsza - rozmowa z Donaldem Trumpem.


- Myślę, że zostaną sfinalizowane te umowy, które chcieliśmy finalizować 1 września w Polsce. To umowa wojskowa i kwestia wiz - mówi Kawa. - Sprawa wiz dla Polaków to tak naprawdę wstyd dla Ameryki, która nie powinna tak traktować swojego dobrego sojusznika. Tu ważny jest odsetek odmów wydania wiz. Wystarczyłaby zmiana nastawienia pracowników konsulatu, bo to przecież sprawa w dużej mierze uznaniowa, by ten odsetek spadł poniżej 3 procent.

Zobacz także

2019-09-16, godz. 14:45, Publicystyka w Radiu Opole Antoni Duda o swoich doświadczeniach z Sejmu, kampanii wyborczej i o tym, że zamachu stanu nie będzie - Uspokajam polityków opozycji: nie zamierzamy po wyborach wykorzystać wznowionych obrad Sejmu do dokonania jakiegoś zamachu stanu czy czego podobnego. Program obrad jest już znany i nie słyszałem, żeby miał być uzupełniany, ja na… » więcej 2019-09-16, godz. 14:41, Publicystyka w Radiu Opole Tomasz Kostuś o przełożeniu obrad sejmu, o tym, że podejmie rękawicę ws. debaty z Januszem Kowalskim i swojej aktywności poselskiej - PiS przygotowuje się na wariant w którym nie tyle przegrywa wybory, ale nie będzie w stanie utworzyć koalicji zdolnej do powołania rządu. PiS przygotowuje się do wariantu w którym może podejmować pewne działania czy decyzje polityczne… » więcej 2019-09-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Kandydaci Konfederacji WiN chcą, żeby dzieci pracowały na składki emerytalne swoich rodziców. Są też inne postulaty Likwidacja PIT, stop aborcji, powstanie polskiej klasy średniej, dobrowolność szczepień i ZUS. Kandydaci Konfederacji Wolność i Niepodległość postulują decyzyjną oraz finansową suwerenność rodzin. » więcej 2019-09-16, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Opolscy kandydaci PiS mają pomysł na ograniczenie wzrostu cen żywności Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł na obniżenie cen żywności. Sławomir Kłosowski i Tomasz Ognisty, kandydaci w wyborach do sejmu uważają, że rozwiązaniem problemu ma być powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, czyli organizacji… » więcej 2019-09-16, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Stanisław Rakoczy o kandydaturze Janusza Wojciechowskiego na komisarza unijnego. "Poprzemy Polaka" Kandydat Polski na komisarza Janusz Wojciechowski będzie zabiegał w tym tygodniu w Strasburgu o poparcie europosłów. Ostatecznie bowiem Europarlament musi zatwierdzić całą Komisję Europejską, aby mogła rozpocząć pracę. » więcej
56575859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »