Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-04-09, 06:59 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: "Wesele" w reż. Jana Klaty bezapelacyjnym zwycięzcą konfrontacji! [ZDJĘCIA]

Zdjęcie ze spektaklu "Wesele" [fot. M. Hueckel, źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/wesele-2/
Zdjęcie ze spektaklu "Wesele" [fot. M. Hueckel, źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/wesele-2/
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie zwyciężyło 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Spektakl otrzymał główna nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem na realizację wybranej pozycji repertuarowej przez nagrodzony teatr.
Ponadto kapituła przyznała "Weselu" nagrody za reżyserię, choreografię, scenografię i dla zespołu aktorskiego. Wyróżniła też muzykę w spektaklu "Chłopi" Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie. Wyróżnienie za rolę Jagny w tym przedstawieniu otrzymała też Magdalena Koleśnik. Ponadto kapituła główna wyróżniła Wojciecha Urbańskiego i Elżbietę Chowaniec za adaptację tekstu Mirona Białoszewskiego w spektaklu "Tajny dziennik" z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy.

- Spektakl "Wesele" wyrastał ponad wszystkie zespoły - mówi przewodniczący jury, Janusz Opryński. - Oczywiście myśmy dostrzegli muzykę i aktorstwo w "Chłopach", ale też twórcze potraktowanie tekstu Mirona Białoszewskiego. Myślę jednak, że Jan Klata stworzył dzieło całkowite, pokazał, że można mówić tekst Wyspiańskiego prawie bez skrótów i wydaje mi się, że to było tak skuteczne, a poza tym nasycone wielką współczesną energią, że tu nie mieliśmy w ogóle żadnych wątpliwości - dodaje.

Jury dziennikarskie także przyznało nagrodę główną reżyserowi Janowi Klacie oraz zespołowi Narodowego Starego Teatru w Krakowie za "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Tomasz Domagała, krytyk teatralny i członek jury dziennikarskiego, podkreśla, że to spektakl kompletny.

- W moim pojęciu spełnia misję festiwalu polskiej klasyki "Klasyka Żywa" w pełnej skali, to znaczy rzemiosła, podejścia do tekstu autora, reżyserii, znakomitego aktorstwa - mówi Domagała. - Nie było bardziej kompletnego przedstawienia - dodaje.

Jury dziennikarskie wyróżniło też spektakl "Chłopi" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Główną aktorską nagrodę przyznało ex equo Magdalenie Koleśnik, Julii Wyszyńskiej i Mateuszowi Łasowskiemu za role w tym spektaklu. Krzysztof Garbaczewski i Jan Strumiłło otrzymali też nagrody za scenografię do "Chłopów".

Ponadto dziennikarze nagrodzili black metalowy zespół "Furia" występujący w "Weselu" w reż. Jana Klaty ze Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Dodajmy, że w jury dziennikarskim Radio Opole reprezentował Tomasz Zacharewicz.

Jury społeczne nagrodę marszałka województwa przyznało dla Teatru Wierszalin z Supraśla za "Dziady - noc druga" Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka. Wyróżniło też reżysera Michała Kmiecika za spektakl "Słowo o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego z Teatru Śląskiego w Katowicach. Wyróżnienie otrzymała też aktorka Magdalena Jaworska - odtwórczyni ról Piotrusia i Agnieszki w spektaklu "Noce i dnie" Teatru im. W. Bogusławskiego z Kalisza.

Jury młodzieżowe wyróżniło dwa spektakle: "Chłopi" Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie oraz "Wesele" w reż. Jana Klaty z Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Relacje z Opolskich Konfrontacji Teatralnych znajdą Państwo na naszej specjalnej podstronie

43OKT-radio-opole
Janusz Opryński
Tomasz Domagała
Z Anną Dymną rozmawia Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »