Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-02, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Sytuacja polskich kobiet okiem kandydatek Koalicji Obywatelskiej do sejmu. Mają dość pytania "Praca czy rodzina?"

Konferencja prasowa kandydatek Koalicji Obywatelskiej do sejmu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa kandydatek Koalicji Obywatelskiej do sejmu [fot. Witold Wośtak]
Propozycje programowe dla kobiet przedstawiły na konferencji prasowej opolskie kandydatki Koalicji Obywatelskiej do sejmu.
Była mowa o dostępie do badań prenatalnych i opiece okołoporodowej na poziomie Europy Zachodniej. Poruszono też wątek transparentności wysokości wynagrodzeń, likwidacji luki płacowej czy urlopu wytchnieniowego dla kobiet opiekujących się seniorami w domu.

Małgorzata Besz-Janicka, czternasta na liście KO, zwróciła uwagę, że kobiety są najczęściej ofiarami przemocy.

- W praktyce prawa ofiar przemocy nie raz są łamane w sposób drastyczny. Nie przestrzega się wszystkich przepisów prawa chroniących ofiarę, kiedy sprawą zajmują się organy ścigania i organy państwa. Musimy zadbać o to i zadbamy, aby ofiary przemocy czuły się bezpiecznie, a nie narażać je na dodatkowy stres czy upokorzenia.

Monika Jurek, piąta na liście KO, zapowiedziała walkę o prawa alimentacyjne dla kobiet samotnie wychowujących dzieci.

- Kolejna sprawa ważna dotyczy młodych kobiet wchodzących na rynek pracy. Chodzi o to, żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał należne świadczenia od samego początku przebywania kobiety w ciąży na zwolnieniu lekarskim. To pozwoli pracodawcom na zatrudnianie młodych kobiet bez obaw odnośnie dodatkowych kosztów idących za przyjęciem do pracy takiej kobiety.

Z kolei Ewa Muc-Klimek, dwudziesta na liście KO, chce zabiegać o większą liczbę miejsc żłobkowych i przedszkolnych oraz 2-miesięczny urlop ojcowski.

- Jesteśmy za tym, aby każdy ojciec miał możliwość wyboru, po ustaleniu z pracodawcą, w jakim okresie uda się na taki urlop. Może chodzić tu na przykład o okres adaptacji małżonki po powrocie do pracy.

Opolskie kandydatki KO podsumowały, że niedopuszczalne jest stawianie kobiecie pytania "Praca czy rodzina?"
Małgorzata Besz-Janicka
Monika Jurek
Ewa Muc-Klimek

Zobacz także

2019-10-13, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konfederacja 5,6 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu O godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła prawie 40 procent i była najniższa w kraju 39.54 proc. - taka była o godzinie 17 frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,94 procent. » więcej 2019-10-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Obwody odrębne, czyli głosowanie w zakładach karnych czy szpitalach W województwie opolskim mieszkańcy mają do dyspozycji 881 lokali wyborczych, ale funkcjonują również tak zwane obwody odrębne, które znajdują się między innymi w Areszcie Śledczym w Opolu, w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej… » więcej 2019-10-13, godz. 13:36, Wiadomości z regionu W południe frekwecja w regionie wynosi 15,26%. Jest wyższa niż 4 lata temu 15,26 procent - taka była frekwencja o godzinie 12.00 w województwie opolskim. Jest ona wyższa niż 4 lata temu, wtedy o tej samej godzinie wynosiła 13,58 procent. W kraju trwają wybory do parlamentu. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »