Nyska PWSZ podsumowała ostatnie 4 lata działalności. Kończąca się kadencja polskiego parlamentu przyniosła wiele korzyści dla uczelni, przede wszystkim spore wsparcie finansowe ze strony państwa - poinformowano podczas dzisiejszej (10.10) konferencji prasowej.
Dyrektor biura programów ministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Ziółkowski wskazywał, że obowiązująca od tego miesiąca Konstytucja dla Nauki to ważny krok dla rozwoju polskich uczelni, możliwego dzięki właściwym decyzjom rządu.
- Od początku premier Jarosław Gowin podkreślał, że bez wsparcia finansowego poprzez inwestowanie w uczelnie, badania naukowe, nie jesteśmy w stanie wyrwać polskich uczelni z pułapki średniego rozwoju na rzecz rywalizacji ze światem. Te inwestycje się realizują, te dodatkowe środki płyną do uczelni - zapewniał.
Ubiegający się o reelekcję poseł Kamil Bortniczuk wskazywał, że jedną z idei funkcjonowania tego typu uczelni jest umożliwienie zdobycia wykształcenia osobom z mniejszych miast, które nie mogą sobie pozwolić na naukę z dala od domu. Parlamentarzysta zwracał uwagę na fachowość władz uczelni i wyrażał nadzieję na kontynuację współpracy.
- To nie jest przypadek, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uzyskuje większe dofinansowanie na te projekty od chociażby Uniwersytetu Opolskiego czy Politechniki Opolskiej. Myślę, że jeżeli los pozwoli, to przez te najbliższe lata również będziemy co najmniej w tak samo efektywny sposób współpracować na rzecz rozwoju PWSZ-u - dodał.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Przemysław Malinowski powiedział, że w ostatnich latach uczelnia otrzymała rekordowe wsparcie.
- Tak dużych pieniędzy w historii funkcjonowania uczelni, tych dodatkowych, z których możemy korzystać, o które się ubiegamy, dotychczas nie było. Dzięki temu możemy się rozwijać, możemy inwestować w naszych studentów, bo to absolwenci uczelni są jej wizytówką - wskazywał.
Dodajmy, że od 2016 roku, nyska uczelnia pozyskała około 26 milionów złotych dofinansowania z budżetu centralnego, a także wyższą subwencję na bieżącą działalność.