Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-04-07, 12:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: ostracyzm, wykluczenie i przemoc wobec kobiet w "Chłopach" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego

Paweł Łysak o spektaklu konkursowym 43. OKT pt.: "Chłopi" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego
"Chłopi" Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego to kolejny spektakl 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Łączy w sobie tematy dotyczące ekologii, przemocy wobec kobiet i relacji jednostki wobec społeczeństwa.
- Krzysztof Garbaczewski zafundował nam pewien rodzaj podróży - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. - Aktorstwo jest tu w stylu pewnego rodzaju grupy rekonstrukcyjnej, są to ludzie, którzy próbują odnaleźć ważne rzeczy i tematy. Reżysera i aktorów interesują zagadnienia związane z ekologią, przyrodą, etosem pracy - dodaje.

- Krzysztof Garbaczewski, z którym pracowałam już wielokrotnie, zawsze idzie tropem pracy zespołowej - mówi aktorka Ewa Skibińska.- Nawet myślę, że nie zależy mu na tym, abyśmy budowali role, ale żebyśmy przekazywali pewne myśli. Wtedy one będą przekazane prawidłowo, ciekawie, interesująco dla widza, kiedy będą ukazane wspólnie, nie będą popisem, jakąś woltyżerką, próbą przekazania swojej indywidualności w danej roli, tylko staną się wspólnym budowaniem obrazu.

Werdykt 43. OKT poznamy jutro (08.04). W konkursie bierze udział siedem spektakli. Radio Opole jest patronem medialnym.
Paweł Łyska i Ewa Skibińska

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »