Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-03, 21:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kto odpowiada za likwidację SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu? Ciąg dalszy sporu z kampanią wyborczą w tle

Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Słowo przeciw słowu - tak wygląda kolejna odsłona przedwyborczego sporu wokół przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kandydat PiS Janusz Kowalski zarzuca wicemarszałkowi Romanowi Kolkowi z KWW Mniejszość Niemiecka brak skutecznego działania w celu utrzymania SOR przy Katowickiej. Podczas konferencji tłumaczył, że gdy resort zdrowia podniósł wymogi dotyczące funkcjonowania takich oddziałów, to kandydat Mniejszości Niemieckiej nie zgłaszał uwag. Roman Kolek ripostuje, że to nie nieprawda. Podkreśla, że trudno zgłaszać uwagi, skoro zapisy, które utrudniają prowadzenie SOR-u zostały wprowadzone w ciągu jednego dnia.
Podczas spotkania z dziennikarzami, w którym udział wzięli przedstawiciele szpitala przy ul. Katowickiej tłumaczono, że po wejściu w życie nowych przepisów placówce brakuje lekarzy. Samorządowiec zapewniał, że wcześniej na ten temat rozmawiano z dyrekcją funduszu w Opolu, ale wsparcia nie było, a ponadto NFZ przystał na likwidację.

Fundusz w oświadczeniu zarzuca dyrekcji szpitala brak dobrej woli w prowadzeniu SOR-u. W piśmie, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu czytamy: Wypowiedź Pani Prezes Szpitala Wojewódzkiego, że „nie ma takich pieniędzy, za które lekarze zechcieliby pracować w SOR Szpitala Wojewódzkiego”, dyskredytuje menadżera ochrony zdrowia i wskazuje na z góry założone intencje zamknięcia SOR – w Szpitalu Wojewódzkim.

Według NFZ, szpital wojewódzki na świadczenia udzielane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od 1 lipca otrzymuje dziennie około 23 tys. zł.

- Wiecie, co można za to zrobić? Operację zaćmy, tylko spróbujcie sobie przyłożyć do oka i wyleczyć zaćmę. Nikt nie jest w stanie tego zrobić, nawet jeśli miałby 5 tysięcy złotych - argumentował marszałek Andrzej Buła, trzymając w ręce 2,5 tysiąca złotych.

Zdaniem Janusza Kowalskiego głównym winowajcą w tej sprawie jest Roman Kolek. Według dokumentów, które Kowalski otrzymał z resortu zdrowia, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie wcześniej nie zgłaszał uwag do rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca. - To, że nie wziął udziału w konsultacjach, jest absolutnym dowodem niekompetencji tego człowieka. Żądam po raz kolejny, aby Roman Kolek został zwolniony z funkcji wicemarszałka regionu. Ten człowiek demoluje opolską służbę zdrowia.

Roman Kolek zarzucił kandydatowi PiS kłamstwo, przekonując, że zmiany, które zmuszają Szpital Wojewódzki do zamknięcia SOR weszły w życie w ciągu jednego dnia bez konsultacji. - Najważniejsza zmiana dotycząca prowadzenia oddziałów weszła w życie w nocy, czyli bez konsultowania, tak jak każdy akt prawny powinien być konsultowany.

Według rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca, każdy pacjent, który trafi na SOR, musi być hospitalizowany w tym szpitalu. Przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego podkreślają, że nie mogą spełnić tych wymogów, ponieważ brakuje im lekarzy. Dodajmy, że na siedem SOR-ów, które do tej pory działały w regionie, zamiar likwidacji swojego oddziału zgłosił tylko Szpital Wojewódzki w Opolu.
Konferencja Janusza Kowalskiego
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza

Zobacz także

2019-07-25, godz. 09:11, Publicystyka w Radiu Opole Stanisław Rakoczy o przedwyborczych układankach z udziałem ludowców i o tym, że D'Hondta się nie boi - Nie czuję, że jestem balastem - stwierdził Stanisław Rakoczy, lider opolskich struktur PSL, komentując wypowiedź Bezpartyjnych Samorządowców, że nie pójdą z ludowcami do wyborów, bo byliby dla nich obciążeniem. - Każdy ma… » więcej 2019-07-24, godz. 14:30, Wiadomości z regionu PSL: my jesteśmy otwarci na wszystkich. Lider ludowców w Radiu Opole - Kończymy budowanie list, czekamy na ewentualnych chętnych do startu w ramach Koalicji Polskiej - powiedział w Loży Radiowej Radia Opole lider PSL w regionie Stanisław Rakoczy. » więcej 2019-07-24, godz. 14:00, Publicystyka w Radiu Opole Michał Pytlik o tym czy za marszami równości stoją „lotne brygady LGBT”, o przebiegu zajść w Białymstoku i współpracy z SLD i Wiosną - Pojechałem do Białegostoku bo wiedziałem, że będą tam się działy ważne wydarzenia. To był pierwszy w historii marsz równości w tym mieście, a Białystok w Polsce uchodzi za, mniej lub bardziej słusznie, symbol akumulacji nacjonalizmu… » więcej 2019-07-24, godz. 07:13, Publicystyka w Radiu Opole Robert Węgrzyn o swoim długim powrocie do Platformy Obywatelskiej - Studia nie zawsze kończą ci zdolni, czasem kończą je ci najbardziej uparci - tak z dystansem do samego siebie w Loży Radiowej Robert Węgrzyn opowiadał o swoim powrocie w szeregi Platformy Obywatelskiej. Jak twierdzi, odbył długą… » więcej 2019-07-23, godz. 11:29, Wiadomości z regionu Czy w wyborach wystartują trzy bloki? Możliwości zawarcia sojuszy jest sporo - Naszą gotowość do samodzielnego startu w wyborach wyraziliśmy już na początku lipca - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Ruchu Kukiz'15 Paweł Grabowski, pytany o przygotowania opozycji do jesiennych wyborów parlament… » więcej
91929394959697
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »