Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-04-04, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: Jakub Szela - buntownik szukający sprawiedliwości [FILM, ZDJĘCIA]

Michał Kmiecik o spektaklu "Słowo o Jakóbie Szeli"
"Słowo o Jakóbie Szeli" [pisownia oryginalna] Brunona Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika to trzeci spektakl konkursowy Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie zrealizował Teatr Śląski w Katowicach.
Poemat futurystycznego polskiego poety wzbogacono także dramatem jego autorstwa pt. "Rzecz gromadzka". Chłop Jakub Szela nie jest tu krwawym oprawcą szlachty jak w "Weselu" Wyspiańskiego, ale buntownikiem upominającym się o społeczną sprawiedliwość.

- Polska kultura jest zorientowana dworkowo, szlachecko, co jest dosyć sporą uzurpacją, bo większość z nas ma korzenie chłopskie - mówi Kmiecik. - Kultura szlachecka była i dalej pewnie jest dominująca w Polsce, więc obrazy, które wytworzyła są silniejsze, od tych które wytworzyła kultura robotnicza, chłopska czy warstw zdefaworyzowanych - dodaje.

- "Słowo o Jakóbie Szeli" jest poematem o pogardzie, która narasta i przemocy, która się wydarza oraz o tym, do czego to prowadzi - kontynuuje Kmiecik. - W dobie odradzających się populizmów i rozmaitych lokalnych odmian faszyzmu "Słowo o Jakóbie Szeli" jest poematem, który nie tylko należy czytać, ale też robić w teatrze i wyciągać wnioski z tego, co się wydarzyło w Galicji w latach 40. XIX wieku - dodaje.

Przypomnijmy, w konkursie 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie zobaczą w sumie siedem spektakli. Są to finaliści ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa". Zwycięzcę poznamy w niedzielę. Radio Opole jest patronem medialnym tego festiwalu.
Michał Kmiecik 1
Michał Kmiecik 2

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »