Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-10-30, 14:48 Autor: Marek Świercz, Ewa Skrabacz

Ring wyborczy - kandydat na wójta Lubrzy

Krzysztof Barwieniec o swopim pomyśle na Lubrzę
Stagnacja, brak wykorzystania środków zewnętrznych i ogólny marazm – taki obraz gminy Lubrza zaprezentował w Loży Radiowej Krzysztof Barwieniec z KW Prawop i Sprawiedliwość, który walczy w drugiej turze z urzędującym od ośmiu lat wójtem Mariuszem Kozaczkiem z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kozaczek nie przyjął zaproszenia do debaty, bo – jak tłumaczył – jest zajęty kampanią wyborczą.
Barwieniec przypomniał, że był zastępcą wójta, potem zastępcą starosty prudnickiego a od jakiegoś czasu jest przedsiębiorcą. Mówił też o tym, że jest jednym z nielicznych fachowców od pozyskiwania unijnych środków, bo został przeszkolony jako tzw. oficer europejski jeszcze na etapie pozyskiwania funduszy przedakcesyjnych. To, że obecnie urzędujący włodarz Lubrzy nie pozyskuje środków zewnętrznych, jest – zdaniem naszego gościa – jego największą słabością. W ocenie Barwieńca małej wiejskiej gminy nie stać na to, by inwestycje realizować tylko z własnych środków. Zwłaszcza w sytuacji, gdy są do pozyskania nie tylko unijne dotacje, ale także pieniądze z rządowych programów typu Maluch Plus czy Senior Plus.

Barwieniec mówił także o tym, że trzeba poprawić relacje z sąsiadami, na przykład z gminą Prudnik, której mieszkańcy i władze obawiają się uciążliwości związanych z budową w Lubrzy biogazowi. Sama ta inwestycja, w ocenie naszego gościa, jest bardzo dobrym pomysłem, bo pozwoli sensownie wykorzystać bioodpady, których nie brak w gminie znanej z hodowli trzody chlewnej.

Barwieniec mówił także o potrzebie wykorzystania całkowicie dziś zapomnianej uzdrowiskowej tradycji Trzebini oraz konieczności spożytkowania dobrych relacji z czeskimi partnerami Lubrzy.

Zobacz także

2019-01-04, godz. 10:01, Poranna rozmowa Radia Opole Leonard Pietruszka i Jerzy Mika o zmianach, jakie zaszły po zmianie granic Opola Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic - Straciliśmy dwa sołectwa, dwa tysiące mieszkańców i 2,5 mln zł dochodu netto. Ale sporo też zyskaliśmy. Mamy dwuosobowy patrol straży miejskiej, jednego strażnika opłaca miasto, drugiego… » więcej 2018-11-30, godz. 13:13, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Januszem Jakubowem o skomplikowanej sytuacji politycznej w powiecie brzeskim - Tak się dzieje, kiedy jest podział na dwa duże ugrupowania, które nie mają większości i jest kilka ugrupowań mniejszych, od których zależy, kto będzie rządził - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jerzy Jakubów… » więcej 2018-11-30, godz. 09:47, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Przemysławem Kubów i Henrykiem Lakwą o sytuacji w radzie powiatu opolskiego Przemysław Kubów radny PiS powiatu opolskiego - Chciałem pracować w komisji skarg wniosków i petycji, radni nie wyrazili na to zgody, a ja nie wyraziłem zgody na zasiadanie w komisji gospodarczej - powiedział w porannej rozmowie 'W… » więcej 2018-11-27, godz. 09:50, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Jarosławem Kielarem, burmistrzem Kluczborka oraz Piotrem Pośpiechem, byłym starostą kluczborskim - W gminach jest inaczej, niż w parlamencie, gdzie opozycja tylko mówi i protestuje. Sprawy, które są ważne dla ludzi są zauważalne i przez tych, którzy są u władzy i tych, którzy jej nie mają - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2018-11-10, godz. 10:28, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiowej Piotr Wach, polityk Nowoczesnej, który został radnym sejmiku z listy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »