Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-07-31, 09:45 Autor: Marek Świercz

Dr Grzegorz Balawajder i Agnieszka Mikucka o listach wyborczych

Dr Grzegorz Balawajder o listach wyborczych

dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Być może prawica wstrzymała się z pokazaniem swoich list, żeby nie było zderzenia z kandydatami Koalicji Obywatelskiej, których zaprezentowano we wtorek. Witold Zembaczyński na jedynce? Pan poseł Zembaczyński reprezentuje Nowoczesną, więc ta decyzja wpisuje się w podział jedynek między główne ugrupowania KO. Jednocześnie jest to chyba z perspektywy naszego regionu najbardziej rozpoznawalna postać. No i nazwisko Zembaczyński jest znane w opolskiej polityce od wielu lat. Sam Witold Zembaczyński z racji aktywnego udziału w pracach komisji śledczej do sprawy Amber Gold jest stał się mocno medialnym politykiem, kimś, kto będzie dobrym liderem listem - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość zgodził się z tezą, że wysoka pozycja Zembaczyńskiego to także efekt tego, że po odejściu z polityki posła Leszka Korzeniowskiego opolska Platforma Obywatelska nie ma polityka, który byłby oczywistym liderem listy do Sejmu.- Kiedy z polityki odchodzi charyzmatyczny polityk, którym wszystkim twardo zarządzał, to zostawia po sobie pewną pustkę - stwierdził Balawajder. Zdaniem politologa z UO, do Sejmu ostatecznie wystartuje kilka ugrupowań opozycyjnych. - Oczywiście KO i zjednoczona lewica. Raczej nie będzie bloku wokół PSL, bo ludowcy mają słabe notowania a nie widać partii, która mogłaby ich wzmocnić na tyle, by przekroczyli pułap 8 procent, który mają koalicje. Dlatego PSL raczej pójdzie pod własnym szyldem - ocenia nasz gość.

Agnieszka Mikucka o warunkach przystąpienia kandydatów do wyborów

Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Ugrupowania startujące w wyborach mogą zarejestrować różne rodzaje komitetów. Może to być komitet wyborczy wyborców, który powołuje grupa 15 osób, która musi potem zebrać tysiąc podpisów w całym kraju. Taki komitet, nawet jeżeli wejdzie do Sejmu, nie może liczyć na subwencję, tu przykładem z tej kadencji jest ruch Kukiz '15. Druga forma to komitet wyborczy partii politycznej, na przykład Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Taki komitet musi przekroczyć próg 5 procent. Mamy także koalicyjny komitet wyborczy, który tworzą partie wystawiające wspólne listy. Taka koalicja musi jednak przekroczyć próg 8 procent. Żaden próg nie obowiązuje komitetu wyborczego zarejestrowanego przez mniejszość narodową, w polskich realiach mamy jeden taki komitet firmowany przez Mniejszość Niemiecką - tłumaczyła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Z dr. Grzegorzem Balawejderem rozmawia Marek Świercz
Z Agnieszką Mikucką rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-07-30, godz. 07:41, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o niepokojącym Mniejszość Niemiecką dokumencie rządowym i przymiarkach wyborczych do Sejmu i Senatu - Sam dokument jest może bardzo ważny, powinniśmy przeciwdziałać terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy, natomiast dalczego w punkcie 692 pojawia się mniejszości narodowe i etniczne? - pytał z niepokojem Ryszard Galla, poseł Mniejszości… » więcej 2019-07-30, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole Jerzy Czerwiński o krajobrazie przedwyborczym, dotrzymaniu obietnic i czterech latach w Senacie - Opozycja, zamiast zajmować się swoimi wyborcami, zajmuje się sama sobą. I dlatego naprawdę trudno ją w tej chwili traktować poważnie - ironizował w Loży Radiowej senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. - Nie tylko nie… » więcej 2019-07-29, godz. 15:25, Wiadomości z regionu Spór o LGBT zdaje się dominować w dyskusji publicznej przed wyborami. Zdaniem gości Loży Radiowej- niepotrzebnie - Na razie mówimy o projektach list, mamy je w większości podopinane - przyznał w 'Loży Radiowej' Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, pytany o przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych. » więcej 2019-07-26, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Prawo i Sprawiedliwość stawia na młodych. Będzie sporo "świeżynek" na listach do parlamentu - Na naszych listach sporo jest młodych osób, nie tylko na listach krajowych, ale także na naszej - opolskiej - powiedziała w Loży Radiowej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, zarazem lider opolskich struktur PiS. Dziś (26.07) odbędzie… » więcej 2019-07-26, godz. 16:13, Publicystyka w Radiu Opole Violetta Porowska o dekompozycji opozycji i przygotowaniach prawicy do wyborów - Powiem otwarcie: opozycja nam pomaga. Jest słaba, miałka, nijaka, nie ma programu. W sumie szkoda, bo ci wszyscy, którzy nas nie popierają, zasługują na jakiś alternatywny program, inny niż powtarzane w koło stwierdzenie, że trzeba… » więcej
90919293949596
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »