Nie można zaistnieć w wyborach bez komitetu wyborczego. To komitet wyborczy zgłasza kandydatów na posłów i na senatorów, to komitet wyborczy zbiera podpisy poparcia pod listami kandydatów, to komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą i to komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą. Oznacza to, że nie można się samemu zgłosić na posła lub senatora, nie można samemu wydrukować sobie ulotek i tak dalej. Wszystko to robi komitet. Także komitet wyborczy zgłasza swoich przedstawicieli do obwodowych komisji wyborczy, które pracują w dniu wyborów w lokalach wyborczych.
- Może być to komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców, lub koalicyjny komitet wyborczy - zaznacza komisarz Cezary Obermajer.
Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. W skład koalicyjnego komitetu wyborczego wchodzi co najmniej 10 osób wskazanych przez partie tworzące komitet, a komitet wyborczy wyborców może utworzyć co najmniej 15 obywateli, mających prawo wybierania. Utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi być poparte tysiącem podpisów obywateli mających prawa wyborcze. Aby zarejestrować komitet wyborczy w nazwie komitetu muszą być zawarte odpowiednio słowa: komitet wyborczy, koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców. W pierwszym przypadku, przy komitecie wyborczym partii musi pojawić się nazwa partii politycznej lub skrót nazwy tej partii, wynikające z wpisu do ewidencji partii politycznych.
W przypadku koalicyjnego komitetu kusi pojawić się nazwa koalicji bądź jej skrót a przy rejestracji komitetu wyborczego wyborców trzeba podać nazwę tego komitetu, która odróżnia się wyraźnie od nazw innych komitetów.
Państwowa Komisja Wyborcza miała kilka dni, na sprawdzenie wszystkich dokumentów składanych przez komitety, później dokonała ich rejestracji.
Do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.
57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.
W 5 przypadkach PKW odmówiła rejestracji ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a 1 komitet został rozwiązany).