Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-03-16, 16:03 Autor: Źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu/ Radio Opole (oprac. Wanda Kownacka)

Klasyka nie tylko w teatrze, ale też w Radiu Opole - "Historia" Witolda Gombrowicza

Bezpłatne wejściówki na Klasykę Czytaną można otrzymać, pisząc na kultura@radio.opole.pl albo odebrać w kasie teatru
Bezpłatne wejściówki na Klasykę Czytaną można otrzymać, pisząc na kultura@radio.opole.pl albo odebrać w kasie teatru
Radio Opole i Teatr Kochanowskiego w Opolu zapraszają na Klasykę Czytaną – jedno z wydarzeń towarzyszących Opolskim Konfrontacjom Teatralnym. Tym razem w Studiu M Radia Opole będzie można usłyszeć „Historię” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza (27.03).

Czytania klasyki polskiego dramatu w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego można wysłuchać "na żywo" w Studiu M naszej rozgłośni.

Bezpłatne wejściówki prosimy rezerwować, pisząc na adres kultura@radio.opole.pl. Można je też odebrać w kasie teatru.

Słuchowiska będą transmitowane w audycji Rewiry kultury.

27.03.18. godz. 20:00

Witold Gombrowicz „Historia”
reżyseria: Michał Buszewicz


Czytanie performatywne w ramach cyklu KLASYKA CZYTANA.
Zapraszamy na kolejną odsłonę czytania klasyki polskiego dramatu. Tym razem to „Historia” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza zainspiruje nas do przemyśleń i dyskusji. „Historia” nie jest dramatem pełnowymiarowym. To szkice scen przedstawiających wątki autobiograficzne autora: dom rodzinny Gombrowiczów, komisja egzaminacyjna i poborowa, epizody z dworu cara Rosji Mikołaja II oraz sztabu wojskowego cesarza niemieckiego Wilhelma II. W tle Polska i świat pogrążone w wojnie. Autor, dobrze znanego opolskiej publiczności „Ślubu”, w żadnym innym tekście nie zawarł tak wiele intymnych szczegółów dotyczących swojego życia. Jednocześnie, redakcja „Historii”, którą dziś możemy czytać pozostaje etapem procesu twórczego. Nieskończonego, lecz tym bardziej fascynującego.


Przypomnijmy, 20 marca aktorzy związani z Teatrem im. Jana Kochanowskiego zaprezentowali debiutancki tekst Sławomira Mrożka „Policja” (reż. Agata Puszcz).

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym policja traci rację bytu? Świat tak podporządkowany władzy, że służby bezpieczeństwa, by uzasadnić swoje istnienie, prowokują fikcyjne ekscesy na ulicach miasta? Tekst Mrożka to gorzka satyra z drwiną rozprawiająca się z totalitaryzmem i kryzysem instytucji państwa. Autor przenosi widza w rzeczywistość równoległą, gdzie bunt rodzi się nie w zmanipulowanym społeczeństwie, a w strukturach mających potencjalnemu buntowi zapobiegać. Absurd odsłania realne zagrożenia współczesnych dramatopisarzowi, ale i nam, problemów. Od obojętności wobec poczynań władzy po egoizm jednostki.





Źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu/ Radio Opole

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »