W Praszce odbędzie się druga tura wyborów o fotel burmistrza - powalczą Jarosław Tkaczyński i Zbigniew Kitajgrodzki.
Godz. 16:21
Arkadiusz Wiśniewski ponownie prezydentem Opola. Zdobył 38285 głosów, co daje 70,35% ważnie oddanych głosów.
Godz. 15:00
Dorota Przysiężna-Bator wygrała w I turze i zostanie nowym burmistrzem Kietrza. O wyborze burmistrza Głuchołaz rozstrzygnie II tura wyborów. Grzegorz Ptak z formacji Kukiz'15 powalczy z ubiegającym się o reelekcję Edwardem Szupryńskim z Koalicji Obywatelskiej.
Godz. 13:34
Kordian Kolbiarz ponownie burmistrzem Nysy. Piotr Szlapa i Henryk Wróbel zmierzą się w drugiej turze w Dobrzeniu Wielkim. O fotel burmistrza w Brzegu powalczą Jerzy Wrębiak i Grzegorz Chrzanowski. W drugiej turze w Baborowie spotkają się Tomasz Krupa i Anna Kobierska-Mróz. W Domaszowicach wygrała Urszula Medyk.
Godz. 12:29
Sabina Nowosielska ponownie prezydentem Kędzierzyna-Koźla. W Głubczycach burmistrzem został Adam Krupa. Natomiast w Łubnianach wójtem został Paweł Wąsiak.
Godz. 11:53
Jarosław Kielar został burmistrzem Kluczborka. Burmistrzem Paczkowa będzie Artur Rolka. W Strzelcach Opolskich burmistrzem został Tadeusz Goc.
Godz. 11:22
Andrzej Jasiński nowym burmistrzem gminy Dobrodzień. W gminie Zawadzkie zwyciężył Mariusz Stachowski, w gminie Strzeleczki Marek Pietruszka. W Gorzowie Śląskim czeka nas druga tura, w której zmierzą się Artur Tomala i Kryspin Nowak. Podobnie w Głogówku, gdzie o wygraną zawalczą Andrzej Kałamarz i Piotr Bujak. W gminie Rudniki zwyciężył Grzegorz Domański, natomiast o fotel burmistrza Prudnika w drugiej turze powalczą Franciszek Fejdych i Grzegorz Zawiślak.
Godz. 9:51 W Namysłowie II tura – zmierzą się Julian Kruszyński i Bartłomiej Stawiarski. W Skarbimierzu pozostaje Andrzej Pulit. Jan Labus wygrał Ozimku. Zmiana wójta w gminie Turawa – wygrał Dominik Pikos.
Godz. 9:03
W Tarnowie Opolskim wygrał Krzysztof Mutz, w Otmuchowie Jan Woźniak, w Reńskiej Wsi Tomasz Kandziora, w Wołczynie Jan Leszek Wiącek, Sebastian Baca w Branicach, Barbara Zając w Pokoju, w Łambinowicach – Tomasz Karpiński, w Lewin Brzeskim – Artur Kotara. Druga tura odbędzie w Byczynie – zmierzą się w niej Iwona Sobania i Zygmunt Wiśniewski.
Godz. 8:39 Joachim Wojtala pozostaje burmistrzem Gogolina.
Godz. 8:01 Waldemar Czaja wójtem Zębowic, w Pawłowiczkach wygrał Jerzy Treffon, w Świerczowie będzie II tura – zmierzą się Barbara Bednarz i Łukasz Gienieczko
Godz. 7:53 70% dla Arkadiusza Wiśniewskiego, 11,9% dla Violetty Porowskiej, 11,1% – Barbara Kamińska, 3,8% - Marcin Gambiec, 1,9% Paweł Grabowski, 1,9% Apolonia Klepacz – to dane z 69 obwodowych komisji (na 81) w wyborach na prezydenta Opola. Z badania exit poll Instytutu Politologii UO dla Radia Opole i NTO wynika, że w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Nysie obecni prezydenci i burmistrz będą nadal pełnić swoje funkcje.
Godz. 7:23 Sylwester Lewicki pozostanie burmistrzem Olesna. Wybory na burmistrza Krapkowic wygrał Andrzej Kasiura, Leśnicy - Łukasz Jastrzembski, Korfantowa - Janusz Wójcik. Wójtem Wilkowa będzie Bogdan Zdyb. W Murowie potrzebna jest II tura - między Michałem Golenią a Ewą Hasik, a w Niemodlinie zmierzą się ponownie Dorota Koncewicz i Mariusz Nieckarz.
Godz. 6:38 Krzysztof Cebula został burmistrzem Prószkowa, wójtem Skoroszyce – Barbara Dybczak. W Lubszy odbędzie się druga II pomiędzy Bogusławem Gąsiorowskim a Grażyną Lechowską, w Popielowie ponownie zmierzą się Marieta Kupka i Sybilla Stelmach. Wybory na burmistrza Zdzieszowic wygrała Sybila Zimerman, a na wójta gminy Jemielnica – Marcin Wycisło.
Godz. 6:03 W Cisku zwyciężył Rajmund Frischko (MN), w Grodkowie – Marek Antoniewicz (KWW Prawica Ziemi Grodkowskiej), a w Ujeździe w drugiej turze powalczą Sebastian Golec (KWW Nowy Ujazd) i Hubert Ibrom (MN).
Godz. 5:26 Brygida Pytel wójtem gminy Izbicko. W Radłowie wygrał Włodzimierz Kierat, w Kamienniku – Kazimierz Cebrat, a w Tułowicach – Andrzej Wesołowski.
Godz. 4:59 Krzysztof Ficoń zwyciężył w gminie Bierawa, w Lubrzy odbędzie się II tura– zmierzą się Krzysztof Barwieniec i Mariusz Kozaczek. Edward Plicko wygrał w gminie Biała, a Leonard Pietruszka w Komprachcicach
Godz. 4:54 Marek Leja przegrał w Dąbrowie. Rządzić będzie Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Godz. 4:41 Śmiech w Walcach, Gagat w Lasowicach Wielkich, Raczyński w Pakosławicach Marek Śmiech wójtem gminy Walce, w Lasowicach Wielkich urząd zachował Daniel Gagat, a w Pakosławicach Adam Raczyński – to najnowsze informacje wyborcze.
Godz. 4:14 Aneta Rabczewska pozostanie wójtem Olszanki Aneta Rabczewska będzie rządziła Olszanką przez najbliższe pięć lat. Tu nie było zaskoczeń, była jedyną kandydatką, za jej reelekcją opowiedziało się 1409 wyborców, przeciw było 497.
Godz. 3:59 Piotr Kanzy z Mniejszości Niemieckiej wygrywa wybory na wójta Polskiej Cerekwi W Polskiej Cerekwi bez zmian. Gminą nadal będzie rządził Piotr Kanzy. Otrzymał 1258, jego rywal Jerzy Korecki z KWW Jerzego Koreckiego Alternatywa 284 głosów. Kandydat Mniejszości Niemieckiej, urzędujący wójt rządzi gminą od 2015 roku. Objął urząd po śmierci Krystyny Helbin.
Godz. 2:42 W Chrząstowicach nadal będzie rządził Florian Ciecior Florian Ciecior będzie po raz kolejny wójtem Chrząstowic. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Mieszkańcy gminy na karcie do głosowania zaznaczali "Tak" lub "Nie". Kandydat KWW Mniejszość Niemiecka uzyskał 1883 głosy "za". Przeciwników objęcia przez niego urzędu było 307.
Brak protokołów przekazania opóźnia ogłoszenie wyników wyborów na Opolszczyźnie. Przypomnijmy: podczas tegorocznych wyborów po raz pierwszy działają dwie komisje obwodowe - do przeprowadzenia i do ustalenia wyników - które muszą przekazać sobie wszystkie dokumenty, materiały oraz urnę wyborczą z kartami i sporządzić z tego protokół.
Godz. 0:30 Opole. Komentarz Apolonii Klepacz, kandydatki lewicy razem na prezydenta Opola - Wynik nie jest satysfakcjonujący, ale spodziewam się, że realny będzie wyższy - tak komentuje sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w Opolu Apolonia Klepacz. Według nich, kandydatka Lewicy Razem uzyskała najsłabszy wynik wśród startujących - 1,65 proc. Według Klepacz, zdecydowały przepływy elektoratu pomiędzy lewicą a Koalicją Obywatelską. - Ten elektorat zagłosował na Arkadiusza Wiśniewskiego - mówi Klepacz.
Godz. 0:25 Rakoczy: nie udało się zepchnąć nas ze sceny politycznej. Dobra pozycja PSL w sondażach Według sondaży, PSL zajęło trzecie miejsce w wyborach samorządowych w kraju. Ludowcy zdobyli poparcie 16,6% głosujących. Tak wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Jak mówi Stanisław Rakoczy, przewodniczący PSL w województwie opolskim, wynik cieszy, ale sondaże mogą być wiele gorsze niż realny wynik. - Naszą siłą są gminy i powiaty - mówi Rakoczy. -
Arkadiusz Wiśniewski jest bardzo prawdopodobnym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Opolu. Według badań exit poll, które dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przygotował Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski zdobył 64,34 % głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Violetta Porowska, zdobywając 18,76% głosów. Podium zamyka Barbara Kamińska z wynikiem 10,92 procent głosów. Wśród polityków komentujących exit poll byli: Katarzyna Czochara, Piotr Piaseczny, Ryszard Galla, Paweł Kampa, Marcin Oszańca, Małgorzata Wilkos, Zbigniew Kubalańca.
Godz. 0:10 Opole. Gambiec: poczekajmy na oficjalne wyniki. Rada Miasta jest w naszym zasięgu Marcin Gambiec, według badań exit poll, przeprowadzonych przez Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego dla Radia Opole i NTO, zajął czwarte miejsce w wyścigu o fotel prezydenta Opola. Uzyskał 2,39% głosów. - To są sondaże i my do nich podchodzimy na chłodno. My się dzisiaj spotkaliśmy po prostu, żeby jeszcze pogadać i tak dalej o tym dniu. Kampania w Opolu była trochę taka dziwna, bo bez udziału aktualnego prezydenta tak naprawdę, bez udziału w debatach, o tym mówię. Kampania dosyć aktywna i mieszkańcy też zauważyli, że coś się w Opolu dzieje. Czekamy na to, co się będzie działo w ciągu kilku najbliższych godzin. Myślę, że rada miasta jest w zasięgu ręki.
Godz. 0:00 Andrzej Buła, lider opolskiej PO: Mogliśmy lepiej przygotować kampanię w Opolu - Jako Koalicja Obywatelska mogliśmy lepiej przygotować się do wyborów prezydenckich w Opolu - komentuje sondażowe wyniki Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i lider struktur Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie. - Zabrakło czasu na temat narracji. Też czujemy się współautorami sukcesów tego, co się zbudowało w mieście przez ostatnie lata. Wybory to jest poważne przedsięwzięcie. Nie da się teraz zrobić kampanii w ciągu miesiąca czy dwóch, a Barbara Kamińska tak naprawdę na swoją kampanię miała miesiąc - zaznacza.
Andrzej Buła skomentował również wyniki w kraju. - Na pewno możemy być zadowoleni. Cieszy zwłaszcza wygrana naszego kandydata w Warszawie - podkreśla.
- Każdy wynik trzeba przyjąć na klatę. Ciągle liczę, że będzie jeszcze jednak druga tura i że zmierzę się z którymś z kandydatów - przyznała.
Godz. 23:29 Nysa. Smoter: Liczę, że wyniki sondażu się nie potwierdzą - Mam nadzieję, że jest daleki od rzeczywistości, bo to byłoby naprawdę wielkie zaskoczenie, gdyby Tomasz Hankus wszedł do drugiej tury z Kordianem Kolbiarzem. Kandydat z ramienia Ligi Nyskiej podczas rozmowy z naszym reporterem zaznaczył, że wynik wyborów nie jest przesądzony, dopóki nie zostaną policzone wszystkie głosy.
Godz. 23:28 Opole. Grabowski o wynikach exit poll: gratuluję prezydentowi, liczę na mandaty Kukiz'15 w radzie miasta Paweł Grabowski z Kukiz’15 zajął piąte miejsce w wyścigu o fotel prezydenta Opola - tak wynika z badań exit poll, które dla Radia Opole i NTO przygotował Instytut Politologii UO. - Jeśli te wyniki się potwierdzą to w pierwszej kolejności należy pogratulować prezydentowi Wiśniewskiemu, który zdeklasował konkurencję – mówi Radiu Opole Grabowski.
- Mój wynik jest z pozoru słaby, natomiast to jest wynik, który jest odzwierciedleniem kampanii którą prowadziłem, czyli spotkań bezpośrednich z mieszkańcami. Nie była to kampania wizerunkowa, nie była to kampania, na którą została wyłożona masa pieniędzy z pieniędzy obywateli, bo finansowałem ją sam. Natomiast ja jestem bardzo ciekawy wyniku, który uzyskamy jako Kukiz'15 w wyborach do rady miasta. Liczę, że uda się uszczknąć jeden lub dwa mandaty - mówi Grabowski.
Godz. 23:21 Nysa. Tomasz Hankus komentuje drugie miejsca w badaniu exit poll dla Nysy - Cieszę się z tego wyniku, jednak po cichu liczę na drugą turę - przyznaje Tomasz Hankus, który według wstępnych sondaży Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej, zajął drugie miejsce w wyborach na burmistrza Nysy. Kandydat przyznał w rozmowie z naszym reporterem, że nie spodziewał się tak dużego poparcia ze strony wyborców.
W sztabie wyborczym Arkadiusza Wiśniewskiego nie kryto radości z wyniku wyborów. Według najnowszych wyników sondażowych obecnie rządzący prezydent Opola osiągnął wynik ponad 64%. Oznacza to, że wybory na prezydenta Opola zakończą się na pierwszej turze.
- Przez cztery lata bardzo ciężko pracowaliśmy na to, żeby Opole się tak pięknie zmieniało i dziękuję mieszkańcom, że to docenili, bo to najbardziej od nich czułem wsparcie w czasie tej kampanii wyborczej i wiem, że warto było pracować - stwierdził Wiśniewski. - To jest moim zdaniem najbardziej zespołowy sukces, jaki można było odnieść, bo wiele osób na to pracowało i bardzo im wszystkim dziękuję. Wynik jest znacznie większy niż cztery lata temu. To tym bardziej cieszy, bo to jest najlepsze potwierdzenie, tego że to był czas dla miasta.
Godz. 23:20 Opole. Violetta Porowska komentuje exit poll - Prezydentowi Wiśniewskiemu gratuluję, zawsze jest tak, że urzędujący prezydent ma na starcie pewien kapitał głosów, ale przypominam, że ponad 30% opolan nie oddało na niego głosu – tak Violetta Porowska skomentowała wyniki badania exit poll, które dla Radia Opole i NTO przeprowadził Instytutu Politologii UO. Badania wskazują, że Arkadiusz Wiśniewski zdobył ponad 64 % głosów, a Violetta Porowska blisko 19%.
- Zmiany w Opolu muszą nastąpić i niech prezydent o postulatach opolan pamięta i niech je realizuje. Ja te postulaty z bezpośredniej kampanii kojarzę: to jest chęć dialogu, niebetonowanie Opola, więc bardzo proszę prezydenta, by o tych opolanach pamiętał. Jestem do dyspozycji, jeśli prezydent będzie taką chęć wyrażał, to ja będę z nim współpracować - mówi Violetta Porowska.
Godz. 23:25 Opole. Barbara Kamińska komentuje exit poll - Na razie sondaży nie chcę komentować, bo poczekamy na ostateczne wyniki - stwierdziła Barbara Kamińska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola według badań exit poll, przeprowadzonych na próbie blisko 2 tys 300 głosujących, uzyskała 10,92 proc. - Z aktywności ludzi, a przede wszystkim z tego, że udało nam się wypracować bardzo dobry program. Bez względu na to kto wygra te wybory, to myślę, że wiele z tych założeń uda się wdrożyć dla miasta.
Nysa. Kolbiarz: jeżeli wyniki się potwierdzą, to od razu ruszamy do pracy Jeżeli się potwierdzą i będzie zwycięstwo w pierwszej turze to od razu ruszamy do pracy, bo pracy jest mnóstwo i to jest teraz najważniejsze. Tym bardziej to cieszy, bo zaufanie ze strony mieszkańców Nysy wyrażone w taki sposób, czyli ponad połowa głosujących postawiła krzyżyk przy moim nazwisku. To jest dla mnie wielkie wyróżnienie, wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie - stwierdził.
Godz. 22:00 Kędzierzyn Koźle, Sabina Nowosielska: podobają mi się takie wyniki sondażu - Nie miałabym nic przeciwko takim wynikom – mówi Sabina Nowosielska, walcząca o reelekcję na funkcji prezydent Kędzierzyna-Koźla. Według wyników sondażowych zdobyła ona ponad 53% głosów. Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone, to w Kędzierzynie-Koźlu nie będzie drugiej tury.
Godz. 21:17 Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski komentuje wyniki badanie exit poll - Ogromna radość, wynik znacznie lepszy niż 4 lata temu. Mieszkańcy docenili naszą bardzo ciężką pracę dla miasta – tak obecny prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski komentuje wyniki badanie exit poll Instytutu Politologii UO dla Radia Opole i NTO. Komentarz prezydenta Arkadiusz Wiśniewskiego - posłuchaj:
Godz. 21:01 Zaskakujące wyniki sondażu exit poll w największych miastach regionu Nie będzie drugiej tury w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Nysie? Na to wskazują wyniki badania exit poll przeprowadzonego dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej przez studentów Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego. O ile w przypadku Kędzierzyna-Koźla i Nysy wynik urzędujących włodarzy gmin mieści się w granicach błędu statystycznego, to w Opolu przewaga Arkadiusza Wiśniewskiego jest zdecydowana - prawie dwie trzecie ankietowanych opolan zadeklarowało, że poparło obecnego prezydenta. Wynik jest o tyle zaskakujący, że w sondażach Arkadiusz Wiśniewski był liderem, ale otrzymywał poniżej 50 procent wskazań.
Zobacz wyniki naszego badania exit poll: OPOLE Arkadiusz Wiśniewski - KWW Arkadiusza Wiśniewskiego – 1 478 – 64,34 procent Violetta Porowska – PiS – 431 – 18,76 procent Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska – 251 głosów – 10,92 procent Marcin Gambiec - KWW Marcina Gambca – 55 głosów – 2,39 procent Paweł Grabowski - Kukiz '15 – 44 głosy – 1,91 procent Apolonia Klepacz - SLD - Lewica Razem – 38 głosów – 1,65 procent Próba: 2 297 osób Więcej szczegółów
KĘDZIERZYN-KOŹLE Sabina Nowosielska - KWW Sabiny Nowosielskiej - Koalicja Obywatelska – 669 głosów – 53,64 procent Andrzej Chrzanowski – PiS – 270 głosów – 21,65 procent Marek Piasecki - KWW Niezależni z Markiem Piaseckim – 231 głosów – 18,52 procent Andrzej Mazur - SLD- Lewica Razem – 77 głosów – 6,17 procent Więcej szczegółów
NYSA Kordian Kolbiarz - KWW Kordiana Kolbiarza – 613 głosów – 52,30 procent Tomasz Hankus – KW Stowarzyszenie Hankus - 179 głosów – 15,27 procent Paweł Nakonieczny – PiS – 152 głosów – 12,96 procent Piotr Smoter - KW Liga Nyska – 124 głosów – 10,58 procent Jolanta Trytko-Warczak - Koalicja Obywatelska – 104 – 8,87 procent Więcej szczegółów
Godz 18:55 Opolskie z najniższą frekwencją w kraju. W Jemielnicy najmniej chętnych do oddania głosu 37 procent - tyle do godziny 17:00 wyniosła frekwencja wyborcza w województwie opolskim i jest to najsłabszy wynik w kraju. Na Opolszczyźnie najmniej osób do urn poszło w gminach Jemielnica, Pawłowiczki i Leśnica, a najwięcej w Domaszowicach i Świerczowie.
Wybory samorządowe 2018: Jak oddać głos? - I tura [źródło: Państwowa Komisja Wyborcza]
Aktualności W wyborach samorządowych wybieramy radnych wszystkich szczebli (gminnych, powiatowych i wojewódzkich) a także wójtów, burmistrzów i prezydentów. Radio Opole relacjonuje – na antenie i stronie internetowej – przebieg kampanii wyborczej, prezentuje wywiady z kandydatami oraz ekspertami („Rozmowy wyborcze" oraz „Debaty wyborcze") a także wyjaśnia wszystkie wątpliwości związane z kalendarzem, ordynacją oraz organizacją i przebiegiem wyborów („Poradnik wyborczy").
Debaty wyborcze Przed pierwszą turą wyborów (21 października) zorganizowaliśmy debaty na żywo kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast powiatowych województwa opolskiego. Zapis z tych debatach umieszczony jest na stronie Radia Opole z zakładce „Debaty wyborcze".
Rozmowy wyborcze Kampania wyborcza to nie tylko hasła, spoty i billboardy, ale także merytoryczne spory o kierunek rozwoju naszych samorządów. Na antenie i stronie Radia Opole można znaleźć rozmowy z samorządowcami zabiegającymi o reelekcję, ich kontrkandydatami oraz ekspertami.
Poradnik wyborczy By wziąć czynny lub bierny udział w wyborach, trzeba poznać kalendarz wyborczy oraz przepisy kodeksu wyborczego. W „Poradniku wyborczym" prezentowanym na antenie i stronie Radia Opole od początku września, zawieramy wszystkie informacje kluczowe dla kandydatów i wyborców.
Informacje dla komitetów wyborczych Na naszej specjalnej podstronie zamieszczamy też informacje dla komitetów wyborczych – dotyczące m. in. nieodpłatnego czasu na antenie Radia opole, a także reklamy.