Centrum Myśli błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego ma powstać w Prudniku. Z taką inicjatywą wystąpił Marcin Ociepa, wiceminister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł utworzenia takiej placówki o charakterze edukacyjno-kulturalnym wspierają też władze gminy. Niedawno Watykan ogłosił decyzję o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
- To jest dla nas pewne wyzwanie, aby na nowo powrócić do jego działalności i nauczania - mówi Marcin Ociepa, kandydat w wyborach do sejmu z listy PiS. – Prudnik jest w sposób szczególny związany z osobą Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Stąd ta idea, aby powstało tutaj centrum myśli tego błogosławionego. Właśnie po to, aby Prudnik mógł być znany w kraju z tego, że tutaj w sposób szczególny i pogłębiony zastanawiamy się nad jego naukami. To nie chodzi tylko o kult, ale jak w przypadku Jana Pawła II, by więcej czerpać z tych nauk. Na pewno ten kult będzie się po beatyfikacji bardzo mocno rozszerzał.
- Bardzo istotne jest, aby w pewnych inicjatywach być pierwszym w kraju – mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Instytut, który mógłby powstać na terenie naszej gminy będzie czymś, czego ktoś inny na dzień dzisiejszy nie ma. Przy wsparciu pana ministra będziemy zabiegali, aby taki instytut powstał właśnie w Prudniku. Będziemy rozmawiali z Kościołem katolickim, z ministerstwem kultury, aby uzyskać dla tej inicjatywy poparcie.
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Trwają wojewódzkie obchody związane z 65. rocznicą jego izolacji w tamtejszym klasztorze Franciszkanów. Ich głównym organizatorem jest poseł Katarzyna Czochara oraz Instytutu Prymasowski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kulminacja tych obchodów nastąpi 12 października. W Prudniku-Lesie odprawiona będzie msza święta w intencji kardynała. Z okolicznościowym koncertem wystąpi orkiestra symfoniczna z chórem pod dyrekcją Piotra Rubika. Wydarzenia to Radio Opole objęło patronatem medialnym.