138 kandydatów z sześciu komitetów wyborczych zostało dotychczas poprawnie zarejestrowanych w okręgu nr 21 w Opolu w wyborach do sejmu. Do senatu 10 w trzech okręgach. Przypomnijmy: we wtorek 3 września o północy minął termin rejestracji list kandydatów w wyborach parlamentarnych. - Weryfikacja kandydatów odbywa się przez rejestr wyborców - poinformował Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Czyli sprawdzamy, czy są faktycznie wyborcami tam, gdzie wskazali, czy wskazali poprawne dane. Następnie są weryfikowani przez Instytut Pamięci Narodowej, czy złożyli oświadczenie, ewentualnie informację, jeśli są urodzeni przed 01.08.1972 roku. I są weryfikowani przez Krajowy Rejestr Karny, czy nie są skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - wyliczał gość Loży Radiowej.
- Kandydaci walczą o 12 mandatów do sejmu - przypomina Rafał Tkacz. - I tutaj obowiązują oczywiście progi. 5% próg dla komitetów partyjnych i komitetów wyborczych wyborców i 8% próg dla komitetów koalicji, czyli dla Koalicji Obywatelskiej. Jak tłumaczy Tkacz tylko to ugrupowanie tworzy faktyczną koalicję złożoną z kilku członków, a nie tylko w przyjętej nazwie komitetu.
- 10 kandydatów zostało zgłoszonych do wyborów do senatu na Opolszczyźnie. Kandydatury zostały zgłoszone w 3 okręgach - 51, 52 i 53 - poinformował Rafał Tkacz.
Najwięcej kandydatów zgłoszono w okręgu nr 51. - Dwóch - można powiedzieć, kandydatów partyjnych. Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości i Jan Woźniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, popierany przez Koalicję Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Mamy też dwóch kandydatów spoza partii politycznych: Janusz Sanocki z KWW Przywrócić Prawo i Adam Mazguła z KWW Adama Mazguły.
W okręgu nr 52 - trzech kandydatów - Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej, Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej i Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu nr 53 również trzech kandydatów: Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości i Beniamin Godyla z Koalicji Obywatelskiej.
Wybory do senatu odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Nie obowiązują progi. Zwycięży ten kandydat, który będzie miał największą liczbę głosów. W sumie kandydaci w regionie walczą o trzy miejsca w senacie.