Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-27, 22:34 Autor: Katarzyna Doros

Politycy z regionu komentują zasadność protestów wyborczych i powyborczą sytuację w kraju

Od lewej: Ryszard Galla, Danuta Jazłowiecka, Arkadiusz Jasiński, Jerzy Czerwiński, Paweł Kampa, Agnieszka Zagola, Fabian Pszon i Łukasz Fomicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Danuta Jazłowiecka, Arkadiusz Jasiński, Jerzy Czerwiński, Paweł Kampa, Agnieszka Zagola, Fabian Pszon i Łukasz Fomicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy i wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyły również Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. O zasadności protestów i powyborczej sytuacji, na antenie Loży Radiowej dyskutowali opolscy politycy.
- Korzystamy z tych praw wyborczych, które kodeks wyborczy daje wszystkim - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński. - Nie bronimy, czy to Koalicji Obywatelskiej, czy PSL-owi, składać protestów wyborczych. Nie oceniamy ich jakości, a próbuje się oceniać nas, że nasze protesty są jakoby próbą uzyskania większości w senacie. Nie musimy tej większości uzyskiwać, bo ją po prostu mamy.

O to, dlaczego PiS nie zgłosił bezpośrednio po wyborach błędów w liczeniu głosów i nie upublicznił uzasadnień protestów, pytała senator Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej. - To są elementy, które świadczą o tym, że jednak nie są to merytoryczne i rzetelne oceny, tego, co się wydarzyło podczas wyborów, tylko poszukiwanie dziury w całym po to, by zdobyć większość w senacie, by móc decydować o tym, w jaki sposób senat będzie uczestniczył w swoich pracach - mówi.

Wynik całych wyborów kwestionuje natomiast Konfederacja. - Ogólnopolski ośrodek telewizji publicznej regularnie pomijał nas w sondażach, mimo przekraczania progu wyborczego, co mogło wpływać na decyzje głosujących - mówi Łukasz Fomicz, krajowy koordynator akcji pilnujwyborow.pl. - Wygraliśmy trzy sprawy sądowe z Telewizją Polską w tej kwestii i Telewizja Polska nie zastosowała się do nakazu sądu i opublikowania sprostowań i przeprosin i emisji tychże sondaży.

- Protesty wyborcze zdarzają się na całym świecie, ważne, żeby były rozpatrywane w miarę jawnie - mówi Paweł Kampa, szef SLD w Opolu. - Przedstawiciele komitetu muszą mieć realny udział w tym, żeby nie było wątpliwości, że jeżeli już dojdzie do tej procedury, bo nie wiemy, czy dojdzie, to żeby było to z każdej strony akceptowalne i byli przedstawiciele także zwalczających się opcji politycznych.

Z tym, że Zjednoczona Prawica wygrała wybory i uzyskała najlepszy wynik wśród komitetów wyborczych, zgadza się poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - To nie jest jednoznaczne z tym, że będzie obejmowała rządy - mówi. - Nie byłoby dyskusji nad tymi wnioskami przy protestach wyborczych, gdyby ta różnica między Zjednoczoną Prawicą, a pozostałymi komitetami była wystarczająca, żeby mogli powołać sobie marszałka senatu.

- Zjednoczona Prawica wygrała wybory do obu izb. Nie możemy mówić, że wygrała, ale zdaniem Koalicji Obywatelskiej jednak nie - mówi Arkadiusz Jasiński z Porozumienia. - Widzimy, że obywatele się wypowiedzieli i demokracja zatriumfowała, Zjednoczona Prawica wygrała. Drugą sprawą sprawą jest niezależność sądów, które teraz będą, jeśli zostaną uznane za zasadne, rozpatrywać tak fundamentalną sprawę, jaką są protesty wyborcze.

Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznała, że chociaż liczba protestów wyborczych jest niewielka, to są one bardzo charakterystyczne. - Zjednoczona Prawica oczywiście chce mieć większość decyzyjną w senacie. Kuriozalnym jest składanie protestów o takiej niskiej wartości formalnej. Protest Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczy kwestii bardzo formalnej. Powołujemy się na konkretne paragrafy z interpretacją prawną.

- Różne komitety złożyły protesty, a słyszymy, że tylko protesty PIS-u są zamachem na demokrację - mówi Fabian Pszon z Solidarnej Polski. - Prawda jest taka, że w Platformie po wyborach nadszedł czas osądu nad Grzegorzem Schetyną i trzeba jakoś to przykryć. Trzeba narzucić ponowną narrację na najbliższe cztery lata i znaleźć znowu jakiś element, który można byłoby naciągnąć i wmawiać ludziom, że mamy łamanie demokracji.
Ryszard Czerwiński
Danuta Jazłowiecka
Łukasz Fomicz
Paweł Kampa
Ryszard Galla
Agnieszka Zagola
Arkadiusz Jasiński
Fabian Pszon

Zobacz także

2019-10-13, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konfederacja 5,6 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu O godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła prawie 40 procent i była najniższa w kraju 39.54 proc. - taka była o godzinie 17 frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,94 procent. » więcej 2019-10-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Obwody odrębne, czyli głosowanie w zakładach karnych czy szpitalach W województwie opolskim mieszkańcy mają do dyspozycji 881 lokali wyborczych, ale funkcjonują również tak zwane obwody odrębne, które znajdują się między innymi w Areszcie Śledczym w Opolu, w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej… » więcej 2019-10-13, godz. 13:36, Wiadomości z regionu W południe frekwecja w regionie wynosi 15,26%. Jest wyższa niż 4 lata temu 15,26 procent - taka była frekwencja o godzinie 12.00 w województwie opolskim. Jest ona wyższa niż 4 lata temu, wtedy o tej samej godzinie wynosiła 13,58 procent. W kraju trwają wybory do parlamentu. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »