- Na transgraniczną współpracę otwierają się nie tylko uczelnie po obu stronach granicy. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z czeskimi firmami i zakładami, aby przyjmowały na staże naszych studentów. Nie jest to łatwe, ale pierwsze umowy zostały podpisane, np. w Zlatych Horach – mówi dr Piotr Bernat, pełnomocnik rektora ds. kontaktów z otoczeniem społecznym.
Nyscy studenci są zainteresowani takimi praktykami u sąsiada, gdzie mogą zdobyć nowe umiejętności i podglądnąć, jak funkcjonują firmy w Czechach. Staże są organizowane na wakacjach, ale chętnych nie brakuje, a dodatkową zachętą są diety, z których można się nie tylko utrzymać, ale i zaoszczędzić, bo to 550 euro miesięcznie.
Dr Piotr Bernat poinformował także słuchaczy o ogólnopolskiej konferencji, zorganizowanej przez PWSZ pod hasłem „Współczesna problematyka zdrowia publicznego i pielęgniarstwa holistycznego”. Zostali na nią zaproszeni także goście z Czech.
- Praktycznie nie ma na naszej uczelni żadnego ważnego wydarzenia, które odbywałoby się bez udziału przyjaciół z Czech. W czerwcu br. podpisaliśmy umowę partnerską z władzami Jesenika, ale była to jedynie przysłowiowa wisienka na torcie, bo już od lat się przyjaźnimy i odwiedzamy – mówi dr Bernat.
Rozmawiamy też o polsko – czeskiej współpracy seniorów, głównie naszego Uniwersytetu III Wieku i czeskich klubów seniora.
- Tam nie działają UTW, tak jak u nas. Starsze osoby spotykają się w mniejszych grupach, na osiedlach, czy w wioskach i wspólnie organizują różne formy wypoczynku i rekreacji. Mamy nawiązane takie znajomości, jest wymiana, krążą zaproszenia, są wspólne imprezy – mówi dr Piotr Bernat, który pełni także funkcję pełnomocnika rektora ds. kontaktów z UTW.