Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-09, 13:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy rektorzy o reformie szkolnictwa wyższego i współpracy z resortem. "Dla nas ten okres był wyjątkowy"

Konferencja z udziałem opolskich rektorów uczelni wyższych [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja z udziałem opolskich rektorów uczelni wyższych [fot. Mariusz Chałupnik]
Blisko 190 milionów złotych wsparcia przez ostatnie cztery lata otrzymały opolskie uczelnie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Opolu rektorzy podsumowali ten okres współpracy z resortem prowadzonym przez Jarosława Gowina oraz odnieśli się do wprowadzonej w ubiegłym roku reformy szkolnictwa wyższego.
- Dla nas ten okres był wyjątkowy, choćby patrząc przez pryzmat 2016 roku i uruchomienia na naszej uczelni kierunku lekarskiego. Jednak rodzi to dodatkowe wyzwania - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - To co pomogło nam rozwinąć skrzydła, czyli kierunek lekarski, jednocześnie przysparza nam pewnych problemów i potrzeb finansowych. Te 34 miliony złotych, które rzeczywiście ministerstwo dało, pomogło uruchomić tak bardzo potrzebny dla miasta, regionu i kraju kierunek. Wymaga on także kolejnych inwestycji.

- Z reformy najbardziej zadowolona jest grupa uczelni zawodowych - przekonuje prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. - Dlatego, że ewidentnie to, co jest mówione w nauce, że trzeba stawiać na aplikacje, zastosowanie nauki w praktyce, w przemyśle, to uczelnie zawodowe realizują od samego początku swojego istnienia. Czyli kapitalnie się wpisaliśmy w ten profil działalności naukowej, dydaktycznej, patentowej. To jeśli chodzi o pomysł "Konstytucji nauki" i pomysł premiera Gowina.

- Najważniejsza zmiana, to zmiana w mentalności osób związanych z uczelnią - zauważa prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Ustawa zmienia bardzo wiele. Dzisiaj nie mówimy o silosach, czyli wydziałach, ale mówimy o uczelni jako całości. Mamy w tej chwili subwencje i my musimy inaczej tym zarządzać. To jest naprawdę wewnętrzne wyzwanie, szczególnie dla osób profesorów starszej daty, którzy inaczej postrzegają uczelnię.

Nowy rok akademicki, to dla uczelni nowe wyzwania.

- Jesteśmy w kluczowym momencie wdrażania reformy premiera Jarosława Gowina, tak zwanej "Konstytucji dla nauki" - mówi Piotr Ziółkowski, dyrektor departamentu Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Od 1. października na uczelniach obowiązują nowe statuty przyjęte przez senaty uczelni. Zmienione są struktury uczelni. Dlatego to jest tak ważny moment naszej reformy.

- Sukcesy, które są za nami, to jest jedno, ale mamy kolejne wyzwania - dodaje wiceminister Marcin Ociepa, kandydat PiS do sejmu. - Musimy wzmacniać opolskie środowisko akademickie. Jeśli chcemy być miastem wojewódzkim, silnym ośrodkiem regionalnym, to musimy stawiać na rozwój wyższych uczelni.

Na kwotę blisko 190 milionów złotych, które otrzymały opolskie uczelnie składają się - ponad 106 milionów złotych na inwestycje, blisko 42 miliony złotych w zakresie wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i 21 miliony złotych na bieżące działanie placówek.
prof. Marek Masnyk
prof. Tomasz Halski
prof. Marcin Lorenc
Piotr Ziółkowski, Marcin Ociepa

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:17, Publicystyka w Radiu Opole Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem, że będę głosował na Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-10-20, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz… » więcej 2019-10-20, godz. 13:40, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście wewnątrzpartyjnych układanek. W pierwszej powyborczej Niedzielnej… » więcej 2019-10-20, godz. 07:29, Publicystyka w Radiu Opole Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz… » więcej 2019-10-20, godz. 07:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma przyszłość - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub Koalicji Polskiej i wtedy zacząć rozmowy o przyszłości - mówił w Loży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »