Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-12, 11:02 Autor: Maria Klusik

Czy odzyskiwać ciepło z elektrowni? Sławomir Kłosowski i Krystian Heffner gośćmi Radia Opole

Elektrownia Opole [mat. prasowe]
Elektrownia Opole [mat. prasowe]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Krystian Heffner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krystian Heffner [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Są nowe okoliczności, które sprzyjają takiemu rozwiązaniu, a poza tym rozsądek nakazuje, by nie marnować takich ilości energii - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Sławomir Kłosowski.
Opolski kandydat PiS do sejmu pytany o możliwość wykorzystania energii cieplnej z Elektrowni Opole dla miasta mówi:

- Pojawiły się bardzo ważne okoliczności, lada dzień uruchomiona zostanie rozbudowana Elektrownia Opole. To będzie blisko 600 megawatów ciepła, które puszczane jest w atmosferę, tak bym to powiedział. To jest wypuszczanie czy skraplanie pary wytworzonej, wysokotemperaturowej pary, wytworzonej w Elektrowni Opole.

Nasz rozmówca uzasadniał, że po rozbudowie Elektrownia Opole będzie produkowała prawie 600 megawatów energii cieplnej, z czego około 95% - wobec braku ciepłociągu - będzie "tracona" kominem.

Temat ciepła z Elektrowni Opole powraca w kontekście ubiegłorocznej ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnego wykorzystywania energii elektrycznej i cieplnej produkowanej przez polskie siłownie - przypomniał rozmówca Radia Opole.

Dodatkowo pojawia się też aspekt unijnych preferencji dla takiego rozwiązania. - Czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady, do niedawna moja działka, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek produkcji energii, w systemie łącząc energię elektryczną z energią cieplną. Jeżeli będzie produkowane, to dobrze, to będą wtedy ulgi w tak zwanych opłatach za emisję CO2. Czyli za to, co trafia z każdego zakładu produkującego energię z paliwa stałego do atmosfery - mówi Kłosowski.

Rezygnacja z odzyskania tak dużych ilości ciepła jest - w ocenie polityka - zupełnie nieracjonalna. A o wykorzystaniu dodatkowego ciepła warto rozmawiać w kategoriach "nowego otwarcia", potraktowania tego jak wielką szansę, a rzecz może dotyczyć także dostarczania ciepła na korzystnych warunkach do miejscowości ościennych, takich jak chociażby Niemodlin, Ozimek czy nawet Krapkowice.

Zdaniem Sławomira Kłosowskiego, ECO mogłaby w tym układzie pełnić funkcje zarządcy większej sieci ciepłowniczej, dodatkowo ją rozbudować i też na tym zarabiać.

- Sprawa jest znana od wielu lat a projekty powstawały jeszcze w latach siedemdziesiątych - przypomniał w "Poglądach i osądach" Radia Opole regionalista prof. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pytany o powracający co jakiś czas pomysł wybudowania ciepłociągu z Elektrowni Opole.

Pytaliśmy na ile realizacja takiego projektu mogłaby zagrozić funkcjonowaniu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny?

- Moim zdaniem w perspektywie podłączenia rzeczywistego do takiej energii płynącej z elektrowni, podłączenia miasta, jego sieci, czyli zastąpienia tej głównej rury, która z ECO idzie, z tego zakładu do sieci miejskiej i włączenie tam elektrowni, no to, trzeba sobie jasno powiedzieć, w praktyce, właściwie jej istnienie nie miałoby sensu - uznał nasz rozmówca.

W ocenie prof. Heffnera techniczne poprowadzenie takiego ciepłociągu nie jest zbytnio skomplikowane, a najważniejsze wydają się w przypadku miasta, liczącego ponad sto tysięcy mieszkańców, względy pewnego konfliktu interesów, czyli potencjalnego zmniejszenia liczby klientów dotychczasowych dostawców ciepła.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski
prof. Krystian Heffner

Zobacz także

2019-10-07, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Woźniak obiecuje monitorować plany dotyczące podziału powiatu oleskiego między dwa województwa Czy powiat oleski faktycznie może zostać podzielony wobec utworzenia województwa częstochowskiego? Piotr Woźniak, kandydat Lewicy do Sejmu, obiecuje monitorowanie sytuacji, jeśli uda mu się zdobyć mandat posła. » więcej 2019-10-07, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak będzie promować utworzenie Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej w Opolu Prorektor Uniwersytetu Opolskiego Wiesława Piątkowska-Stepaniak i wiceminister Marcin Ociepa zapowiadają starania o powstanie w Opolu Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej. Po stworzeniu kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim… » więcej 2019-10-07, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Druhowie z OSP Opole Bierkowice otrzymali torbę pomocy przedmedycznej od opolskiego oddziału KRUS Nowoczesna torba pomocy przedmedycznej trafiła do druhów z OSP Opole Bierkowice. To efekt współpracy z opolskim oddziałem KRUS. OSP Bierkowice jest jednostką, która wyjeżdża ponad 100 razy w ciągu roku do interwencji, co plasuje… » więcej 2019-10-07, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Przekazanie samochodu dla komendy straży pożarnej w Strzelcach Opolskich Strażacy zawodowi ze Strzelec Opolskich korzystają już z nowego, lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego. Dzisiaj (07.10) pojazd został im oficjalnie przekazany przez wicewojewodę Violettę Porowską. » więcej 2019-10-07, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski: Zrobię wszystko, żeby odsunąć Sabinę Nowosielską od władzy Jeżeli Sabina Nowosielska nie powie, komu sprzedała port w Koźlu, to będę robić wszystko, żeby doprowadzić do jej odsunięcia od władzy - mówił dzisiaj (07.10) w Kędzierzynie-Koźlu kandydat na posła, Janusz Kowalski. Sekundowało… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »