Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Danuta Biegun - zastępcza mama 77 dzieci
2017-12-12, 13:58 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Danuta Biegun – zastępcza mama 77 dzieci

Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowany przez PCPR [fot. Paula Hołubowicz]
Piknik na rzecz rodzicielstwa zastępczego, organizowany przez PCPR [fot. Paula Hołubowicz]
Najpierw wychowali własne dzieci, a kiedy wyfrunęły w świat, poczuli tzw. syndrom pustego gniazda, bo w domu zrobiło się za cicho.
- Mieszkamy na wsi, mamy duży dom, podwórze, jesteśmy jeszcze w pełni sił. Pomyśleliśmy sobie, że wiele dzieci oczekuje miłości i pomocy. Postanowiliśmy zostać rodziną zastępczą „pogotowijną”. Przez te wszystkie lata przez nasz dom przewinęło się 77 malutkich dzieci, tym samym wciąż jesteśmy młodymi rodzicami – śmieje się Danuta Biegun, mieszkanka Kopernik.
Obecnie u państwa Biegunów przebywa czwórka małych dzieci. Najmłodsza dziewczynka ma 4 miesiące, najstarszy chłopczyk – 2,5 roku.
Zastępcza mama zapewnia, że grunt, to dobra organizacja dnia, wtedy wystarcza czasu na wszystko. Nieoceniona jest też pomoc męża w opiece nad dziećmi.
- Muszą być nie tylko dopilnowane, ale także noszone na rękach. Nie zdarzyło się nigdy, aby któreś po opuszczeniu naszego domu miało chorobę sierocą – mówi z dumą Danuta Biegun.
Rodzina przyznaje, że na początku były opory i obawa, jak w takiej małej miejscowości przyjmą to sąsiedzi.
- Ale mieszkańcy są wspaniali. Na spacerach podchodzą, gratulują nam. Bardzo cenimy sobie także pomoc Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nigdy nie odmówili wsparcia - mówi pani Danuta.

Zobacz także

2017-12-11, godz. 12:00 Rodzina z zielonego domku. Wystarczyło miejsca dla pięciorga dzieci Pani Aurelia i pan Stanisław proszą, aby nie podawać ich nazwiska, ani nazwy wioski, w której mieszkają. To dla zachowania anonimowości ich czwórki przybranych… » więcej 2017-12-08, godz. 14:16 Zofia Jarząbek: wychowałam 11 dzieci i prawie wszystkie mają po dwa fakultety W naszym cyklu "Dwa plus trzy" prezentującym rodziny wielodzietne wychodzimy dzisiaj daleko poza Opolszczyznę i sięgamy do źródła, czyli Związku Dużych… » więcej 2017-12-07, godz. 10:48 Rodziny zastępcze - co przeszkadza, a co pomaga w ich zakładaniu? Rodziny zastępcze – to temat, do którego będziemy powracać w naszym cyklu "Dwa plus trzy", bo wciąż takich rodzin jest za mało. Dlaczego jest tak trudno… » więcej 2017-12-06, godz. 11:20 Poczwórne szczęście Doroty Zahuty "Usamodzielniłam się" przy najmłodszej córce - mówi nasz gość. Model rodziny dwa plus cztery niegdyś był normą, teraz niewiele jest osób, które… » więcej 2017-12-05, godz. 11:52 Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej o tym jak to jest być rodziną zastępczą Gabriela i Janusz Frankowscy ze Ścinawy Małej od 17 lat stanowią rodzinę zastępczą, która pomogła do tej pory sześćdziesięciorgu dzieciom. Mniej więcej… » więcej 2017-12-04, godz. 12:45 Zaopiekują się jedenastką dzieci. Powstał pierwszy rodzinny dom dziecka w powiecie nyskim W Nysie powstaje pierwszy w tym powiecie rodzinny dom dziecka. Tamtejsze starostwo kupiło willę za ponad pół mln. zł. z przeznaczeniem na taki cel i sukcesywnie… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »