Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-23, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia

M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
"Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej". Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca.
Zgodnie z nim, do końca 2020 roku pięć opolskich placówek opieki psychiatrycznej musi zatrudnić łącznie ponad 200 pielęgniarek, co według wyliczeń, zwiększyłoby roczne utrzymanie placówek o 18 milionów złotych.

- To zdecydowanie odbiega od rzeczywistych potrzeb - przekonywał na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek, kandydat do Senatu z listy KO i KWW Mniejszość Niemiecka.

- Wystąpiliśmy do ministra zdrowia i ministra Balickiego, czyli pełnomocnika do spraw reformy psychiatrii, z propozycją. Lobbujemy za wprowadzeniem vacatio legis, jeżeli zdaniem Ministerstwa Zdrowia faktycznie jest to uzasadnione. Chodzi o odpowiednie przygotowanie kadry do pełnienia tej roli. Drugi scenariusz, na który zwracamy uwagę, mówi o niebezpieczeństwie redukcji nawet 50 procent łóżek szpitalnych w oddziałach psychiatrycznych.

Zdaniem Krzysztofa Nazimka, dyrektora szpitali specjalistycznych w Opolu i Branicach, normy zostały ustalone w oparciu o liczbę łóżek. - Myślenie o jednej pielęgniarce na dwóch pacjentów to przesada - ocenia.

- Na przykład w Oddziale Terapii Uzależnień, gdzie większość pacjentów należy do grupy chodzącej, musimy zwiększyć zatrudnienie z 6 do 20 pielęgniarek. Pacjenci w terapii uzależnień nie wymagają karmienia i przynajmniej na co dzień nie powinni wymagać pielęgnacji w zakresie higieny.

Z kolei Marek Drobik, prezes zarządu Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, przekonuje że 9 zatrudnionych obecnie pielęgniarek wystarczy do pracy w dwóch oddziałach.

- Nowe normy zmusiłyby nas do zatrudnienia kolejnych 43 pielęgniarek, czyli po nowemu Centrum Terapii Nerwic powinno zatrudniać 52 panie i panów, co daje wzrost kosztów o około 3,2 miliona złotych. Proszę wyobrazić sobie, że to połowa całego budżetu CTN-u.

Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca uwagę, że zwiększenie wykwalifikowanej kadry wpłynie na jakość leczenia. - To przecież najważniejsze dla pacjenta - podkreśla.

- Pamiętajmy, że okres na dostosowanie do obowiązujących wymogów trwa do 31 grudnia 2020 roku. To nie jest więc wymóg na już. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że nowe przepisy zostały wprowadzone, aby lepiej zaopiekować się pacjentami oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo zdrowotne.

Wicewojewoda Violetta Porowska uważa, że pielęgniarstwo psychiatryczne musi być promowane w sposób szczególny.

- Musimy pracować, żeby jak najszybciej zdobyć kadrę medyczną. Często rozmawiam z pielęgniarkami czy pielęgniarzami, którzy mówią, że nie chodzi o pieniądze. Warunki pracy z pacjentami psychiatrycznymi są jednak szczególnie trudne i trudno przekonać pieniędzmi. Raczej chodzi o poczucie misji - dodaje Porowska, "jedynka" na liście PiS do Sejmu.
Roman Kolek
Krzysztof Nazimek
Marek Drobik
Barbara Pawlos
Violetta Porowska

Zobacz także

2019-08-28, godz. 16:49, Wiadomości z regionu "Roman Kolek powinien zawiesić funkcję w zarządzie i zrezygnować z kandydowania do senatu". Politycy PiS chcą poznać szczegóły sprzedaży sanatoriów dla dzieci Domagają się wyjaśnień i upublicznienia szczegółów sprzedaży ośrodka w Suchym Borze. Janusz Kowalski, kandydat PiS do sejmu i radni sejmiku z ramienia tej partii żądają od zarządu województwa upublicznienia pełnej dokumentacji… » więcej 2019-08-28, godz. 15:59, Wiadomości z regionu Roman Kolek już nie jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej do senatu w okręgu 53. Teraz to Beniamin Godyla Beniamin Godyla kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do senatu z okręgu wschodniego 53 obejmującym powiat krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, głubczycki i oleski. To odpowiedź na decyzję Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-08-28, godz. 10:15, Wiadomości z regionu "Chcemy zachęcić do udziału w tym projekcie jak najwięcej gmin". Marcin Ociepa o wykluczeniu komunikacyjnym - My rozumiemy, że wykluczenie komunikacyjne to nie tylko pieniądze. To także zjawisko społeczne, gospodarcze czy kulturowe. I musimy z tym walczyć - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marcin Ociepa. » więcej 2019-08-28, godz. 09:27, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Marcinem Ociepą i prof. Piotrem Stecem Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - To, ile wydamy na odtworzenie zlikwidowanych linii autobusowych, zależy przede wszystkim od samorządów, które są naszymi partnerami w tym projekcie. To one wiedzą najlepiej… » więcej 2019-08-27, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Jarosław Pilc rozpoczyna wyborczą kampanię. W planach regionalne przywództwo "na Lewicy" Jarosław Pilc wystartuje w wyborach parlamentarnych i chce powalczyć o regionalne przywództwo w Lewicy. Opolski lider 'Wiosny' znalazł się na trzeciej pozycji koalicyjnej listy - SLD, Wiosny, Lewicy Razem i Polskiej Partii Socjalisty… » więcej
71727374757677
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »